SCHILDERIJEN UITVERKOCHT Fancy fair voor Green Peace Kern-protest... Beer-broek 5'Allerhoogste Moffen9 GOUDEN ECHTPAAR VAN DER MOST: ymltmêèS^ Zakkenroller slaat zijn slag Man maakt val van 7 meter mm m mmÊm' - schiedam 70 processen- verbaal,bij .snelheidscontrole Voor f 3900,- aan sigaretten gestolen Bingo in de Kreek \wm Redactie [Straling.. Da WOENSDAG 22 OKTOBER 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA 2' 4 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De activiteiten van de Werkgroep Jeugdwerk in Schiedam-Noord kunnen door blijven gaan. Als de gemeenteraad instemt, zal jeugdwerkster Yvonne Heuvelman, die in oktober op de keien kwam te staan, in ieder geval tot begin 1982 aanblijven. Met haar blijft het jeugdwerk gehandhaafd en zal het zelfs uitgebreid worden. Van een onzer - verslaggeefsters SCHIEDAM - De zweetdruppels staan af en toe op de neuzen van de acteur-schilders Jan Klatter en Gerrit Tim- mers van het Onafhanke lijk Toneel. Ze' zitten te ploeteren om de bananen van Inge van Haastert of de minuscule figuurtjes van Van Geest op het doek te krijgen. Per dag werken ze ongeveer vier bestellingen af. Publiek kijkt vreemd op. Zijn Gerrit Timmers en Jan Klatter schilders of acteurs? mm. Welkom Van eefn onzer verslaggevers SCHIEDAM - Vijftig jaar geledén, op 22 oktober 1930, was het een heuglijke dag voor Betje Zagwijn en Jan van der Most. Ze gaven elkaar die dag het 'ja- woórd', maar konden toen nog niet voorzien, dat ze op dezelfde dag in 1980 weer feest zouden hebben. Van daag viert het echtpaar hun gouden huwelijksdag. Gisteravond hadden ze al een klein voorproefje in het Dienstencentrum de 4 Molens, terwijl ze zaterdag met de familie feest vieren. Bijspringen Meneer en mevrouw Van der Most zijn geboren en ge togen Schiedammers. Vandaag vieven ze hun gouden huwelijk. >*SV* WA SsV eugdwerk'Noord' 7 voor 'n jaar gered De werkgroep die onder meer handtekeningen heeft verza meld van sympathisanten, spreekt van een geslaagde actie. Yvonne Heuvelman zal tot vol gend jaar augustus worden be- •taaid door het Arbeidsbureau via het 'tijdelijke arbeidsplaat sen-plan' (TAP). Het plan is dat de gemeente het daarna zal overnemen. Wethouder Post hoorn staat achter dit idee. Wel zijn er voorwaarden aan ver bonden. De werkgrpep moet meer activiteiten opzetten voor de jeugd van 13 tot 16 jaar. Om dat de confrontatie met jonge ren in de Blauwe Brug moeilijk heden heeft veroorzaakt, zal Jeugdwerk regelmatig overleg voeren met de beheerder van het wijkcentrum en de jeygd- consulent over de activiteiti De beheerscommissie van de Blauwe Brug heeft onlangs be sloten dat er meer leven m het gebouw moet komen zodat de sociale controle groter wordt. Ook wil zij meer gaan doen voor jongeren in overleg met het OJC. Zaterdag 25 oktober start de eerste grote aktiviteit. Martin Green met zijn drive in show verzorgt de eerste disco-avond in de grote zaal. Vanavond wordt in de Blauwe Brug de cowboyfilm 'The Good, the Bad en the Ugly' gedraaid. Er zijn twee voorstellingen; om 19.00 uur voor jeugd van 11 tot 16 jaar en om 21.00 uur voor iedereen van 16 jaar en ouder. De toe gangsprijs bedraagt twee gul den. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Drie winkelen de vrouwen zijn in het filiaal van C en A op de Koemarkt het slachtoffer geworden van een zakkenroller. De 32-jange Schiedamse G. O. (32) merkte gisteren tijdens het winkelen dat haar portemonnee met 170,- gulden en een betaalpas. was weggenomen. De Schiedamse A. W. moest dezelfde ontdekking doen, zij raakte haar portemon nee met giropas en 240,- gulden kwijt, die in haar tas zat. Me- .vrouw P. K. werd nummer drie in de rij; uit haar handtas die aan de wandelwagen hing, werd een portemonnee met 200,- gul den gestolen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De verkeerspo litie van Schiedam heeft maan-" dagmiddag twee snelheidscon troles uitgevoerd. Op de Vlaar- dingerdijk werden 23 bestuur ders bekeurd, omdat ze met hun voertuig niet de juiste snelheid aanhielden. Ook op de Harga- laan stond een bus met meetap paratuur verdekt opgesteld. Daar werden 47 bestuurders onthaald op een proces-verbaal. De hoogste snelheid die werd bereikt was 120 kilometer per uur. SCHIEDAM Vanuit een zoethandelcentrum aan de Hoopstraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag 130 sloffen sigaretten weggenomen. De 56-jarige T. J. de J. uit Gouda 'heeft daarvan aangifte gedaan. Men is het pand binnengegaan nadat een deur geforceerd was. De schade bedraagt 3900 gulden. SCHIEDAM - Bij het aanleg gen van een c.v.-installatie is de 44-jarige Schiedammer F. \V. v. d. L. gisterenmiddag door een gat in de vloer getuimeld en ze ven meter lager op de vloer te rechtgekomen. Hij brak daarbij zijn rechterschouder en ver draaide zijn bovenarm. Per am bulance is hij naar het Noletzie- kenhuis vervoerd, waar hij mo menteel wordt verpleegd. O De 45-jarige mevrouw H. v. d, N. uit Schiedam brak maandag middag haar rechterbeen, toen zij haar hond uitliet. Ze wandel de met het dier over het Dijkli- chaam 19, waar ze een andere hondebezitter tegenkwam. De twee dieren begroetten elkaar uitbundig en trokken om het hardst aan de riem. Mevrouw V. d, N. kwam daarbij ten val en brak haar been. Ze is overge bracht naar het Noletzieken- huis. SCHIEDAM - Centrum De Kreek organiseert vanavond weer een bingo in, haar onder-, komen aan de Lange Haven 92. De zaal gaat open om 20.00 uur en de eerste ronde begint om 20.30 uur. Onafhankelijk Toneel speelt door Het boekje van het duo staat vol met opdrachten. Vooral de Van Goidens, de Van Haastert en de Appels zijn in trek. Het is zelfs zo dat de acteurs geen werk meer aankunnen. Voor vijf gulden hebben liefhebbers een schilderij. Ze kunnen be stellen bij het Onafhankelijk Toneel. Uit alle werken die ten toongesteld zijn in de entreezaal van het Stedelijk Museum, kon- den zij een keuze maken. Maar een acteur is ook maar een mens en Jan en Gerrit hebben inmid dels besloten geen opdrachten meer aan te nemen. Het toneelstuk gaat echter da gelijks verder met steeds ver- schillende acteurs. Hoofdrollen blijven weggelegd voor Jan Klatter en Gemt Timmers, maar de toeschouwers vervuilen een goeie bijrol. Dagelijks ont staan discussies over welk kunstwerk mooi is en welk met. Ook kijkt het publiek vreemd W/S* (S/7,7, '7 is. SCHIEDAM Veel klan ten van de. Bondsspaar bank hebben gisteren geld gestopt in de Unicef-box. De wereld- spaardag was het sein om een actie te beginnen voor een pro ject rond het dorp El Nasr in Egypte. Al le spaarders kregen giste ren een ka lender uKin deren in de wereld" en teerden daar mee attent gemaakt op de actie van de bank. Ook 'is een wed strijd uitge schreven waarmee tien reizenJ naar ondermeerde Unicef-pro jecten in Egypte te winnen zijn. De Unicef- boxen zijn op 'alle bonds- spaarbanken te vinden. - MM^l op als Jan en Gerrit acteurs blij ken te zijn en geen schilders. Sommigen zouden het liefst zien dat ze alles precies en in de juiste kleur naschilderden. Ger- nt Timmers: „Als mensen schil derijen bestellen, zeg ik er altijd bij dat de kleuren en de vorm meestal niet gelijk zullen zijn. Ik maak mijn eigen schilderijen. De vraag 'zijn ze schilders of to neelspelers' is ons probleem niet In het' Haarlems museum hebben we meegemaakt dat een groep Amerikaanse toeristen langs kwam en vroeg 'Are these Frans Halses?' Tot en met zondag is het stuk 'Salon des Indépendants' van het Onafhankelijk Toneel nog te bekijken in het Stedelijk Mu seum. Er is ook een zaal inge richt met doeken waarop het Onafhankelijk Toneel winkel- etalages heeft nageschilderd. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Een kinderhart' is groot Twee jonge Schie dammers Marco (12) en Edwin (10) Rip- zaad hebben liefde opgevat voor de na tuur en zich daarom in de strijd gewor pen om deze te be houden. Zij zijn de initiatiefnemers voor een fancy fair in clubhuis De Be ver, Van Beveren straat 40. De op brengst is bestemd voor Green Peace, een stichting die de moord op zeehonden en walvissen en de giflozing op zee voortdurend aan de kaak stelt De hele familie Hipzaad is bezig ge weest met het ver zamelen van spullen die te koop zullen worden aangeboden. Verder is er een Rad van Avontuur, een grabbelton, een bal werpspel en andere vermakelijkheden. Van half twee tot half vier op donder dag 23 oktober is iedereen die iets over heeft voor de goede zaak van har te welkom. is® „Straling na kernproef X valt mee," zo stond giste- - ren in onze krant Het was maar een klein berichtje. Zo eentje waar je nog we! eens overheen leest En toch moest'ik er van huiveren. Vorige week lieten de Chi nezen boven de grond een kernbom ontploffen. Volgens de metingen was het een zwa re kernproef, wat betekent dat de wolk mei radio-actieve deeltjes in de stratosfeer te recht komt Die Chinese „donderwolk- hebben wij nu boven onze koppen hangen, want hij is naar Europa komen drijven, ïn het berichtje was nog te le zen dat de directeur van het WcstduRse observatorium te Boehum, gewaarschuwd had dat de radioactieve deeltjes van de Chinese kernproef naar ons toe zouden komen. Hei KNMI zegt nu dat er na enige tjd wat lichte radioacti viteit kan worden gemeten, maar dit heeft geen gevolgen voor de volksgezondheid. Nu ben 8c met dit soort ver klaringen erg wantrouwig. Een kind weet dat een van de veroorzakers van kanker ra dioactiviteit kan zijn. En wie is dan bet KNMI om te zeggen hoevee! deeltjes een mens no dig heeft om die verschrikke lijke ziekte te krijgen. Mis- schien U de een er wel meer vatbaar voor dan de ander. En zelang we nog niet precies weten waardoor kanker ver oorzaakt wordt, blijf ik die radioactieve wolken als ge- volg van kernexplosies bij zonder huiverig vinden. Regeringen die dit soort do- denwolIÈen de lucht laten in gaan en ze laten afdrijven naar andere volkeren, vind ik misdadig. Chinezen zijn .over het alge meen zeer intelligente en wij ze mensen. Als ze die boven grondse kernproeven stoppen, dan zal ik nog meer respect krijgen voor hun wijsheid. Doet Peking dit niet dan ge tuigt dit van een „Pcking- eendenmeBtaüteit", om het eens met een Chinees spreek- woord te zeggen. Bk hoop dat dit protest inde juiste vertaling op het juiste adres in China terecht komt.. m va puit wm'.a éz da ■MrftSean&eve. iiiU'Oatrir. Cai- In De Beer, het interna tionaal cen trum voor zeeva renden in Rozen burg, gebeuren soms vreemde din gen. Bén non de zeevarenden die er overnachtte had een kostuum in een kast laten hangen. De kamer werd na het verschonen van hei bed kort daar op verhuurd aan een Chinees, die het kostuum be schouwde als on derdeel van de dienstverlening van De Beer. Omdat hij alleen de traditionele Chinese kleding bij zich had en er best Europees-netjes wilde uitzien, hees hij zich in het pak en ging boemelen. De eerstgenoemde zeeman kreeg aan boord te horen dat zijn schip langer in Rotterdam zou blijven, wilde ook gaan passagieren en bedacht zich toen dat zijn goede pak in De Beer was achtergebleven. Hij ging weer terug, maar kreeg nul op rekest Pak verdwenen. Misschien heeft de Chinees die nu de kamer heeft, het aan,suggereerde de,receptionist 1 Om zes uur kwam de Chinees terug. Hem werd vriende lijk verzocht van broek te ruilen. ft Wat hij deed. Bijna a was de Europeaan er nog rijker van geworden, want op zijn beurt had de j Chinees een flink f aantal dollarbiljet- - ten in de "Beer- broek" laten zitten. -■1 Laatst berichtte ik u dat JsT de heer T. Wouters uit Rotterdam op het hoog ste objeet van de wereld was geweest, namelijk de CN To wer in Toronto met een hoog te van 533 meter. G»r van Dam uit Hoek van Holland schrijft me nu: "Sor ry voor meneer Wouters, maar er zijn twee constructies die nog hoger zijn. Ten eerste de zendmast van Dat de jaren zestig defi- yif nitief voorbij zijn, wisten ive al Dat de restauratie van gebruiken uit vroeger tijd vordert met rasse schreden, heeft deze krant gesignaleerd m een artikel over "het ont groenen" door studenten van aankomende studenten. Tbch is het nog iets anders er persoonlijk mee te worden ge confronteerd. Zoals van de uxek, maandagmiddag. Op het Rotterdamse plein voor Termeulen in "de vijver" bij die schitterende molen van Ricci stond een aantal in blau- ,ux overalls geklede "corpsbal len". Hoop lawaai, geprodu ceerd van achter de keel uit Ze deelden opdrachten uit aan pubers, die weids aankomende studenten heten. Die kinderen moesten met speelgoedem mertjes rondlopen en met op- bet K.T.H.L televisiestation ia.: North-Dakota (Amerika) met een hoogte van 629 «neter, En ten tweede: de zeodtoreo voor radio Warschau in Pleet (Polen), hoogte 645 meter ea3Sv centimeter. Deze zijn echter üu wel gestaagd met kabels. De CN Tower in Toronto is wei het hoogst vrijstaande ge-' bouw." Bedankt, Cor, dat weten we ook weer. btaoseendjes tn de vijver spe len onder het zingen van "Twee emmertjes water halen"./ en "Alle eendjes zwemmen in a het water". Want met de groentijd ts meteen defanta- sieloze oubolligheid terugge- keent En omdat dat er kennelijk bij- hoort, werd er dreigend ge schreeuwd tegen de nieuwko mers: "Volume!" Tégen een protesterende stu- dent-niet-corpsbal werd ge- toepen, dat hij maar naar Do- éewoard moest gaan, daar zou hij beter op zijn plaats zijn. Onschuldig? Ja, ja. Dat jongetje wan negen woelde het allemaal uitstekend aan toen hij, opkijkend naar zijn 'vader, de spijker op de kop sloeg met: "Het lijken wel Moffen!" Van actief zijn blijf je fit' de gouden echtgenote. De heer Van der Most werkt drie midda gen per week in de bibliotheek van het Dienstencentrum 'We hebben pas alle 1600 boeken op nieuw van nummer en namen voorzien, 2odat we ze voortaan gemakkelijker kunnen opzoe- Na ruim 40 jaar in de IJssel- mondestraat te hebben ge woond, heeft het echtpaar Van der Most sinds 8 jaar een appar tement met een geweldig uit- •zicht in de Stricklede-flat aan de Burgemeester Stulemijer- laan. De beider echtlieden zijn geboren en getogen Schiedam mers, Mevrouw Van der Most is een echte Gorzenaar, terwijl meneer Van der Most zijn jeugd doorbracht in de Breestraat, die er nu niet meer is. Vanuit hun flatwoning overziet het echt paar de binnenstad. De vier mo lens die Schiedam rijk is staan vlak voor hun raam te draaien. Het gouden echtpaar is nog steeds erg actief. Regelmatige bezoekers van het Dienstencen trum de 4 Molens kennen hen ongetwijfeld. Mevrouw van der Mest (76) is gastvrouw: 'Ik ser veer koffie aan de bezoekers' en spring bij wanneer dat nodig is, op andere gelegenheden,' aldus ken.' aldus de jeugdig ogende grijsaard. Het echtpaar Van der Most' heeft één zoon en drie kleinkin- deren, waar ze allebei Ver- schrikkelijk dol' op zijn. 'Dat mag je rustig opschrijven hoor, zegt mevrouw Van der Most IK ben ook helemaal wild van kla verjassen, voegt ze er aan toe. Daar zeg ik zelfs mijn visite voor af. Op donderdagavond is het tegenwoordig competitie- klaverjassen en die bijeenkom-* sten wil ik nooit missen. 'Me- neer Van der Most moet niks. van kaarten hebben. 'Na een half uurtje heb ik al geen nn„ meer,laat hij weten. Ze zijn het er echter allebei over'eens dat ze actief moöten blijven. Als je alsmaar thüis blijft zitten, wordt je niet fitter» en dat is slecht voor je gezond-- heid,' zegt mevrouw Van der Most 'Bovendien is het leuk om veel mensen te ontmoeten. Njei te veel, zodat het te druk wordt maar net zoveel dat het geeelUS blijft en je je er lekker bij voelt-i

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2