p. J Ik had stuk land voor ..groente en rijst I drinkende arbeiders denken niet SCHIEDAM BOm Él' |j 1 010-377588 10BIV0012W1ICEPI helpt Udirekt! m*c. mmmmiwmmmi ERTAN De lonen van de schil ders en de timmerlieden stegen rond de eeuwwis seling van ongeveer 12.- per week in 1899 tot 13.- a 15.- in 1909. De metse laars kregen in die jaren geen loonsverhoging; zij moesten het met een ver korting van de arbeids tijd stellen. Werkten zij in 189911 a 12 uur per dag, in 1909. was dat "ge daald" tot lO'/è uur. i Inbou w Zonnedaken ï-j Schiedam Hoofdredacteur Herman Wigbold. Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Extra informatie uit plaats en regiol Van onze medewerkster CHITRA GAJADIN SCHIEDAM - Ruim duizend Surinamers wonen in Schiedam, waarvan het overgrote deel van hindoe- staanse afkomst is. In de steden waar veel Surinamers wonen zijn verschillende verenigingen ontstaan die samen met de welzijnsorganisaties voor Surinamers vèr schillende activiteiten "op" sociaal-cultureel terrein op touw zetten. Dé avonden zijii vooral bedoeld om dé cultuur die de mensen hebben meegenomen intact te houden. In de eigen centra vinden religieuze bijeen komsten plaats of worden huwelijken op traditionele wijze voltrokken. Henk Oeidairam: "We willen dat iedereen van de gelegenheid gebruik maakt om in het Trefcen trum kennis te maken." Rustig ■if». Het Hindoestaanse gezin Sheombar dat vanuit Suriname naar Nederland kwam. Sëxfilmis huren? 6 vpór 27,50 - Voor een hele week!. JONGE GEBRUIKTE AUTO'S AUTOBEDRIJF Overpeinzen Gele erwten Cursussen m 4 2 ARAM Autoglasservice Marges Calandstr87 Schiedam samen met de donderdacjbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,10.Daama beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Adres. Postcode Woonplaats. V 1 Volk Mijn kindei en moesten door —a**—* de modder naar de schoolbus' W. hier en schreven mij in Surina me dat ik moest ophouden in het ri-cf to werken. Je moet weten dat ik bij Suralco (Surinam Alu minium Company, een Ameri kaans bauxietbedrijf) heb ge werkt Ik verrichtte daar ver schillende soorten werk en iede re middag als ik thuis was moest ik rode stof ophoesten. Ze schre ven dat het ook beter zou zijn voor de andere kinderen om in Nederland op school te zitten. Dat het leven hier veel beter voor ons allen zou zijn. Toen besloot ik om hier te ko men kijken. Mijn vrouw en zes kinderen liet ik in Suriname achter en ik ging inwonen bij mijn dochter. Na een jaar hier te hebben gewoond, besloot ik om hen inderdaad te laten overko men. In Suriname zouden wij toch nooit vooruitgaan. Mijn kinderen wilde ik goed onder-, wijs laten volgen. We woonden in Suriname op het platteland, zonder enige busverbinding met de stad. Mijn kinderen moesten iedere ochtend door de modder lopen met hun schone kleren als zij naar de hoofdweg gingen waar een schoolbus reed. Ik had wel een stuk land, waar ik rijst en groente ver bouwde. Het weekend was daar heus niet om lekker uit te rus ten. maar om het werk op het Al vier jaar woont het hindoe- staanse gezin Sheombar in Schiedam. Vanaf december wo nen zij in de Gordonstraat, in welk huis op een redelijke wijze kan worden gewoond. Daarvoor leefden zij driejaar lang met z'n zessen in een 3-kamerwoning. De heer S. Sheombar is 53 jaar oud en vertelt ons waarom hij indertijd heeft besloten naar Nederland te gaan. 'Mijn dochter en zoon zaten al land te doen. - Anders zou ik nooit1 uitkomen met mijn loon voor zo'rj' groot gezin. Mijn- vrouw was toch meer in het huishouden bezig, en ik kwam pas om zes uur 's avonds thuis. De personeelsbus deed er twee uur over om van Paranam naar de straat te rijden waar ik woonde", vertelt de heer Sheombar. TV 'p. L -% -« 1 f. is Baly, Dam 5a. Schiedam.^ Tel. 010-267126. G«op«nd v. 10-18 u. bond, koopavond. Lég, varaiat. met Bovag-garantlebewijs vindt u In de showroom van Battowtg 27, achur station Schladam Talafoon «21181-152222 UT OP ADRES Hij heeft in de jaren dat hij hier woont geen werk kunnen vinden, zit samen met zijn vrouw thuis. Hij wil graag cur sussen volgen om de Nederland se maatschappij beter te kunnen begrijpen en het Nederlands be ter te Ieren spreken. Hij vindt het verschrikkelijk dat er voor Surinamers in Schiedam niets- gebeurt, dat je nergens naar toe kan gaan. "Ik vind Schiedam beter dan Rotterdam, het is hier rustig, en ik woon hier prettig, ik kon een huis krijgen in Box tel, maar dat heb ik geweigerd. Toch moet je altijd naar Rot terdam of Den Haag gaan, als je andere Surinamers wilt ont moeten of ais je iets uit de Suri- naam® winkel nodig hebt Als we nu maar een centrum had den in Schiedam, waar ik zo nu en dan naar toe kan gaan in de hoop een bekende te treffen en een praatje te maken. Waar we wekelijks een "havan" kunnen organiseren. Havan is een reli gieuze plechtigheid, waarvoor je in Suriname naar de tempel kon gaan. We hebben hier geen en kele ruimte die je voor dat soort bijeenkomsten kan gebruiken. Ik kan toch onmogelijk in mijn huiskamer zoiets organiseren. Ik zou de grootste problemen met de buren krijgen. Bij een kerkdienst moeten veel mensen aanwezig zijn en moet je een klein vuurtje maken om in te offeren". Het is moeilijk om de vrije tijd te spenderen zoals een Ne derlands gezin dat doet. De le vensgewoonten zijn anders. De heer Sheombar zegt dat hij in het weekend soms naar een park toegaat: "Maar er is nie mand daar die ik ken en met wie ik een praatje kan maken. Als je stil gaat zitten op een bankje, dan ga je aan dingen denken waar ik nog nooit aan heb gedacht. Praten helpt juist om de problemen waar je mee zit te vergeten, om te horen hoe anderen die oplossen". Hoewel de meeste Surinamers proberen zich zo goed mogelijk aan te passen aan de Nederland se gewoonten en te integreren kunnen zij moeilijk weerstand bieden om toch boodschappen te doen in de Surinaamse winkel. Mevrouw Sheombar: „Ook al maak ik de groente klaar op mijn eigen manier, vind ik toch dat er iets ontbreekt Misschien komt het door de trek die je hebt om dmgen te eten die je van kindsaf hebt gegeten. Daarom kopen wij toch veel produkten in de Surinaamse winkel in Rot- 'erdam. Peper, komijn, kerrie en daal (gele erwten) zijn on misbaar in ons eten. Dat kan ik hier op de Schiedamse markt niet vinden. Het is wel verve lend dat alles twee tot driemaal duurder is dan Nederlandse produkten". Kennissen heeft de familie Sheombar wel in Schiedam maar daar zitten geen Neder landers tussen. Op de vraag of de heer Sheombar wel in zou gaan op een invitatie van hun buren om een keer langs te ko men zegt hij: „natuurlijk zou ik graag beter kennis willen ma ken met hen en ook over mezelf willen verteilen. Vaak krijg ik het gevoei dat de meesten al door het kijken naar mij al alles van mij afweten. Zij zijn ook heel anders dan wij hè. ze tellen alles. Vooral bij het eten. Onze traditie leert ons juist om gast vrijheid aan iedereen die m je huis komt te geven. Ik praat wel met mijn buren, maar meer over de huisvesting. We zijn toevallig vandaag samen in de auto naar de gemeente gereden". Denkt u dat u nog ooit terug spat naar Suriname? „Ik heb nog 3 schoolgaande kinderen. Als zij klaar zijn dan zal ik pas nadenken over terug keer. Maar ook dan wil ik met nog een keer terechtkomen in de conflicten die daar heersen tus sen Hindoestanen en Creolen. Natuurlijk denk ik wel vaak aan mijn land, ik ben daar gebo ren. Maar m Nederland hebben mijn kinderen een opleiding Dit zijn slechts globale ge middelden, want met name de schilders en de metselaars werkten in de zomer langer (12-14 uur) en in de winter kor ter (T'/fc-S uur). Verder hadden velen onder hen zowel 's zomers als 's winters met werkeloos heid te kampen, als het zoge zegd "slechte tijden" waren in de bouw. Zodoende was er eigenlijk geen sprake van een geregeld inkomen voor bouw vakarbeiders. De Schiedamse metselaars, timmerlieden en schilders waren over het alge meen slecht georganiseerd. VS-V'"'- XÏ Er waren weliswaar kleine vakverenigingetjes voor Iedere groep afzonderlijk, die in som mige gevalien weer onderver deeld waren in een vereniging voor patroons en een voor ge zellen, maar juist door hun kleinheid konden zij weinig be reiken. WiUmt Drinkende arbeiders denken niet Kleine letters Er waren echter wel tal van voorbeelden uit andere plaat sen waar door raiddel van een Centrale Bond voor bouwvak arbeiders veel verbeteringen tot stand werden gebracht De Schiedamse bouwvakker was echter vrij onverschillig. Er was een grote groep die veel dronk en zich vaak op maandag ziek meldde, tegenover een kleine groep georgantseerden die naar verbetering en persoonlijke ontwikkeling streefde. Toch werd er wel aan gewerkt om deze balans naar de andere kant te doen doorslaan, probeerde de arbeiders wakker ie schudden, meldt ons het vol gende: „Waar de drinkgewoon te en het maandaghouden sterk afnemen, zijn dit de bewijzen dat het moreel van deze catego rieomhoog gaat; drinkende ar beiders denken niet; de arbei ders die zich aan de drankge woonte ontworstelen, worden bekwaam te denken, en de den kende arbeider begint met zich bij zijn vakvereenlging ami te sluiten. Zoo zij het ook bi Schie dam." HeariëM© van Aidcrwerelt kunnen volgen en krijgen zij een kans om verder te studeren. De meesten zijn nu getrouwd, wonen niet ver weg en komen haast iedere week op bezoek. Misschien blijven a! mijn kin deren hier, daarom zou ik willen dat er in Schiedam een vereni ging ontstaat die bijvoorbeeld cursussen geeft. Daardoor raken mijn kinderen niet helemaal los van onze cultuur." zegt de heer S. Sheombar. Begin dit jaar is er een vereni ging voor Surinamers m Schie dam opgericht, Prem Samaadj". De vereniging streeft ernaar voor jongeren en ouderen acti viteiten te organiseren, waar door Surinamers zich meer thuis gaan voelen in Schiedam en Nederlanders bekend kun nen raken met hun Surinaamse stadgenoten. In maart heeft Prem Samaadj een werkplan ingediend bij de gemeente Schiedam waaraan ook een ver zoek voor een eigen trefcentrum is gekoppeld. In het werkplan zijn onder andere opgenomen: Taallessen voor oudere Surina mers, het oprichten van een do cumentatiecentrum, maatschap pelijke hulpdienst (bijvoorbeeld bij het invullen van formulie ren) en het organiseren van cul turele manifestaties. Zoals het er nu uitziet zullen vele Surinamers hier blijven. Alleen degenen die diploma's ei titels hebben behaald maker kans op een spoedige terugkeer De rest krijgt steeds meer U maken met de negatieve in- vioed, veroorzaakt door de te ruggang in de economie Autochtonen voelen zich be dreigd als er steeds meer kleur lingen in "hun" straat komen wonen. Eén en ander wordt nog versterkt door het stijgende aantal werklozen. Veel Surinamers voelen zich door deze Nederlandse houding gedwongen om hun hei! in ei kaarsgezelschap te zoeken. D»g Wacht Weekend Ook vrachtauto's Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3