Onbehouwen Ahorkeur voor kleinere woon wagencentra HetWëer 'Minister moet zich mét zijn eigen zaken bemoeien' ie* Voetbalprofs zonder CAO ONTVOERD MEISJI NOG SPOORLOOS Studenten: geen tien voor taal Iran bewapent via Nederland Bingo- cijfers L3 Bond naar rechter met 'Schelde- contract' Nee tegen CAO in metaal Geen sex voor hertrouwde katholieken Ook Holland International in problemen Kom 'ns over de brag met een nieuwe abonnee. 1 1 1 I I RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S i HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 -f Vandaag op pag. 5 Subsidie op het spel? m&m mm li Zacht i Maandag 27 oktober 1980 34e jaargang no. 10229 In de zaak van de Groote Keyser hebben wij meerdere ma len woorden van kritiek laten horen op het beleid van bur gemeester Polak. Het had niet mogen gebeuren dat een daar gesitueerde opruiende illegale zender maandenlang in de lucht was en dat de krakers na eindeloos gezeur nu pas genadiglijk bereid zijn tot het voeren van een „verken nend gesprek" met de gemeente. Hieraan dient echter terstond te worden toegevoegd dat burgemeester Polak niet de enige was die hiervoor verant woordelijkheid droeg. Er was immers een doorlopend overleg met de Amsterdamse officier van Justitie, die te vens optrad als vertegenwoordiger van de minister van Justitie. Daarom mag het bijzonder laakbaar worden genoemd dat de minister van Binnenlandse Zaken vandaag op zo'n on behouwen wijze tegen de burgemeester uitvalt. Nu immers en ongetwijfeld na overleg met Den Haag de weg van de onderhandelingen is gekozen en de krakers hebben toegezegd de zender uit het pand te verwijderen, zou het dwaasheid zijn een peperdure politieaktie te ontketenen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam krijgt er de komende jaren vier woonwagencentra bij met in totaal 55 standplaatsen. Het aantal plaatsen op het huidige cen trum de Kievit in de Beverwaard wordt van 57 terug gebracht tot 40. Het tijdelijke centrum aan de Veiling- weg, ingericht omdat het op de Kievit te krap werd en 15 plaatsen tellend, wordt opgeheven. Looptijd Vaste Rente 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar914% 3 jaar9 2 jaar8%% ljaar8i4% Nadere informatie: 020-5 912137 postgiro rijkspostspaarbank Open karakter Burgemeester Polak (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Vice-premier Wiegel en burgemeester Polak van Amsterdam zijn elkaar hevig in de haren gevlogen. De Amsterdamse krakers- oorlog in daarmee geëscaleerd tot een scherp conflict Amsterdam - Den Haag. Minister Wiegel Telegraaf Zie verder pag. 5 Joop Worrell: 'Voor waarde niet vervuld'. Naar zondag isisit wmSIk ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging na.t/nvr. nn 1745-19.00 aar zaterdig na 9J0Q-16J0Q aar (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Nederland is een belangrijk tus senstation bij de levering van reserve-vliegtuigonder delen aan Iran. Dit onthulde gisteren het dagblad Chi cago Sun Timex, De onderdelen voor de F-4 Phantom gevechtsvliegtuigen komen uit Israël. Iran heeft ze dringend nodig, nu de oorlog met Irak al bijna vijf we ken woedt Stuur Het Vrije Volk naan m Naam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar h Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aart: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p, de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zondi postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. 8s bi sm mss HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Dat zijn enkele plannen die wethouder Elisabeth Schmitz ontvouwt in een nota over de spreiding van woonwagenbe woners om te bevorderen dat zij beter in de samenleving worden opgenomen. Realisering van de plannen gaat 6 miljoen gulden kosten. Voor volgend jaar staan op het programma een centrum met 14 plaatsen aan de Kinder dijkstraat (investering 1 miljoen gulden), een centrum met 15 plaatsen aan de Schulpweg (1,1 miljoen), een centrum met 11 plaatsen aan de Melanchtonweg (0,8 miljoen) en voor 1981-'82 een centrum met 15 plaatsen in Ze venkamp (1,1 miljoen). Voor '82-'83 staat de renovatie van de Kievit op het programma (1,8 miljoen). Verder wordt er nog gedacht aan een sloopterrein aan de Gil- zerijenstraat. dat de op te heffen sloopgelegenheid op de Kievit moet vervangen. De kleine nieuwe centra moe ten onderdeel worden van woonwijken en een open karak ter hebben, zodat de woonwa genbewoner Op den duur niet meer tot een geïsoleerde groep behoort. Daarvoor is het nodig, aldus de nota. dat tegelijkertijd naar beide kanten (woonwagen bewoners en niet-woonwagen- bewoners) voorlichting wordt gegeven over eikaars achter gronden. In de nota wordt ook ingegaan op scholing en werkgelegenheid die speciale aandacht vragen. Maar uitgangspunt van het ge meentebestuur is dat de woon wagenbewoners niet ais bijzon dere groep worden behandeld. Zo zullen speciale voorzieningen voor hen uiteindelijk moeten verdwijnen. De nota moet nog in B en W besproken worden. Felle ruzie tussen Wiegel en Polak (Van onze soc.-econ. redactie) VLISSINGEN - De Industrie bond FNV in Zeeland gaat naar de rechter om die een bevesti ging te vragen van het zogehe ten "Schelde-akkoord", dat na een staking onlangs werd afge sloten. Bovendien zal daar ook alvast het probleem op tafel worden gelegd van de 25 gulden uit de metaal-CAO, die de direc tie van De Schelde in Vlissingen niet bovenop de 'eigen' veertig gulden zou willen betalen. Op een bijeenkomst vanoch tend hebben de werknemers be sloten nog niet te gaan staken, omdat dat het na de vorige sta king afgesloten contract in ge vaar zou kunnen brengen. Het akkoord wordt volgens de Industriebond voor een deel nog niet nagekomen, vandaar dat de rechter wordt ingeschakeld. De directie heeft vanochtend op de bijeenkomst overigens wel weer enkele toezeggingen gedaan. Minister Wiegel is woedend omdat Polak de voor 4 no vember geplande ontruiming van het krakers-hoofdkwar- Hier De Groote Keyser opnieuw heeft uitgesteld, nadat de krakers tot een gesprek bereid bleken. Burgemeester Polak verwijt Wiegel zich in het openbaar te bemoeien met zaken waarvoor in de eerste plaats de burgemeester verantwoor delijk is. Burgemeester Polak: „Wat de uitlatingen van minister Wiegel betreft: het wordt langzamer hand wel hinderlijk, dat een mi nister die ik over deze zaak in geen maanden heb gesproken en die ook geen enkel contact heeft gezocht, zich voortdurend in het openbaar bemoeit met het be leid waarvoor de burgemeester (Amsterdam, Dodewaard) pri mair verantwoordelijk is. Hij zou daar eens mee moeten op houden. Omdat hij het ons daar alleen maar moeilijker mee maakt." Minister Wiegel had burge meester Polak vanmorgen, via een interview met de Telegraaf, laten weten dat hij per brief om opheldering zal vragen over het uitstel van de ontruiming. „Om dat ik van mening ben dat wij binnen de kortste keren moeten weten waar wij aan toe zijn. Het wordt zo langzaam maar zeker tijd. Wat de regering betreft heeft het al te lang geduurd met die bezetting van De Groote Keyser," aldus Wiegel. De Amsterdamse politie had vorige week van burgemeester Polak te horen gekregen dat de ontruiming op 4 november - waarvoor zo'n 2000 man politie in Amsterdam zou worden sa mengetrokken - niet door zou gaan. Dit, omdat de krakers tot een gesprek bereid .waren. Het afgelopen weekeinde verwij derden de krakers, die het ook onderling oneens zijn, de zender De Vrije Keyser uit het kraak- fort. Dit, om justitie geen aan leiding meer te geven om in te grijpen. De zender blijft nu van uit andere panden in de lucht. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - De ge zondmaking van het betaal de voetbal staat op losse schroeven. Zaterdag werden de onderhandelingen over de voetbal-CAO voor het lo pende seizoen afgebroken, en volgens zowel werkge vers- (FBO) als spelcrsorga- nisatie (VVCS) zit de deur 'definitief op slot'. PvdA-kamerlid Joop Worrell: 'Als die CAO er niet komt, betekent dat dat er opnieuw niet wordt vol daan aan één van de. voor waarden die de rijksover heid heeft gesteld voor sub sidiëring.' Volgens Worrel zou dat voor de PvdA bete kenen, dat medio december bij behandeling van de CRM-begroting tégen subsi diëring wordt gestemd. Het betaalde voetbal kan rekenen op 40 miljoen. Uit gesmeerd over vier jaar mits er wordt voldaan aan een aantal voorwaarden. Nu het betaalde voetbal on es sentiële punten niet aan die voorwaarden blijkt te willen voldoen is de kans niet denkbeeldig, dat het sectie- bestuur zijn heil opnieuw gaat zoeken in bijvoorbeeld de invoering van shirtrecla me. Breekpunt in deze CAO- onderhandeligen was de fi nanciële paragraaf. De FBO wilde de salarissen van jon ge spelers en laagstbetaalde semi-profs nog verder be knotten. De VVCS was be reid ook enigszins te mati gen, maar wilde niet zover gaan als de FBO. In Engeland spraken de vertegenwoordigers van de profclubs zich vrijwel una niem uit voor het verplaat sen van het betaalde voetbal van de zaterdag naar de zon dag. Dit in verband met de geweldige terugloop van het aantal toeschouwers. Bo vendien wil men een ander puntenstysteem, waarbij een overwinning met drie punten wordt gehonoreerd. 9 v'o-- N r-- 0 *W''£ SCHIEDAM - Het 18-jarige Schiedamse meisje ;A. Y„ dat vrijdagmiddag door drie jonge mannen is ontvoerd vanaf de Nieuwpoortweg in Schiedam,1 is nog steeds niet terecht. Ook van haar ontvoerders ontbreekt ieder spoor. In heel Nederland is momen teel een onderzoek gaande. De Schiedamse recherche wil in het belang van het onderzoek over de zaak niets kwijt. De ouders van het meisje hebben vrijdag aangifte gedaan van de vermis sing van hun dochter.- De bestuurders van de vracht wagen en de personenauto, di de ontvoeringsauto trachtten 1 stoppen) hebben zich op het bu reau gemeld. Telefonisch zijs® tip" binnengekomen die al lef I maal zullen worden nagetrokfï ken. li Over' de kleur en het merf; van de stationcar, waarin hefj meisje werd ontvoerd, wil dtj Schiedamse politie niets kwij®, Ze gaat er nog steeds van uit dafjf er drie jongemannen in de aut,jj[ zaten, omdat getuigen dat he ben bevestigd. Voor informatie over adreswij. ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag.. De kisten met reserveonder delen worden op Schiphol over geladen met bestemming Tehe ran. Het gaat om doorvoer. Enkele opklaringen en bijna jveral droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 12 graden. Mid- Jagtemperaluur omstreeks 18 graden Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwes tenwind. ■Si-kl zon »»P (HUW U7 2fi 1717 ma am op onder 21 17 1230 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Met de beheersing van de Neder landse taal is het zelfs in het wetenschappelijk on derwijs triest gesteld. De student van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam bij voorbeeld. schrijft zijn brieven niet beleefd en za kelijk genoeg, hij maakt taalfouten en bouwt krom me zinnen. Na drie jaar iang brieven van de studenten te hebben verzameld, durft bet bu reau studentenadministra tie (BSA) van de VU wel tol die bedroevende conclusie te komen. Het onderzoek kostte het personeel een hoop moeite. De kladjes en velletjes waarop de studen ten schreven, bleken moei lijk te administreren. Daarbij was het een karwei om achter de redenen van een brief te komen, omdat de opsteller ervan méér ih een dichterlijke dan in een zakelijke trant vertelde. Het BSA vraagt bet uni versiteitsbestuur een spoedcursus Nederlands op te zetten voor eerstejaars, zodat hun taalvaardigheid kan worden bijgespijkerd. Van onze soc.-econ,redactie) ROTTERDAM - De Rotter damse metaalarbeiders wijzen hun CAO-akkoord in meerder heid af. Op een aantal ledenver gaderingen van de Industrie bond FNV, die volgens districts bestuurder Herman Berkhout overigens een zeer lage opkomst hadden, stemden 58 mensen te gen. 35 voor.en twee onthielden zich van een uilsprdak. waarmee de Nederlandse doua ne geen bemoeienis heft In de vrachtpapieren wordt overigens slechts gewag gemaakt van ..machine parts" (machineon derdelen). Iran kocht de Amerikaanse Phantoms tijdens het bewind van de sjah. Na de gijzeling vari de Amerikaanse diplomaten in de ambassade te Teheran zijn alle wapcnleveranties gestopt Volgens de Chicago Sun Times zou Israël de Phantom-onderde- len leveren met instemming van de Amerikaanse regering. De oorlog tussen Iran en Irak heeft overigens ook voor de Ne derlandse wapenhandel en dumpleveranciers lucratieve ge volgen. In West-Europa zijn grote hoeveelheden afgevoerd NAVO-materieel beschikbaar, waarvan ven deel nooit is ge bruikt. Ook onverkocht wapen tuig, dat nog bij de fabrikanten lag. vindt plotseling aftrek in het Midden-Oosten. Behalve Schiphol zouden ook Neder landse en Belgische zeehavens doorvoerschakci zijn. TEHERAN Leden van het Iraanse parlement, de majlis, staan op om te stem men over een motie waarin wordt voorgesteld het debat over de Amerikaanse gijze laars uit te stellen tot na de oorlog met Irak. De motie werd gisteren verworpen en het debat wordt vandaag achter gesloten deuren voortgezet De mannen met tulbanden op de foto zijn al len islamitische priesters (imams). De Amerikaanse radio maakte vanmorgen bekend dat president Carter drie van de vier eisen van de ayatollah Khomeiny voor de vrijlating van de gijzelaars wil Inwilligen. Alleen de be slissing over de teruggave van de bezittingen van de vroegere sjah moet hij over laten aan de Amerikaanse •rechter. VATICAANSTAD - Geschei den katholieken die hertrou wen, mogen de communie alleen ontvangen als zij met hun twee de huwelijkspartner niet naar bed gaan, zo heeft paus Johan nes Paulus II dit weekeind ge zegd. De paus zei dat voor de twee de keer getrouwde katholieken eventueel ter communie mogen gaan als zij zich onthouden van "daden die alleen zijn voorbe houden aan getrouwde men sen". t (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Ook Neder lands grootste reisorganisatie Holland International kampt met problemen als gevolg van de teruglopende belangstelling voor vliegreizen. Het bedrijf zal dit en volgend jaar 120 perso neelsleden moeten ontslaan. Een faillissement lijkt uitge sloten omdat Holland Interna tional 'gedragen' wordt door KLM, NS en Nedlloyd en dus voor een deel een staatsbedrijf is. Evenals andere touroperators merkt dit bedrijf, dat de belang stelling van de Nederlandse toe rist zich meer en meer richt op dicht-bij-huisvakantie met de eigen auto of de bus. Alstublieft Voor a Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. -,kïw»18S Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen inde kleu ren rood, bruia blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 era En de kwaliteit, die is uitstékend!

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1