ineens VS asiel in Kaboel e Koffie omlaag l Leven 1981 kost on 7 20meer laat z'n zaken te lang rusten' SLAAPKAMERS Ziekenfondsen geven meer uit IET DP HET Ifc't ll oi'l* Kim wacht af HET VBIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Bill Evans overleden vm Buien - 0 rit iMfi Dinsdag 16 september 1980 34e jaargang no. 10189 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wllhstraat 25» 3012 BL Rotterdam, tel. 010 - I1.T4.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -14.55.33 Een verbijsterende Miljoenennota] Niet eens omdat iedereen erop achteruit gaat Hoog en laag, ook Jan Modaal, ook de minimumloners, ook de uit keringstrekkers. Niet eens omdat er fors bezuinigd wordt op allerlei nuttige zaken. Daarop had de regering via een zorgvuldig gekozen lekkensysteem ons al voorbereid. Het verbijsterende schuilt In het feit dat het tot niets leidt Niet tot verlaging van de werkloosheid; de regering gaat uit van een stijging met 40.000. Niet tot meer ruimte voor investeringen. Onder dit kabinet eens zo toege juicht door de ondernemers blijft er voor het bedrijfsle ven minder over dan ooit. Het gevolg? Minder investerin gen zodat we over een paar jaar helemaal in de purée zit ten. De regring biedt ook geen enkel uitzicht. Tot welk peil wil ze de werkloosheid terugdringen? Geen woord. Wat stelt ze zich ten doel ten aanzien van de economische groei? Geen woord. Ze gedraagt zich als een loodgieter die probeert de gaten in de waterleiding te dichten terwijl het water steeds verder stijgt. Wie is de schuld? U. Althans volgens Van Agt. Op die vraag gaf hij gisteren op zijn persconferentie het ant woord: De natie. Die had het de regering zó moeilijk ge maakt. Alsof een regering niet de plicht heeft een beleid uit te stippelen en desnoods haar bestaan op het spel te zetten als de belangen van het land daarmee gemoeid zijn. Het was weer het typische van twee walletjes eten van Van Agt: lekker minister-presidentje spelen en de ander de schuld geven als het misgaat. We hebben van dit kabinet nooit een hogè pet op gehad. Maar dat het de N.V. Nederland zo dicht aan de rand van het faillissement zou.brengen, hadden we toch niet ge dacht. Het zal een vólgend kabinet jaren kosten'om de trein weer op de rails te krijgen. AMSTERDAM - Het minimumloon moet per 1 okto ber met 0,9% omhoog, en de mensen met de laagste in komens en minimumuitkeringen moeten een eenmali ge uitkering van 190 gulden krijgen. De FNV heeft uit gerekend dat deze maatregelen nodig zijn om de koop kracht van de minima over dit jaar weer te herstellen. m Een politieman van de Amerikaanse staat Con necticut onderzoekt een lid van de Ku Klux Klan op verboden wapenbezit Het KKK-lid bezocht een bijeenkomst van zijn racistische organisatie in de plaats Scotland. MMM ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ait/avr. na 17.45-1 SJOoar zatardtg na 9J30-IB90car immMmmmmmmxmMmmmmmmmmmmmsmm (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Het nieuws uit de Miljoenen nota: 0 iedereen gaat er op achteruit. Mensen die werken en mensen die niet werken. Ook Jan Mo daal, ook de uitkerings trekkers, ook de mini mumloner; ©er is minder geld voor allerlei voorzieningen, zoals ónderwijs, zelfs voor huisvesting. Loonmaatregel Meer nieuws en com mentaren op de pagina's 4,8 en 9. Hoofdpunten uit de Troonrede op pagina 15. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Het leven wordt volgend jaar. alleen al door maatregelen van het kabinet minstens 720 gulden duurder. Dat heeft het Konsumenten Kontakt berekend. De prijzen gaan stijgen door: ©Hogere posttaricven. Voor brieven tot 20 gram van 60 naar 65 cent. Tarieven voor partijenpost en tijdschriften gaan 6 tot 11 percent omhoog. ©Hogere aardgastarieven. De prijs per ku bieke meter stijgt 9,44 cent, waardoor het gas voor gezinnen ongeveer een kwart duur der wordt. Meer BTW. Het laagste tarief gaat om hoog van 4 naar 4,5 percent. Een extra huurverhoging. Staatssecreta ris Brokx (Volkshuisvesting) wil de huren volgend jaar gelijke tred laten houden met de kosten in de volkshuisvesting. O Elke twee weken 'n Speironde ■br' Ziekenfondspremie Het kabinet heef t vorige week gezegd eventueel een eenmalige uitkering van 50 gulden te wil len geven, maar dan alleen aan gezinnen die op het minimum leven. De FNV vindt dat veel te weinig. De FNV roept de Twee de Kamer op om de regering te dwingen verdergaande maatre gelen te nemen om het verlies aan koopkracht goed te maken. WASHINGTON - Een Russi sche soldaat die. dienst deed in Afghanistan heeft zich gisteren vervoegd, bij de Amerikaanse ambassade in Kaboel en om po litiek asiel in de Verenigde Sta ten gevraagd. De Russische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrynin, heeft zich vervoegd bij de on derminister van Buitenlandse Zaken David Newsonom de zaak te bespreken. Woordvoer ders van het ministerie wezen erop dat de Amerikaanse rege ring gewoonlijk geen asiel ver teent buiten de Verenigde Sta ten, .1 De enige soortgelijke gevallen Ut de recente geschiedenis zijn die van Simas Koedirka, een Russische zeeman die in 1970 naar de VS probeerde over te lo pen 'door op een boot van de Amerikaanse kustwacht te springen en van Viktor Belenko, een piloot die in 1976 met zijn straaljager naar Japan vloog. IP*-'Enige tijd regen, later van het zuidwesten uit opklaringen; Mi-" uimumtempera tuu r: ongeveer waalf graden, middagtempera- *1»ïur ornstreeks achttien graden. Matige tot krachtige wind, eerst zuid later draaiend naar zuid- fe.westen. 200 V"nwan ?'v «V op onder 00 onder 07.15 19.43 15.15 Iedereen achteruit en tod 1 meer werklozen - SEOEL - Een militaire recht bank zal morgen een uitspraak doen in het proces tegen Kim dae-Jung en 23 van zijn aanhan gers. De aanklager heeft tegeri Kim de doodstraf geëist, tegeri de overige verdachten gevange nisstraffen van drie tot 20 jaar. CHICAGO - Tijdens het eerste bezoek van Billy Car ter aan Libië in 1978 was hij herhaaldelijk dronken en ergerde hij zijn Arabische, gastheren door aangeschoten een imitatie van zijn broer Jimmy ten beste te geven, aldus het dagblad de Chica go Tribune naar aanleiding tan een gesprek met een ge tuige van het ministerie wm Justitie. Deze getuige, de zakenman in onroerend goed Mario Leanza, reisde in 1978 met Billy Carter en acht anderen naar Libië Volgens de Chi cago Tribune had Leanza in het interview toegestemd uit boosheid omdat Billy voor de Senaatscommissie die zijn connecties met Libië onder zoekt, heeft verklaard Lean za nauwelijks te kennen. Andere "onthullingen" van Leanza: - zelfs voordat het gezel schap afreisde vroeg Billy's vertegenwoordiger aan Li bië in een telegram om een betaling vooruit van zo'n 100.000 gulden; dé Tribune heeft naar haar zeggen dat telegram in haar bezit - nadat Billy Carter naar de Verenigde Staten was terug gekeerd zou hij in het uni form van het Palestijnse le ger een receptie van Libische diplomaten in een zwarte moskee in Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, hebben bezocht - verder zou de broer tan de Amerikaanse president in het wilde weg beloofd heb ben dat de Verenigde Staten vliegtuigen aan Libië zou denleveren. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - De koffie prijs gaat morgen twaalf cent omlaag per pak van 250 gram. De adviesprijs van de hoofd soorten komt door deze verla ging op 3,95 gulden. Oploskoffie wordt zes cent per vijftig gram goedkoper. Volgens de koffiebranders is de prijsver laging een gevolg van de daling van de inkoopprijzen op de we reldmarkt. Dit jaar is het de derde maal dat de koffie minder duur wordt De prijs is in totaal 45 cent omlaag gegaan. (Van een onzer verslaggevers) NEW YORK'- Jazzpia nist Bill Evans Is gisteren 51 jaar oud - plotseling In New York overleden. Evans, die tijdens zijn loopbaan viermaal een Grammy Award (een .soort "Oscar") wen, stierf enkele uren nadat hij in allerijl in het Mount Sinai Ziekenhuis was opgeno men. Hij bezweek aan een maagbloeding. Bill Evans, die In 1959 het BUI Evans Trio op richtte, maakte onlangs nog met drummer Joe La- borbiere en bassist Mare Johnson een toemee door Europa. Voor hij zijn eigen trio vormde, speelde Bill Evans geruime tijd in het Miles Davis Quartet. Al die bezuinigingen leiden niet tot meer werk. Integendeel, de regering houdt rekening met een verdere stijging van 40.000 werklozen tot 280.000. Vrijwel zeker wordt echter de grens van 300.000 werklozen overschreden. De bezuinigingen leiden even min tot afdoende verbetering van de economische situatie. Het bedrijfsleven heeft nog nooit zo met zijn rug tegen de muur ge staan. Van de bedrijfsinkomsten blijft slechts 2,5 percent over voor rendement en investerin gen. Het kabinet laat in het mid den waarop het afkoerst. Een streefcijfer voor economische groei ontbreekt. Een streefcijfer voor terugdringen van de werk loosheid eveneens. Terwijl met geen woord meer wordt gerept over een uiterste grens voor het financieringstekort. Vriend en vijand leveren felle kritiek op de Miljoenennota. Van werkgevers tot oppositie partijen. Het VNO, de grootste werkgeversorganisatie, vindt dat "iedereen het kind van de rekening gaat worden". Aan de andere kant spreekt oppositie leider Den. Uyl van- een "fatale ontwikkeling". Ook een nieuwe loonmaatre gel is nog allerminst uitgesloten, zo valt af te leiden uit de Miljoe nennota. Het kabinet wil verde re loonmatiging, maar laat die voorlopig afhangen van het overleg tussen werkgevers en vakbeweging. Uitgaande van de al afgesloten (tweejarige) CA-O.'s doemt volgend jaar een loonsomstijging van 8 percent op. Het kabinet wil hooguit 6 per cent. Aftopping van de automa tische prijscompensatie wordt daarbij als middel genoemd. Te genover zo'n vrijwillige mati ging stelt het kabinet een wat rechtvaardiger verdeling over de verschillende inkomensgroe pen en een lastenverlichting van één miljard gulden. Dat miljard wordt gehaaid uit een vergroting van het financie ringstekort. Vakbeweging en werkgevers kunnen in hun overleg uitmaken of met dat geld ook extra werkgelegenheid wordt geschapen of alleen las ten worden verlicht om het koopkrachtverlies wat op te vangen. Zonder die' vrijwillige mati ging. aldus het kabinet, gaan de minimumloners er net zoveel percent op achteruit als de men- sen die ruim 90 mille verdienen: beide anderhalf percent De middeninkomens van 32 tot 04 mille gaan echter een half per cent méér: dus 1,75 percent ach teruit Na de matigings-ruil die het kabinet voorstelt, zou die ongelijke verdeling er wat beter uitzien. De minimumlonen zou den er dan 1,25 percent op ach teruit gaan. tegen de hoogste in komens 3,5 percent De ambtenaren zullen vol gend jaar een extra loonoffer van in totaal 800 miljoen gulden moeten brengen. Dat is nodig omdat de stijging van de sociale premies hun portemonnee niet raakt Zij betalen deze premies' immers niet Om hun koop kracht toch in gelijke mate te laten dalen, zal minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) hen dit extra bezuinigingsvoorstel voorleggen. -t (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Raad van State, het belangrijkste advies orgaan van de regering, heeft zware kritiek op de Miljoenen nota. De Raad verwijt het kabi net dat het de problemen niet goed aanpakt en het doen van keuzen naar 1982 verschuift De Raad van State twijfelt er aan of de voorgestelde inko mensmatiging wel voldoende is. Het kabinet maakt volstrekt niet duidelijk in hoeverre de be zuinigingen de werkloosheid te rugdringen. De raad vindt dal de steun voor het bedrijfslevei niet effectief genoeg is. Het hoogste advieslichaan bekritiseert ook de verhogini van de sociale premies, de BTW en het feit, dat het kabinet di gebruikers van overheidsdien sten meer wil laten betalen. Dii maatregelen passen niet in he uitgangspunt, dat de sterksti F. schouders de zwaarste lastei moeten dragen. I, De raad verwijt de regerin ook dat zij veei te laat met d« miljoenennota is gekomen. wandmeubelcn, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesinge! 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 (Van onze soc. econ. redactie) UTRECHT - De kosten van de ziekenfondsen zijn vorig jaar met 8,7 procent gestegen tot bij na elf miljard gulden. De grootste post was ziekenhuis- verpieging met ruim 5,1 miljard, gevolgd door specialistische hulp (ruim 1,6 miljard) en far maceutische hulp (1,3 miljard). De hoogste stijgingspercenta- .ges waren te vinden bij parame dische hulp en logopedie (27,8), mm Dni mmmi GoedieuingMmistefie van Justitie - onder nummer LCX 720/006/059 dd 26 pm 1980. tandheelkundige hulp (17,2) ei ziekenvervoer (12,5) en de laag ste bij kraamzorg (2,4), farma ceutische hulp (4,4) en huisart senhulp (4,6). Deze cijfers zijn t« vinden in het vandaag gepubli ceerde jaarverslag 1979 van d< Ziekenfondsraad. Vanaf 1977 is het premieper centage voor de verplicht/ (werknemers-) ziekenfondsver zekering lager geweest dan no- dig was om de werkelijke kos ten te dekken. In 1977 en 1975 werd 8,2; procent premie gehe vénten vorig jaar 8,1 procent terwijl het lastendekkend per centage in die jareri achtereen; volgens 8,76, 8,53 en 8,59 proceri was. Het aantal hartpatiënten da- in het buitenland is geóperèerc is teruggelopen van 1.079 in 1971' tot 836 in 1979. Vorig jaar zijn er met financiering door de Zie kenfondsraad, 204 patiënten ge-,,; opereerd in Houston (VS), 317 iri Grenolier (Zwitserland) en 3U in drie Londense ziekenhuizen De gemiddelde kosten pet, operatie waren voor Houston 26.000, voor Grénolier 28,000 en ï^de Condense, ziekenhuizen ïaooo gulden per operatie, ,v;- -

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1