I mm Wijkagent ook maar 'n mens' Siamees appeltje Audograph? Afspraak Tunnelgassen rmti m Volksdansen in de Kreek Bingo in de Bever Buitenboord motor weg schiedam W ZATERDAG 11 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 l'De meeste mensen lebben een verkeer- le indruk van het tutgershuis. Ze den- ten dat er hier heel rat af gesext wordt". >it zegt Trudy Wolf, lweer zo'n 9 jaar bu- ïauleidster in het laardingse Rutgers- luis. [et Rutgershuis aan ïeDr.A.Kuyper- straat 5 is een kon- ïultatiebureau voor ;eboortegeling en ^exualiteitsvragen. ïij de vier artsen en verpleegkundigen tan men terecht voor idvies bij geboorte- ïgeling, het vaststel- jen van zwanger- ïap.demorning- ifter pil, hulp bij het lanvragen van abor- s, voorlichting bij terilisatie, het laten ïaken van een uit- trijkje en voor hulp jij sexproblemen. )e spreekuren zijn jp maandag-, woens- lag- en donderdag- ivond, op dinsdag- itend en donder- ïagmiddag. Het tele foonnummer van het tutgershuis is 347450. Van onze verslaggeefsters ELLEN SCHOLTENS VLAARDING EN - Vervelend maar waar: de meeste ouders geven hun kind(eren) geen of onvoldoende sexuele voorlichting. Bij een dochter is dat duidelijk merkbaar: een dikke buik en dikke tranen. Trudy: „Het is nog steeds zo dat veel kinderen op hun eigen houtje alles over him lichaam aan de weet moeten komen. Op schcol is het ook slecht gesteld: de' biologielessen zijn veel te technisch. Ze moeten HET van hun vriendjes horen. Van horen zeggen dus. Ja en zo raken 14 of 15-jarige meisjes zwanger. Trudy Wolf: „Het is nog steeds zo dat veel kinderen op hun eigen houtje alles over hun lichaam aan de weet moeten komen." Met deze etalagepoppen wordt nog yóel voorzichtig omgesprongen; in het echt is de jeugd nog steeds stuurloos op seksueel gebied. Vakantiepiek Ruimer De eerste paal gaat de grond in "4 ■Jk isWfffisS- /J& 'U/.f T Zo moet 't er uit gaan zien Redactie Fastom *èr Dit is nou toat je noemt een Siamees appeltje. Wim Hollander en Henny van Embden, van promotie HW-evenementen, nemen er beiden een heerlijk smakelijke hap in. Dus twee twee-eiige eenlingen met een een-eiige tweeling. Of hoe je die dingen wil noemen... Ze moeten HET van uit vriendjes horen' - Onlangs is er een Open Dag in het Rutgershuis geweest, spe daal voor jongeren. Hoe was de belangstelling voor die informa tieve bijeenkomst? „Dat was echt een knaller. Er zijn ongeveer 100 150 jongeren gekomen. Wat opviel was dat er veel jongens waren. Zelfs in de leeftijd van 14 jaar. Tegen de verwachtingen in was de op komst var meisjes van de huis houdschool. Van de middelbare schooi waren er niet zo veel, maar daar staat tegenover dat ze op het normale spreekuur wel vaal: komen. - Wat voor problemen hebben 7r f wat willenze weten? 'I idy: „Over voorbehoed smiddelen konjen ze praten. En over relaties en verliefdheid. - Hoe zit het met de drempel vrees? „Die valt wel mee hoor. De meeste meisies zijn eigenlijk banger om naar hun huisarts te gaan om te praten. Het idee dat ze eerst bij zo'n man in hun na- kie hebben gestaan en dan bij een andere gelegenheid met hem moeien praten, staat hun toch niet zo aan. Dan is bij ons de sfeer toch meer privé". - De laatste tijd komen veel sexualiteitsonderwerpen in op spraak. Denk maar aan verha len In tijdschriften. Eerst was de sterilisatie aan de beurt en nu worden de tampons aangepakt. Krijgen jullie veel reacties naar aanleiding van die berichten? Trudy: „Ja, bijzonder veel. Na 3 maanden zakt het aantal ver ontruste telefoontjes dan weer. Maar mensen maken elkaar ook gek. Ze zijn vaak zo beïnvloed baar. Mijn advies is dan ook: luister zo min mogelijk naar andere mensen! Mensen gaan teveel af op hetgeen de buurvrouw zegt of wat in sommige bladen staat" Heb je wel eens meer van die plotselinge pieken? Dat veel mensen langskomen of bellen? Trudy: „Jazeker, als de meis jes weer thuiskomen na de va kantieperiode. Ze leven in de vakanties maar raak. Daar doen ze vaak het tegenovergestelde van wat ze hier doen. Met veel jongens aan de zwier. Als ze te rug komen hebben ze geslachts ziekte of ze zijn zwanger. Ze zeggen daar in een roes te heb ben geleefd. Eenmaal in Holland terug beseffen ze wat ze gedaan hebben." De vakantlebagage was dus niet compleet? „Nou, soms komen ze van te voren wel eens de moming-af- terpil vragen, maar ze beseffen niet hoe slecht dat ding is. Je krijgt me daar een stoot hormo nen naar binnen." Hoe zijn de reacties van mensen over het werk van het Rutgershuis? Trudy: „Dat is niet altijd even leuk. Op het haring en bierfeest bijvoorbeeld hadden we een stand met informatie. Sommige mensen stonden dan op een af standje vanuit hun ooghoeken te gluren en te fluisteren tegen elkaar. Dat kwam geloof ik door dat voorlichtingsmateriaal, de bekende ballonnetjes hè? Maar ze kwamen niet dichterbij» ar *an nekoekh u is ouw begonnen tyrs/"' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De regelmatige bezoekers van het Beatnxpark zal het ongetwijfeld zijn opge vallen, dat het witte pannekoek- huis De Vijver er sinds kort niet meer staat Het petit-restaurant, dat was gelegen nabij de kin derboerderij, moest wegens bouwvalligheid worden afge broken. In plaats daarvan ver rijst op dezelfde plaats een nieuw restaurant dat een oud- Hollands karakter krijgt Giste renmiddag sloeg wethouder Herman Posthoorn de eerste paal voor het nieuwe eethuis. Het paviljoen zal ruimer wor den opgezet dan het voormalige pannekoekhuis. De bouwplan nen van aannemingsbedrijf J. v.d. Tempel Zn. geven een nostalgisch ontwerp te zien. Een rieten dak zal een restaurant van 110 m2 tegen weer en wind beschermen. Het interieur wordt zodanig aangepast dat de houten balken voor het zicht be waard blijven. Een grote open haard, aan het einde van een plavuizenvloer, zal op donkere en koude dagen voor een sfeer vol geheel kunnen zorgen. Op de begane grond komen verder een buffet een keuken en een toilet- tengroep. Boven het eethuis wordt een woning gebouwd voor de heer Visser, eigenaar van het panne koekhuis. In overleg met de aannemer heeft hij ertoe beslo ten een groot terras aan te leg gen, aan de waterzijde van het paviljoen. Tevens zal een open lucht buitenhaard het terras gaan sieren. Voor mensen die rustig willen lezen en van het 'uitzicht over het water willen enieten, zal een aparte hoek op et terras worden gecreèerd. Volgens verwachting zal het pannekoekhuis rond Pasen van het volgend jaar klaar zijn. Het Beatrixpark heeft er dan een rustieke trekpleister bij, waar door mogelijk meer mensen op een verloren zondagmiddag «eens een kijkje in het park zui- Jen gaan nemen. j" t -A" .1* iV.aec.'/A,1l j,r J 9/.*/ '2> Xr 'y ""r* '/Vs iZ f ys- - ■fi'} m "Z'WiC 'j&t* tf r. Yï' W;K7'"Z ■i kn/e/, ,s. t'r y Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Dansliefheb bers van tien jaar en ouder kun nen terecht in De Kreek. Drie groepen zijn in dit buurthuis bezig met het oefenen van onder meer Roemeense dansen. Op maandagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur is er volksdansen voor 10 tot 12-jarigen. De kosten zijn 3 kwartjes per week. De 12 tot 16-jarigen oefenen op dins dagavond van 1R45 tot 19.45 uur en betalen 4 gulden per maand inclusief de koffie. Volwassenen kunnen volksdansen op dins dagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Van hen wordt een bijdrage van 5 gulden per maand gevraagd. Bij alle groepen kunnen nog mensen terecht Iedere week worden er nieuwe dansen ge leerd. Meer informatie is ver krijgbaar bij De Kreek, Lange Haven 92, tel. 267767. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leuke prijzen zijn er te verdienen, wanneer U op dinsdagavond, 14 oktober, meedoet aan het bingospelen in de Bever. De mensen van het wijkcentrum hebben de bedoe ling om eens per veertien dagen een spelavond te organiseren. De toegang is gratis, maar deel nemers moeten minstens 16 jaar oud zijn. De zaal gaat om 20.00 uur open en het eerste nummer wordt om 20,30 uur afgeroepen. Een dag eerder, op maandag avond 13 oktober houdt de Be wonersvereniging Schiedam- West spreekuur. Bewoners met klachten of problemen op ieder terrein, kunnen van 20.00 tot 22.00 in de Bever terecht Het adres is Van Beverenstraat 40. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 58-jarige Schiedammer T. van J. zal tijde lijk op handkracht moeten over schakelen, want onbekenden hébben deze week de buiten boordmotor van zijn boot gesto len. Het vaartuig lag afgemeerd in de Schie, ter hoogte van het Spoorwegviaduct Van J. heeft van de diefstal aangifte gedaan bij de politie. De motor heeft een waarde van 3500 gulden. pjf „Ik wil toch even rea- geren op wat u laatst over de politie schreef", aldus mevrouw H. M. Kerkhof- Kaaiverink uit Rotterdam. „Kijk wat u nou zei over die wijkagenten, daar ben ik het niet mee eens. Volgens u zijn die bi hun benadering tegen over het publiek nog te af standelijk. Nou hebben wij bij ons bij de Veemarkt in Rotterdam een prima wijkagent. Hij heet Van de Linden. Wij hebben gewoon een geweldig contact met die man. Hij is bij mij ais afgevaardigde van onze wijk op visite geweest en ik kan niet anders zeggen dat het een heïe redelijke en tactische man is. Als u het heeft over het af standelijk zijn van de agen ten, dan geloof ik dat dit veel aan de mensen zelf ligt. Als ze een agent in uniform zien die op een bepaald voorval af komt dan wordt het publiek snel agressief. Zo in de geest van: '„hé juut, waar bemoei je je mee". Dat vind ik verkeerd. De mensen beginnen te snel op de politie te schelden ter wijl ze zelf niet eens weten wat er aan de hand is. Mijn ervaring is dat als jeiclf gewoon, normaal, beleefd v.en agent tegemoet treedt, hij ook normaal, gewoon en beleefd reageert D'r is dan niets aan de hand. Daarom wil ik tegen de mensen zeggen: „Denk eens aan je wijkagent Hij is ook maar een mens. Net als u en ik", aldus mevrouw Kerk- hof-Kaalverink. In grote lijnen ben ik het met uw gedachten eens. Vooral vind ik dat wijkagenten goed werk verrichten. Hij is niet alleen een politieman in uni form maar ook een soort so ciaal werker. Alleen blijkt nog steeds dat het juist dat uniform is waardoor bij veel mensen ag ressie ontstaat Hoe dat komt weet ik niet Maar dat is iets. zowel van de kant van de po litie, als van onze kant dat we moeten zien te doorbreken. Hoe, en op weike manier, is de vraag. Misschien dat u daar ideeën over heeft AFSTANDELIJK Aan de andere kant blijf ik er op hameren dat de politie man in het algemeen minder afstandelijk moet worden. We moeten van de gedachten af dat als ergens een agent ver schijnt of zich vertoont dat „er dan wel weer wat aan de hand zal zijn". En helaas blijkt dat dit in vele gevallen ook zo ia. Hoe vaak hoor je niet van mensen: „D'r Is een politie man bij me aan de deur ge weest Ik schaam me rot Wat moet de buurt er wel niet van denken. Ik voel me net een soort misdadiger". Het bezoek van die bepaalde agent was op zichzelf waar schijnlijk heel onschuldig. Misschien ging het over een boete of zo die nog niet be taald was. Daarom vind ik nog steeds dat politiemannen veel directer moeten worden in hun contact met de burgerij. Laat agenten meer openbare gelegenheden, mals winkels, cafeetjes en restaurantjes, binnenstappen om er praatjes met de mensen te maken. Dan kom je af van dat idee: „als er ergens een agent verschijnt, dan is er v ut wat aan de hand". Nogmaals, dat zal veel agres sie bij de mensen wegnemen. Wei moeten wij die politie mannen daarbij een handje helpen. Ze dus ook op hun ge mak laten voelen in onze om geving. En dan zal je zien dat die politieman in plaats van „de gebeten hond" best een vrolijk kwispelstaartende Sint Bemhani kan worden. Met of zonder vaatje rum om 'zijn nek» «H*. Nog even mevrouw H. M. Kerkhof-Kaalvering uit Rotterdam die met een enorm probleem zit. „Wat is in hemelsnaam een audograph?" „Het is een soort instrument waar buizen inzitten, zegt ze, maar voor de rest kan nie mand me vertellen wat het nou precies is. Ik heb in de dikke Van Dale Stukgoed beklaagt de- gene die gistermiddag om half twee een afspraak had voor een bespreking met Rijmnood-gecommitteerde De Jong. Waarom? We), een collega van me belde gisterochtend naar Rijnmond om De Jong te spreken en kreeg van zijn secretaresse te horen dat hij er niet was, maar om hal t twee een be spreking had. zodat bellen even vóór dat tijdstip wel wat zou opleveren. Om vijf voor half twee belde die collega. Geen De Jong. Hij herinnerde nog even aan de afspraak om half twee. Dat klopte toch? Ja," zei de secre taresse, „maar bij een gecom mitteerde kan half twee ook twee uur worden". ■gekeken, maar daar staat het niet in, ik heb het aan de PTT gevraagd, die wist het niet, iemand gebied van Radio Mo dem en ook die bleven me het antwoord schuldig." Dus wie helpt mevrouw Kerkhof-Kaalverink uit de brand en vertelt haar predes wat ggn „audograph" is. Want verdomd, ik weet het ode niet, Om kwart voor twee belde hij weer. Secretaresse: „Meneer De Jong belde tien minuten geleden dat hij er over een kwartier zou zi ju. Dat is dus nu over vijf minuten." Colle ga: JDan bel ik over vijf mi nuten nog eens." Secretaresse: Bel dan voor de zekerheid over tien minuten." Om vijf voor twee opnieuw gebeid. „Sorry. Hij Is er nog niet Hij zal wel in de file zit ten." Om tien over twee: „Nog niet Blijf bet proberen." Om vijf voor half drie kreeg mijn collega Be Jong aan de lijn. Of de afspraak om half twee belangrijk was, weet ik niet, «naar ik vermoed dat de ande re partij intussen wel weer was afgedropen» df Enige tijd terug had ik het over de uitlaatgas sen in het fiets- en voetgan gerstunneltje van de Maas tunnel. Nog steeds bellen mensen mij daarover op met klachten. Het gaat voornamelijk om bromfietsers, die ondanks een verbod, toch éen hulpmotor in het tunneltje aanzetten. Naast een hoop lawaai veroorzaakt dit ongezonde uitlaatgassen voor fietsers en voetgangers. Controle van de politie op het voetgangerstunneltje is er bijna niet De Verkeersdienst van Rot- terdam heeft nu een telefoon nummer beschikbaar gesteld waar (brom)fietsers en voet gangers hun klachten kwijt kunnen over het verkeer in de Maasstad. De gemeente pro beert op die manier iet3 aan de problemen te kunnen doen. Het nummer van de klachten- telefoon is 010 - 895729 en is bereikbaar op werkdagen tus sen &30 en 1630 uur. 5 i Hokt

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2