m ing Zuid verwelkomt 1500ste lid Rituele inzet van conflict ft Scoutinggroep legt contact met Japan 'Alberdingk Thijm7 is Schiedams Theater van de lach mui Pompbediende beroofd ül Salon des Independants in Stedelijk Museum schiedam /M; wm MAANDAG 20 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 I 1 J (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het 1500-ste lid van de Bewoners Ver eniging Schiedam Zuid, de familie Fomohardjo, is feestelijk binnen gehaald op de huldigingsavond in het ■okaaltje aan de Zwartewaalsestraat. BVSZ - voorzit- er Koos van der Keur bood de familieleden een bloe netje en een geschenkbon aan, en bedankte hen voor pet vertrouwen in de vereniging. »een discussie BVSZ-voorzitter Koos van der Keur: „Tankercleaning - len de verdere ontwikkelingen nauwkeurig blijven volgen. Tankercleaning Succes mrnm. actie lijkt met succes bekroond te worden, maar we zul- Hoop De familie Fomohardjo, het 1500-ste BVSZ lid, ontvang tuit handen van .voorzitter Koos van der Keur een bloe metje en een geschenkbon. De 14 winkels op ware grootte geven 'de bezoeker een indruk van zo'n sfeervolle ouderwetse passage. ï:i\- 4 SCHIEDAM De voor stelling "Salon des inde pendants" van het Onaf hankelijk Toneel in het Stedelijk Museum, is tot en met maandag 27 okto ber te bezichtigen. Het ge beuren bestaat uit twee onderdelen. In de entree zaal van het Stedelijk hangt een gedeelte van de museumcollectie. Gerrit Timmers en Jan Klatter van het Onafhan kelijk Toneel, schilderen op verzoek één van de «toeken na in iedere ge wenste kleursamenstel- ling. Hun materiaal en werkruimte is onderge bracht in een mobiele tent die opgesteld staat in de entreezaal. Tijdens de opening bleek het idee goed aan te slaan bij de Schiedam mers.» Het tweede gedeelte van de tentoonstelling heet "Een winkelstraat tentoongesteld" en geeft een beeld van het project waar de toneelgroep in 1979 mee startte. In een groot aantal steden in Ne derland werden opvallen de winkeltjes op ware grootte nageschilderd. De groep sloeg de tent op bij de winkel die nageschil derd moest worden, zodat de voorbijgangers bij het project werden betrok ken. Als de winkel een maal op het doek stond, kon het publiek de artike len uit de etalage kopen. Zo werd bijvoorbeeld een pakje sigaretten keu rig nageschilderd en voor een klein prijsje aan het publiek verkocht. In het museum hangen nu die 14 winkels waar het onaf hankelijk toneel ruim een jaar aan heeft gewerkt. De voorstelling is iedere dag te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Eerste bedrijf, introductie van de spelers. Het toneel is al aardig vol, de intrige begint zich te ontvouwen. één bijrol r ucces en ende •roblemen 4" ift'Sfr* Naast deze feestelijke woor- Iten sneed Van der Keur vnj- Jiagavond ook enkele ..hete han dijzers" van de bewonersvereni- ;ing aan. Hij probeerde met za ten als tankercleaning en de Itroblemen rond de opbouwwer ker een gesprek op te zeften." Burgemeester Te Loo er? de fïchiedamse politieke partijen Varen uitgenodigd om hun aan deel in de discussie te leveren. |£over kwam het niet. de burge- neester het weten die avond verhinderd te zijn en de op komst van de partijen liet te vensen over. Ook de stemming In de zaal leende zich niet voor ie geplande discussie. Een van de zaken waar de [BVSZ zich intensief mee bezig [houdt is de verplaatsing van het [bedrijf Tankercleaning. Van der [Keur liep in zijn redevoering de [bemoeienissen met het bedrijf, Idie nu al 5 jaar duren, nog eens [na. „In'januari van dit jaar [startte de vereniging een hand- tekeningenactie onder het mot- I lo: „Tankercleaning, weg er mee". Op 24 april van dit jaar werden niet minder dan 1000 handtekeningen aangeboden aan minister Ginjaar. Hij werd bij die gelegenheid uitgenodigd een kijkje te nemen m onze wijk. Op 18 september kwam de mi- rustersamen met de burgemees ter en wethouder Zijdeveld naar het lokaal waar we nu zitten. De minister bleek bereid een finan ciële bijdrage te leveren, zodat Tankercleaning binnen afzien bare tijd verplaatst kan worden. Die „afzienbare tijd" kan maxi maal 2 jaar duren, maar dan is het bedrijf ook weg, werd ons verzekerd. De uitslag van het onderzoek naar benzeen kan geen invloed meer uitoefehen op dit besluit. Het eind van de .-.trijd. die met succes bekroond lijkt te worden, komt in zicht, maar we zullen de verdere ont wikkelingen nauwkeurig blij ven -volgen." verzekerde Van der Keur de bewoners. Over het opbouwwerk zijn de bevindingen van de BVSZ heel wat minder positief. Ruim twee jaar terug sprak het gemeente bestuur de overtuiging uit dat de wijk Zuid als eerste in aan merking moest komen voor een opbouwwerker. De kandidaat opbouwwerker van de bewo- nersveremging was hetbe stuurslid Armand van Puyvel- de „Die man zagen we helemaal zitten, hij was ook uitstekend op de hoogte van de problematiek in Zuid." verklaarde Van der Keur. „De man werd niet aange steld vanwege zijn politieke overtuiging, hij is CPN-lid. Bo vendien voerde de gemeente aan dat Van Puvvelde niet over de benodigde papieren zou be schikken. een fabeltje want hij' werkt inmiddels welals op bouwwerker m Rotterdam mét de vereiste papieren," wist de voorzitter. V T (Van en onzer verslaggevers) SCHIEDAM De rituele slachting in het Schidamse slachthuis genoot gisteren grote belangstelling onder de aanhan gers van de.islam. Het college van B en W had toestemming gegeven voor deze slachting-die volgens de wetten van de Islam juist op zondag plaats moet vin den. De CDA-leden van de afde ling Schiedam die niet in het college zitting hebben zijn 'blijk baar niet met deze wetten op de hoogte en '"vragen zich af: „Waarom juist op zondag?" Let terlijk overgenomen uit de ver klaring; die zij dit weekend uit gaven. i „Wij betreuren ten zeerste dat de regeling „-ritueel slachten op zondag" tot stand is gekomen zonder inspraak of zeggenschap van de raad; of commissies. En kele punten springen ten zeerste in het oog. De werknemers wor den verplicht op zondag te wer ken. Juist op zondag wordt ge bruikt om dit onderdeel van een met-Chnstelijke geloofsbele ving te effektueren. Heeft het college niet kunnen, of- willen bewerkstelligen dat het onder havige gebeuren werd verscho ven naar bijvoorbeeld zaterdag of maandag? Een kleine ingreep waarmee de betrokken groep zeker geen- moeilijkheden kon hebben gehad, gezien de overi gens in alle opzichten toch zeer welwillende- en tegemoetko mende houding van de gemeen te Schiedam.'-' I f Ondertussen blijft Zuid zon der opbouwwerker zitlen en wordt het problemenlijstje van de bewoners eerder groter dan kleiner. Het gebrek aan betaal bare 4- en 5-kamerwoningen, een tekort aan huisvesting en voorzieningen voor bejaarden en de behoefte aan een medisch centrum m de wijk'zijn enkele bclangrijke-punten op dit iustie. Zuid vestigt nu nog enige hoop op de verwachting van wethou der Posthoorn dat de aanstelling van een opbouwwerker in de wijk nog dit jaar plaats zal vin- t (Van eeh onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De bediende van een benzinepomp aan de, Horvathweg is.zaterdagavond rond 20.00 uur beroofd van 3500.- gulden. Twee mannen op een motorfiets tankten bij het station en reden na beta- ling weer weg. Enige tijd later keerden ze terüg, de duopas-- sagier stapte af en bedreigde de pompbediende met eent vuurwapen. Hij werd ge-,,, dwongen zijn.portefeuille met'1" 35000.—guldeh'af te' geven.1 4 - SCHIEDAM De scouting groep Taizé heeft dit weekend de betrekkingen met andere groepen in Nederland en vele andere landen over de hele we reld, kunnen versterken. „Jam boree on the air" was de naam voor het radio-zendfestijn dat duurde van vrijdagnacht 12.00 uur tot zondagnacht 12,00 .uur, en "de Taizé-groep vele contac ten in binnen- en buitenland opleverde. Iedereen werd in de gelegen heid gesteld een radioverbin ding te maken, op de apparatuur van de" zendamateurs Gerard Koster en Ed van Rooij. De contacten via de 2 meter band „vielen door atmosferische sto tingen wat tegen; veel verder dan" Amsterdam reikte de zen- dernieL - Dit povere resultaat werd/ ruimschoots goedgemaakt door de contacten dié-via de, korte -, golf werden gelegde De zender, diestond opgesteld in het kleine voorkamertje van het clubge bouw in het Beatrixpark. legde zaterdagochtend contact met Ja- pari. JDit succes werd mejeen „.zichtbaar gemaakt meti$een I, t">/A wAti Zendamateur Gerard blauwe punaise die op de we- van een boek. zodat alle Taize- hosier met leden van de reldkaart werd geprikt- - leden nog eens terug kunnen knrtp Van alle gesprekken wordt blikken op een zendweekcnd taize 9[PeP aan ae Korte een verslag gemaakt in de vorm met 2 doorwaakte nachten. golf zender. Van onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM. De les van John Lantmg is aan de Schie- damse toneelvereniging "Al- berdingk Thijm" niet voorbij gegaan. Dat was halverwege de première van de klucht "Bokken en Geiten" zaterdag avond m Arcade al duidelijk. Voor een sterk meelevend pu bliek, dat de zaal tot de laatste plaats toe vulde, haalden de acteurs hun capriolen uit, maakten ze hun mannetjes en vrouwtjes volgens alle rege len van de-vrije-produktie- klucht-kunst Zoveel publiek terwijl dat honderd meter verderop in de Passage Beppy Nooy's Volkstoneel Herman Boubers klassieker "Ronde Ka" brengt met in de rolver deling sterren als Carry Tef- sen en Martin-Brozius, dat is geen geringe prestatie: En datzelfde publiek zal de toekomst voor Alberdingk Thijm wel veilig stellen. Van de 78-jarige mevrouw Collig- non, wier vader voor de oor log tweeëntwintig jaar lang concierge van Arcade was, tot aan scholieren van een jaar of dertien, waren alle leeftijds schakeringen behoorlijk-ver tegenwoordigd. - Alberdingk Thijm - speelde bepaald niet voor vergrijsde fans. "Bokken en Geiten" kent geen echte hoofdrolspelers. Eigenlijk komt er m deze klucht maar één bijrol voor - die van het jurylid, wiens on omkoopbaarheid overtuigend werd neergezet door Ed Ha gen. De rest van de rollen zijn dragend. Wat mij betreft gaat de erepalm naar Thea van Leusden, éen vijftienjarige MAVO-scholiere, die de ver liefde dochter des huizés, speelde. Zé deed dat met het juiste mengsel van lieftallig- en krengerigheid, passende bij haar leeftijd. Ze krijgt die, erepalm, omdat ze ondanks haar jeugd helemaal nieton-i gunstig, opvalt tussen oude rotten van het amateurtoneel als Jacques van Haasteren, de veekoopman, of Lies van der Horst, op het toneel zijn ge liefde. Jacques van Haasteren, ook regisseur, vertelde deze krant verleden week, dat hij de mensen een gezellig avond je uit wilde bezorgen en Jan Prikker (gemeentesecretaris Drassac) karakteriseerde het' niveau van zijn vereniging, met "professioneel amateuris-^ me. Dat is waargemaakt za-~ terdagavond. ust hard ZSokt '-'li 'v 'Ma* .M VV.r/ "O

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2