►randende •arricade ichiekade Gusto-hallen toch slopen? ,V- /-pKvyt'X'ï'A feministische kunst: +1=11 in Stedelijk over. temwapens Fietskluizen2 Wintertijd? jalk zinkt 'lezierboten :schadigd uitovermeler tangehouden Van monumentenlijst gehaald: l¥ schiedam IfeWl-. proeg vuurwerk Loffieconcert in tedelijk Museum Recette Rietzeilers-bingo voor gehandicapten Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Een chaotische situatie waarbij het nbaar vervoer, fietsers en auto's elkaar in de wie- zullen rijden. Dit is het toekomstbeeld van de Itichting Reizigers Openbaar vervoer ten aanzien van let Stationsplein. In een brief aan Burgemeester en Wethouders presenteert ROVER een alternatief voor ~t plaats waar veel reizigers samenkomen. Het toekomstbeeld van ROVER na de afsluiting van de Singel: een chaos en onnodig rijden over de PKO-laan. Dj huidige verkeerssituatie op Stationsplein. v - V s. De Gusto-hallen aan de Maasdijk. Jlra 5*1 Pöstma Oplossing? Centraal Station Fietskluizen op de Coolsingel: mislukt experiment? Bijdrage: Joris Boddaert. (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERDAM - Iedereen die ook maar enigszins geïnteresseerd is in het wel en wee van de Rotterdamse haven kan de komende maand terecht op het Schouw burgplein. Daar staan recht tegen over de Doelen tien containers (elk dertig vierkante meter) die zijn inge richt als expositieruimte. Elke container toont een bepaald facet van de haven. Zo wordt er aandacht besteed aan de uitgebreide vei ligheidsvoorzorgen in de haven, aan het loodswerk, de binnenvaart en het werk van de roeiers. Verder kan men dagelijks de werking van een radar bewonderen met uitleg van iemand van het Havenbe drijf. y/ Chinees Geheimzinnigheid Ambtelijke molen W® - - r> fcA V^llJill /-■• -s-.' - r *%<»k ein kan beter' Jan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Brandende tow rakken en banden ver ten zaterdagavond de door- J van de. Schiekade. De, odweer moest er aan te pas jen om de brand te blussen, politie weet nog niet wie de ricade heeft opgeworpen. 7an een onzer verslaggevers) (SCHIEDAM In de Nieuwe aven ter hoogte van de zeilma is zondag de tjalk van de rjarige Schiedammer KJ. ge ken. De brandweer moest er te pas komen om het vaar- leeg te pompen en het "lek ven" te krijgen. fan een onzer verslaggevers) "HIED AM Een onbekende Et in het weekend aanzienlij- schade .toegebracht aan een jietal motorkruisers op de lie. Van de vaartuigen werd s gevallen de signaalhoorn trait ingeslagen. 7an een onzer verslaggevers) IIEDAM Autobezitters van Beverenstraat, de mstraat en de Tieleman aat zijn vrijdagnacht op- :t door de vernielzucht i 25-jarige stadgenoot C. H. De man had het vooral aunt op spiegels en nam op tocht ook nog een antenne t. Hij is door de politie aan- auden. 7an een onzer verslaggevers) DAM - De 18-jarige iedammer MJP. kon niet Men met het afsteken van tot oud en nieuw. De voners van de Rotterdamse- werden vrijdagnacht on- m verrast door het rerk van de jongeman. De werd ingeschakeld en P. een proces-verbaal. Het afsluiten van de Singel heeft volgens de stichting grote gevolgen voor het Stationsplein. De bussen gaan begin 1981 over de 's-Gravelandseweg en de Horvathweg naar het plein toe rijden. Op weg van en naar de haltes moeten de chauffeurs voortdurend over een stukje van de PKO-laan rijden. "Dit leidt tot vertraging van de bus sen. frustratie en hinder voor overstekende voetgangers, fiet sers en ander verkeer," aldus ROVER. "Hierbij komt het pro bleem van het toenemende au toverkeer dat na het verkeer-' sluw maken van de Singel het Statinsplein moet gaan gebrui ken om van de Horvathweg naar de PKO-laan toe te rijden." De stichting vreest dat het extra gevaar oplevert voor alle weg gebruikers. De grote barrière is het een richtingverkeer op het plein. Komende van de Horvathweg kan het verkeer het Stations plein niet rechts laten liggen om rechtdoor de PKO-laan op te rijden. Nee, iedereen moet van wege de verkeersmaatregel langs de ingang van het station. In haar alternatief stelt ROVER daarom voor om de borden met de witte pijl en de witte balk af te schaffen. Ook zou zij het op prijs stellen als de bushaltes an- i r! j l Lf AiSSvre»«»i«ranïs<»^f«i!i *1 f4. -£fi SO f« *.3»»»^ 9rt na ders ingericht zouden worden. Met uitzonderingen van de lij nen 38,54 en 40 zouden de bussen de PKO-laan niet meer op hoe ven te rijden. "De meeste men sen die te voet naar het station gaan, komen namelijk over de drie bestaande oversteekplaat sen." Door een andere verkeers stroom hoopt ROVER een ge vaarlijke situatie voor hen te voorkomen.- Zij zou ook graag zien dat Ge meentewerken verkeersvrije fiets- en voetgangersroutes aan legt Als de huidige indeling van het Stationsplein zal blijven be staan, na de afsluiting van de Singel, moeten fietsers een ge vaarlijke omweg naar de stal ling maken. Ze zullen een paar maal we gen moeten oversteken met veel verkeer. In het alternatief van ROVER kruisen ze slechts een maal de minder drukke Over- schieseweg. De verkeersvrije routes zouden aan de noord- en westkant van het plein komen te liggen. Een andere hartewens van ROVER is ook nog een ge zamenlijke afzethalte bij de sta tionsingang voor alle busdien sten: "Dan daalt het aantal pas sagiers dat het plein moet over steken en de overstap bus-trein wordt beter." De stichting ROt£ER hoopt dat B en W de herinrichting van het plein en het alternatief in overweging willen nemen op korte termijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Gusto-hal len zijn definitief van de monu mentenlijst afgevoerd. Deze be- >AM -1+1 11. Onder naam begint vrijdagavond "t uur een tentoonstelling i de kunstwerken van 11 fe- HIED AM - Margrietha s, altviool en Marlies van piano, verzorgen morgen- ag om 12.15 uur het kof fie ri in het Stedelijk museum de Hoogstraat Zij zullen ken uitvoeren van Boccheri- Hummel en Hindemith. De iging Vrienden van het lelijk Museum Schiedam, het koffieconcert organi- t verleent u gratis toegang argt voor koffie. RVi JL i een onzer verslaggeefsters DAM - Vertegenwoor- van het Interkerkelijk sbeftiad komen donderdag jedam een inleiding hou- i over de ro! van kernwapens, verzoek van de afdeling jam van D'66 zullen zij de min ten van het I.K.V. ver uit de doeken doen. De jkomst wprdt gehouden in 3uw Irene, Nieuwe Haven I - Een begint om 20,00 uur, Eereen kan vrij binnenlopen. ministische vrouwen, die graag beoordeeld, maar niet, op voor hand. veroordeeld willen wor den, De kunstenaresses stellen hun werken ten toon in het Ste delijk Museum aan de Hoog straat 31 maart van het vorig jaar kwamen de elf vrouwen bijel- kaar. Zij ontwikkelden ideeèn over vrouwenkunst-feministi sche kunst Wat is feministische kunst? Feministische kunst is een uiting van je vrouw-zijn, ieder naar z'n eigen aard. He laas, zo zeggen de exposerende vrouwen, maakt het m de maat schappij nog steeds uit of iets door een man of een vrouw is gemaakt Elke eerlijke beoorde ling is bij voorbaat uitgesloten, de mensen willen slechts ver oordelen. Moniek Toebosch luis tert de opening op met een 'per- formance-achtig gebeuren' "Tentoonstelling I en III' De ten toonstelling duurt tot 11 novem ber.:/,' - slissing Js volgens een woord voerdervan het ministerie van CRM al begin september geno men. Schfedamse popgroepen kraakten het afgelopen week end de ballen om te protesteren togen het grote tekort aan oefenruimte voor amateur- bands. Ook de Historische Ver eniging en de afdeling muziek van de Schiedamse Gemeen schap hebben zich in het verle den sterk gemaakt voor bet be houd van tenminste één van de hallen. De gemeente die officieel nog niets van het CRM-besluit heeft laten horen, voelt er vooralsnog niet veel voor om de gebouwen op te knappen. Ook de gemeen- tevoorllchting was nog niet op de hoogte gebracht van het be sluit De redenen waarom bet Gusto-gebouw niet als monu ment te boek wordt gesteld zijn niet bekend gemaakt Het behoud van de hallen is nu een onzekere zaak geworden. Een sloopbesluit moet zeker tot de mogelijkheden worden gere kend. <$S> -V Jt Triest om te melden, maar mijn vermoeden dat we hier in Rotter dam nog niet rijp zijn voor fietskluizen met „vrije" sleu tels, is uitgekomen. Twee maanden geleden plaatste de firma Arvos uit Capelle aan den IJssel dertig fietskluizen aan de CoolsingeL Voor twee kwartjes kon Iede re wielrijder voor onbeperkte duur zijn fiets veilig stallen in deze solide kluisjes. In het begin werd daar ook redelijk gebruik van gemaakt Het project had echter een na deel: de kluizen waren voor zien van een fraaie computer- sleutel, die iedereen voor twee kwartjes kon meenemen.Bat gebeurde dan ook prompt De eerste twee weken was het al helemaal mis. De firma Ar vos kon om de andere dag naar de Coolsingel rijden om een aantal kluizen van nieu we sloten en sleutels te voort- zien. Een dure grap. Want alleen de sleutels kosten al twaalf gulden per stuk. En dan noem ik niet eens de kos ten van een nieuw slot, het uurloon van de technische man en de voorrijkosten. De firma Is dan ook gestopt met het aanbrengen van nieu we sloten. Dit met het eindre sultaat dat nu alle dertig klui zen leeg en volkomen nutte loos de Coolsingel „verleven digen." Ik heb het nog even gecontro leerd: echt alle sleutels zijn verdwenen. In Capelle, waar eveneens met de kluizen een experiment gaande Is, Is de si tuatie niet veel beter. Jammer dus voor de heer Ar- bouw, uitvinder en financier - van de kluizen. „Ik heb 300 nieuwe sleutels aangebracht met steeds hetzelfde resul taat," zo vertelde hij mij som ber. Voor hem betekent het een extra strop omdat er nu geen gemeente in Nederland tot de aankoop van de fiets- kluizen zal overgaan. Tenzij— Arbouw met een oplossing van het sleutelprobleem komt En dat wil hij proberen. De Capelse firma wil nu alle sla- ten voorzien van een cijfer combinatie van twee getallen. De sleutel wordt hiermee uit- geschakeld. Toch zal ook dit plan nog niet het „ei van Co lumbus zijn." Immers, met een cijfercombinatie kan iedereen die in een mooie fiets is geïnteresseerd in de „stille uurtjes" proberen de combi natie uit te vissen. Met slechts twee cijfers moet dit niet zo'n groot probleem zijn. Voorts krijgt de firma ongetwijfeld te maken met rechtmatige fietseigenaars die' de combinatie van hun kluis zijn vergeten. Misschien dat u ook nog eens aan deze problemen kan „dokteren" om voor hem en voor u een optimale veilige kluis te krijgen. Als u een op lossing heeft, dan hoor ik die graag van u. De enige plek waar zich in Rotterdam nog meer openba re kluizen bevinden is bet Centraal Station. Daar blijken de problemen gelukkig wat minder groot te zijn. Van de ruim tweehonderd ba- gage kluizen moeten per i maand „slechts" zo'n tien slo ten worden vervangen. Daar- bij moet ik tegelijk opmerken dat in de zijhal van het Sta tion sprake is van enige con trole van spoorwegmensen. Een vergelijking met de fiets kluizen waarbij van contro le geen sprake is is dus 'moeilijk te maken. Rest me om te «ggen dat ik vrees dat de fietskluizen op den duur weer uit onze stad verdwijnen. En dat deze dus ook niet zullen bomen in om- liggende gemeenten. Toch wel triest Dagelijks worden er honderden fietsen „gejaf en daar zal dus voor- lopig geen einde aan komen. Ondanks het optimisme van Rudi Carreil met z'n boek: „MM fiets terug™" J W r Misschien dat u tot de gelukkigen behoort die weer met de win tertijd rondlopen; maar ik zit nog met de zomertijd om m'n pols.' Onlangs kocht ik zo'n fraai computer-horloge met die ver springende getallen erop. Er zitten vier knopjes aan. Als je de ene indrukt krijg je de da tum, de andere een stopwatch en nog meer van dergelijke ge makken. Alleen het boekje waarin staat hoe je de computertijd voor of achteruit moet zetten, ben ik kwijt Gevolg: ik zit noodgedwongen nog met de zomertijd. En ik weet maar niet hoe ik d'rvanaf kom. Iemand vertelde me dat ik de getallen een jaar vooruit moet zetten, omdat ik anders in de knoop kom niet de juiste da tum. Ik denk dat ik maar gewoon wacht tot volgend jaar zomer tijd! (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De carnavals-* vereniging de Rietzeilers houdt een bingo-avond donderdag 2 oktober in gebouw Irene aan de Nieuw Haven 155 in Schiedam. Iedereen is van harte welkom, ook de kindferen beneden dt 16 jaar mits zij onder geleide zljn.„ De netto-opbrengsten van deze bingo zijn bestemd voor de ge handicapten. Haven te kijk in tien containers Twee containers die extra gen kunnen ruiken en waar vip aandacht trekken zijn die waar- aparte geluidsboxen allerlei ha- in bezoekers de geur van chemi- vengeluiden zijn te beluisteren, sche vloeistoffen, kopra, huiden Samenstellers van dit 3 ton en bepaalde zwavelverbindin- kostende project zijn Jan Jans sen (31, ontwerper) en Eymert van Manen (33. publicist). Zij aanvaardden het afgelopen voorjaar een opdracht van het Gemeentelijk Havenbedrijf om in het kader van het Havenkre- tenproject "de haven in de stad" te brengen. Jan Janssen: „Toen wij die opdracht van directeur Mole naar kregen, dachten wij al gauw aan het gebruik van cont ainers. Het bedrijfsleven zei on middellijk ja, gelukkig maar, want het eerste weekeinde met enkele duizenden bezoekers heeft bewezen dat de containers het op ditplein heel goed doen". Eymert van Manen vult aan: „Wij hebben getracht om een aantal facetten: van de haven naar voren te brengen. Zo viel het,ons op dat in de haven aar- ,dig wat Chinese boten binnen komen, wij hebben een Chinese officier op de video zijn verhaal laten doen, wat nu uiteraard vertaald in een van de contai ners te beluisteren valt Wij hebben ook een Turkse haven arbeider een week lang gevolgd, zowel op zijn werk als thuis. Via een uitgebreide fotoserie tonen wij een klein deel van zijn in middels al fiks aangepaste le ven." Beide heren, die de expositie in een recordtijd van vier maan* den samenstelden, zijn vol lof P™* de medewerking van het bedrijfsleven In de haven, ai- leen bleek het heel moeilijk te zijn om van de havenbedrijven echt diepgaande informatie te ontvangen. „Dat is jammer", zegt Eymert „want die geheim zinnigheid over toekomstplan nen en ontwikkelingen in de ha- - ven komt de arbeider niet ten goede". Op de problematiek die de veelsoortigheid aan arbeiders oproept wordt niet ingegaan, één container toont wel een vijf tigtal foto's van havenwerkers met daarbij vermeld leeftijd, vooropleiding en salaris (naar eigen zeggen). „Vooral dat laat ste was laatst voor enkele be zoekende havenarbeiders een twistpunt", vertelt Jan, „en dat nu is de bedoeling van dit pro ject. Wij willen een discussie over de haven op gang brengen bij een grote groep mensen". Alsof het nog niet genoeg is brengen /Jan enEymert over twee weken (in samenwerking met Het-Vrije Volk) een Haven- kretenkrant uit en brengen zij eind oktober een expositie in het stadhuis waarbij vooral het ver leden van de Rotterdamse ha ven aan bod komt Jan Janssen: .Alhoewel de ambtelijke molen nogal traag maalt kan er hier in Rotterdam verschrikkelijk veel. Je ziet het aan deze containers. Die komen volgend jaar in ieder geval te- ,rug." Amsterdammer Eymert van Manen: „Vroeger Jeken het voor mij alleen maar kreten, maar na al die tochten door de haven begrijp ik waarom ze Rotterdam zo dynamisch noe men, ik ben helemaal voor deze' stad gevallen".

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2