Ridder van de weg m 'Eén jeugdwerker en we kunnen uit de voeten' AGENDA Tamars geblaf en Emmy's rechtsgevoel Onderwijs DAM 15 SCHIEDAM Tel. 264534 Film over dadaïsme in Stedelijk Museum Jeugdhaven in nieuw jasje schiëdam i; |l|$|É| li I qtmy? H DE SPECIAALZAAK VOOR wielersport, watersport, krachtsport en wintersport Ouders j solidair met leerkrachten DONDERDAG 2 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAG INAvlf mmmm WM v lll^lÉÉ^Ife fflf - *s.Tl A-jlF u' 'jf: V': ilX I 'J (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Openbare Nutsbedrijven in Schie dam gaan binnen enkele jaren de stad voorzien van een ander type verlichtings-armatuur waarmee een energiebesparing van 40 procent kan worden bereikt. De nieuwe lamp, een zogenaamde natrium-hogedruk- lamp, zal de openbare wegen met een gele kleur ver lichten. De lamp die bij de proef nemingen in de Goereese straat werd gebruikt, het natrium-type van 18 watt Alle activiteiten voor jeugd in Noord stop Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - In een brief aan de gemeenteraad schrijft de SSSN de acties van het Comité tot behoud van het jeugdwerk in Schiedém-Noord te ondersteu nen. De Stichting Samenlevingsopbouw zegt zelfs dat ze zich genoodzaakt ziet om allé a'ktiviteiten voor de jeugd te staken als jeugdwerkster Yvönné Heuvelman niet kan blijven. SCHIEDAM - De slopers zijn de Gustohallen al binnengetrokken. Met groot materieel gaan zij de meest westelijke hal op dit moment te lijf. Na het afvoeren van de monumentenlijst is het nu gedaan met het Gustocomplex hoewel, hét kantoorgebouw volgens de affichering nog steeds te koop staat. De historisch waardevolle dingen zijn inmiddels, op de glas-in-loodramen na, weggehaald. Het slopersbedrijf uit Lekkerkerk voert ook al het lood steeds af. Eens het mo nument van de bloeiende scheepsbouwindustrie, levert nu alleen nog werk aan een handjevol slopers. de teerstoof mmmmm "Dabaret Salu" uit Antwepen, vrijdag en zaterdag' te gast in Theater De Teerstoof. Redactie edHieSchtedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (910) 265205 Jos van der Lugt; "Ik kan het jeugdwerk niet bege leiden, ik heb het al druk genoeg." -v.* Redactie fltaetnail Lawaai r-.y- ■llpp Emmy met Tamar voor het Huis van Bewaring in Rotterdam. Ook verhuur van ski's en schoenen. Alle sportverenigingen op alle artikelen korting. Energie-besparing op openbare verlichting §1® m VLAARDINGEN - Na tien jaar scha devrij gereden te hebben mag chauf feur Adri Molendijk uit Vlaardingen zich "Ridder van de weg" noemen. Als stoffelijk bewijs daarvan werd hem gisteren door staats secretaris Nelie Smit-Kroese de "gouden speld" op gespeld. Een en ander ge beurde op het ter rein van Transport bedrijf J. Lensveld en Zonen BV, waar Adri Molendijk al 20 jaar als chauffeur bi j in dienst is. Langs een groot aantal rijks wegen wordt de natriumlamp al geïnstalleerd, maar aan toepas sing binnen de bebouwde kom is nooit gedacht Het grootste be zwaar bleef de kleur, die tot voor kort oranje was. De proe ven met het ge ie licht, van het nieuwe type in de Goereesse- straat zijn zeer goed verlopen. De lichtsterkte van de lampen zal iets opgevoerd worden naar aanleiding van klachten die door de bewoners zijn geuit Bij de proefneming in deze straat werden 18 watt-lampen ge bruikt Een uitzonderlijk lage waarde, die toch in veel geval len toereikend is. Het initiatief voor het aan- - brengen van energiebesparende verlichting is voortgekomen uit een vergadering van de commis sie financiën van drie jaar gele den. Een aantal bewoners uit Schiedam klaagde destijds over het felle licht dat 's nachts door het slaapkamerraam scheen. De commissie heeft notitie van de klacht genomen en meteen be keken hoe op de verlichting be spaard kon worden. Het veilig heidsaspect mocht daarbij niet uit het oog worden verloren. Ook moest de toepassing van de energie-zuinige natriumlamp in het onderzoek worden betrok ken. De proefnemingen op de Parkweg en de Goereesestraat leverden een bijzonder gunstig resultaat op voor wat betreft de lichtopbrengst en het energie verbruik. In vergelijking met de lot nu toe gebruikte hogedruk- kwiklamp verbruikt het na- trium-type 40 procent minder energie en heeft een lichtop brengst die tweemaal zo groot is. Voorlopig is de gemeente van plan om in Schiedam west en oost de nieuwe lampen aan te brengen. Als de overige verlichtingsar maturen in de stad aan vervan ging toe zijn, zal het nieuwe ty pe gemonteerd worden. Zo zal Schiedam binnen een aantal ja ren na het invallen van de duis ternis een gele weerschijn heb ben. Yvonne Heuvelman is de gro te motor achter alle activiteiten in de wijk voor de jeugd van 6 tot 16 jaar. Samen met vrijwilli gers zorgt ze dat de kinderen in Noord creatief bezig kunnen zijn en af en toe een film kun nen zien in hun buurt Bij de vertoning van de haaienfilm 'Jaws' vorige week waren maar liefst 350 jonge Schiedammers aanwezig. Tot nu toe werd Yvonne betaald door het Rijk in het kader van de werkgelegen heid verruimende maatregel. Na een jaar houdt deze uitkering op zodat ze nu op straat komt te staan. B en W hebben in eerste in stantie gezegd geen geld te heb ben. Maar later in een brief van 12 september schrijven ze de noodzaak van een jeugdwerker in Noord niet te zien. „Men weet dat het dienstverband tijdelijk is. Wij vinden het ireëel dat nu Dabaret Salu treedt vrijdag 3- en zaterdag 4 oktober op in Theater De Teerstoof. Deze Vlaamse cabaretgroep was dé verrassing op de Camaretten 1979. Het duo Sam Bogaerts en Lucas Vandervorst brengen grapjasserij met inhoud gevat in "een verrassend theatraal ge beuren". Het optreden begint om 21.00 uur. Poppentheater Schelleboom van Kien Timmermans iszater- dagmiddag 4 oktober om 14.30 uur in De Teerstoof met "Mieze- I lientje Muizelientje". De kinde- ren uit de zaal worden in het poppenspel betrokken. Kaarten I kunnen van maandag tot en met vrijdag via het WV gereser- I veerd worden. Tel. nr. 266000 of vrijdagavond en zaterdag via i het theater,'tel. nr. 269455. Gere- I serveerdejtaarten moeten uiter lijk een kwartier voor de aan vang van de voorstelling wor den afgehaald bij de kassa. STEDELIJK MUSEUM De overzichtstentoonstelling j van de Schilder Pieter Ouborg is tot 12 oktober te bezichtigen in feet Stedelijk Museum aan de Hoogstraat, Ook de Cobra col lectie is in samenhang met het I werk van Ouborg tentoonge- I steld. De oude clavecimbels staan tot 14 oktober in het Ste delijk museum te pronken. POLEN De CPN afdeling Schiedam organiseert maandag 6 oktober een openbare informatie-avond over de laatste ontwikkelingen in Polen. De avond is opgezet op verzoek van CPN-Ieden en le zers van het dagblad De Waar heid, vanzelfsprekend zijn an dere belangstellenden van harte welkom. Aan het begin van de avond zal de situatie in Polen worden beschreven door CPN partijlid Jan de Boo. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het opzetten van discussies. Het is de bedoeling op deze avond met elkaar van gedachten te wisselen over aspecten die niet alleen voor CPN-leden van belang zijn, wanneer het gaat om verbete ringen in de maatschappij, de mocratische rechten en het functioneren van de vakbonden. Meer informatie is te krijgen bij Uferd Bruseker. Frans Hals plein 21, tel. 734059. De avond wordt gehouden in Zaal Irene, Nieuwe Haven 155, en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt ƒ!.-• QT! QT gaat op dezelfde voet ver der als in de eerste maand met een optreden van Flame op za terdag 4 oktober. De leden van deze formatie hebben allen een rijke muzikale achtergrond en leggen zich nu toe op het spelen van funk- en soulmuziek. De groep had al veel succes met op tredens in Schiedamse café's en tijdens openluchtfestivals in Vlaardingen en onze stad. Niet leden betalen ƒ5,- toegang, le den kunnen gratis naar binnen. Een lidmaatschap voor een heel jaar kost 10.- - QT zit in De Teerstoof, Nieuwstraat 12. BINGO De wijkvereniging Bijdorp organiseert op zaterdag 4 okto- 'Niu.' ber weer een bingo-avond in haar gebouw Trefpunt De zaal is open om 19J0 uur. DOKTER. TANDARTS, APO THEEK Mocht u in het weekend on verhoopt een arts nodig hebben dan kunt u bellen naar de bood schappendienst op nr. 20.66.11. Voor spoedrecepten kunt u de apotheek bellen, tel. 264018. Komt u dan ook nog met uw ge bit in de problemen te zitten dan kunt u terecht bij tandarts Cor nel isse, Buys Ballotsingel 67, tel. 153461. Noletziekenhuis, Stadhou derslaan 98, tel. 260080. op zaterdag 4 ókto- EHBO WEEKENDDIENST om een extra formatieplaats wordt gevraagd." De verant woordelijke wethouder Post hoorn was niet bereikbaar om een toelichting te geven op deze handelwijze. In de brief van de SSSN aan de gemeenteraad staat ook dat de opbouwwerker alle onder steunende activiteiten voor de Werkgroep Jeugdwerk zal stop zetten als Yvonne Heuvelman weggaat Zonder ondersteuning zegt de werkgroep bestaande uit vrijwilligers niet door te kun nen gaan. Jos van der Lugt, opbouw werker in Noord heeft geen tijd om het jeugdwerk te begeleiden. „Ik begeleidde Yvonne wel, maar dat is iets anders. Dat deed ik tussen neus en lippen door. Het bestuur van de SSSN vindt trouwens ook dat ik me daar niet mee bezig moet houden. Ik heb het al druk genoeg". „De verhouding tussen ae oude wijken en Noord ligt toch al helemaal scheef. De buurt- en clubhuizen zijn daar wel rede lijk voorzien van betaalde krachten. Wij vragen heel be scheiden om een jeugdwerkster en dat kan niet. We zijn heus niet onredelijk daarin, in een wijk met 20.000 inwoners zijn bepaalde voorzieningen, zoals activiteiten voor de jeugd nood zakelijk. Een jeugdwerker en we kunnen uit de voeten. Ze zijn de rellen in Noord zeker verge ten". Bij de gemeente zijn inmid dels 20 adhesiebetuigingen bin nengekomen die zeggen dat het jeugdwerk in'Noord behouden moet blijven. De handtekenin genactie van het comité tot be houd van het jeugdwerk in Schiedam-Noord heeft inmid dels 2500 sympathisanten opge leverd. s&i Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het Stedelijk Museum vertoont zondagmid dag een film van Helmut Herbst, „Da Da-Manifest". Herbst heeft de kunststroming .het dadaisme" gevolgd van het ontstaan tot het heden. Hij heeft in zijn film de op richting in Zurich vastgelegd, de activiteiten van de dadaisten op het gebied van de publiciteit en impressies van de belangrijkste tentoonstellingen. In „Da Da- Manifest" zijn ook interviews opgenomen met nog in leven zijnde dada-kunstenaars die hun beweegredenen vertellen om deel te nemen aan deze stro ming die een reactie is op de of ficiële kunst en de politieke ver houdingen binnen Europa. De voorstelling begint om 15.00 uur in de aula en de toe gang is gratis. srra Nog steeds is Emmy "jtf Fons geschokt door het optreden van buren, politie en rechter in Rotter dam. Het is een verhaal dat een jaar geleden begint. Stel je voor: je hebt een hond. Je woont in een flat en je moet een uurtje weg. Over het algemeen is het een rustig dier; soms slaat zij aan als er vreemd bezoek komt, maar meestal kwispelt ze en legt haar kop op de dijbenen van het bezoek. Die ene keer gaat het mis. Emmy's hond heet Tamar en is 7 jaar. Die dag in november 1979 moest ze voor een fami liefoto een uurtje weg. Tamar blijft blaffen. De buren klagen, althans twee van hen. De politie komt met twee man. Buren erkennen dat de hond wel eens blaft. De twee klagers zeggen dat Ta mar voortdurend blaft. Ge volgeer wordt proces-verbaal opgemaakt. Overigens Is Tamar niet de enige hond op de flat en blaf fen de andere dieren ook, hoe wel daar geen processen-ver baal uit zijn voortgevloeid. Emmy (24 jaar), heeft de hond al jaren. Nu haar man het huis uit is, blijft hij haar trou we begeleider. Ze heeft het vermoeden dat haar leefwijze meer reden was tot aangifte bij de politie, dan bet geblaf van Tamar. Sinds ze gescheiden leeft, is „haar vrijheid een doorn in de ogen van de buren". Een vrouw alleen is kwetsbaar. Die indruk krijgt zij door het gedrag van haar flatburen, door het gedrag van de poli tieagenten en niet in het minst door het gedrag van de rech ter voor wie ze dezer dagen verscheen. «Hij deed kleinerend tegen me", «egt Emmy, „lllj vroeg; hoeveel jaartjes ben je, mei# je?" Op het moment dat ik i? van mijn naaste buren een verklaring overlegde dat Ta- mar weinig of niet blaft, zei S hij: „Zeker hondenlletheb- bers, die buren, hè?" En toen ik zei: „in principe een on rechtvaardige zaak, reageerde hij ook vernederend." Haar vrïendin en haar ex-man die bij de zitting waren, ervoeren dit ook zo. Uiteindelijk kreeg Emmy Fons 50 gulden boete of één dag hechtenis. „Moet dat nou zo?", vraagt ze ztchaf. Al pratend kwam zij tot het - inzicht dat er mogelijk ook W anders gereageerd had kun- nen worden. In een flat ls la waai aan de orde van de dag. Mensen met wisselende diensten ervaren dat sterk. Moest de politie wel onmid dellijk procesverbaal opma- ken? Of hadden de agenten X een bemiddelende rol kunnen* spelen, zodat het conflict niet werd aangescherpt? «jg Achteraf zeiden ze op het po- li ticbureau ook dat ze dat lie ver hadden gedaan. Maar als - dan de bal eenmaal rolt, is bij niet meer te stuiten. Het j;; kwam tot en met een rechts zaak. En daar voelde Emmy zich al lerminst begrepen. „Als ze met andere mensen ook zo >x- omgaan, dan kan ik me voor stellen dat de verdachten geen hoge pet op hebben van de rechters". Haar enige tegenactie: ze gaat een dag zitten. „Die 50 ga ik natuurlijk niet betalen." V I Gisteren Twee miljoen "spijbelende" scholieren: "Meester, we staan achter u!" 60.000 stakende leraren (op spandoek): "Pays-bah!" die onderwijzers er nog eens 259 dagen bij staken, heb ikm'n 260 miljoen binnen." SCHIEDAM - De sociëteitsruimte van de Jeugdhaven- Nieuwland heeft een nieuw gezicht Waar vroeger de peuters speelden en latie gebouwd. De de creatieven han- soos is iedere dins-- denarbeidden, is nu dag-, woensdag- en- een bar en een dis-' zondagavond ge-j cotheek met een opend voor de jeugd/* complete lichtinstal- vanaf 20.00 uur. -]$ Van een onzer ff| verslaggeefsters SCHIEDAM - De handtekeningen die dooC tien ouders zijn verza meld bij de schoolpoorten»; zijn gisteren overhandigd aan de leerkrachten van Schiedam. Tientallen; mensen hebben daarmee" verklaard solidair te zijn met de onderwijzers diè gisteren uit protest tegen de bezuinigingen van mi nister Pais hun werk on derbraken. Voor ze de bus instapten op weg naar de. protestbijeenkomst Rotterdam, overhandigde het actiecomité van ouders hen 'deze steun in. de rug'. Ook bij volgende acties in het onderwijs zal het comité zijn solidari teit blijven tonen.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2