mmÊMÊmmsm Bloemist zet kikkers uit in Rotterdam I Bazaar voor nieuwbouw Oosterkerk Verkeersongevallen toegenomen Discussie in de 4 Molens Geld voor Sippimaduwa Bingo voor goed doel Gevonden voorwerpen Ijzerwerk, geluidsapparatuur en viltstiften weggenomen Zwaar gewond bij vechtpartij ƒ3 schiedam Argumenten *X ,T»s- Van een onzer Verslaggevers SCHIEDAM - De eerste Nieuwbouwkrant voor ISchiedam west plan IA is onder de toekomstige bewo- Iners verspreid. De voorlopige werkgroep wil via het (gestencilde krantje de bewoners op de hoogte houden Ivan de nieuwe ontwikkelingen rond de plannen in West 1 A. De bewoners van de Mariaatraat gaan vóór. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Wie in I maart, in het vroege voorjaar, naar de be graafplaats Crooswijk gaat en góed luistert, kan 'het vruchtbare resultaat horen van een Rotter- i Öamse kikkerfanaat. Rob Pieck. Van beroep is hij j bloemist maar J in zijn vrije uurtjes kweekt hij I kikkers in zijn vijver die hij bij honderden tegelijk uitzet in de Rotterdamse I plassen, sloten en singels. Twee soorten Goud In 1981 moet hier de eerste paal de grond in. Van onze medewerkster SCHIEDAM - Amnesty International is een groot scheepse en wereldwijde actie tegen de doodstraf be gonnen. Ook in Schiedam zuilen leden van de, voor mensenrechten vechtende, organisatie met acties te gen de doodstraf komen. Amnesty strijdt voor totale afschaffing van de doodstraf over de gehele wereld. Tevens wil Amnesty International met deze interna tionale campagne de aandacht vestigen op de vele on opgehelderde gevallen van verdwijning van mensen, buitenrechtelijke executies en politieke moorden. R< bisd via waf diet lane gin* cess het liét storm DINSDAG 7 OKTOBER 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA 2 >:V'* V'J Kfc& ijd van plannen maken aangebroken In. het gebied dat wordt be- Igrensd door de Westf rankeland- lsedijk. de Aleidastraat. de IVlaardingerdijk en de Nieuwe 1 Haven worden in de eerste fase 190 woningwetwoningen gc- Ibouwd. Daar kan pas een begin Imee worden gemaakt als de ge- |meente de woningen die ge sloopt moeten worden, heeft aangekocht en de bewoners daarvan via het bureau huisves ting andere woonruimte hebben gekregen. In de tweede helft van 1981 moet dit gedeelte afge rond zijn, en kan de eerste paal de grond in. Voor het zover is moeten de nieuwbouwplannen worden ge maakt in samenwerking met de tuekomstige bewoners. Zij wor den zoveel mogelijk betrokken bij het plannen maken en kun nen zo invloed uitoefenen op in deling en uitvoering van hun nieuwe woning. Wie nu precies tot de toekom stige bewoners mag worden ge rekend staat nog niet vast, het college van B en W heeft inmid dels de helft van de woningen toegewezen om een begin te kunnen maken met de bouw plannen. De overige bewoners uit West 1 A die belangstelling hebben Hij woont aan de Rechter fiottekade met in zijn een flinke vijver van een meter diep. „Twee jaar geleden legde ik die vijver aan om er vissen en kik- I kers in te kweken," zegt Rob, "Nu, in oktober, beginnen die kikkers hun winterslaap om in maart weer wakker te worden en te paren. Het dril schep ik uit het water en hou ik in aquaria binnenshuis." l In mei of juni zijn de kleine r kikkertjes oud genoeg om het vrije water de kiezen. Dan zet Rob z» onder meer uit in singels langs de Kleiweg ter hoogte van het Sint Franciscus Gasthuis, in watertjes in het Kralingse Bos en zelfs in sloten in Baren- drecht „In Nederland bestaan er SCHIEDAM - Morgen en overmorgen wordt in de Ooster- Lkerk aan de Rotterdamse Dijk 289 een bazaar gehouden ten ba lie van de kerk zelf, die ver nieuwd gaat worden. Waar er steeds meer sprake is van kerk sluiting wegens tanende belang- istelling, blijft de Oosterkerk overeind staan. ®-De bazaar, die woensdag en donderdag van twee tot vijf, en ■4van 7 tot tien geopend zal zijn. biedt de bezoekers en kopers in -jtpé ondermeer: volkskunst, an- étjek en curiosa, boeken, kinder- spelen en handwerken. Tijdens f«je bazaar zal een cafetaria in de Oosterkerk gevestigd zijn. Olie- llboüen en warme snacks ver- fjtrijgbaar. Het rad van avontuur ftjSa! n'et ontbreken. twee soorten kikkers; de bruine kikker en de groene kikker." vertelt Pieck. „De bruine is een avonturier, hij houdt van uit jes." Tot schrik van zijn buren want soms springen Rob's kik kers pardoes over zijn tuinhek om in de naastgelegen tuin voedsel te zoeken. „Ik hoor wel eens gilletjes van de buren." zegt mevrouw Pieck. "als een kikker vlalc voor hun voeten omhoog springt Ze hebben zo'n perfecte schutkleur dat mijn man eens bijna een groene kik ker in zijn grasmaaier kreeg." De groene vrouwtjes-kikker is in staat om $000 eitjes binnen een paar uur te leggen. In de na tuur komen er maar een paar uit tot volwassen kikkers. Maar Rob kan in zijn aquaria zeker zon 503 feikfceftjés per jaar tewdccu» Zijn vijver wordt, net zoals in de natuur, bedreigd door andere dieren. Katten van de mensen in de buurt reigers en de geelge- rande waterfcever ziet Rob niet graag rond zijn waterbassin. "Ik zie wel eens katten met hun pootjes in mijn water hen gelen want er zitten ook prach tige soorten goudvissen in. Dan word ik een beetje boos op de eigenaaren van die beesten. Die laten die katten gewoon los lo pen, zegt Rob. Reigers bezochten de vijver vooral toen de nieuwbouw aan de Rechter Rottekade nog niet af was. Maar nu de omgeving is volgebouwd wordt hun ver schijning steeds zeldzamer. De geelgerande waterkever Is een uiterst vraatzuchtig diertje die dol is op kikkerdril- Ze zijn zelfs niet bang van mensen. "Ze kunnen in je vinger bijten. Nee. die beesten moet ik niet in mijn vijver," waarschuwt de bloe mist Het voer dat de baby-kikker tjes gebruiken voordat zij tot wasdom komen is gemakkelijk te krijgen. '"Kleine insecten, stukjes brood en soms stukjes voorgekauwde ham," somt Rob op Geruchten doen de ronde dat de kweekkikkers zich ook op houden in de Rotte, tegenover het huis van de familie Pieck. "Maar dat lijkt me sterk. Die beestjes kunnen zich niet hand haven in een stuk water met steile kademuren zonder be groeiing. Soms komen er men sen van verderop in dit blok en zeggen dat ze de afgelopen nacht duidelijk gekwaak hebben ge hoord. Dat kan niet Misschien wel bij de Rotte, verder naar het Noorden waar wel begroeiing en dus voedsel zit" gelooft Rob. De v .1 1 heeft nog meer te bieden De watemoot. een plantje dat in Nederland niet meer in de natuur voorkomt drijft op het wateroppervlak. Verder zijn er de moeras-ver- geet-mij-nietjes. fonteinkruid, egelskop en pijlkruid. Goudvis sen in de vijver zijn er in over vloed. In waterbakken kweekt Rob goudvissen met lange vin nen cn zwarte punten op de staart Een overschot aan goud vissen zet hij ook uit in singels en sloten. Op de bodem van de vijver nestelen zich nu talloze kikkers voor een lange winterslaap. In maart begint alles weer van voor af aan. Het kwaak concert betekent een groot aantal kik kertjes voor de Rotterdams wa terwegen. Rob Pieck: "Ik hou van flora en fauna. Zo draag ik mijn steentje bij tot de instand houding van de natuur." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het aantal ver keersongevallen in de maand september Is in vergelijking met het aantal in de maand aêpièm- ber van vorig Jaar met vier toe genomen; 159 tegen 152. Er viel zelfs één dode te betreuren, ter wijl ook het aantal zwaar ge wonden toenam: vorig jaar één, dit jaar 5. Het aantal licht ge wonden liep terug Vorig jaar kregen de Schiedamse zieken huizen 28 lichte verwondingen te behandelen, tegen dit jaar 8. Ook het aantal zware schades liep dit jaar op. Vorig jaar sep tember waren dat er 18, dit jaar 2R Vorig jaar was er 126 maal sprake van lichte schade, terwijl dit jaar 123 maal kleine deuken ontstonden. In 37 gevallen was de oorzaak van de ongevallen het niet ver lenen van voorrang Te dicht volgen was 18 maal de oorzaak van een aanrijding en II maal keken de bestuurders niet goed terwijl zij achteruit reden. On oplettendheid was in 10 gevallen de oorzaak en eenmaal raakte oplet de o< een bestuurder tn de slip. voor de nieuwbouw in dit ge bied kunnen zich nu opgeven. Zij krijgen bij toewijzing voor rang. Geven zich voor IA meer kandidaten op dan er woningen beschikbaar zijn, dan gelden de volgende regels: Het eerst komen de bewoners uit de Mariastraat en omgeving aan de beurt die nu in een wo ning wonen die moet worden gesloopt, of die in verband met sloop, vanuit dit gebied elders zijn gehuisvest en nu graag te rugwillen naar West 1 A. Nadat deze mensen zijn geholpen ko men de overige bewoners van West IA aan de beurt Inschrijfformulieren voor de nieuwbouw zijn verkrijgbaar bij: Bureau Huisvesting, 's Gra- venlandseweg 567, iedere werk dag tussen 9.00 en 12.00 uur, of in de informatiewinkel In de Ma riastraat 52b tijdens de spreek uren. Het bureau huisvesting bekijkt aan de hand van de gel dende voorschriften, wie in aan merking komt voor zo'n nieuw bouwwoning. Het gaat dan om een principe-toewijzing, die het recht op een woning erkent Dit houdt geen verplichting in om de woning ook daadwerkelijk te accepteren. Tussentijds of achteraf kan altijd nog worden besloten niet naar de nieuwbouw te verhul zen. De inzendtermijn voor de aanvraagformulieren sluit op 21 oktober. De uitgekozen kandidaten krijgen een uitnodiging voor een eerste Informatie-avond, waar de verdere gang van zaken uit de doeken wordt gedaan. Verder zullen de wensen van de toekomstige bewoners door middel van vragenlijsten wor den verzameld, en worden ex cursies naar andere woning bouwprojecten gemaakt. Van zelfsprekend komt een afvaar diging van de bewoners in de werkgroep te zitten. Amnesty tegen de doodstraf sen vragen voor de problemen rond de doodstraf." Om die discussie werkelijk op gang te brengen heeft de Schie damse afdeling een discussie avond georganiseerd. Aanstaan de donderdagavond is er in de bibliotheek van Dienstencen trum de 4 Molens voor Iedere geïnteresseerde Schiedammer de kans te praten over doodstraf Woordvoerdster van de Schie damse afdeling van Amnesty International Luc Korpel over de actie: "We willen ode in Schiedam de discussies op gang brengen. Aandacht van de men- SCHIEDAM - Twee jaar ge leden werd het dorpje Sippima duwa in Sri Lanka, getroffen door een cycloon. De schade was enorm. Met geld van Schiedam mers kon in korte tijd worden begonnen met de wederopbouw van het dorp. De Swama Hansa Foundation, een hulporganisatie in Sri Lanka, stelde vervolgens, in samenwerking met de dorps bewoners, het vijf-jarenpian „streven naar ontwikkeling" op. Voor dit jaar staan onder meer op het programma de bouw van een steenfabriek en verbetering van de watervoorziening De Schiedam» werkgroep Sippi maduwa. die het niet bij een eenmalige steunbetuiging wilde laten, hoopt met financiële bij dragen van Schiedammers het vruchtbaar maken van 10 are rijstveld en de aanschaf van 500 bananenplanten te kunnen be kostigen. Verdere informatie: Hans v.d. Broek, Rembrandt- laan I5b in Schiedam. TeL 251474. SCHIEDAM - Uit de perso nenauto van mevrouw M. de J- die stond geparkeerd op de Lan ge Haven is het afgelopen wee kend een cassetterecorder gesto ten ter waarde van 500 gulden. De 20-Jarige Schiedammer E. Ct, heeft aangifte gedaan van vermissing van een pUatte ge- reedschapskoffer. vanuit rijn auto die stond geparkeerd op de Nieuw Mathcnesae rslnutt. De waarde van bet gereedschap be draagt 400 gulden. O De 36-jarige Schiedammer 8. K. heeft bij de politie rijn be klag gedaan over vernielingen aan rijn personenauto. Met een scherp voorwerp beeft een on bekende het rechter portier en fect dab vaa de «sgea bekrast De schade bedraagt X30I De vereniging El dos voorlopig ronder gelsidsappa ratuur stellen. Int weekend lebben onbekenden sieh vin een raam aan de achterstJde van het clubgebouw aan de Dr. Schaep- mantingei toegang verschaft en de apparatuur meegenomen. De schade is neg niet hekend. 0 Vanaf een bouwterrein op de Calands trast/Fokkers treat In do 'a Gravdandgepoider ia een hoeveelheid ijzerwerk nomen, ter waarde van gulden. Een werknemer van de fa Van Hattent A Blankenvoort heeft daarvan aangifte gedaan. Gestoten zijn twee stalen val blokken. eenterpennen, bal km en dhrldag-sUven. De 62-jarige mevrouw 8. IH. v. Z. heeft namens de 84 Angoati. nnmchool aan de Burg. Honner- lage Greteiaaa aangifte gedaan van de diefstal van vijf viltstif ten en vijftien rollen plakband, met_een gezamenlijke waarde •Vanaf een sloop tem in aan de Burg. Hoonerlage Cretetaan rijn bet afgelopen wrekend vijf accu's, twee koplampen, twee portieren en een stalen voorklep ontvreemd. De dieven hebben de goederen weten 1e bemachti gen door een ruit te forceren. De achade bedraagt 1500 gulden. en oorlogsmisdaden en doods traf en terrorisme. Vanaf 1975 is Amnesty bezig voor de afschaffing van wat zij noemt deze zeer wrede, onmen selijke en vernederende be straffing. Over de hele wereld hebben leden van Amnesty handtekeningen opgehaald van mensen die eveneens tegen de doodstraf zijn. Als argumenten om tegen de doodstraf te zijn, worden ge noemd: 0 de doodstraf wordt veelvuldig gebruikt als een werktuig van onderdrukking en racisme; 0 executie is een daad van geweld en geweld roept vaak nieuw geweld op; het opleggen en ten uitvoer brengen van de doodstraf is onmenselijk voor al diegenen die erbij be trokken zijn;# er is nog nooit aangetoond dat de doodstraf een speciale afschrikwekkende wer king heeft;# de doodstraf neemt, in toenemende mate, de vorm aan van onopgehelderde verdwijningen, buitenrechtelij ke executies en politieke moor den en executie is onherroe pelijk, onschuldigen kunnen er door worden getroffen- Eind van dit jaar zullen de handtekeningen opgehaald uit 'de hele wereld waaronder vele van Schiedammers, overhan digd worden aan de secretaris generaal van de Verenigde Na ties Kurt Waldheim. Dat zal ge beuren tijdens de 35e Algemene Vergadering van de V.N. in New York. Eventuele informatie over de actie gevoerd door Amnesty In ternational is te krijgen bij Luc Korpel. telefoonnummer: 2S.64J87; Rob Haas. tel. na: 71.35.70 en Ellen Bouwens, tel na: 70.08.oa Aanvang discussie avond op aanstaande donder dagavond: 20.00 uur, toegang gratis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Morgen kun nen de bingoliefhebbers einde lijk weer eens aan hun trekken komen. In de grote zaal van de Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 zal er ten bate van de Schiedamse In validen Sportvereniging "De Ooievaars", avondvullend ge speeld worden. De winnaars kunnen kun huisraad aanvullen met koffiezetapparaten, stoom strijkijzers, klokradio's, tafel- grills, fietsen, TVs, stofzuigers en wat dies meer rij. De zaal is om zeven uur open. om acht uur precies wordt het eerste num mer afgeroepen. SCHIEDAM - De 20-jarige Schiedammer D. V. L. is zater dagavond opgenomen in het ge meenteziekenhuis, nadat hij in The King's discotheek betrok- ten was geraakt bij een vecht partij, Hij moest het opnemen tegen een nog onbekend aantal anderen en liep daarbij een her senschudding. ren gescheurde bovenlip, een blauw oog en een hoofdwond op. De oorzaak van d» schermutseling is nog onbe kend. De tegenstanders van Van 1» weren niet meer in de disco theek aanwezig toen de politie daar arriveerde. Gevonden voorwerpen af te halen op het hoofdbureau van Ge er -politie Schiedam. Lange Nieuwstraat 55. dagelijks van 8.00 uur tot 16.30 uur, behal ve zaterdags en zondags: Drie sleutels aan ring, 2 sleutels aan ring. zwarte portemonnee met sleutels, blauw etui met sleutels, bruin etui met sleutels, blauw met bont gevoerd jack, bos vitri nesleutels, witte fietstas met in houd. ring met vier sleutels, zakmes en hanger. De volgende gevonden voor werpen rijn af te halen bij on derstaande adressen in Schie dam: Biauwe opvouwbare da mesparaplu, Westfrankelandse- straat 91. Doublé dameshorloge met schakelband, Burgemeester Ctjssenlaan 44. Bruin etui met sleutels, Oosterstraat 44 Gou den armbandje. Broersvest 3b. Vier sleutels, T. A. Kempisstraat Paar korte groene kaplaarzen, Vlaardingerdijk 12ib. Toliettas met naaüpullen, van Limburg Stirumstraat 41. Zilverkleurig quartz herenborloge. Jozef Ore- liasingel 207. Goudkleurig da meshorloge met stalen band. Ketelstraat 24. Zwarte porte monnee, Warande 28 b. Zilver kleurig quartz dameshorloge. Burgemeester van Haarenlaan 1506. Zilveren armbandje, Cho- pinplein 151, Versleten trouw ring met inscriptie, de Meester- straat 55. Zilveren armband met knopen, Vondeltaan 11. Gehaak te gordijntjes, Rotterdamsedijk I54A. Badlaken met blauwrode zwembroek, Johan de Wittsin- gel 155. Bruine knijpportemon- nee met inhoud. Burgemeester van Haarenlaan 458. Bruin etui met 6 sleutels, Storkstraat 90. Sleutelhanger van boekje, van TienhoverutraaL Bankbiljet, Frans Haversclunldtlaan 5. Zil verkleurig dameshorloge met schakelband, BK-laan 248b. Gouden armbandjes met gra- naatjes. Parkweg 166. Blauwe tinnen tas met balletspullen. Marconistraat 85b. Vier sleutels waaronder autosleutels. Lek straat 47A. Legergroene regen jas. Meeuwensingel 88. Wit kin derjasje met rits. Beijeriandse- straat 47A. Rode dames porte monnee met inhoud. Vondellaan 33B. Acht sleutels aan ring, met fiesopener. BK-laan 181A Witte katoenen tas met multo mappen. Johan de Wittsinger 165. Calculator. Puccinistraat 30 Bruine schooltas met brood, 's Gravelandseweg 404 Honden- riem met rode greep. Parkweg 161 Gouden kinderarmband roet inscriptie. Vondellaan 11. Geel nylon jack, van Zantenpiein 105. Donkerbruin etui met 3 sleutels. Brugmanstraat 58A Zwart etui met 4 sleutels. Loeffstraat 32. Goudkleurige schakelarmband, Bachplein 298. Quartz dames horloge. J. C. van Marken straat 50. Gouden medaillon met foto's. Nijverheidsstraat 14 Plastic tas met regenjas en huiswerk. Heemskerkstraat 32 Kinderpor temonnee met inhoud. Broek- weg 47. Handdoek met zwarte zwembroek. J. van Avenne- straat Roodgebloemd jack. Villastraat 81. Verder zijn er nog stukken parketvloer af te halen aan de 's Gravelandseweg 565 bij de dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond, dan kan de rechtmatige eigênaaf verder met zijn vloertje. Bij oe familie Maas ligt nog een pols tas van een Schiedammer, dat wordt wel een flinke reis yo°r de gedupeerde, het adres is Nor- bertuslaan 3 in Eindhoven, telefoontje vooraf is gelukkig mogetijk: (MO - 110016. Kt art* trdi misd J.Sir De bet t guide omgi Sier» keon km) heeft De bisdo Ven, van c seerd de as bisdo ui tra enkel die o miscl vent AN vanrr gehai recht sinds werdi Mu det vanm zwaai Anka doodj hang; De lighei doodt hten bekra tegen eens tem» den v doodt voet® Sin Evrer herha Ktairr spoed voitre De: oen t weget Vee buien, IPSel ïperati r 8 u Krach

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2