Wat en waar n ni,o O O'o-s :s o o o o Politie - waarheen? STUDIO SWING O O O .B 1 ii; x extra Schiedam, HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAG. 3 Van onze medewerkster MARJAN MEIJER ^s ^e gemeente Schiedam niet uit kijkt is het eeuwenoude voormalige weeshuis de Lin- denhof ten dode opgeschreven. Verkrotting van het uit 1779 stammende gebouw neemt steeds onherstelbaar der vormen aan. Evenals vele andere historisch inte ressante panden, die zo in de loop der jaren naar-de knoppen gegaan zijn. fm Dakpannen los op het dakkapelletje waar zater dagmiddag de brandweer een binnenbrandje bluste. Zink P articulieren 1 Tussen de overwoekeringen in de Lindenhoftuin door zijn nog enkele door de gemeente dichtgespijkerde ra men te ontwaren. U kunt nu al inschrijven - - voor het nieuwe dansséizóen. cl u blessen '1 prïvé-lesserv I groepslessen m wedstrijdtraining i Het interieur ziet er ontmoedigend uit. Op 25 maart van dit jaar hielden de minis ters De Ruiter (Justi tie) en Wiegel (Binnen landse Zaken) het ont werp van een nieuwe politiewet ten doop. Het is de bedoeling dat dit ontwerp de be staande politiewet, die uit 1958 dateert, gaat vervangen. van verslaggever RENé SAUVEUR SCHIEDAM - „Het op treden tijdens Pop-bouw werk '80 was het meest geslaagde dat ik tot nu toe gedaan heb," zegt John Havermans. „Mijn toet sen waren nat van de re gen en het was winderig. Het was gewoon eng op de Plantage, maar het con cert ging geweldig. Na af loop was ik doodop." epfgsggi® üliiii Kb ünü b Erger dan punk John Havermans in zijn domein, waar vele muzikale gewetens opborrelen. JT9 4 <yTJ -^>95. v «w v a t»y' Verkrotting niei t tegen te houden S? i<*v t- s Wethouder van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk. Herman Posthoorn, 'spreekt het echter ten stelligste 'tegen dat de gemeente de Lin- denhof "laat liggen". Posthoorn: "Al het voorberei dende werk (papier-werk) is ge daan. Kredietaanvragen zijn ge- •reed. Overleg met Provincie, het Rijk en Monumentenzorg is af gerond." Binnen enkele maan- 'den zal Posthoorn aan de ge meenteraad de afgeronde plan nen over de bestemming en fi nanciering van het tweehonderd 'eenentwintig jaar oude monu ment doorleggen. Over tussentijdse vernielin gen aangericht door uiteraard 'onbekende personen zegt Post hoorn: "De gemeentelijke on derhoudsdienst houdt de pan den in de gaten. Het staat leeg. onbeheerd en dan is het natuur lijk makkelijk om daar mis bruik van te maken." Ondanks dat gemeentelijk toezicht zagen onbekende on verlaten twee weken geleden kans, bijna al het zink van het Lindenhof-dak te stelen. Zink is kostbaar, dus wat let je als je op een zondag toch niemand ziet en de gemeente Schiedam er blijk baar niets om geeft als monu mentale -panden staan te ver krotten. Want het pand is ai lang niet meer veilig begaan baar. Afgelopen zaterdag woedde er ook nog een brandje. In het ge deelte achter de hoofdingang aan de Lange Achterweg moest door de brandweer geblust wor den. De schade was niet groot, maar het feit dat er brand uit brak is tekenend. Het is duidelijk dat het een zaak van "alles of niets" gewor- den is wil Schiedam het oude pand behouden. Dat beaamt ook wethouder Posthoorn: "Het is alles of niets. Vooral de beslissing over het wel of niet vestigen van een- en :weepersoonshuishoudens in iet voormalig weeshuis is een log niet afgesloten probleem. Of ïigenlijk ook wel". Wanneer de gemeente een ge deelte van het gebouw gereed laat maken voor dit soort wo ningen zal dat huren op gaan le veren die liggen tussen de zes- en zevenhonderd gulden per maand. Vele honderden jonge, en oude, alleenstaande woning zoekenden in Schiedam willen inderdaad goud bieden voor een eigen woninkje. Maar in de praktijk elke maand zo'n zes honderd" piek neertellen voor een zogenaamd "van Dam-een- heidje" wordt te gortig. Posthoorn: "Niet haalbaar voor de gemeente. Dan kunnen we beter goedkope nieuwbouw neerzetten. Overigens, in het Proveniershuis hebben we een goed een en twee persoonshuis houdens project. Als er een on derneming is, die wel heil in het gebouw ziet en er goedkoper kleine wooneenheden in kan bouwen, is hij zeer welkom." De eigenlijke bestemming voor het pand is een sociaal-cul turele. "Beter", aldus Herman Posthoorn, "want dat kunnen we in de binnenstad wel gebrui ken." Ongeveer twee jaar geleden waren het de thans terziele ge- gane Comité Schiedamse Jonge renhuisvesting en de Schiedam se Kraakbond die de hele Lin- denhof kraakten. Films werden er vertoond, voorstellingen ge houden en discussies over leeg stand en verkrotting in de bin nenstad georganiseerd. Honder den Schiedammers kwamen toen openlijk, maar illigaal een kijkje nemen in het gebouw. Tijdens de twee open dagen probeerde de kraakbond duide lijk te maken dat er van de rui me zalen en kamers, in over vloed aanwezig, best kleine huishoudens eenheden gebouwd of verbouwd konden worden. Een en ander liep toen stuk op het ontbreken van mankracht. Jongens die de schouders onder het niet onaanzienlijke en kost bare project konden en wilden zetten. Enkele lekkages werden toen nog gedicht door de Kraakbond- leden. Je kon nog overal lopen. Thans hebben grote gaten in vloeren en plafonds het pand, aangetast door (ondanks de hardboardschotten die de ge meente voor alle deur- en raam openingen timmerde) regen, weer en wind, onveilig gemaakt. Is het dan werkelijk zo dat de gemeente Schiedam zijn mooiste en oudste gebouwen laat ver krotten. Dat er weer zoals onder andere bij de Mouterij/Brande rij de Goudsbloem aan de St. Anna Zusterstraat of het Zak kendragershuisje aan de Oude Sluis particuïer initiatief aan te pas moet komen om deze histo rische panden voor de stad te behouden. Met de Lindenhof moeten ze dan wel opschieten, want een pand zonder zink is als een wethouder zonder daden. Medio september beginnen de bursuss'en in onze splinternieuwe dansschool. T.g.v. de opening van onze nieuwe schooi het hele weekend, dus vrijdag- zaterdag- en zondagavond vrij dansen. - Inschrijvingen: 'jXt lel. 713071 of tel. 736518 Dam 12, Schiedanv- Officieel lid N.D.A S s"".a> >.\-s-nv. v\\ i 'vi' t O AMBULANCE, tel. 269290. O ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22.30 uur. O BRANDWEER. tel. 26484R O BUREAU VOOR RECHTSHULP Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag, dins dag en donderdag van 14 tot 16 Uur. O GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeentewer ken, Emmastraat 1 of post bus 61; per telefoon afdeling riolering en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afde ling plantsoenen, tel. 154605, van 8.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14 uur; tel. 707567; na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Alge mene begraafplaats, tel. 711222 van 8 tot 16 30 uur. Af deling technische werk plaats, tel. 268280. Afdeling onderhoud gebouwen. Tel. 260864 of 260500, toestel 279. O GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732800. O KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel. 266264. O MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open aile werkda gen van 9 tot 17.30 uur. O OPENBARE BIBLIO THEEK Centrale bibliotheek. Lan ge Haven 131, tel. 267877; fi liaalvestigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan 10, tel. 153674; Dr. Wibautplem 219, tel. 708001. Jeugdbibliotheek, Korte Haven 29. tel. 266566 en Rosaschool, Archimedes- straat. O POLITIE, tel. 264666. O RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel. 730300. Spreekuur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens te lefoondienst) iedere donder dag van 18 tot 21 uur. Wijk centrum De Bever, Van Be verenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19 tot 21 uur. O SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIED AM- NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207. O SCHIEDAMSE GE MEENSCHAP/VVV Overschiesestraat 1, tel. 266000. O SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren: dinsdag van 9 tot II uur m het kruisge- bouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 1830 tot 19.30 uur en vrijdag van 9 tot 12 uur, Broersveld 140, tel, 269957. O STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. O OPENBARE NUTSBE DRIJVEN Van Heekstraat 15, tel. 622222 voor storingen gas, water, electriciteit O TELEFONISCHE HULP DIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen in geestelijke en sociale nood. O WARME MAALTIJDEN Mevrouw Alijk, Zwaluw laan 68, tel. 703773. O WERKLOZENPROJECT DETRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. O SPREEKUUR VOOR TURKEN Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Iede re maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. °aè n#i u« CONTROLLERS OSCILLATOR BANK MIXER MODIFIERS OUTPUT Er zit een lange voorge schiedenis aan vast. Reeds in april 1909 werd een eerste voorontwerp voor de herzie ning van de politiewet gepu bliceerd. Het zou echter best kunnen, dat de diskussie met nog een aantal jaren verlengd wordt. Want het ontwerp is een storm van kritiek deel achtig geworden. Vanuit vele gemeenten (waaronder Schiedam), vanuit diverse politieke partijen en vanuit de poliiiewereld zelf. Te recht! De beoordeling van het ontwerp hangt in de eerste plaats af van wal je als de meest wenselijke plaats van de politie in on/.e samenle ving ziet. Eerder heb ik mij in deze rubriek daarover duidelijk uitgelaten: de politie moet dicht bij de burger staan; dit om zowel de opsporende,, or- dehandhavende als hulpver lenende taken zo goed moge lijk uit te kunnen voeren. De hulpverlening en de aandacht voor de dagelijkse, „kleine" gebeurtenissen, die de burger di rekt raken, moet meer aan dacht krijgen. Specialisatie in het politiekorps moet zoveel mogelijk tegengegaan wor den. Bij dit alles moet de de- mokratische en politieke kontrole op de politie ge waarborgd zijn: de politie mag geen eiland in de samen leving worden. Leggen we bovenstaande tegen het ontwerp aan, dan zien we het volgende: De demokratische kontrole' wordt moeilijker. De bedoe ling van het ontwerp is na melijk. dat de algemene lei ding en het beheer van de po litie bij do provincie komen te liggen. Dat betekent een af- standsvergroting vergeleken bij nu: de burgemeester is hoofd van de politie en daar over verantwoording schul dig aan de gemeenteraad. Provinciale Staten zullen veel meer moeite hebben de lokale problemen te kennen. De in het ontwerp voorge schreven overlegsituaties on dervangen dit probleem „on voldoende. De grootschalige opzet (provinciale korpsen) maakt een kleinschalige opzet moei lijker. Wenselijk zou zijn dat in plaatsen als Schiedam de politie op wijkniveau een to- taaltaak vervult, zodat hij aanspreekbaar en herken baar is voor de burgers. Dat wordt Sn het ontwerp niet on mogelijk gemaakt, maar wel lastiger: de tendens qua orga nisatorische opzet is juist ge richt op schaalvergroting, centralisering en meer spe cialisatie. Bij dat laatste moet ook gedacht worden aan de voorgestane landelijke gespe cialiseerde diensten, die zou den moeten gaan vallen on der de minister van Justitie. Een volgend gevaar Is dat van de verambtelijking: Als de lei ding en het beheer bij de Com missaris der Koningin komen te liggen, dan zal duidelijk zijn, dat deze als persoon de zaak minder zal kunnen overzien dan de verschillende burge meesters nu tezamen. Dat bete kent dat hij meer aan zijn amb tenaren moet overlaten en dat de politiek verantwoordelijke bestuurders aan invloed verlie zen. Dat alles betekent dat ook de fraaie slagkreet: „Integratie van de politie in de samenle ving" moeilijker wordt, gezien de geringere moeilijkheden om in te spelen op de ontwikkelin gen in de plaatselijke samenle ving. Niet dat het nu allemaal zo ideaal is, maar het werken In de gewenste richting om verbe teringen aan te brengen, onder vindt in dit ontwerp grote bar rières. Op 9 juni j.l. zweefde minister Wiegel in een helikopter over de Krimpenerwaard. Behalve om over de gemeentelijke her indeling te praten, was hij ook in de Krimpenerwaard om een nieuw politiebureau in Krim pen a/d IJssel te openen. Hij beklemtoonde in een toespraak bij de opening nog eens dat pro vinciale politiekorpsen gewenst zijn om voldoende mogelijkhe den tot specialisatie in de poli te te kreeren. Dit om de steeds ingewikkelder wordende poli tietaak doeltreffend te kunnen vervullen. Bij de beantwoording van de vraag "politie - waar heen?" zullen we Wiegel echter niet moeten volgen. Zoals dat in het algemeen zeer onverstandig moet heten. En zoals altijd zijn er ook hier weer zeer vele en goede argumenten ons niet te begeven op het pad van Wiegel. Ik heb u er een aantal genoemd en ik ben verre van voliedig ge weest HERMAN NOORDEGRAAF Het is zaterdag 23 augustus. Schiedamse muzie kliefhebbers zijn in de ban van het Pop-bouw werk. Ze hebben een jaar moeten wachten voor het zover was. Onder de hoge populieren van de Plantage zoekt een handvol mensen een beetje warmte bij elkaar, omdat de motregen niet wil stoppen. De wind dringt onbarmhartig door hun dunne kleding heen. Het is guur en ongezellig in de avondschemering. Bijna de juiste sfeer voor een optreden van CIH3VIA VYDD. De techniek beheerst de mens. Een podium volgebouwd met synthesizers en meer geavanceerde eiectronische apparatuur, van waaruit snoeren en stekkers als de armen van een immense octopus hun prooi trachten te grijpen. De prooi, John Havermans, Onder het genot van een kop coconut-thee praten we in zijn ruime huiskamer over de sym- phonische muziek die John on der de naam Cihm Vydd ('sym fonisch en levend') ten gehore brengt Muziek voortgebracht door synthesizers, maar waar een mens van vlees en bloed de bediening van regelt. Het is in zijn gecompliceerde hoedanig heid toch ook weer net zo simpel als zwart en wit. Zodra de elec triciteit uitvalt is het afgelopen met alle onbestemde geluiden. stribbelt tegen. Hij gaat het gevecht aan. Hij staat toch zeker achter de knoppen. Met subtiele uitge- knobbelde vingerbewegingen bedient hij zijn pa nden. Hier en daar drukt hij een toets in en ver plaatst een schuifregelaar. Hij heeft zijn instru mentarium volledig ondercontrole en is zich daar scherp van bewust. Geluiden als uit een andere wereld komen over het publiek. Toch is hij ver plicht deze knoppen te bedienen, anders kan hij zijn gevoel niet kwijt De techniek als noodzaak om te kunnen existeren. John staat op dat grote podium, als een product van het systeem waarin iedereen zijn ei kwijt moet Het is niet anders. Het is 1980. We hebben nog vier jaar te gaan. Big Brother John is watching yoy! „Wat ik met mijn muziek wil aantonen is dat alles wat ons omgeeft wordt bepaald door de technologie," zegt John. „Men selijke gevoelens lijken te ver dwijnen en de vraag is of de mens in die sfeer nog toekomst heeft dat soort gevoelens over vallen me regelmatig en die zet ik om in muziek." Voordat John in 1979 onder de naam Cihm Vydd begon, speelde hij in een aantal andere Schie damse bands. In den beginne (1973) was dat Eternity, een driemansformatie, waarmee hij in een pandje op de Lange Nieuwstraat regelmatig repe teerde. „We wilden destijds al de symphonische richting op, maar de muziek die we produ ceerden was erger dan punk. Helaas verviel de oefenruimte en moesten we verhuizen naar Kinderdijk. Brieven aan het ge meentebestuur met het verzoek om een andere oefenruimte m Schiedam mochten niet baten. We speelden daar in een ark op het droge. We kregen echter moeilijkheden met repetitie-af spraken, waardoor in 1977 de groep uiteen viel." lang leven beschoren. Peter wil de akoestisch spelen, terwijl Arend meer het harde sympho nische geluid van ELP wilde John hing daar een beetje tusse nin. De groep viel uiteen en John kreegsolo-aspitaties. 'Een vriendin vond mijn mu ziek erg goed en stimuleerde me heel erg om ermee door te gaan. Zij schreef regelmatig teksten, waarna ik de muziek erbij maakte. Dat heeft geleid tot het optreden, onlangs op het Pop- Bouwwerk, waar zij ook aan werkte.' 'Ik heb echter besloten om weer alleen muziek te gaan ma ken, Ik heb momenteel contac ten met de distributeur van Moog (synthesizerfabrikant) m Engeland, peter van der Laan, een goede kennis van me, heeft daar een demotape gebracht, nadat ze daarom hadden ge vraagd. Ik heb eigenlijk wel ambitie om demonstrateur in dienst van Moog te worden. Ik zou dan volop de gelegenheid hebben nieuwe instrumenten en geluiden te ontdekken.' John is werkloos sinds hij het diploma voor chemisch-analyst haalde, 'Het is moeilijk om aan werk te komen.' zegt hij. 'Steeds krijg ik te horen: Meneer zonder ervaring kunnen we U niet ge bruiken. Maar als je nooit eens een kans krijgt, krijg je ook geen ervaring. Zodra ik echter een aanbod krijg, ga ik zeker werken in de chemie. Mijn mu ziek houdt ik dan louter ais hob by. Helemaal zonder zal toch nooit gebeuren, daarvoor ben ik er teveel aan verslaafd geraakt,' aldus John. 'Op een zekere dag kwam Ja sper de Koster - nu gitarist bij Universe - bij me aan de deur. Hij was toen bezig met Trema. De groep bestond verder tut Pe ter Swart en Arend Niks. Ik ben met hen gaan meespelen, wat me veel goed heeft gedaan. Vooral op technisch gebied ben ik in die periode vooruit gegaan. We speelden heel ingewikkelde muziek in die tijd. Juist dat heeft ons de nek gekost. Binnen de band ontstonden menings verschillen over de muzikale lijn, waarna we uit elkaar zijn gegaan. Dat was op dc dag van' het Plantage-festival, direct na het optreden.' 'Met Peter en Arend ben ik toen verder gegaan. Je kan wel zeggen dat dat Cihm Vidd I was. We waren alle drie van mening dat we strakke symphonische muziek moesten spelen, zonder overbodige improvisaties. Ons probleem was helaas weer een gebrek aan oefenruimte. We zijn toen bij mij thuis op de flat gaan repeteren. De drummer trommelde op stoelen en boe ken, terwijl de gitarist en ik over één kleine buizenverster ker speelden.' Deze combinatie was ook geen

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5