POU Wat en waar Het Vrije Volk ook van de partij VUmrdingen één dag haring- en hierstad schiedam-extra «nu 2 Schiedam HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 PAG. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Vier werkende jongeren in dienst bij de Dok- en werf maatschappij Wilton-Fijenoord zullen van 13 september tot 10 oktober deelnemen aan een uitwisselingsprogramma met bedrijven in Groot-Brit- tannië. Een groep jongeren, bestaande uit Engelsen en Schotten, verblijft nu in Nederland. Het programma is opgezet door de afdeling Vorming en Opleiding en dient ter stimulering van de ontwikkeling van de jon gelui Jan Kosten (2e van links), Leo de Jonge (4e van links), Eric van Wijk (daarnaast) en Peter Hoogerwerf, die uiterst rechts naast de heer Valk staat, gaan naar Li verpool en Glasgow. Diana, Jacqueline, Tanja en Hélène, de vier leden van de Schiedamse for matie Crumpets f't Leren Niet voor schut Emancipatie VLAARDINGEN Vlaardingen moet op 6 septem ber haring- en bierstad worden. Dat is de hartewens van het comité haring- en bierfeest dat voor de achtste maal het centrum van onze stad op zijn kop zet met tachtig braderiekramen en 22 haring- en bierstands. Wanneer de minister van weer en wind zaterdag zijn medewerking verleent, belooft het haring- en bierfeest een waar volksfeest te worden dat zo is de wens van de organisatoren - ook niet-Vlaardingers naar onze stad zal lokken. Holle bolle Gijs Haring en bier geven zaterdag de toon aan Jonge werknemers 1 ftlto: n-Mji enoord naair Engeland Wilton-Feyerioord organiseert de uitwisseling voor de achtste maal, waarbij The Merseyside Training Council in Liverpool en The East Kilbride Training Association in Glasgow als part- nerbedrijven fungeren. De groep van dit jaar bestaat uit Peter Hoogerwerf (19), Leo de Jonge (20), Eric van Wijk (20) en Jan Kosten (20), die als teamlei der optreedt. In Londen en Glasgow zullen zij vier dagen per werkweek meedraaien in de fabrieken. De vijfde dag wordt vrijgehouden voor het maken van excursies. Op het program ma staan uitstapjes naar onder meer een werf, een kolenmijn, een kerncentrale en diverse fa brieken. De heer W. G. E. Valk, hoofd opleidingen van WF: „De ge dachte achter de uitwisseling is de karaktervorming van de jon gens te stimuleren. Het is een hele opgave om je, ver van eigen haard, te moeten handhaven. Ze zullen zich in een vreemd land moeten bedienen van een ande re taal en met andere gewoonten en gebruiken moeten omgaan. In hun gastgezin zullen ze zich moeten aanpassen, waarbij ze bovendien nog gewoon moeten werken ook. De ervaring heeft ons tot op heden geleerd dat zoiets een goede invloed op de jongens heeft", aldus de heer Valk. In de periode dat de viêr „Wil tonners" in het buitenland ver blijven zullen ze wekelijks £8 (ongeveer 40 gulden) zakgeld ontvangen. Na hun reis moeten1 ze een verslag schrijven, even tueel met foto's, waarin ze hun bevindingen op papier zetten. Ervaringen op het gebied van onderlinge samenwerking, werkvoorbereiding, kwaliteits- en afwerkingseisen in het be drijf, maar ook op sociaal en cultureel terrein kunnen ze in het rapport kwijt w-* Wt .tl. wit-,-.* 3\>S V rysiq/ -Mr 'We doen het puur voor de lol' SCHIEDAM - In het prille begin konden ze letterlijk en fi guurlijk helemaal niets op mu zikaal gebied. De enige muzika le achtergrond die ze hadden waren enkele vrienden die zich bezighielden met het Schiedam- se Popoverleg. Ze werden gepest Over en weer vlogen de grapjes van: „Nou meiden, jullie Runnen ook wel eens een bandje beginnen". En omdat Diana Roozen, Jac queline de Haas en Tanja op *t Ende eigenlijk veel van muziek hielden zijn ze maar begonnen. Toen daar in februari van dit jaar Hélène 3. bijkwam was de eerste en enige vrouwen-pop groep, Crumpets, in 'Schiedam een feit Hun tweede optreden tijdens r,de herdenkingsfestivi- - feiten in Sporthal Margriet liep uit de hand. Door de zenuwen aangetast hadden enkele van de achttien jarige muzikanten iets te diep in het glaasje gekeken. Alhoewel het publiek verstomd stond over de redelijke kwaliteit van de songs, vonden de meisjes het zelf maar niets. „Dat zal ons niet meer overkomen. Maar er was opeens zoveel publiek, daar moesten we even aan wennen", lachten ze alle vier. De drank is ondertussen vol komen afgeschaft, „We beïn vloeden elkaar", zeggen ze, en: „De onderlinge sfeer is gewel dig". Terwijl ze elkaar tussen door soms lekker afblaffen: „Hou je muil". Ondertussen hebben ze al vier optredens achter de rug. Tijdens, het kinderprogramma van de KRO „Hutsgeklutste" kregen de meisjes handtekeningen jagen de kleuters achter zich aan. De radio-opnamen werden goed ontvangen, althans door luiste rende Schiedamse fans. „Of de KRO-leden onze teksten met woorden als: Fucklng-self en zo konden waarderen hebben we niet gehoord. Maar de KRO- mensen vielen er een beetje over tijdens het optreden". Repetitieruimte is een pro bleem. Voor het eerstvolgende optreden in jongerencentrum Octopus, Keizersgracht in Am sterdam moet er nog het nodige geoefend worden. „Het wordt wel eentonig", aldus Tanja, „maar je moet het blijven zeg gen. De gemeente behandelt die repetitieruimtezaak maar waar deloos". Onze medewerkster MARJAN MEIJER sprak met de vier Crumpets over lol in muziek hebben, feminisme, leren musi ceren en een tekort aan repeti tieruimtes. "We doen het puur voor de lol." Dat zeggen de vier vrouwelijke bandleden van Crumpets. "Het wordt wel steeds leuker, want* we leren er telkens meer bij." De vier, die sedert een klein jaar een moeilijk te omschrij ven, maar wel acceptabele mu ziek voortbrengen, hebben zich zelf het musiceren geleerd. "Met hulp natuurlijk van de jongens uit het Slachthuis," zegt een in het zwart geklede Jacqueline, bijgestaan door de met hardroze geverfd haar getooide Diana. "Dat waren ook de jongens die zich bezighielden met het Schie damse Popoverleg, ze daagden ons uit eigenlijk. We hebben ook hun instrumenten te leen, als we moeten spelen." De Crumpets hebben één keer gerepeteerd in "de Dukdalf, de ruimte ondr de Heilige-Hart- kerk in de Gorzen, maar daar zal weer een einde aan komen. - j,('s "Erg jammer," zegt Tanja, "want ai is die ruimte niet ideaal, het is in ieder geval iets. We hoorden verleden week dat we opeens niet meer konden ko men. De jongens van de M.P.'s en Slaughterhouse Five kunnen •er ook niet meer terecht. Daar' sta je dan weer. Blijven die gita ren weer in de kast staan. En we moeten juist zonodig oefenen." Teleurstelling in al hun en thousiasme om muziek te ma ken is er gelukkig niet bij. "Nee", zegt Hélène, "we zijn' eigenlijk nu pas goed begonnen. Een vriend uit Rotterdam, Nico Adriaan heeft me meer bijge bracht over het gitaarspelen. Nu .wordt het pas leuk. Kan ik mis schien over een tijdje mijn eigen gevoelens in de muziek leggen." De vier-vrouwsformatie .speelt op het ogenblik nog geen eigen nummers. Kamones- en Iggy-Pop-muziek ligt ze het best Diana en Tanja gniffelen: "We hebben nog maar vier nummers op ons repertoire staan. Niet zo veel. We leren, le ren en leren, en proberen zelf nummers te schrijven en te componeren. Dat is moeilijker dan je denkt Het lukt ons niet va best" Drummer (of drumster) van- Crumpets is Diana Roozen. Evenals Jacqueline volgt ze overdag lessen aan de school voor Kinderverzorging en Jeugdverzorging. Kees van Krugten zal in de komende tijd Diana gaan bijstaan. Haar de fijne kneepjes van het drum vak leren. Diana: "En dat is wel nodig ook, want als drummer bepaal je toch het ritme. De anderen" volgen mij, of zouden dat moe ten doen." Slaggitariste Hélène spreekt, tegen: "Ik moet ook naar de zang van Tanja luisteren. Dat was wat in de Margriethal ver keerd ging. Ik hoorde de ande ren helemaal niet" Hélène zit m de examenklas van de HAVO, maar vindt genoeg tijd om zich met haar geliefde Ramones-mu- ziek bezig te houden. Tanja op 't Ende, de zeer Schiedams sprekende spreek- stalvrouwe van het eerste Pop-' bouwwerk verleden jaar op het Plantage-festival, leerlinge van de vooropleiding voor het Hoger Beroepsonderwijs en actief CPN-lid, is de zangeres van de band. Tanja: "Mijn stem is er overigens niet beter op gewor den. Techniek is moeilijk. Maar ik hoor het nu wel zelf, of ik goed zing of niet En dat merk je aan je ademhaling." Jacqueline is de bassist: "Ik' had de blaren van het bassen. Ongelofelijk. Ik bas zonder plectrum, dus dat is even wen nen en pijn lijden." Leren, wen nen en pijn lijden zo af en toe is geen probleem voor de Crum pets. "We staan in ieder geval niet meer voor schut," zeggen ze eensgezind, "sommige mensen geloven het niet eens als we zeg gen dat we nog maar een half jaar bezig zijn." De vrouwengroep die lekker voor de lol speelt, is aanstaande 13 september te beluisteren tij dens een festival van vrouwen bands in Octopus (Amsterdam). Een Schiedams optreden zit in de pen, maar een datum is niet bekend. Feministen zijn het beslist niet "Alhoewel we best wel geemancipeerd willen zijn," al dus de vier, "maar we doen ten slotte wat we zelf willen. Dat is geemancipeerd genoeg." De PvdA en de woningbouw Hoewel de verkiezingen voor de Tweede Kamer pas volgend jaar gehouden worden, hebben de PvdA en het CDA nu al hun verkiezingsprogramma's be kend gemaakt Nu zijn die na tuurlijk nog niet definitief, want voor beide partijen geldt dat de leden van die partijen al les nog moeten goedkeuren. Het probleem bij program ma's is dat meestal alleen de hoofdpunten de krantekoppen halen en dan meestal ook nog eens uit zijn verband gerukt Zo hebben we allemaal kunnen le zen dat het CDA de huren met vijf procent extra wil verhogen en dat Van Agt de doelstelling van de PvdA dat de economi sche groei twee procent dient te zijn een wensdroom heeft ge noemd. Een paar weken later werd hij door zijn eigen partij voor schut gezet, toen het CDA een nóg hoger percentage voor stelde. Maar wat die programma's nou concreet betekenen voor ons Schiedammers, dat kan je ner gens lezen. Daarom lijkt het me aardig om eens te kijken wat de PvdA te bieden heeft over het wonen. Allereerst valt in het pro gramma op dat de hoogste prio riteit aan de stadsvernieuwing gegeven wordt: er moet meer geld beschikbaar worden ge steld en het moet beter worden georganiseerd. Bovendien moe ten er meer woningen gebouwd worden, zodat meer mensen in hun eigen buurt kunnen blijven wonen. t Verder valt in het programma op, dat eveneens hoge prioriteit aan de bouw van kleine wonin gen gegeven wordt Het eerste kabinet Den Uyl had de kleine woningen (voor zowel jongeren als bejaarden) al op het pro gramma staan, maar tijdens het huidige CDA-VVD kabinet is dit met in woorden, maar wel tn daden op de achtergrond ge raakt De PvdA heeft daar altijd tegen geprotesteerd, maar het heeft niet mogen baten: jaar lijks worden er steeds minder woningen gebouwd. Dat moet veranderen! Een volgend punt De finan ciering van de woningbouw moet als één geheel door de rijksoverheid bekeken worden. Dat betekent dat er heet wat moet gaan veranderen. Tot nu toe is het zo dat alleen de wo ningwetwoningen en de goedko pe koopwoningen op de begro ting staan. Ais er bezuinigd moet worden betekent dit automatisch een vermindering van het aantal goedkope woningen. De dure woningbouw kost het Rijk na tuurlijk ook jeld, maar heel V ra versluierd, namelijk in de vorm van minder inkomsten. Het is vergelijkbaar met hei volgende systeem: Winkelier A verkoopt een brood voor een rijksdaalder en geeft er twee jze- gels bij die later via een voile spaarkaart twee kwartjes waard zijn; winkelier B ver koopt zijn brood voor twee gul den zonder zegeltjes. Winkeliei A klaagt dat hij zoveel geld moet bnetalen voor de ingele verde zegels en wijst op winke lier B die geen geld hoeft te be talen (omdat die niet aan zegels doet). Hij „vergeet" alleen dat B ook minder ontvangt voor zijn brood en bovendien „vergeet" A dat hij zolang de klanten de zegels niet inleveren gratis geld heeft -waar hij hoge rente voor kan •krijgen, In werkelijkheid verdient winkelier A méér aan zijn ver kochte brood dan winkelier B. Met de woningbouw is het ies hetzelfde: woningwet- ïw (winkelier A) is In werke lijkheid goedkoper dan dure koopwoningen of dure huurwo ningen (winkelier B). In de praktijk betekent dit dat de la-« gare Inkomensgroepen meebe talen aan de dure woningbouw, die ze zelf nooit kunnen betalen. De PvdA wil dit radicaal veran deren en terecht! Het laatste punt uit het lande lijke verkiezingsprogramma dat ik hier wil aansnijden: daar de hoeveelheid geld die beschik baar is beperkt Is, ook als de PvdA in de regering zit, zal een keuze gemaakt moeten worden tussen meer woningen bouwen of goedkopere woningen bou wen. Het bekende verhaal van dat het uit de lengte of uit de breedte moet Ik ben van mening dat zoveel mogelijk geprobeerd moet wor den om toch beide te doen: zo wel veel als goedkope woningen bouwen. Vooral in de stadsvernieu wingsgebieden zal dit kunnen lukken, in Woudhoek wordt dit al een stuk moeilijker door de hoge grondkosten. Desondanks ben ik van mening dat ook in Woudhoek-Noord redelijk goedkope woningen gebouwd moeten worden, bijvoorbeeld door meer woningen per hectare te bouwen. Misschien moet het bestem mingsplan dan gewijzigd wor den, maar dat moet dan maar. En omdat zo'n wijziging nogal veel tijd gaat kosten en dit uiteraard de woningbouw niet mag vertragen stel ik voor dat in het belang van al die duizen-. den woningzoekenden in Schie dam, wethouder Zijdeveld van daag nog gaat beginnen. Hij hoeft niet te wachten tot de PvdA weer in de regering zit Hij kan nü al veel doen. HANS VAN KLEEF O AMBULANCE, tel. 269290. O ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot '12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22.30 uur. O BRANDWEER, tel. 26484a O BUREAUVOOR RECHTSHULP Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag, dins- 'dag en donderdag van 14 tot 16 uur. O DIERENAMBULANCE Mobiele EHBO-dienst voor dieren. Alarmnummers: 357559 en 356388, 24-uur ser vice. O GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeentewer ken, Emmastraat 1 of postbus 61; per telefoon afdeling rio lering en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afdeling plantsoenen, tel. 154605, vzn 8.30 tot 10 uur en van 13.3T tot 14 uur; tel. 707567; na werk tijd, alleen voor spoedeisende zaken. Algemene begraaf plaats, tel. 711222 van 8 tot 16.30 uur. Afdeling technische werkplaats, tel. 268280. Afde ling onderhoud gebouwen. Tel. 260864 of 260500, toestel 279. O GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel 732800. O KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel 26626b O MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. O OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek, Lange Haven 131, tel. 267877; fi- liaaivestigingen: Willem An- dnessenlaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan 10, tel. 153674; Dr. Wibautplein 219, tel. 708001.1 Jeugdbibliotheek, Korte Ha ven 29, tel. 266566 en Rosa- school, Arch i medesstraat. O POLITIE, tel. 264666. O RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel. 730308. Spreekuur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens tele foondienst) iedere donderdag van 18 tot 21 uur. Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dins-- dag van de maand van 19 tot' 21 uur. O SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIEDAM-NOORD Willem Andnessenlaan 77,- tel. 702207. O SCHIEDAMSE GEMEEN- SCHAP/VVV Overschiesestraat 1, tel. 266000. O SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren: dinsdag van 9 tot 11 uur in het kruisgebouw, - Bachplein, tel. 706177; dinsdag. van 18.30 tot 19.30 uur en vrij dag van 9 tot 12 uur,-1 Broersveld 140, tel. 269957. O STEDELIJK MUSEUM I Hoogstraat 112, tel. 268066. Openingstijden: maandag tot- en met zaterdag van 10 tot 17- uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. I O OPENBARE NUTSBEDRIJVEN Van Heekstraat 15, tel— 622222 voor storingen gas,-,| water, electriciteit O TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht be-reikbaar. Voor hen in -1 geeste-lijke en sociale nood. O WARME MAALTIJDEN Mevrouw Alijk, Zwaluw- laan 68, tel. 703771 0 WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. O SPREEKUUR VOORTURKEN Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Iedere i maandagmiddag van 13.30 tot 15 f(0 uur. 1 Tussen 12 en 17 uur staat het centrum op zijn kop. Van 11-12 en 15-16 uur spelen Die Inns- brücker SpStzle op de Westha venplaats. De brandweerlieden vereniging D.O.V. organiseert er spuitwedstrijden voor jongens en meisjes van II tot 15 jaar. Zes ■deelnemers zullen telkens via een korte hindemisbaan naar zes straalpijpen rennen om ge kleed in brandweerjassen en helmen te proberen zó te spuiten dat het bekende brandweer mannetje van de televisie om hoog klimt Dat mannetje is ge monteerd op een as die door middel van een waterrad in be weging wordt gebracht Elk uur worden finalewedstrijden ge houden. Op de Westhavenkade (hoek Dayer) zijn de volgende activi teiten: full contact karate, boks- traimngdemonstraties, discjoc- key-wedstrijden voor jongeren van 8 tot 14 jaar, coia-hengelen en muziek quiz. De bekende Viaardingse DJ Martin Poot zorgt met de muziekshow Wi- masound voor muzikale onder steuning. Op de Hoogstraat worden tus sen sluizen en korte HoogstraaJ touwtrekwedstrijden gehouden tussen 15 teams en speelt de Maaslandse Boerenblaaskapel. Het Liesveld wordt in beslag genomen door The Eternity Groep, simultaandammen en dammen op het straatdambord, georganiseerd door de Viaar dingse Damvereniging V.D.V. én pannekoekbakken voor kin deren. Onder leiding van koks van Frans Kuil party- en cate ringservice kunnen kinderen op de bekende wijze van holle Bol le Gijs met rozijnen, suiker en stroop hun culinaire kwaliteiten botvieren. Op de parkeerplaats Lijn baanhallen leidt Ane Hoogen- dijk een groot aantal kinderspe len. Van 12 tot 17 uur kunnen kinderen van 6 t/m 12 jaar er zaklopen, doelschieten, aan kus sengevechten deelnemen, stelt-j lopen enz. De grootste attractie wordt ongetwijfeld het super- grote luchtkussen. Bij slecht weer wijkt men naar de Lijn baanhallen uit Op de Markt worden demon straties judo en jazzgumnastiek gegeven en bekampen jeugd- teams uit Vlaardingen en Schie da elkaar op de judomat De Amazing Rockwafels zorgen voor de muziek. Op de Korte Hoogstraat ten slotte zorgt The Yesterday Dixielandband voor gezeliige- muziek. Ook het Vrije Volk draagt zijn I steentje bij aan het welslagen j van het hanng- en bierfeest I Ter gelegenheid van de start I van Het Vrije Volk-Extra (eenl bijlage die wekelijks aan de] Vlaardings/Maassluise editiej van HW wordt toegevoegd) lo pen Miss Extra en negen dames I door de stad. treedt Nederland! kampioen-goochelaar Hans Ka zan op en wandelen steltlopers I uit Maastricht door de stad (opl stelten van een paar meter) F Miss Extra en haar gevoig delerj ondermeer presentjes uit aarl kinderen die de kleurplaat ui'J de eerste HVV-Extra inleveren. ■W'Mn WA'a 'W-fs' 'V/V A - ZSéG&Iwi.vtmfrf' 'A WA 1

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5