QkP Stelen Ik ga dru mm EERSTE PAAL VOOR BIEB Ma SiL StUDIO SWING A schiedam «ff Postma RË&SnHbr' U kunt nu alïnschrïjven voor het nieuwe dansseïzoen. a Af ZATERDAG 20 SEPTEMBER' 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van onze medewerkster SCHIEDAM - "Mensen kennen hun rechten niet. En als patiënt weten ze helemaal niet meer wat ze met hun rechten aan moeten. Vaak zijn ze gewoon bang om iets aan een arts of specialist te vragen." Dat was een conclusie die een groot aantal belangstellenden trok uit de discussie gevoerd in Dienstencentrum de 4 Mo lens. De werkgroep Volksgezondheid uit de Partij van de Arbeid organiseerde deze week de discussieavond om Schiedammers meer inzicht te bieden in de rechten van patiënten. De enige aanwezige Schiedamse huisarts Ruurd van der Veer in discussie. Ombudsman Ziekenverzorging Voorzitter van de Algemen Nederland se Bond van patiënten hr. Van Raalte Jnfarmatie-beleid moet er komen." Directeur van het Bergwegziekenhuis Dr. Rozinga: „Oepn staan voor patiën ten, arts van dat voetstuk af." K n y A N fit A Verpleegtehuizen ciublessen J privé-lessen B V ★groepslessen wedstrijdtraining In de grote zaal van het Dienstencentrum De 4 Molens hadden de vrouwen van de werkgroep Volksgezondheid posters en vlugschriften gehangen, met voor zichzelf sprekende teksten. De jongste van Opel heeft werke lijk alles in zich. Moderne technieken, zoals voorwielaandrijving; en McPherson-wieiophanging. Maar ook de oude vertrouwde be trouwbaarheid, zuinige motoren en traditioneel lage onderhoudskosten. Bovendien is de nieuwe Opel Kadett even waardevast als alle Opeis. Dus, kom 'm eens in onze showroom bekijken, de jongste van Opel: de nieuwe Kadett. Verkoop en service: 's-Gravelandseweg 383, 3125 BJ Schiedam. Tel. 010-621033. "JÉ" .JSchij ten en zeiken". Het lijkt of Zadkine deze typische Rot terdamse havenkreten wil on dersteunen Als kleine jongen, ik was toen vijf, gebruikte wc als rasecht Rotterdammertje ook al derge lijke uitdrukkingen. Een buurvrouw zei toen heel bestraffend: „Foei Je moet zeggen: ,Jk ga drukken". „Nee riep ik dan eigenwijs, „het is sc hij ten en zeiken!" Wist het goede mens dat pas uit Den haag naar onze stad was verhuisd, veel dat de Rot terdamse wegers die term gebruiken - van wege de dubbele ij-klank voor een baal van 25 kilo. Pas nu besef ik waar de uitdrukking „Haagse kak" vandaan komt! P atiënten organisatie is mogelijk in Schiedam Dat er in Schiedam he!e goeie aanzetten gegeven kunnen worden tot het oprichten van een Patiëntenorganisatie om verandering te brengen tn de si tuatie van nu is zeker," aldus een optimistische burgemeester Mr. G. J. te Loo. voorzitter van het forum. Een groter probleem bleek de informatie aangaande de rech ten van patiënten. Vragen van het veeltallige publiek werden beantwoord door een forum. De heer van Raalte, journalist van beroep, tevens voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Patiënten bepleitte. "Er moet allereerst een goed infor matiebeleid komen. Want de mensen zullen toch moeten we ten wat hun rechten zijn. Wie weet er nu bijvoorbeeld dat de brief die de huisarts meegeeft voor de specialist niet gesloten mag zijn. Dat is een stukje pri vacy. En de patient moet of mag inzicht hebben in zijn eigen ziekte. Dus die bnef moet open." 5>--Avï «SÉÉSllS?5 Mevrouw Boer, docente ver pleegkunde. eveneens forum-lid ging dieper m op het aspect in formatie geven, "Mensen willen in principe wel weten wat hun rechten zijn, maar ze doen er weinig mee. Ook is het uit on-, derzoekmgen gebleken dat mensen pas interesse krijgen in bepaalde rechten als ze er zelf problemen mee hebben gehad. AJs de situatie op hen zelf be trekking heeft ik kom uit het onderwijs en dan weet je: Je moet alles tien keer zeggen, dan blijft er allicht wat hangen." Directeur van het Bergweg ziekenhuis de heer Rozinga, het derde forum-lid vertelde zeer positief te staan tegenover een patiëntenorganisatie. Rozinga: „In het ziekenhuisboekje dat tedere patient bij opname krijgt, hebben wij bijvoorbeeld een lijstje opgenomen met de rech ten van de patient Dat hoort zo. De zou er zelfs nog in willen zet ten hoe het ziekenhuis, of be stuur, (burgemeester en wet houders van Rotterdam) over euthanasie en abortus denkt Dan weet de patient in wat voor ziekenhuis hij terecht is geko men. En welk beleid er gevoerd wordt" Mede door het feit dat de fo rum-leden allen zeer positief te genover het instellen van een patiëntenorganisatie stonden werd de discussie niet fel. Mees te sprekers waren het met el kaar eens. Dat er nog steeds een kloof bestaat tussen arts en pa tiënten werd duidelijk. Een suggestie uit de zaal was om tijdig met zogenaamde ge zondheidsvoorlichting te begin nen. "Al op de kleuterschool", werd er geroepen. „Een om budsman voor gezondheidsza ken zou er moeten komen. Want dan kunnen mensen, die klach ten hebben na particuliere be handeling door een arts ook er gens terecht."' Dr. Rozinga, zelf eerst tien jaar plattelandsarts voor hij di recteur van het Bergwegzieken huis werd, beaamde: „Een open heid moet er zijn. Bij mij kan iedereen binnen lopen. Ook met klachten, dat weten de mensen ook. En uit de praktijk weet ik dat 7.se er gebruik van maken." Een kleme teleurstelling had den drie aanwezigen te verwer ken. Bea Holmer en Diana Wes- terdijk waren samen met hun praktijk begeleidster van de V* Opleiding voor ziekenverzor ging Sylvia Hoornweg gekomen. Sylvia: „Uitstekende plannen en in Schiedam moet het zeker van de grond komen, maar dan moeten ze ons niet vergeten. We vonden dat de nadruk werd ge legd op relaties tussen patiënten en artsen, specialisten en ver pleegkundigen. Wij verplegen ook zieken. Ook veel bejaarden in verpleegtehuizen. Dus wij moeten voor ze opkomen. An ders worden ze weer vergeten." Bea Holmer en Diana Wester- dijk zeggen: „Er wordt als het om patiëntenrechten gaat alleen maar over ziekenhuizen gespro ken De verpleegtehuizen wor den vergeten Daar zijn in prin cipe veel meer problemen, de mensen zitten daar tot hun ein de Die mensen' hebben veel minder te zeggen. Ze moeten zich aanpassen aan de regels van het huis. Wanneer op een afdeling niet veel personeel is kunnen of durven de mensen met te klagen. Vooral ook omdat ze bang zijn voor tegenmaatre gelen. In een ziekenhuis is het anders, daar gaan de mensen na een tijdje weer naar huis, hope lijk weer gezond. Meestal is dat »n een verpleegtehuis met zo." Jo Ouwens, één van de orga nisatrices van de discussie avond verklaarde: „Er komen zeker nog meer avonden waarop we over de patiëntenrechten gaan praten. En iedereen die mee wil helpen om het m Schie dam officieel van de grond te krijgen is welkom." Onderzoekingen m de Ver enigde Staten en in Nederland hebben uitgewezen dat mensen die voor een operatie volledig waren ingelicht omtrent hun ziekte» gemiddeld een dag eer der uit het ziekenhuis ontslagen konden worden. Een groot aan tal Schiedammers leek er deze week van overtuigd te zijn dat een Patiëntenorganisatie in Schiedam van de grond kan ko men. Marjan Meijer Medio september beginnen de cursussen in onze splinternieuwe dansschool. J.g.v. de opening van onze nieuwe school het hele weekend, dus vrijdag- zaterdag- en zondagavond vrij dansen. Inschrijvingen: lel. 713071 of lel 736518 4 Dam 12. Schiedam - Officieel lid N.D.A (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De eerste paal voor het nieuwe gebouw van de provinciale bibliotheekcentrale aai* de Westfrankelandsedijk zit m de grond. Gedeputeerde Sta ten-! id, drs. W. Aalbers ver richtte gisteren deze officiële handeling. De uitbreiding van de bibliotheek met 3200 m2 kost 6 miljoen, en zal een bouwtijd hebben van 18 maanden. De om wonenden kunnen voorlopig hun borst t maken want de kamende weken moeten nog 119 palen de grond in worden ge werkt IMES35E3II DE ZUINIGE KADER Opel-Vouxball-Bedfofd-Amerikanen. „Soms pikken ze 400 ft liter benzine per maand van me," zo lat ik laatst een bericht in onze krant Eigenaren van zelfbedie- ningspompen beklaagden zich erover dat steeds meer auto mobilisten tanken zonder te betalen. Het gaat met name om jonge mensen die in dure sleeën rijden en geen geld meer hebben voor benzine. Ik moest op dat moment on willekeurig denken aan wat mij laatst overkwam tijdens mijn vakantie in Joegoslavië. In de provincie Montenegro waar geen zelfbedieningssta tions zijn - moest ik tanken bijeen station. Toen ik uitstapte maakte de pompbediende een praatje met me: „Of ik nog buiten landse valuta wilde wisselen." Terwijl hij zo met me sprak stond hij voor de meter van de pomp en begon te tanken. Op zijn voorstel ging ik niet in. Ik zei alleen: „Vol alstu blieft" Nu kan d'r In mijn tank 35 li ter en altijd vraag ik om een briefje. Dat kreeg ik. Daar .stond 35 liter op en een X-be- drag (ongeveer dezelfde prijs als in Nederland). Daarna reed ik een stukje verder om mijn oiiepeil te controleren. Dat bleek in orde te zijn. Even later startte ik weer de motor en zag tot mijn schrik de benzinemeter op balf-voi staan. Eerst dacht ik nog aan een de fect van die meter, maar snel kwam ik tot een andere con clusie. In mijn achteruit reed ik terug naar de pomp en klampte de pompman aan: „Ik heb voor 35 liter getankt en mijn tank is slechts voor de helft vol." De man begon smakelijk te lachen. Vervolgens pakte bij de slang en gooide hem alsnog voL „Ik betaal geen cent," zei ik nog nadrukkelijk. Of dat de meest vanzelfspre kende zaak van de wereld was wuifde hij het weg roet een: „Natuurlijk niet. Ach ziet u, het is onze gewoonte om men sen ertussen te nemen. Alleen u had het door." Daarbij bleef hij smakelijk lachen. Kwaad worden kon ik toen niet meer. De truc was simpel: op de pomp stond nog een 39 liter van de vorige klant Die had hij er nooit afgehaald en bet praatje dat hij aanknoopte was om mij daarvan af te lei den. Een collega die iets dergelijk overkwam in Frankrijk was minder fortuinlijk: na tien ki lometer stond bij stil op de weg met een lege tank. De keerzijde van de medaille dis. hoewei ik de laatste zal zijn om te beweren dat dit soort praktijken ook in Ne derland voorkomen. Wat helaas nog wel aan de or de van de dag is in Botterdam, Amsterdam en andere grote steden is het groot aantal diefstallen uit auto's. De meeste van deze inbraken ple gen drugsverslaafden die aan geld moeten zien te komen voor hun dagelijkse dosis. Een trieste manier van bestaan. Ooit werd ik er het slachtoffer van. In Amsterdam is een tas met dure foto-apparatuur van, me gestolen, zonder dat ik daarvoor verzekerd was. Het ergste vond ik de niet-ont- wikkelde filmpjes die Ut daarbij kwijtraakte. Op zo'n moment ben je gewel dig kwaad en je weet precies „wat ze met dit soordt Junkies moeten doen." Eater kom je weer tot jezelf en zegt: „Stom van me dat ik het in de auto heb gelaten." Een kennis die onlangs het zelfde beleefde raakte tijdens zo'n autodiefstal 4000 kwijt, „Ze hadden gewoon m'n raampje ingeslagen. Kom je op het politiebureau dan zijn er nog tien wachtenden voor je. Zegt de politie: „Het loopt de spulgaten uit. Krijgen we d'r een te pakken, dan staat'ie een uurtje later weer op straat. En dan begint'ie weer oj nieuw aldus de agent. Mijn kennis: „Daar kan ik me zo kwaad over makeiw." De conclusie is duidelijk: je mag en moet niets meer van waarde in je auto laten liggen. „Alles goed en wel," zei een collega met wie ik het pro bleem besprak, „maar die drugverslaafden moeten en zullen aan geld komen. Dus tbie het niet meer uit de auto's kunnen halen, steken se de volgende dag een mes tus sen je ribben-." Een griezelige gedachte. Vooral oudere mensen klagen erover dat se 's avonds niet meer de straat op durven. En dan wil je nog wel eens praten van: „die gezellige tijd van toen." Ook winkeldiefstallen en in braken in horecazaken nemen toe. We weten het allemaal wel, maar worden er niet warm of koud van, totdat bet ons zelf overkomt Met zak- kenroUerij is het idem dito. Al met al zijn we er gelukkig nog niet zo erg aan toe als in Italië. Een kennis vertelde me het volgende frappante ver haal: „Gaat iemand met zijn Ford Capri naar Italië, be merkt hij de volgende ochtend in een klein plaatsje dat alle vier zijn wielen onder rijn auto waren weggehaald. On der de plaats van de wielen stonden nu houtblokken. Hij naar de enige garage die het dorpje rijk was. „Proble- me. probieme." zei de eige naar meteen. Want dat soort wielen had hij natuurlijk niet in voorraad. „Als u tw ee dage wachte, ik miskien bande voor u krijge," zei hij in zijn beste Duits met sterk Ita liaans accent Ja, wat doe je dan? Je kan geen kant meer op. „Waar moet ik gedurende die tijd slapen, vroeg de onthutste toerist Nou daar wist de ga ragehouder nog wel wat op. Hij nam hem mee naar het enige pensionnetje in het dorp, De gestrande automobi list moest daar dus verplicht twee dagen blijven. Later bleek het de zus van de gara gehouder te zijn- Na 48 uur kreeg de toerist zijn vier Ford Capri-wielen voor honderd piek per stuk. Een dag later bemerkt hij dat hij zijn eigen wielen had te ruggekocht» mom\ m 3wpt

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2