'remière 'Samson9 wordt muzikaal hoogstandje Ui ■i" Gijzelaars Panda (2) Postzegel-lek? Militair-padvinder 'Snif, snif Gokhuizen Bijdorp houdt feestavond BEROVINGEN IN VLIEGENDE VLUCHT 1 schiedam d Gereedschap gestolen ZATERDAG 18 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 8 Zonder muziek? Nee, dat kan ik me niet voorstel- De negenenvijftigjarige diligente Ria Borgmeijer niet zonder muziek. Ieder, maar beslist praat zij tientallen jaren dirigeren en leven met muziek, 'ele Schiedammers, Vlaardingers, Rijswijkers en zelfs sen buiten 's-Neerlands grenzen hebbén de in Den geboren muziekliefhebster voor zich gehad. Als igente van het Shell Vrouwen- en Mannenkoor kte zij overal in het iand furore. Van het begin af probeerde zij met de amateurzangers en -zange en een hoog peil te halen. En als er na vijfentwintig jaar dirigeren terugge blikt wordt, kan gerust gezegd worden dat het Ria len. jver laag Borgmeijer gelukt is om zeer professioneel voor de dag te komen met haar koren. Nog verleden jaar werd in de grote zaal van de Doelen de "Carmina Burana" van Carl Orff opgevoerd. Met het Gewestelijk Orkest en solisten als Nelly van der Spek en Bernard Kruysen werd de uitvoering een groot succes. Aanstaande zaterdagavond zal de grote zaal van de Doelen een bijzondere gebeurtenis in de vaderlandse muziekgeschiedenis te wachten staan. Onder leiding van Ria Borgmeijer zingen dan de twee Shell koren. Begeleid door de Marinierskapel brengen zij het nooit eerder in Nederland uitgevoerde muziekstuk "Sam son" van componist Joseph Horovitz. Het komt maar zelden voor dat een vrouw zo lang voor een mannenkoor staat. Daarom ook dat er van het vijfentwintigjarig jubileum van Ria Borgmeijer een grootse happening gemaakt wordt. Hoogtepunten uit haar dirigeer-periode van 1955 tot 1980 zullen uiter aard niet ontbreken. Samen met de première van "De Samson" belooft het jubileumconcert een gedurfd mu zikaal hoogstandje te worden. Onze medewerkster MARJAN MEIJER sprak tijdens een gedisciplineerde, drukke en één van de laatste zangrepetities met Ria Borgmeijer. LDie hoge klanken mogen niet klinken als een flesje li- Imonade, dat'wordt opengetrokken." „Toen ik de Samson op de radio hoorde in een uitvoe- Iring van het Londens Philharmon isch en de Brass iBand van de Royal Albert Hall, dacht ik, dat moet ik I uitvoeren." Diligente Ria Borgmeijer (59) weet wat ze wiL Zeker Iwaar het gaat om het uitvoeren van gedurfde mu- jziekstukken. Samen met het Shell Mannen- en Vrou- Iwenkoor verbaasde zij al vijfentwintig jaar talrijke I koorliefhebbers door met de meest uiteenlopende, ge- Idurfde, dynamische, muzikale hoogstandjes voor de Idag te komen. liskali •fPP® „Ronde Ka" met veel Jor danese types. Niet pessimistisch Flesje limonade Ria Borgmeijer laat zien wat ze wil. •r Redactie 'Wat je graag doet, dat gaat gewoon!' niet opgegeven. Tijdens de we kelijkse repetitie die, nu de ju bileumvoorstelling in de Doplen eraan komt, in éen van de grote koffiekamers (beter gezegd: een zaal) wordt gehouden op het gi gantisch grote Shellterrem in Pemis, staat Ria Borgmeijer re gelmatig achter de piano. Ze De componist van het in première gaande stuk Samson was graag per soonlijk aanwezig geweest. Joseph Horovitz geeft ech ter gastcolleges in de Ver enigde Staten. In een brief aan de zilveren jubilaresse Ria Borgmeijer wenst hij haar veel succes bij het uitvoeren van zijn meest favoriete compositie. Van de uitvoering zullen bandopnamen gemaakt worden om aan de in En geland wonende Horovitz te sturen. Ria Borgmeijer: „Zo hopen we hem te laten horen hoe we het er af ge bracht hebben. Hij zal evenveel.genieten ais wij, want het is een fantastisch stuk muziek." Ria Borgmeijer: „De oudere lieden van mijn koren hebben I met de jaren aan ervaring ge- wonnen. De jongere leden - die zijn er genoeg zorgen voor de j frisse klanken m het koor. Zij I worden op hun beurt weer gein- jspireerd en gesteund door de I ouderen." Vijfentwintig jaar Shell-Ko- Iren is een lange tijd. Maar eer- I der al stond zij voor twee andere I koren. Sedert 1946 voor het Rijs- Iwijks Vrouwenkoor en sinds 11949 voor het Schiedams Vrou- wenkoor. Als ere-dirigente van I de Prager Lehrormnen heeft zij er in het buitenland nog een ex- I tra baantje bij. Als pianiste bij de Nederland se Opera Groep deed zij haar eerste ervaring op. Leermeester en destijds dirigent van de Ne derlandse opera Jos Vranken liet toen de twintigjarige Ria Borgmeijer dirigeren. Ria herinnert zich: „We voer den de Tannhauser van Wagner' op. Het koor moest van achter de bühne zingend opkomen. „Regel jij dat even?"werd er toen aan mij gevraagd Dat heb ik gedaan en meteen de smaak lei pakken gekregen. Het begon als een „neventaakje". In de dertiger en veertiger ja ren bestond er nog geen oplei ding voor koordirigent Ria Borgmeijer leerde het in de praktijk. Eigenlijk was zij pia niste. Het pianospelen heeft zij speelt alle stukken mee. Als het nodig is, zingt ze ook alle par tijen. Tussen de bedrijven door krijgen de koorzangers en -zan geressen nog Duitse les ook van de vitale dingen te. „Om een vast inkomen te garanderen heb ik Duits gestudeerd. Ik geef les aan het Rotterdams Conservato rium en leerlingen van het Ne derlands Lyceum in Den Haag", zegt Ria Borgmeijer, die beaamt dat het haar wel zwaijr begint te vallen. „Het zal je niet verbazen dat ik na veertig jaar leven met mu ziek geen hele wilde plannen meer heb. Maar," vervolgt ze met te stuiten, „wat je graag doet dat gaat gewoon. Dat is niet zwaar. Ik kan het overigens niet laten ook. Heel veel dirigenten zijn heel oud geworden." Een gulle lach siert het gezicht van de verleden jaar nog ernstig (Volkstoneel in Passagetheater Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Meer dan twin- I tig leden van het Nooy's Volks theater zullen vandaag voor en achter de schermen van het Pas- I sagetheater bezig zijn. Met de volksmusical „Ronde Ka" willen zij de traditie van de vong jaar overleden Beppie Nooy voort zetten. Ronde Ka is een toffe, eerlijke meid die ooit een misstap heeft li L begaan. Om haar heen zwermen allerlei Jordanese types met ieder hun eigen geschiedenis. Het eindigt heel optimistisch met vier bruidsparen en de kwaaie meid m de gevangenis. Het leuke is dat het Volksthea ter zijn eigen orkest heeft mee genomen. Het hele stuk is door drenkt met liederen. Vele be kende acteurs vervullen een rol in 'Ronde Ka': Garry Tefsen, Martin Brozius, Loeki Knol, Hanny Vree en anderen. De re gie is in handen van Jan Biaa- ser, die ook in het vroegere volkstoneel erg thuis is. Het Amsterdams Volkstoneel is na de dood van Beppie Nooy in twee groepen uiteen gevallen. De ene groep behield de oude naam en bracht onder leiding van Jules Croiset een nieuw, volks toneel. Onlangs is de 'Uit komst' van Heijermans uitge voerd door het Amsterdams Volkstoneel. De zoons van Bep pie, Ger en Marty Hlnrichs en Dick Nooy zagen veel meer in het voortzetten van hun moe ders traditie. De voorstelling "Ronde Ka' van Herman Bouber draagt dui delijk haar stempel. De decors, opstellingen en poses roepen de sfeer op van onder meer 'De Jantjes* en 'Als je lacht, dan ben je rijk*. De acteurs dragen ook de typische namen als Willem de Kip, Stien, Ome Bram en tan te Mietje, De klanken van Louis Davids en Margie Mrris doen daar nog eens een schepje bo venop. ziek te bed liggende vrouw. „Ik ben erg blij dat dit concert er komt Een heel apparaat is er voor nodig wil je het ordelijk en perfect laten verlopen. Vooral de uitvoering van de Samson is uruek. De koren zingen niet al leen, er wordt geschreeuwd, ge lachen, er zijn spreekkoren, al les wat met de stem kan worden gedaan. Een suggestief ver klankt stuk. Je hoort de honden janken, je ziet de geweldige veldslagen zich voor je ogen af spelen." In feite had het jubileumcon cert begin dit jaar moeten plaatsvinden. Maar toen was, tot groot verdriet van vele honder den koorleden, mevrouw Ria Borgmeijer ziek. Ria Borg meijer over haar ziekte: „Dit mag je best schrijven, hoor. Misschien helpt het andere mensen. Ik had kanker. Er is een borst afgezet Verschrikke lijk veel mensen schrikken dan, geven in ztfn situatie de moed op. Ik ben geen moment pessi mistisch geweest Vooral nu ik, na mijn operatie het dieet van de Vlaardingse arts Dr. Moer man volg, voel ik me uitstekend. De verf'ook mijn haar niet meer. Dus ik ben lekker grijs. Maar vele vrienden en bekenden heb ben me verzekerd, dat ik er zelfs jonger uitzie dan voorheen." Voor dat eerste, niet doorge gane concert, was het Congres gebouw in Den Haag al afge huurd, allé koren uit Rijswijk, Schiedam en van de Shell zou den meedoen. De première van de Samson moet het allemaal een beetje vergoeden. De Marmierskapel onder lei ding van J. J. Koops was ook enthousiast over het uit te voe ren werk Samson. Viee-voorzit- ter Bas van Kralingen vertelt: „Ze kenden het stuk met. Maar na het beluisteren waren ze er ogenblikkelijk voor te' vinden het met ons uit te voeren." Sa men met Ria Borgmeijer, de voorzitter van het 1 oor Teun van den Teun, vorme ze eigen lijk een „25-jarig-trio itje", want ook de twee heren lopen een kwart eeuw mee in het koor. „Voorlopig laten we haar nog ruet'gaan," zegt mevrouw J. F. van der Reest-Schaap, voorzit ter van de vrouwen. Ondertussen gaat de repetitie van stukken van Brahms, de Veld- of soldaterunis van B. Martinu, Psalm 150 van Benja-' mm Britten en de Samson ge woon door. „Want", roept Ria Borgmeijer, „die hoge klanken mogen,niet klinken als een fles je limonade dat opengetrokken wordt. En soms is het moeilijker je mond te houden, dan te zin gen." i Soms kan het 150 mannen en vrouwen tellende koor een zucht van verlichting slaken. Vooral als de strenge dirigente hun een pluim geeft Dan wordt er danig afgereageerd. Veel gelachen. „Dat moet ook wel," aldus Frans de Jong, voorzitter van de Shell Ontspanningsvereniging Rot terdam, „want je zit er helemaal in. Ria neemt je zo intens, ge concentreerd en volledig mee in de muziek." Misschien zijn er voor bet jubileumconcert in de Doelen vanavond nog kaarten te krijgen. De toe gangsprijs is tien gulden, houders van CJP en Pas 65+ moeten 18,50 betalen. Informatie bij mevrouw van Es, telefoonnummer: 74.33.43: de heer D. de Koe, telefoonnummer: 01880 - 13861 en aan de kassa bij de Doelen, telefoonnummer: J3L2490. Medewerkers/sters aan het 25 jarig jubileumcon cert van Ria Borgmeijer zijn: Shell Mannenkoor; Shell Vrouwenkoor; Mari nierskapel, o.Lv. J. J. Koops; Wilma Driessen - sopraan; Charles van Tas sel - bariton; Dick Zeven bergen - piano; Jacques van Oortmerssen - harmo nium; Erika Waardenburg - harp. Het geheel onder leiding van Ria Borg meijer. Programma: Vier liederen van,Joh, Brahms Veld of Soldaterunis ,B. Martinu Psalm 150 B. Britten Bekende delen uit de Carmina Burana C. Orff Diamond Variations, muziek uit deze eeuw, be werking R. de Jager, uit gevoerd door de Mari nierskapel oJ.v. J. J. Koops Samson (Nederlandse première) J. Horovitz Aanvang 20.00 uur. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Wijkvereni- gjng Bijdorp houdt 1 november weer haar jaarlijkse feestavond. De Toneelvereniging is nog hard aan het repeteren om dan de klucht "Vergif' op te kunnen voeren. Na afloop speelt het Moon light Kwartet Tussendoor laat een goochetear zijn kunsten zien en is er een tombola met zeer leuke prijzen. Voor leden van de wijkvereniging is de toegang gratis. Zoals gewoonlijk wordt de feestavond gehouden in ge bouw 'de Rank', Schiedamseweg 112. De zaal is open om 19.30 uur, SCHIEDAM - Terwijl de 32-jarige Schiedamse J. M. met haar fiets voor een verkeerslicht op de Broersvest stond te wach ten, rukten twee jongemannen op een brommer een boodschap pentas uit haar hand. Daarin zat een portemonnee met 100 gulden aan contanten. De vrouw kwam bij het incident ten val en liep pijnlijke plekken op aan haar handen, armen en knieen. Haar kleding werd eveneens bescha digd. De twee jongens zijn met achterhaald. Een dergelijke beroving deed zich een half uurtje later voor, elders in het centrum. Twee jongemannen op een brommer gristen toen een tas van de fiets van de 20-jarige Schiedamse W. O. weg, die zij achterop haar ba gagedrager had vastgezet In de tas zat een geldbedrag van 35 gulden. De daders verdwenen in de verkeersdrukte. SCHIEDAM - Dieven hebben deze week voor 2700 gulden aan gereedschap weggenomen uit een bedrijfsauto van een Zweeds electrotechnisch bedrijf. ■De wagen stond geparkeerd aan de Smetanalaan, waar werkne mers van de firma op karwei zija De achterklep van de auto is vermoedelijk met behulp van een valse sleutel geopend. Aan de stationcar ontstond geen schade. ÏÏ27 Gisteravond kreeg ik even de ayatollah Kome die, himself, aan de lijn. Ayatollah Komedie: "Spreek ik met ayatollah Jim my?;; Ik: "Zeg maar gewoon tol- lah, hohr." Komedie; "Geachte tollah, ik wou het even met je heb ben over die gijzelaars van roe." Ik: "Graag. Het werd tijd. Komedie: "Ik ga ze in vrij heid stellen!" Ik: "Dat wist ik al.,.". Komedie: "Hoe wist jij dat nou?" Ik: "Een tollah weet alles..., nou bijna." Komedie: "Weet je dan wanneer?" Ik: "Ja, op donderdag 23 ok tober!" Komedie: Hoe wist je dat?" ik: "Dat heb ik opgezocht" Komedie: "Wanneer?" X. Eergisteren opende wet- houder W. J. van der Have de Panda-boetiek van het 'Wereldnatuurfonds aan de Rotterdamse Westblaak 16. Eerder schreven wij dat Rot terdam "als eerste stad tn Ne derland" een Panda-boetiek krijgt M W. Simonis uit de Achter- burgvxil in Amsterdam schrijft mij "Nu gun ik Rot- Ik. "Om twee voor twaalf!" Komedie: "Ik begrijp, er niks meer van." Ik: "Ik wel." Komedie: "Dus je wist dat ik tegen Carter gezegd had dat hij eerst Irak de schuld van de oorlog moest geven. En onze partij kiezen. Tegen alle be loften van neutraliteit in. En dat hij ons vliegtuigen vol met reserve-onderdelen moet le veren. Wat hij ai gedaan heeft Maar nu praat ik mis schien tu'n mond voorbij™". Ik: "Nee hoor, zoals ik zei, ik wist het al. Maar hij heeft je nog veel meer beloofd. Alleen zulten we hei daar nu niet over hebben. Dat doen we volgende week. Trouwens, ik vind het de hoogste tijd dat het met die Komedie van je moet zijn afgelopen." Komedie: "!!!~Xxx_&..+_///,.S$8...£££ toet-toet.„"!ü* Ik: "Tot donderdag 23 okto ber, dus, reeds..." terdam van ganser harte de primeur hoor, maar sorry: de ze primeur niet afpikken van Amsterdam. Op de O.Z. Achterburgwal 155 werd reeds eind 1976 de eerste boetiek geopend en wij ais omwonenden waren daar voor uitgenodigd. Desondanks: keel veel suc ces, ook aan de Westblaak," al dus Simonis. Ter gelegenheid van de zoveelste lekkende ge- vaarlijke-stoffen trein hebben de NS en de PTT deze jubileumzegel uitgegeven. X,Wim Struylaart uit Rot- terdam ontving onlangs een oproep voor militaire dienst t Bij de oproep zat het vol gende begeleidende briefje dat begint met: "Geachte ouders, Nu het moment is aangebroken waarop uw zoon/pupil onder de wapenen zal worden geroepen voor het vervullen van zijn dienst plicht, is het juist uw aan dacht te vestigen op de geeste lijke verzorging van de mili tair tijdens de dienst" Wim: "Ik ben 23 jaar. Ik woon al jaren op mezelf. Dan is zo'n briefje aan "geachte ouders" belachelijk. Het lijkt wel een oproep voor de pad vinderij. X Verkouden in de metro? Snif, snif. Of tuk op fris se lucht in onze Rotter damse stadstrefn? Dat is de vraag. Als ik met de metro reis, merk ik vaak dat er een raampje openstaat Gevolg: er waait een onophoudelijke frisse luchtstroom om de oren van de reizigers. Wie een beetje bevattelijk is voor de koele trek, weet van te voren dat hem of haar thuis een stij ve nek, een snotneus of een ziekbed wacht Mevrouw Catherina Veit- hov- Kamphuis belde me op met de vraag: Hoeveel men sen hebben last van de tocht die de inetroeoupe's mam teis tert?" "En dan die deuren, die als maar open en dicht gaan". Ik: "Alleen bij stations?" Catherina: "Ja, maar ze gaan wel open en dicht". Ik: "Maar anders kan er niemand in of uit de metro". Catherina: "Ja, dat weet ik allemaal wel en dat is natuur- lijk ook zo, maar toch. Een beetje frisse lucht is wel te begrijpen, maar niet zoveel - dat je er keer op keer ziek van wordt En dat is het geval bij mij. Keer op keer wordt ik ziek." Alle gekheid opzij gezet toch een probleem. En waar schijnlijk niet alleen voor me vrouw Velthoven (telefoon 813500) alleen. "Kijk, "zegt ze." Het pro bleem is niet dat ik alles dicht wil hebben. Want ik ben ook een voorstander van frisse lucht Maar mijn vraag is: als er veel mensen ziek worden van de tocht, ban het dan niet anders?" Bent u vaak ziek van de metro, meldt het dan. Ziet u een duidelijke oplossing, bel, - snif, snif - even. Over treinen, bussen en trams, wil ik het verder niet hebben. Maar misschien u wel? JL Gisteravond is de zoveelste inval gedaan in illegale Rotterdamse gokhuizen. Niets bijzonders. De politie zegt er zelf over: "Wij doen dit regelmatig. Zeg maar een keer per maand of eens in de twee maanden." Alles goed en wel Maar we weten allemaal dat nog geen 24 uur later deze zelfde Rotter damse gokhuizen met nieuwe gokapparatuur weer open zijn. Laten we mekaar geen mietje noemen, nietwaar? Dus wat heeft het voor zin? De politie: "Ja, als we het niet zouden doen, dan hoeven we ook geen bekeuringen meer uit te delen voor foutparkeerders. Want die blijven het ook steeds doen, ondanks de vele bon nen." Goed, dat is een argument Maar daar los je het probleem niet mee op Trouwens, ik vraag me af of die gokhuizen wel zo'n probleem zijn. Aan de ene kant staat de wet het toe dat je in officiële casi no's mag gokken. Alleen moet je daarvoor naar Schevenin- gen of Zandpoort En is het daar nou zo gezellig? Is het daar zoveel beter? Je leest slechts dat ze daar de boel voor 'tonnen oplichten. Dat heb ik van die zoge naamde illegale gokhuis) es nog nooit gelezen. Ik ben er zelf wel eens geweest Je ziet in die gokhuisjes mensen uit alle lagen van de bevolking. Op een uitzondering na, gaat het er altijd eerlijk aan toe, krijgen de mensen gratis een hapje en een drankje en of je nou wint of verliest, men maakt nooit moeilijkheden. De een noemt gokken "w- derfelijk," de ander "heerlijk. Maar waar het om gaat ts dat als de mensen dat nou eenmaal unilen, ze het toch doen. Het zelfde geldt voor bingo, de lot-, to, en noem maar op. Met dit alles wil natuurlijk met gezegd zijn dat het gok wezen dus maar in zijn geheel gelegaliseerd moet worden, want dan zou je met dezelfde argumenten zwartwerken ook goed kunnen gaan praten. Ik wil maar gezegd hebben dat wat de politie nu doet mets meer is dan gooien van drup pels op een gloeiende plaat Ongewild werkt de politie er zelfs aan mee om het gokken door al die invallen nog iets spannender te maken dan het van zichzelf al is. „h«Kt

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2