mmmm Vrouwen '«Swingen' er op los Wi Meubelfabriek regering voorzag linkse coup' Harde hand tegen Poolse havenstakers Griekse toneel groep in arrest Panter grijpt meisje SLAAPKAMERS m 1 toonaangevend in eiken 80 doden bij ontploffing in Iran Albeda uit Israël Comité IfrtllÏH1!* HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Aardbeving Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... VOETBALKRANT '80/'81 Jenizaïem-mars Meer wind Dinsdag 19 augustus 1980 34e jaargang no. 10165 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Nederland gaat volgend jaar volgens premier Van Agt 1,5 tot 2 miljard gulden méér verdie nen aan de export van aardgas. Dank: zij deze meeval ler zal het voor het kabinet „iets minder moeilijk" worden uit de begrotingsproblemen te komen, aldus Van Agt WMé* Voor het eerst mogen Zwitserse vrouwen „vechten als mannen" in de typische sport uit dit land dat schwingen wordt ge noemd, een soort vrij worstelen waarin de 17-jarige EvaBleiker (links) uit Nesslau bij Sankt Gal len gisteren tevoorschijn kwam als de eerste kam pioene. Schwin gen is een nationale Sport die tot nog toe strikt voor mannen was. De offi ciële Bond voor het Schwingen heeft luid bij de Zwit serse rege ring gepro testeerd. te gen deze al lereerste kampioen schapswed strijden voor vrouwen. ROTTERDAM - Het Vrije Volk start als eerste krant in Nederland een eigen Bingo-actie. Doel: geld bijeen te krijgen voor de verbetering van de gezondheids zorg in Rotterdam. Er komt in de wijken een autobusje te rij den met een arts tot wie iedereen zich, zonder te betalen, kan wenden. De arts staat op zijn beurt weer in verbinding met een medisch om- budsteam dat tien uur per dag beschik-' baar is om problemen op te lossen. De bingo-actie in het Vrije Volk begint officieel op 7 oktober. De eerste bingokaarten zullen eind september bij duizend verkooppunten in de drie hoek Gouda - Dordrecht - Hoek van Holland ver krijgbaar zijn. De hoofd prijs bij iedere ronde be draagt 25.000. mmmm cssmm,jssssüi WL+ L -t. WARSCHAU De Poolse autoriteiten beginnen harder'op te treden in het in omvang toenemende ar beidsconflict in het land. Partijleider Edward Gierek heeft in een rede duidelijk gemaakt dat er niet over de, politieke eisen van de stakers te praten valt. In ver band mét de stakingen in Gdansk zijn enkele dissiden ten gearresteerd en zouden eenheden van de Poolse op roerpolitie zijn samengetrokken rond de noord Poolse havenstad. Vraagbaak 9 Zie ook pagina 3 gmsksmmsss ■mum Z ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging n«.!/n«r. ns 17.45-19.00 esr akrdig na 9.00-16.00 eer Op woensdag 20 augustus verschijnt onze nieuwe, dikke, kleurrijke O Zie ooh pagina 3 Naam: Adres:. "fSSSEI OSSS Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Postcode: H Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. Kleun O rood O brnin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u'de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder istzegel aari: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, VB Rotterdam. EES2 'SB2'ES;'"ISL:''S3S3 E£2i as 'ÉS KS3 Witte de Withstraat25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -1174.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Voor de AVRO-tv verklaarde de minister-president gister avond dat de meeropbrengst niet mag worden gebruikt voor een verhoging van de collectieve uitgaven. ;,Als we dat doen zijn we geen knip voor de neus waard." Van Agt wilde miljar den ten goede laten komen aan hgt Nederlandse bedrijfsleven: De premier baseert zijn bere-t keningen op het.eerste succes dat regeringscommissaris imr.'D. Spierenburg" tijdens zijn „mis sie" door. Europa heeft geboekt Spierenburg is op pad gestuurd om de 14 buitenlandse afnemers van Nederlands aardgas te be wegen meer te gaan betalen. De prijzen van het éxportgas liggen in vergelijking met de olieprijzen al jaren te laag. Het Vrije Volk becijferde eind vori- ge maand dat het buitenland daardoor de afgelopen 5 jaar ruim 13 miljard prijsvoordeel heeft gehad. Spierenburg heeft nu met Ruhrgas- AG, de belangrijkste afnemer van Nederlands aard gas in West-Duitsland, over eenstemming bereikt over her ziening van de exportprijzen. Hij hoopt nog deze maand met de andere 13 buitenlandse afne mers tot een akkoord te komen. Volgens premier Van Agt werden ae besprekingen met Duitsland bemoeilijkt door een brief uit 15167 van de toenmalige minister van economische zaken Den Uyl. Daarin stond dat de prijs voor de Duitsers niet ver hoogd zou worden, aldus Van Agt JERUZALEM - Dit jaar zal Israël weereen militaire parade in Jeruzalem houden. Vorig jaar werd deze traditionele „Jeruza- lemmars", die op 30 september plaatsvindt, afgelast wegens be zuinigingen op de militaire be groting. De parade kost zo'n 2 miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) Onderzoekingen hebben uit gewezen dat veie mensen niet precies weten waar ze met hun gezondheidsproblemen terecht kunnen. Dat geldt met name maar niet alleen - voor bejaar den. invaliden, minder 'draag- krachtigen en gastarbeiders. Zij dreigenwat de, medische hulp betreft-tussen walen schip-te, .'rakérw,."..tv.,/ - - Doel van dit voor Europa unieke project is daarom de ge zondheidszorg naar de mensen te brengen. Het bestaande sys teem waarbij men zelf zijn weg moet zoeken, wordt hierdoor verbreed. nxiAk.j (Van een onzer verslaggevers) PARAMARIBO - De Su rinaamse regering en de le gerleiding verwachtten op 28 augustus een „ultralink- se" tegencoup onder leiding van de nu gevangen geno men voorzitter van de Na tionale Militaire Raad, ser geant-majoor Badrisein Si- tal. Op grónd hiervan heeft legercommandant majoor Boutersè vorige week „orde op zaken" willen stellen met een tweede militaire, coup na de eerste van 25 februari. „De noodtoestand in Suriname, met een avondklok vanaf 7 uur 's avonds, duurt nog steeds wort Sital en de vroegere NMR-leden Joeman en Mijnals zijn gevangen genomen wegens „staatsgevaarlijke activiteiten." 1 De tegencoup zou niet alleen gepland zijn door linkse radica len, maar zijn ondersteund door krachten uit het rechtse esta blishment, die op deze manier hun kans roken om de huidige regering omver te werpen. Prof. dr. F. van Dam van het ministerie van Ontwikkelings amenwerking is sinds gisteren in Paramaribo om ambtelijk te onderhandelen over de beste ding van de ontwikkelingsgel den van Nederland voor Surina me. Die onderhandelingen lie pen anderhalve maand geleden vast na de mislukte missie van minister De Koning. Premier - thans ook president - Chin A Sen liet vorige maand de onderhandelingen stuk lopen omdat hij bleef vasthouden aan de waardevast-maken van de 2,7 miljard ontwikkelingshulp. 9 Zie verder pagina 11 TEHERAN Bij een ontplof fing in een met dynamiet vol gepakte opslagruimte van een wegenbouwbedrijf in de Iraan- se plaats Gatsjsaran zijn tachtig mensen om het leven gekomen en 45 anderen gewond geraakt. De explosie in de opslagplaats vond plaats nadat in een belen dend gebouw brand was uitge broken. Onder de slachtoffers bevonden zich brandweerlieden en helpers die bezig waren met het blusssen van deze brand. President Bani-Sadr heeft on middellijk reddingsploegen naar de rampplaats gestuurd. De'gouverneur van de provincie waarin Gatsjsaran ligt heeft of ficiële rouw afgekondigd. 'ma vannacht (Van een onzer - verslaggevers) AMSTERDAM - Van nacht zal wordenoverge gaan tot ontruiming, van de gekraakte appartementen aan de Prins Hendrikkade, Dit valt op te maken uit de uitnodiging die burgemees ter Wim Polak vanochtend richtte tot de kraken: als de ontruiming zonder inciden ten verloopt, zijn zij morgen om 10.00 uuur welkom op het stadhuis om te komen pra ten over bet Amsterdamse woningbeieid. De hele nacht hadden de krakers achter geïmprovi seerde barricades gewacht op de komst van de Mobiele Eenheid. Gisteravond iaat Het burgemeester Polak een proclamatie publiceren waarin hij stelde dat de po litie „op zeer korte termijn" zou moeten overgaan tot ontruiming van het ge kraakte pand. Het tijdstip waarop de po litie in actie komt zal nog nader bekend worden ge maakt, zo wordt verwacht. "Een deel van de binnenstad zal worden afgezet. Belang hebbenden zullen tijdig worden gewaarschuwd, zo is reeds enkele dagen geleden meegedeeld. 9 Zie verder pagina 5 De arts in het autobusje fun geert als vraagbaak voor men sen met gezondheidsproblemen. Hij kan hen wegwijs maken in de keur van bestaande medische instellingen en zorgen voor goe de hulp, afgestemd op elke indi viduele patiënt. Voor het geval dat hij de pro blemen niet zelf kan oplossen, speelt hij deze onmiddellijk door naar een medisch ombuds- team in de "Inval" in de Karei Doormanstraat Dat team be staat uit drie maatschappelijk werkers, twee sociaal verpleeg kundigen en twee administra tieve medewerkers. De organisatie is in handen van de Stichting Bevordering Gezondheidszorg in Rotterdam. Het Vrije Volk zorgt ervoor dat de stichting voldoende geld krijgt om het project te kunnen- financieren. ATHENE - Na een aanklacht van de Grieks- orthodoxe kerk heeft de justitie In Athene regis seur Dimitris Kollatos eri zijn groep van negen to neelspelers aangehouden omdat zij een aanstootge vend en zedeloos stuk zouden opvoeren. Het omstredenstuk, "De heilige van Preveza", trok in één van de groot ste theaters van de Griek se hoofdstad overvolle za len. Het toneelstuk gaat over de 67-jarige bisschop Stylianos van Preveza die vorig jaar door een spe ciaal hof van de synode van de Grieks-orthodoxe kerk uit zijn functie werd gezet na een zedénschan- daal. Bisschop Stylianos mocht echter zijn titel be houden. In 1978 verschenen er in de Griekse schandaalpers foto's van de prelaat die; hem in ondubbelzinnige' houding in gemeenschap roet een knappe dame lie ten zien, ook al zijn hu- welijk en geslachtsver keer voor Griekse pries ters geheel taboe. Bisschop 'Stylianos heeft steeds betoogd dat de foto's vervalst waren en dat zijn chauffeur, een priester, hem voor 15.000 gulden per stuk met de foto's wilde chanteren. De toneelgroep - va» Koiiatos wilde met het stuk de conservatieve en dubbelzinnige mentaliteit van de Grieks-orthodoxe kerk aan de kaak stellen. De aanklacht tegen de re gisseur en zijn groep be treft echter "belediging van de openbare zeden en de Grieks-orthodoxe kerk". DEN HAAG - Minister Albej da stapt uit het comité van aan? beveling van het Israël Comitf Nederland. Directe aanleiding i| een advertentie van het Isracj Comité in enkele kranten, waars onder zonder diens toestemmin ook Albeda's naam stond. Oi het laatste moment is die naar, geschrapt. In de verklaring wordt gestek; dat vertrek van de ambassad; uit Jeruzalem zou getuigen vat „vage, slappe, misselijkmakeri de, beginselloze lafhartigheid") Daar kan de bewindsman „van: zelfsprekend" niet achterstaan aldus diens woordvoerder. Meer wind. Vannacht opkla ringen en minimumtemperatu ren omstreeks 13 graden. Over dag meer bewolking en moge lijk wat regen. Middagtempera- tuur van 18 graden aan zee. Ma tige en aan de kust tot krachtig toenemende zuidwestenwind. toaug, zon onder 20.32 maan onder 1628 00.48 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur, 'op maandag- tot en met vrijdag. Alle abonnees ontvangen hem woensdag 20 ot donderdag 21 augustus GRATIS tegelijk met de krant in hun brievenbus. Alle nlet-abonnees krijgen hem donderdag 21 augustus GRATIS bij aankoop van Het Vrije-Volk. Het Vrije Volk la overal los verkrijgbaar. Gierek vroeg de Polen giste ren in een radio- en televisiere de gezamenlijk een uitweg te zoeken uit de huidige proble men. Hij maakte loonsverhogin gen en een hervorming van de economie bekend, maar voegde eraan toe „dat geen enkele acti viteit die een aanslag betekent op de politieke orde van Polen geduld kan worden. Er zijn grenzen die niemand over schrijden mag," aldus Gierek. Stakende arbeiders van dt Lenin-werf in Gdansk en van andere bedrijven hebben afwij zend gereageerd op de rede van Gierek omdat hij niet is inge gaan op de rechten die de sta kers hebben geëist. De staking in het gebied rond Gdansk, Gdynia en Sopot is nu bijna al gemeen. Meet dan 100.000 arbei ders zijn bij de acties betrokken. Ook In de mijnstreek Silezië zouden stakingen begonen zijn. De politie van Warschau heeft leden van het Comité voor sor ciale zelfverdediging (KOR) er gisteren van weerhouden een vergadering bij te wonen en huiszoekingen verricht Eén van de KOR-woordvoerders, Jan Li- tynsji, zou zijn aangehouden en mishandeld. KOR-kringen berichten dat gisteren in het gebied rond Gdansk politie is samengetrok ken, Met helikopters zouden po litiemensen uit andere delen van Polen zijn aangevoerd. DJAKARTA - Een zware aardbeving heeft gisteren ver scheidene huizen verwoest in Ambon, de hoofdstad van de Molukken. Het Indonesische persbureau Antara maakte geen melding van slachtoffers. Veel mensen waren uit hun huizen gevlucht uit vrees voor nieuwe aardbevingen. ROTTERDAM De zevenja rige Saskia Haasbroek uit Ze- venbergschenhoek is gisteren tijdens de première van circus Krone in Rotterdam door een zwarte panter aangevallen en ernstig verwond. De dompteur wist haar met behulp van een toevallig aanwezige collega en een journalist uit Heerjansdam te bevrijden. Ze is onmiddellijk naar Dijkzigt gebracht De hoofdhuid van het meisje bleek op verschillende plaatsen gescheurd en een oor bijna van het hoofd gerukt Na een uren lange operatie konden de chi rurgen verklaren dat Saskia geen blijvend letsel zal over houden. Het ongeluk gebeurde toen het meisje met haar zusje naar het toilet was geweest en via een verkeerde weg naar haar plaats wilde teruggaan. Ze rende langs de roofdierenkooi en maakte de panter aan het schrikken. Die' sloeg onmiddellijk zijn klauwen uit door het staaldraadnet heen. wandmeubeten, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriefcstoonzalen. Industriegebouw, Goudseslnget 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarioe Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar, Voor Tenminste, ab u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemaria Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat ju toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèi is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat b 50 bi) 100 cm. En de kwabteSt, die b uitstékend! ijl

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1