Van Agt ziet Den Uyl wel lief llï*er ÏSIAVÖ-test ui Itirkiie Iremn at open fortij Mark Phillips bijt in zand wmm Doesburg wil toch-iii doel Piloot geert ers- ;mg Vrouw haalt jongen voor trein weg Verkeerschaos? Bel 895729 mn i ssss Bom eist leven HET VRIJE VOLK BEL010-14.74.QÓ 'II Droog rwi o o Maandag 15 september 1980 34ejaargang no. 10188 (Van onze sociaal-economische redaktie) ROTTERDAM Opnieuw is er herrie in de top van het OGEM-concern. De raad van bestuur en raad van commissarissen zijn vandaag in een spoedvergadering bijeengeweest voor het oplossen van een reeks proble men: interne tegenstellingen, botsingen met de centra le ondernemingsraad en tegenvallende resultaten. Drs. B. J. Udink ...gouden handdruk... K. Fibbe fel verzet... FRANKFORT - Twin tig piloten en een groot aantal technici van de Afghaanse luchtvaart maatschappij "Ariana Afghan" hebben gisteren geweigerd terug te vlie gen naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Met de vlucht van de. groep, die1 politiek asiel heeft aange vraagd in de Bondesrepu- bliek,'is een einde geko men aan een grootscheep se geheime vluchtoperatie van bijna alle piloten en technici van Ariana. O Zie verder pagina 5. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/ANKARA - België zal geen bataljon pa rachutisten naar Turkije zenden om daar deel te ne men aan de NAVO-oefening Anvil Express, die van 11 september tot 6 oktober in Turkije gehouden wordt. Motief voor de terugtrekking zou zijn dat "Turkije op het ogenblik een militaire dictatuur is." ABONNEE-SERVICE voor dliekte bezorging Bi.f/atr. na 17^5-19.00 oor zitenlig na 9J)G-!6JX)8ar Fm®* Zichtbaar aangedaan vertelt gezagvoerder Ha bullah Balchi in Frankfort over de vlucht van 250 piloten en technici van „Ariana Afghan" Fibbe weg 'Schandalig' ■fC- M v> Doesburg (PSV) maakt zich kwaad over een aan Ajax toegekende strafschop. is ELKE 2 WEKEN 'N SPELRONDE t HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 OGEM-top verkeert weer ii l crisis De nieuwe crisis in de top van het OGEM-concern (handel, in- Vliegers Afghanistan vragen asiel Volgens de gezagvoerder van de DC-10, die gisteren op het vliegveld van Frankfort landde, 'Abdullah Balchi, zijn de afgelo pen vier maanden ongeveer 250 ^medewerkers van Ariana ge- ,ylu,cht:-en">' zou de nationale luchtvaartmaatschappij nog maar zeven piloten over hebben. 'De vlucht naar het westen was geheim gehouden om fami- beleden in de gelegenheid te stellen Afghanistan tijdig te 'verlaten. Balchi gaf als motief op dat de piloten gedwongen waren in hun land wapens, mu-j nitie en soldaten naar omstre den gebieden te vliegen. Afghaanse opstandelingen zouden twee ministers en drie functionarissen, die met geld steun probeerde te verwerven voor het regime, in Kaboel, tij dens onderhandelingen hebben vermoord. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Premier Van Agt is bereid om samen met op positieleider en oud-premier Den Uyl in een volgend kabinet te gaan zitten. Een kabinetsfor matie mag volgens hem niet stranden op een gebrek aan be reidheid bij mensen om met el- kaarin één regering te zitten. De toekomstige CDA-lijst- trekker zei dat gisteren voor de AVRO-radio in een reactie op de uitslag van' een onderzoek naar de voorkeur van het Ne derlandse' volk voor een volgen de regeringscombinatie. De persoon van Van Agt was bij de mislukte formatie van een tweede kabinet Den Uyl één van de moeilijke problemen. De af gelopen jaren heeft de PvdA- leider steeds laten blijken daar ook nu nog moeite mee te heb ben Inmiddels heeft de PvdA echter de strategie voor verkie zingen en daarop volgende ka binetsformatie bekendgemaakt en daarin wordt geen enkele voorwaarde vooraf meer gesteld aanhetCDA. Uit het onderzoek van bureau Lagendijk blijkt dat de voor keur van de ondervraagden uit gaat naar een regeringscoalitie van PvdA, CDA en DTfi. Tweede en derde keus zijn vervolgens een combinatie van CDA, VVD en D'fifi en opnieuw alleen CDA en VVD. Een vorige maand gehouden apinie-onderzoek van het VA- «A-programma In de Rooie Haan en het Nipo volgens de methode De Hond toont echter aan dat die combinatie de meer derheid in de Tweede Kamer ruim zou verliezen als er m augustus verkiezingen zouden zijn gehouden. In plaats van de 77 zetels die heide partijen sa men in mei 1977 kregen, zouden ze dan maar tot zeventig zijn ge komen. BOTTERDAM - Fietsers, bromfietsers en voetgangers uit de regio kunnen van vandaag af voor hun klachten over het ver keer in Rotterdam terecht bij een speciaal telefoonnummer: 010 - 895729. Het nummer is be reikbaar van half negen tot half vijf. Tot voor kort was de kans groot, dat deze weggebruikers, als ze een klacht kwijt wilden, in de ambtelijke wereld ver dwaald raakten. Met het instel len van deze bijzondere tele foondienst hoopt men, dat de klachten door de afdeling, die het betreft, zo snel mogelijk af gedaan kunnen worden. In de nacht en ochtend weinig ■Tjod. Mistbanken of Iaaghan- pnde bewolking en minimum- •emperatuur omstreeks 11 gra den. Daarna zonnige perioden en middaglemperatuur van on- pveer 20 graden. Matige wind bit zuidwest tot zuid. knopt. zon op onder 0714 19M maan op onder 14)6 2319 CBQ3&32S3SBD3BCB&2S3ZZ3ZZ2SZ22SX5ZS&K C5Z3S23 De Belgische regering maakte* haar beslissing bekend tijdens het overleg van ambassadeurs van de NAVO-ianden in Brussel (Van onze verslaggevers) VI.,AARDINGEN - Van ochtend om is 05 is een rei zigerstrein, die om zeven minuten voor elf uit Rotter dam was vertrokken, door een open spoorbrug in Vlaardingcn gereden. De NS in Utrecht deelde mee dat het ongeluk zich ernstig liet aanzien. Bij het ter perse gaan van deze editie meldden oogge tuigen dat het voorstuk van de trein, een Sprinter, voor de helft geknakt boven het water van de Westhavenka- de hing. Tientallen mensen waren bezig om via ladders de trein te verlaten. Ook de machinist zou op die manier in veiligheid zijn gebracht. Er wordt gevreesd dat het voorstel van de trein zal af knappen en in het water te rechtkomen. Over eventue le gewonden of doden wa ren er nog geen nadere be richten. Voor informatie over adreswij ngtng. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag TAUNTON - Kapitein Mark Phillips, de man van prinses Anne van Engeland, is gisteren door zijn paard afgeworpen. De prins deed mee aan een con cours hippique in Taunton. Hij liep een lichte verwonding aan zijn linkerhand op. De 31-jarige Phillips kreeg in 1974 een trap van een paard en later in hetzelfde jaar liep hij bij afzonderlijke valpartijen rug- en armkwetsuren op. over de toestand in Turkije. Brussel had gehoopt dat zijn partners bij de oefening - de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannie, Italië en West-Duitsland - een zelfde besluit zouden ne men. West-Duitsland en Engeland betoogden echter juist dat de oefening door moest gaan om de inderlinge solidariteit van het Atlantisch bondgenootschap niet aan te tasten. In de Zuidturkse stad Adana hebben linkse terroristen giste ren een militaire patrouille be schoten, waarbij een kapitein van het leger om het leven kwam. Waarnemers in de Turk se hoofdstad Ankara vrezen dat het gewapend verzet tegen de staatsgreep van het leger over zal s'aan naar andere delen van het land, waar de bevolking tot nu toe passief hgeft gereageerd op het aan de macht komen van een militaire raad onder gene raal Evren. Politieke opluchting veroor zaakte gisteren het bericht dat Alpaslan Turkes, de leider van de fascistische Partij voor Na tionale Actie, zich heeft overge- gevea Hij is onmiddellijk gein- teneerd op het eiland Uzunada. De nieuwe machthebbers heb ben de leiding van bedrijven die verwikkeld zijn in loononder handelingen bevolen het perso neel direct 70 percent opslag te geven. Stakers kregen opdracht vandaag weer aan het werk te gaan. JERUZALEM - Een bomaan slag heeft in het centrum van Jeruzalem aan een persoon het leven gekost Twee anderen raakten gewond. Alle slachtof fers waren Palestijnen. m dustrie en bouw) houdt nauw verband met de vorige, toen top man drs. Berend Jan Udink na wanbeleid van het toneel ver dween. Udink, die voorzitter was van de raad van bestuur, vertrok met een gouden hand druk van 1,5 miljoen. Een deel van de raad van commissarissen heeft zich tegen deze afvloeiingsregeling steeds fel verzet, maar zich erna een juridisch vergelijk bij neerge legd. Met name commissaris K. Fibbe, die vóór Udink succesvo! voorzitter van de raad van be stuur was, wilde best langsle pende rechtszaken tegen Udink aangaan. Fibbe zelf kreeg overigens in 1977, toen hij door verjonging in de raad van bestuur zijn fuctie moest veriaten, geen slechte af vloeiingsregeling. Hij ontving 1 miljoen voor zijn vervreoegd uittreden, voor wat werkzaam heden die hij nog zou verrichten ƒ300,000 en een pensioen vanaf zijn 60ste verjaardag (in 1979) van 150.000 per jaar. Bovendien ontvangt hij als commissaris jaarlijks een vergoeding van ƒ45.000. De problemen in de OGEM- top spitsen zich vandaag toe op de vraag hoe de rust kan weer keren. Enkele commissarissen zouden willen aftreden. De cen trale ondernemingsraad heeft ,de -raad van commissarissen steeds verantwoordelijk gesteld voor de wanorde in de bedrijfs- top. Oud-directeur Sociale Zaken van OGEM, mevrouw Hannie van Leeuwen, noemde het van ochtend "schandalig" wat er op het moment bij het bedrijf ge beurt "De hoge heren hebben er geen last van. Alles komt terecht op de schouders van de 22.000 werknemers. Voor alles is er nu rust nodig." Zij constateert ook dat Udmk niet de enige zwarte piet is. Hij is volgens haar nooit bij machte geweest in z'n eentje het bedrijf om zeep te helpen. "«CV-1-) jpawSït :v MIAMI De gezagvoerder van een Boeing 727 van Eastern Airlines heeft gisteren de drei gementen van een groep vlieg tuigkapers in de wind geslagen en zijn toestel veilig aan de grond gezet op de internationale luchthaven van Miami. De Cu banen hadden gedreigd een bom tot ontploffing te brengen. GOES De 16-jarige Coen Stokx uit 's-Gra- ven polder heeft zijn leven te danken aan de 40-jari ge mevrouw Dronkers uit Goes. Zij sleepte de jon geman voor een aanstor mende trein weg. Coen Stokx was zater dagmorgen op een met knipperlichten beveiligde overweg met zijn brom fiets tegen de intercity Rotterdam-Goes gereden. De machinist van de trein had niets gemerkt en was doorgereden. Mevrouw Dronkers hoorde de klap wel en ging poolshoogte nemen. Ze trof de jongeman be wusteloos op de rails aan. Vlak voor de aanstormen de trein uit tegenoverge stelde richting (Vllssin- gen-Roosendaal) wist ze de jongen van de rails te trekken. Na onderzoek bleek de ze slechts letsel aan een arm te hebben opgelopen. tl; Van onze sportredactie ROTTERDAM - De kans bestaat dat Tim Doesburg voor de vriend schappelijke interland te gen West-Duitsland op zaterdag 11 oktober bij de Oranje-selectie terug keert. De doelman van PSV verklaarde gisteren na de wedstrijd tegen Ajax dat hij er spijt van heeft dat hij voor het Nederlands elftal heeft bedankt. De technische staf van de KNVB heeft nooit be- grepen waarom hij die beslissing heeft genomen. Na de wedstrijd in Dublin verklaarde sectiebestuur der Choufoer dat hij graag de beweegredenen van Doesburg wilde we ten en dat hij ervan uit ging dat Zwartkruis dc doelman om opheldering zou vragen. Doesburg heeft in dc veronderstelling ver keerd dat hij in eerste in stantie voor de Oranje selectie was gepasseerd en dat Zwartkruis hem er weer had bij gehaald na dat Schrijvers had be dankt. Mede omdat dc Inter land tegen de Duitsers in Eindhoven wordt ge speeld zou het de KNVB niet onwelgevallig zijn als Doesburg op zijn be sluit terugkwam. Cor Coster stelt pogin gen in het werk om dc cx- Feyenoorder Wim Jansen bij een Belgische club on der te brengen. De schoonvader van Cruijff heeft o.a. besprekingen gevoerd met Beerschot, dat na de wedstrijden van gisteren op de onderste plaats staat liet bestuur van Beerschot beoordeelt vanavond de financiële eisen van Jansen, die gis teren bij Feyenoord-Roda JC op de tribune zat Jansen is vast van plan om in het voorjaar van 1981 naar Amerika terug te keren. Daarom kan hij net als Johan Q-uijff niet voor een Nederlandse club uitkomen. De regle menten van de KNVB staan niet toe dat een spe ler twee keer in een sei zoen van club verandert KWAKT TON §ei©M! Gtxxtamng Hmstene van Jüstitte onder nurture U3.720/Ü06/059 dd. 76 1980.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1