PP ijl Maandagavond selectieboksen in Schiedam wam I ÊÈM jys r extra Het lange-afstandlopen wordt steeds meer beoefend. De Nederlandse atletiekverenigingen krijgen een grote toeloop van leden te vereer- ken, die graag lange afstand willen lopen. Het succes van Gerard Nijboer op de 22ste Olympi sche Spelen in Moskou op de marathon zal ze ker zijn uitwerking hebben. De organisatoren van hele en halve marathons zien jaarlijks bet aantal deelnemers groeien. Ook bij de Vlaar- dingse atletiekvereniging Fortuna is deze ont- wikkeling merkbaar. Onze sportmedewerker PÏETER SPEK sprak met Sjaak Hoogendijk, sinds kort trainer van de lange afstandgroep en zelf ook marathonloper. 120 km trainen per week wÊmmÈ Sjaak Hoogendijk is bij toeval in het trainersvak gerold. msm, - IMöS g» 'jf tf' "fy l& v %y w»M//S WÊmmm w./Wi VLAARDINGEN - De praktijk is vaak de -beste leermeester. Sjaak Hoogendijk, sinds begin dit jaar trainer van de lange-afstand- groep bij de Vlaardingse atletiekvereniging Fortuna, steunt.op deze gedachte., ,v Eigen aanpak 120 km trainen 'SCHIEDAM - De koning te rijk waande Wim de Haan zich met twee aantrekkelijke selectiewed strijden op het affiche van zijn openingsavond van het nieuwe boksseizoen, aanstaande maandag in het Bokscentrum aan de Lange Haven in Schie dam. ..Wat moet ik m'n klantjes nu vertellen?" vraagt wim, de Haan zich af, „ik kan ze niet bieden wat ik ze heb beloofd." Interessant wsm •jlp' Ploeggeest mag niet ontbreken; ook bij atletiek. (Foto's Arie Wapenaar) l\ Lange afstan 'ism WW» 4 '/sfo Ww'WW: yfaï.'sf&A'-k -///s/s/ W/4 'W 't.r ff" '1, Kt,, '■'ZfwYfpS'ss//* 3W'~.r mmi 'émMtv. (W'/////W/,/,jtW& k De Vlaardinger, zelf nog druk landsè atletiek èri 'één man 'die bezig om zijn tijd op het lood zware onderdeel de marathon te verbeteren, is eigenlijk bij toe val in het „trainersvak" gerold [„Wij waren bij Fortuna ai lang aan het zoeken naar een ge schikte trainer voor de lange- [afstandgroep. Dat leek gelukt in [de persoon van Jonan Kijne, geen onbekende in de Neder- wist waarover hij sprak. Een aantal maanden is er onder zijn leiding hard gwerkt, tot het mo ment dat hij ging verhuizen uit Vlaardingen en het voor hem onmogelijk werd de training te blijven geven. De lange afstand- groep was inmiddels sterk uit gebreid en het zou alleen maar jammer zijn als deze groep uit elkaar zou vallen." Na het vertrek van Johan Kij ne bij Fortuna duurde het niet lang of de groep deed een beroep op Sjaak Hoogendijk: „Dat ver zoek verraste mij wel, omdat ik .er.geen moment bij stil had ge staan dat de keuze op mij zou vallen. Na een korte bedenktijd heb ik ja gezegd, met de opmer king dat ik het ee$st een paar maanden zou aankijken, zien of de groep het zou bevallen en voor mij zelf om te kijken of ik het wel aan kon." Uit de successen die de lange afstandgroep de afgelopen maanden heeft geboekt mag af geleid worden, dat de aanpak van Sjaak Hoogendijk vruchten begint af te weiden: „Ik wil dit succes niet gelijk op mijn naam schrijven, maar onlangs op een wedstrijd in Gorkum verbeter den twaalf man van de lange af standgroep hun persoonlijk-re cord en dat deed mij goed." De Fortuna-trainer heeft in die korte tijd een heel eigen aanpak ontwikkeld: „Ik ben er van overtuigd, dat ondanks de puur individuele sport, wat at letiek toch is, een ploeggeest niet mag ontbreken. Ik bedoel, dat het belangrijk is dat de eigen er varing op een wedstrijd of in een training uitgewisseld wordt en daaraan heb ik de laatste maanden hard gewerkt." Sjaak Hoogendijk put zijn kennis voorlopig uit eigen erva ring: „Maar ook door veel te praten met atleten op wedstrij den om te zien hoe die een trai ning opbouwen, uit al dat mate riaal pak ik wat ik denk dat goed voor een lange afstandlo per is en geef dat door aan de groep." Een atleet, die een beetje mee wil doen op een marathon, moet gemiddeld toch wel een 120 kilo meter per week trainen: „Soms nog wel meer en dat kost veel tijd, omdat naast het maken van die kilometers ook de verzor ging van het lichaam de nodige aandacht vraagt. Een lange-af standloper is daarom niet vee' thuis, vaak elke avond in trai ning en in het weekeinde op een wedstrijd en dat kan weieens spanningen in het gezinsleven met zich meebrengen." Sjaak Hoogendijk heeft daar over nagedacht: „Ik ben van mening, dat het trainen van 150 of 200 kilometer per week zeker niet nodig is als er maar gericht getraind wordt, met de nodige afwisseling; die vele kilometers "werden de atleten maar aange praat, zonder dat er bij nage dacht werd of het wel nodig was", aldus Sjaak Hoogendijk. Sjaak Hoogendijk ging nog een stapje verder: „Ik merkte, bijvoorbeeld, dat veel vrouwen van atleten niet wisten wat de man nu eigenlijk deed. Ik heb het initiatief genomen om die vrouwen bij de sport te betrek ken en sinds enkele maanden traint een groep op de atletiek baan en uit de reakties te horen met veel Diezier." Ondanks zijn nieuwe taak bij Fortuna, wil Sjaak Hoogendijk zelf nog enige tijd in de wed strijdsport blijven. De Fortung atleet had'een klassieke voorbes reiding achter de rug voordat hij aan de marathon begon: „Als zoveel lange afstandlopers beo ik begonnen met prestatielopen. Dat beviel zo goed, dat ik lid bén geworden van een atletiekver^ eniging. Mijn eerste marathon liep ik in 1976 met een tijd van"3 uur en 27 minuten. Nu heb ik na vier jaar intensief trainen eed beste tijd achter mijn naam staan van 2 uur 39 minuten Mijn streven is om dit jaar in de buurt van de 2 uur 35 minuten tè komen." Wim de Haan j. vertelt geen verhaaltjes Waande - want toen puntje bij paaltje kwam bleken Re- cep Akis, een jonge Turk uit Emmen, en Tira Bachoau, een Marokkaan die al jarenlang in Dordrecht woont en werkt, beiden buitenlands te verblij ven, waardoor de Amster dammers Gilbert HalUe en Richard Elfallah zonder te genstander kwamen te staan. Wie Wim de Haan kent, kan zich zo ongeveer voorstellen wat zijn reactie op deze zon derlinge gang van zaken is ge weest De Schiedamse in structeur had niet om ge noemde partijen gevrèègd, ze waren hem door de op ama- teurgebied plotseling actief geworden Boksbond aangebo den. Maar nu hij er reclame mee heeft gemaakt en overal in de stad raambiljetten han gen. nu blijkt dat de bond met de moeite heeft genomen van tevoren even bij de betrokken clubs te informeren of Akis, Bachoau, Bronshof, Ruben la Cruz (noem ze maar op) wel beschikbaar waren op maan dag 8 september. „Het gevolg is dat ik mijn klantjes straks niet kan bie den wat Ik ze heb beloofd," al dus De Haan, „en neem die mensen dan maar eens kwa- lijk dat ze denken: Die De Haan staat weer verhaaltjes te vertellen. Ik hoop daarom daarom maar dat bondsvoor zitter Jaap Vilierius zijn be lofte nakomt om maandag avond m de ring uit te leggen, waardoor het programma moest worden omgezet." Wim de Haan heeft in zijn gerenoveerde zaal gelukkig tóch een selectiewedstrijd aan te bieden, die er op papier nog niet eens zo onaantrekkelijk uitziet bovendien. Nationaal middengewjchtkampioen Henk van de Tak krijgt daar in vermoedelijk heel wat te stellen met de rijzige Amster dammer Tymen Vermaas, die vorig seizoen 'uit het niets' aan het boksfirmament is verschenen en in de Vlaar dingse Lijnbaanhal destijds maar nét door de hardslaande noorderling Elio Conquet van een plaats bij de laatste vier van de Nederlandse kam pioenschappen kon worden afgehouden. De winnaar van het duel Van de Tak - Vermaas kan rekenen op een spoedig optre den in een interland en wel licht zelfs wel op uitzending naar het jaarlijkse toernooi in Wiener-Neustadt, Zover zijn Wim de Haans eigen pupillen (nog) niet, al durft De Haan - zegt hij - zijn middengewicht Monteiro best tegenover 'Nederlands kampioen Van de Tak te zet ten. „Dan zou Henkie het nog best 'ns moeilijk kunnen krij gen met die zwaaistoten van Monteiro." De import-Schiedammer bokst maandagavond (aan vang 20 uur) ook, en wel tegen de Hagenaar Holleman van de vereniging Kristelijn. John Makkink, een andere, wat verder gevorderde leerling van Wim de Haan, ontmoet een clubgenoot van Holleman, de hardslaande Van Gelder. Op papier interessant zijn voorts de duels Franken - Van Eemeren (Helmond) en Van Wageningen (Oorschot, Rot terdam) - De Heer (Maarssen). Ook twee van de drie gebroe ders Vergauwe klimmen in de ring. Johnny neemt het op te gen de Limburger Van der Leyden uit Munstergeleen, Aad tegen de pupil van Aad en Leen Jansen, Bartes. Voorts: Van Woerkom (Hel mond) - Veenstra (Kristelijn), Fortes (De Haan) - Van Melis (Helmond), Yeyin (De Haan) - Ulku (Nijmegen) en Roomter (De Haan) - Vulders (Hel mond), In het Bokscentrum is voor de toeschouwers het een en ander verbeterd, maar ook de boksers kunnen makkelij ker uit de voeten. Er is een kleedkamer bijgebouwd en de douches zijn uitgebreid. Wim de Haan trots: „We hebben er keihard aan gewerkt, maar het ziet er weer als 'n zonnetje uit" LOET VAN SCHELLEBEEK l

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 7