MANNEN MET BOM GEPAKT Marechaussee valse noot aan de grens PvdA en CD AsBeperk verkoop hnnrwoninge a Carter loopt z'n achterstand in Britten woedend op Chili2 meisje gemarteld SPANNING OP KOMS"r W. van de Kerkhof gaaf mee m HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Verdronken in zicht van redding... "Nooit meer parlement9 Hit 11 Vei* WEER OVERLEG METAAL-CAO? r;Mr* -«f i' STORMLOOP OP NCRV Koeler Maaadag 8 september 1980 34e jaargang no. 10182 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De bouw van koopwoningen met overheidspremie krijgt een nieuwe op pepper. Het programma voor goedkope koop huizen met hoge premies (premie A) wordt verhoogd van 7500 tot in totaal 10.000 wonin gen. De hoeveelheid duurdere premie-koop woningen (premie B) gaat omhoog van 6500 tot 8000. Meer plannen (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU/BONN Radio Warschau heeft giste ren een scherpe waarschuwing gegeven aan stakende arbeiders in verscheidene Poolse steden. In een com mentaar werd erop gewezen dat verdere eisen van de arbeiders, hoe gerechtvaardigd die ook mogen wezen, tot gevolg kunnen hebben dat de concessies die door de regering zijn gedaan, in gevaar worden gebracht Hartaanval Overdrijving Zie ook pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie van Rotterdam heeft za terdag op de Energieweg twee mannen gearresteerd, die een bom vervoerden in een kartonnen doos. Een van hen is de leider van de "Capelse Groep", de 39-jari ge Rob G., die word* beschouwd ais sympathisant van de Duitse terroristische Rote Armeefraktion. De ander is de 22-jarige R. S. Na de arrestatie is de bom onscha delijk gemaakt De politie heeft vervolgens de omge ving van de Energieweg uitgekamd. l/'- Stralend weer, goeie muziek en op zijn tijd een hapje en een drankje, kortom New Pop 1980. Het jaarlijkse evenement voor aankomend talent trok gisteren in het Rotterdamse Zuiderpark ongeveer 120.000 bezoekers, een record. Meer New Popnieuws op pagina drie. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur Vrije sector (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA en CDA willen alsnog moge lijkheden om de verkoop van goedkope huurwoningen in Amsterdam en Rotterdam aan banden te leggen. Donderdag wordt hierover in de Tweede kamer een spoeddebat gehouden. Simon Tahamata eerst praten 'Elke 2 weken *n K 3 *{{-# «.4, I 4 t - 'tWHMWWf" i*"" te*s« errng staat meer premier 'emKLger -toe HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BI< Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft hiertoe vandaag besloten omdat de f vraag naar nieuwe eigen wonin gen in de afgelopen maanden weer sterk is toegenomen. In mei van dit jaar had Brokx de programma's voor premie koopwoningen nog drastisch verlaagd. Het nu weer opkrik ken van die hoeveelheden ver klaart dat hij aan het feit dat de belangstelling duidelijk is toe genomen nadat hij de eerste jaarlijkse premie had verhoogd en kopers een extra belasting voordeeltje had toegezegd. De bouw van premie-huur woningen door beleggers (zoals pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen) blijft he lemaal tn het slop zitten. Er stonden zo'n tienduizend huizen Nog stakende Poten scte?p gewaarschuwd De officiële Poolse media meldden nieuwe stakingen in Noord- en Zuid-Polen. Tevens werd melding gemaakt van de beëindiging van enkele acties "diewarenbegonnenom plaatse- lijke grieven op te lossen. De toestand van de afgetreden Poolse partijleider Gierek wordt bevredigend genoemd. Volgens het team van zes artsen dat Gierek behandelt, heeft de AMSTERDAM - De Indus triebond FNV heeft de metaal werkgevers onder druk gezet om toch weer te gaan onderhan delen over de metaal-CAO. De bond heeft alle werkgevers ge schreven dat de bond per bedrijf CAO's zal proberen af te sluiten, als zij geen landelijke CAO wil len. FME-voorzitter Ter Hart heeft echter vanochtend op nieuw de looneis van één pro cent duidelijk van de hand ge wezen. ex-partijleider vrijdagavond een hartaanval gehad. De Westduitse bonskanselier Helmut Schmidt heeft de Russi sche nieuwsmedia gisteren van „grootscheepse agressiviteit" "te gen het Westen beschuldigd. Hij wees ook beweringen van de hand, als zou de Sowjet-Unie tijdens de jongste ontwikkelin gen in Polen een gematigde houding hebben aangenomen. „Er wordt (in de Russische media) beweerd dat het Westen in Polen tussenbeide is geko men," zei Schmidt in een radio interview. „Dat kan ik moeilijk als gematigdheid uitleggen. Sommige andere beweringen (in de Russische media) zijn verre gaande overdrijvingen, die in hun algemeenheid duidelijk moeten worden afgewezen." Schmidt drong er opnieuw bij de Duitse politici ~>p aan om in hun commentaren op de binnen landse aangelegenheden van andere landen de grootst moge lijke gematigdheid te betrach ten. VW, - Het is nog niet duidelijk wat oe twee met de bom van plan waren. "Zij weigeren iets te zeg gen," aldus de politie, die werd getipt door iemand, die vond, dat de twee zich verdacht ge droegen. Rob G. werd In oktober 1977 samen met drie anderen bij een garage in Capelle aan den IJssel gearresteerd op verdenking van staatsgevaarlijke activiteiten. In de garage werd een grote hoe veelheid wapens én munitie, chemicaliën en politie-unifor men, inclusief onderscheidings tekens aangetroffen. Ook lagen er ongeveer 170 fo to's en negatieven van BVD- agenten en een lijst met namen van prominente Nederlanders en tekeningen van hun huizen. G. werd in april 1979 door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. In hoger beroep ver oordeelde het "Haagse gerechts hof hem tot drie jaar gevange nisstraf. Hij liep op vrije voeten rond, omdat hij cassatie heeft aangetekend bij de Hoge Raad. f Wak, faZ. f -■& .N-WW /VA i //,y DEN HAAG - De lei ding van de Residentie orkest is zeer gebeten op de marechaussee, die er volgens haar schuld aan. heeft dat de generale re petitie van het Sacharov- concert niet kon door gaan, Dirigent Rudolf Barshai moest donder dagavond zonder voorbe reiding aan het werk. De moeilijkheden ont stonden toen 's ochtends een volgens een RO-ver- klaring 'piepjonge' mare chaussee het echtpaar Barshai uit de nachttrein uit Kopenhagen haalde. Mevrouw Barshai be hoorde in haar Westduit se relspapieren een visum te hebben, meende hij. Mevrouw Barshai ont kende dat maar de mare- chausse reageerde daarop met een 'niets mee te ma ken' aldus het RO. In ge lijke geest reageerde hij op de mededeling van de heer Barshai dat er een heel orkest op hem zat te wachten. Op het kantoor van de douane is vervolgens de zaak uitgezocht en kwam vast te staan dat me vrouw Barshai inderdaad geen visum nodig heeft. 'Zonder enige nadere verklaring of woord van verontschuldiging werd het echtpaar Barshai' daarop heengezonden,* al dus de boze RO-leiding. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tol en met vrijdag HILVERSUM - Veertigdui zend NCRV-aanhangers hebben zaterdag in Hilversum tijdens het 'open huis' van de christelij ke omroep voor onbeschrijfelij ke parkeertonelen gezorgd. Zó veel auto's brachten ze mee, dat de wijde omgeving van de stu dio's bezaaid was met blik. Wie laat kwam mocht van geluk spreken wanneer hij op een half uur lopen van het NCRV-huis nog een gaatje kon vmden. op het programma; er zijn tot 1 september slechts 2.700 beschik kingen afgegeven. In de laatste maanden zijn echter meer plan nen ingediend. Brokx verwacht er alsnog 7.000 te kunnen bou wen. Voor de bouw van apparte menten voor alleenstaanden en mensen die samenwonen, wil de staatssecretaris extra-geld be schikbaar stellen. Hierdoor moeten tweeduizend eenheden voor deze groep extra van de grond komen. De uitgifte van bouwvergun ningen voor de vrije sector (de duurste koophuizen) is ver be neden het gemiddelde gebleven, zo maakt Brokx bekend. Toch verwacht de Staatssecretaris 20- tot 22.000 vergunningen de deur uit te kunnen sturen, maar dit hoeft nog niet te betekenen, dat ai die huizen ook direct dit jaar worden neergezet. Voor het mogen omzetten van koophuizen, die de aannemers aan de straatstenen niet kwijt konden raken, in huurwoningen zijn tot september al 6.500 aan vragen ingediend. Alle verzoe ken denkt het ministerie op kor te termijn te kunnen afhande len. Er zijn er nu al bijna dui zend gehonoreerd. KEY WEST - Een kleine zeil boot met ruim honderd Hai- tiaanse vluchtelingen is zater dagavond gekapseisd doordat de uitgehongerde mensen naar één kant van de boot gingen om te kijken naar het schip van de Amerikaanse kustwacht dat hen kwam redden. Het ongeluk ge beurde op ongeveer 200 km uit de kust van Florida. Drie opvarenden konden niet meer door het mannevaartuig worden gered. Aan boord van het scheepje waren al 17 mensen omgekomen van honger en dorst Aanleiding is het koninklijk besluit dat de gemeente Amster dam verbiedt een aantal regels bij de woondistributie toe te passen. De gemeente wilde on der andere woonvergunningen weigeren aan kopers van goed kope huurhuizen. Ook de Rotterdamse maatre gelen om de verkoop van goed kope huurwoningen te belem meren dreigen vernietigd te worden. Het Tweede Kamerlid Dijk man van het CDA wil dat de ef fecten van het koninklijk be sluit zo snel mogelijk worden teruggedraaid, Nü kunnen tal van de broodnodige huurwonin gen aan het distributiebestand worden onttrokken, terwijl vol gens Dijkman de gemeenten juist de mogelijkheid moeten hebben om een zo ruim mogelijk vergunningenbeleid te voeren. Ook de PvdA zal donderdag aandringen op een vergunnin genbeleid voor gemeenten om de verkoop van goedkope huur woningen terug te dringen. Van onze sportredactie ROTTERDAM Bondscoach Jan Zwart kruis heeft Willy van de Kerkhof toch nog opgeno men in de selectie van het Nederlands elftal voor de Kw-kwalificatiewed- strijd van woensdag te gen Ierland, de PSVer behoorde aanvankelijk niet tot de groep van zes tien, die vanmiddag is af gereisd. Van de Kerkhof werd alsnog opgetrom meld, nadat zijn clubge noot Piet Wilschut zich als gevolg van een virus ontsteking moest afmel den. Wel aanwezig is Simon Tahamata, gisteren uit blinker voor Standard Luik dat in de Belgische competitie fors uithaalde tegen Club Brugge (7-1). Niettemin wenst de don kere ex-Ajaclcd van avond in Dublin eerst een gesprek met de bondscoa ch cs Jan Zwartkruis en Rob Baan alvorens op nieuw het oranjeshirt over de schouders te trek ken. Tahamata Is nog steeds verbolgen over het f feit, dat zij hem niet heb- j; ben meegenomen naar het Europees kampioen schap in Europa. Op de wereldkam pioenschappen wielren nen oogstte Nederland toch nog een gouden plak. De gelukkige heette Gab Minneboo, de Ileenviieter die voor de vierde keer de titel pakte bij de ama teurstayers. liet zilver was voor titelverdediger Matthé Pronk. DEN HAAG - Het parlement zal nooit meer functioneren m Suriname, zo heeft de Suri naamse vice-premier mr. drs. Haakmat vannacht verklaard. In de plaats van het parlement komt een assemblee die de rege ring zal moeten gaan begelei den. NEW YORK - Twee maanden voor de Ameri kaanse presidents- verkeizingen heeft Jimmy Carter zijn achterstand op Ro nald Reagan inge lopen. Uit een op iniepeiling blijkt dat beide kandida ten 33 percent van de stemmen in de wacht zouden sle pen als de verkie zingen nu werden gehouden. Vijftien percent van de Amerikanen ziet meer in Anderson, de derde kandi daat. Overigens loopt een meerderheid van de Amerika nen niet echt warm voor de kan didaten. Slechts elf percent kiest uit volle overtuiging voor Reagan, ne gen percent wordt enthousiast voor Carter en zes pro cent loopt weg met Anderson. Het politck co mité van de Libe rale Partij in de Amerikaanse staat New York heeft besloten de kandi datuur van de on afhankelijke kan didaat Anderson te steunen. Het is vrijwel zeker dat het congres van de Liberalen met dit besluit zal instem men. Vanavond en vannacht be- ^olkt, mogelijk een bui. Mini mumtemperatuur ongeveer 12 traden. Morgen zonnige perio den en droog. Middagtempera- wen omstreeks 18 graden. Ma dge tot vrij krachtige naar west waaiende wind- !>*pt. LONDEN - Het bericht dat een, Engels meisje in een Chi leense gevangenis langdurig ge marteld is, heeft in Groot-Brit- tannie een golf van verontwaar diging doen ontstaan. Het Britse ministerie van Buitenalndse Za ken heeft bij de regering-Pino- chet officieel geprotesteerd te gen de marteling van de studen te Claire Wilson. Tegenover een Chileense rechter heeft Claire Wilson een verklaring afgelegd die daarna door Amnesty International is gepubliceerd. Claire Wilson: „Ik werd op 16 juli samen met mijn verloofde José Benado gearres teerd en naar een gevangenis gebracht. In een souterrain werd ons gezegd dat we doodge schoten zouden worden. Ver scheidene mannen sloegen mijn verloofde Ze gaven hem over zijn gehele lichaam electnsche schokken. Ik kon horen dat ze honden op hem afstuurden, Ik hoorde hem zeggen dat ze een stok m zijn anus stopten. Toen hoorde ik een hartverscheurend geschreeuw." Tegenover de rechter ver klaarde Claire verder: „Ik vertel niet hoe ze mij hebben gemar teld. omdat ik op het ogenblik ten minste in leven ben. Maar ik ben bang voor het lot van Bena do, wiens leven in gevaar is." Claire Wilson cn haar verloof de werden in de nacht van 16 ju li gearresteerd. Leden van de geheime politie verschaften zich toegang tot de woning van haar ouders en namen hen pnee. Clai re werd eind juli weer op vrije voeten gesteld. Het geval - Clai re vertoont een opmerkelijke overeenkomst met de zaak - Cassidy in 1375. Het martelen van deze Engelse chirurg leidde vijf jaar geleden tot een diplo matieke breuk tussen Engeland en Chili. Pas dit jaar herstelde Londen de betrekkingen met Santiago weer. De publicatie van Amnes ty over de marteling van de Britse studente komt enkele da gen na de bekendmaking dat de Britse regering weer wapens wil gaan leveren aan het Pmoehet- regiem. im) ilfelWiii Goedkeuring Mmstene van Juil te onder nummer L 0 720rQ06/059d(t 26ium!9SO 4'

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1