•I wsssm aar voor KNVB laat Rob Baan niet gaan van i i i Crisis in Engels voetbal; TV uit stadion geweerd 19-jarige Krebbers WILLEMSBRUG IS MAANDAG AF Geketend protest PIN IN KAART ALBIJDEHAND1 DINSDAG i BEGINT HET! j JL Eén miljoen man kan niet meer werken Geld voor vakantie reizen even vast Alarmplan van Borssele goed Schakel: Aantjes niet terug 12.000 werk lozen meer GEVANGENE IN FILE POUmEBUSJE GIT Postuum uit partij gezet HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 WÊSê Israël mag verkopen Af en toe zon Zaterdag 1 november 1980 34e jaargang no. 10234 m&m ii Van onze sociaal-econ. redactie) DEN HAAG - Bij na driekwart van alle huizen in Nederland heeft technische ge breken. Met het hers tel van alle bouw technische gebreken zou zeker twintig miljard gulden zijn gemoeid. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. M i ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging soit/air» na 1745-19JOssr atardig na 9JXH6XOior pit Gistermiddag ketenden Rotterdamse uitkerings trek kers zich aan een pilaar, 's Avonds kn ipte de politie hen los. Ml Elke twee weken 'n spelronde yr HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 (Van onze redactie buitenland; WASHINGTON/TEHERAN/ STOCKHOLM - Met nog slechts vier dagen voor de Ame rikaanse verkiezingen waren er gisteren een aantal aanwijzin gen voor een spoedige vrijlating van de 52 Amerikaanse gijze laars. 9 Washington heeft gisteravond onmiddellijk de aanspraak van de zoon van de overleden sjah op de Perzische pauwentroon afgewezen. De 20-jarige Reza Pahlavi had zich enkele uren eerder in Cairo tot opvolger van zijn vader uitgeroepen. Amerika zei de huidige regering als de wettige te beschouwen. 9 Radlo-Teheran verklaarde dat een vrijlating van de gijze laars een overwinning voor Iran zou zijn. De radiocommentator zei dat een vrijlating niet moet wórden opgevat ais een laffe daad nu de gijzelaars een straf vah een'jaar hebben gehad. De uitzending was wellicht bedoeld om het Iraanse publiek voor te bereiden op een' vrijlating van de Amerikanen. 9 Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee dat de Zweedse chartermaat schappij Scan Air op verzoek van Washington een DC-8 ge reed houdt voor het overvliegen van de gijzelaars naar West- Duitsiand. 9 In Teheran lieten de islamiti sche studenten gisteren weten dat "hun" gijzelaars aan de Amerikaanse presidentsverkie zingen van dinsdag kunnen deelnemen. De studenten ver telden- niet hoe zij dat mogelijk willen maken, maar in het ver leden hebben zij zich altijd uit gesproken tegenstanders ge toond van vrijlating. Van die onverzoenlijke houding was nu geen spoor. 9 Een laatste aanwijzing kwam van ayatollah Hossein Ali Montazeri, die als opvolger vah Khomeiny wordt beschouwd. Montazeri hekelde in felle be woordingen het gedrag van de twintig parlementsleden die donderdag door weg te blijven van de zitting een parlements- beslissingoverde gijzelingszaak onmogelijk hadden gemaakt (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Het bestuur van.FC Den Haag bekijkt van daag welke mogelijkheden nog openstaan om trainer-coach Rob Baan alsnog los te weken van dé KNVB. Tot grote teleurstelling van voorzitter.Pieter den Duik be sloot het bondsbestuur gister avond de assistent van Jan Zwartkruis te houden aan zijn contract dat tot na het wereld kampioenschap voetbal 1982 in Spanje doorloopt. Baan had ge vraagd tussentijds van zijn ver- WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft Israel toestemming gegeven om te pro beren zijn jachtvliegtuigen van het type Kfir aan Mexico te ver kopen. (Van onze par lemen tsredactie) DEN HAAG - Tien procent van de beroepsbevolking één miljoen mensen - is niet meer in staat om te werken. Dat blijk t uit een onderzoek van de rijks overheid naar het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid. Vice-premier Wiegel zei giste ren, na afloop van de minister raadsvergadering dat het rap port openbaar wordt gemaakt. Volgens Wiegel is het van be lang voor de discussie over de sociale zekerheid en de betaal baarheid daarvan. Droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtige zuidoosten wind. 2nov. Jnov. op onder C7JS 17.06 Ottf 1706 maan op onder 0121 IW8' 02.37 IfcUO plichtingen te worden ontsla gen, opdat hij bij FC Dmn Haag de om gezondheidsredenen op gestapte Hams Kraay zou kun nen opvolgen. Kraay was op zijn beurt weer voorgedragen als alternatief voor Baan. Den Haag-voorzitter Den Duik (en hij niet alleen) heeft nu de stellige indruk dat persoonlijke gevoelens jegens de figuur-Kraay, met name bij het sectiebestuurslid Jaap van Praag, een tussentijds vertrek van Rob Baan in de weg hebben gestaan. „Anders kan ik het niet rijmen waarom men in het ver leden wél bondscoaches (Cor van der Hart, Fadrhonc) vroeg tijdig heeft laten gaan." Betaald voetbal voorzitter Eric Vilé: „Wij waarderen Baans. werk zo zeer dat wij hebben be sloten hem aan zijn contract te houden." Pieter den Duik even wel: „Hoe kan de KNVB nu ver der gaan met een man die ken nelijk dolgraag van betrekking wii veranderen?" herstel kost minstens 20 miljard Ais alle huizen in Nederland zouden moeten worden aange past aan de huidige woontechni- sche eisen zou ér eeh veelvoud van de nodige twintig miljard op tafel moeten komen. Bij een kleine vier procent van de wo ningen zijn de kosten van her stel zo hoog, dat zij rijp zijn voor de sloop. Van de huizen met gebreken komt 43 procent in aanmerking voor klein herstel, waarvan de kosten minder bedragen dan tien procent van de nieuwbouw- waarde. Van de woningen is 26 procent toe aan groot herstel. Daarvan liggen de kosten tussen de tien en vijftig procent van de nieuwbouwwaarde. Waar bouwtechnische gebre ken zijn geconstateerd komen vrijwel steeds ook woontechni- sche gebreken voor. Bij onge veer 1.3 miljoen huizen, dat is dertig procent van alle wonin gen, zouden de woontechnische gebreken moeten worden weg gewerkt. Uit het onderzoek is gebleken dat het voor de kwaliteit van de woning weinig uitmaakt oLdeze in eigendom is bij de bewoners of wordt gehuurd. ROTTERDAM - De vakantiereis van de Ne derlandse toerist zal pas na'afloop van de reis be taalbaar worden gesteld." Uit is een voorstel van staatssecretaris J. H. Ha- zekamp van Economische Zaken, dat inmiddels al door enkele reisorganisa ties is gehonoreerd. De gebroeders Andre en Robert Vertinden, direc teuren van de inmiddels failliet verklaarde reisor ganisaties Chrisloffel en Relax in Rotterdam, be ginnen nieuwe reisorga nisaties op grond van de formule, waarbij de reis- som wordt gestort op een aparte bankrekening, die pas door de verhuurder van het appartement en de vliegtuigmaatschappij opeisbaar is na afloop van de reb. Tussentijdse klachten kunnen dan worden opgevangen. Gerard Couvreur, di recteur van de Algemene Vereniging van reisbu reaus ANVR toont zich vrij enthousiast over deze opzet ..Maar het is wel de vraag of alle reisbureaus met deze regeling ak koord gaan." BORSSELE - In en rond de kerncentrale Borssele is giste ren een grootscheepse alarmoe fening gehouden. Daarbij werd ervan uitgegaan dat het een on geluk betrof waarbij radio-acti viteit in de buitenlucht kwam De algemene indruk na afloop van de oefening was dat het rampenplan functioneert zoals het is opgezet (Van onze sociaat- econ.redactie) DEN HAAG - In oktober is de werkloosheid in Nederland ge stegen met 12.000 personen, na melijk 9500 mannen en 2700 vrouwen. De totale werkloos heid is daarmee gekomen op 277.800 personen. Snds januari van dit jaar steeg de werkloosheid met om en nabij de 10.000 man per maand. Aan het begin van dit jaar stond de werkloosheid nog op 200.000 personen. APPINGEDAM - Een terug keer van Aantjes in de politiek is niet goed voor de Tweede Ka mer, niet goed voor het CDA en niet goed voor Aantjes zelf. Dat zei het CDA-Tweede Kamerlid schakel gisteren op een spreek beurt in Appingedam. Hij noemde het onjuist dat Aantjes weer op de kandidaten lijst van het CDA is geplaatst. Schakel verwacht dat de kandi datuur tussen nu en de verkie zingsdatum "een escalatie van gevoelens en reactie zal oproe pen, zowel binnen als buiten de kring van oud-verzetslieden." '•oïiv? LONDEN - Het Engelse voetbal staat aan de rand van een faillissement. Reden voor de voorzitters van de 92 betaal de clubs eensgezind de nood klok te luiden. Sedert het begin van dit seizoen kwamen ten op zichte van vorig jaar 730.009 toeschouwers minder naar de wedstrijden. Het is reden geweest voor Li verpool en Sunderland de poor- te te sluiten voor televisiecame ra's, volgens de twee clubs de schuldigen voor het leeglopen van de tribunes. Een van de (noodoplossingen die de voorzitters in Londen be dachten is het verdwijnen van de rode en geie kaarten uit bet voetbal "omdat ze negatieve bijverschijnselen voor de toe schouwers wekken." Het voet bal lijkt er harder door, aldus de voorzitters. Maar het voetbal is in praktijk ook veel harder geworden. Totnogtoe werden 54 rode kaarten geregistreerd te gen 39 vorig seizoen in dezelfde periode. De exodus van trainers moet tot staan worden ge bracht: in dit seizoen werden er 14 de laan uitgestuurd. Vrijwel zeker Is na de bijeen komst van dé voorzitters, dat volgend seizoen een zege met drie punten wordt beloond (in plaats van twee), dat het pro gramma wordt ingekort en dat de speeldag van zaterdag naar zondag verschoven wordt. Voor informatie over adreswij aging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tol 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. DEN BOSCH- Een 23-jarige gevan gene is uit een spe- ciaal beveiligd poli- tiebusje ontsnapt door een noodluik. Dat gebeurde toen het busje zich in een langzaam rijdende file bevond. De gevangene werd vanuit Rotter dam- waar hij we gens diefstal tot twee jaar was ver oordeeld - in een zogenaamd "parket busje" naar het Huis van Bewaring in Den Bosch vervoerd. Het busje r. 1 via Utrecht en e\ ;n voor deze plaats wist de man te ont- snapp .-n. De parket politie van de recht bank in Den Bosch is bezig met een on derzoek naar deze file-ontsnapping. (Van een onzer verslaggeefstorst AMSTERDAM - De 19-jarige Nederlandse violist Jaap van Zweden gaat voorlopig de plaats innemen van Herman Krebbers als eerste concertmeester van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Krebbers is na een ongeluk onlangs met invalidi teitspensioen gegaan. Jaap van Zweden leerde al jong viool spelen. Toen hij zeven jaar was. kreeg hij les van Loui se van Wijngaarden; drie jaar later werd hij leerling van Da- phine van Wely. In 1977, toen hij zeventien was, won hij het Os car Back-concours. Na zijn studie aan het Am sterdams conservatorium, die hij in 1978 afrondde, ging Van Zweden naar de Verenigde Sta ten om verder te studeren aan de befaamde Juliiaerd-school. Vorig jaar contracteerde het Concertgebouworkest hem voor het geven van drie concerten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het laatste stukje van d<~ nieu we Willemsbrug wordt maandagmorgen op zijn plaats gehesen. Om 10.30 uur wordt met het ophij sen van dit sluitstuk be gonnen. Om 11 uur moet de brug 'dicht' zijn. Namens Gemeentewerken wandelt mg. J. J. Boogerd. directie voerder op de Willemsbrug daarna met montagewer ker H, Stoutjesdijk over het sluitstuk naar de zuid kant Op pagina 21 een gesprek met de drie meesterreke- naars. die de brug ont wierpen. Jaap van Zweden, die niet in vaste dienst komt bij het Con- certgébouworkest. verdeelt zijn bezigheden tussen Europa en de Verenigde Staten. Na het vertrek van Krebbers was het Concertgebouw enige tijd geïnteresseerd in Wiktor Liberman; de concertmeester van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest Het RPho wilde echter aan een eventuele benoe ming van Liberman in Amster dam niet meewerken, omdat Li berman nog onder contract bij het RPhO staat "TotüfiHti low: MT Hikmt ROTTERDAM - Omstreek; negen uur gisteravond heeft dt Rotterdamse politie vier verte genwoordigers van de belan gengroeperingen van uitke- ringstrekkers met tangen losge knipt van een pilaar in het bij gebouw van de Spaarbank Rot terdam op de hoek Vieram- bachtstraat/Mathenesseriaan. De vier hadden zich vastgeklon ken uit protest tegen de maatre gel van de bank om trekken van weekuitkeringen als nieu we rekeninghouder te weigeren De bknk zegt dat de bijkantoren wekelijks overbelast worden. De politie nam de vier "ontke tenden" en nog twee pro teste-, rende bijstandstrekkers mee naar het bureau. Daar kregen zij een bekeuring wegens lo kaalvredebreuk. De actievoerders noemen de maatregel van de Spaarbank Rotterdam "discriminerend, ook al is hij van tijdelijke aard". PEKING - Twee inmiddels overleden, hoge Chinese partij functionarissen zijn postuum uil de partij gezet. Veiligheids chef Kang Sheng en vice-pre mier Xie Fuzhi zouden tijdens de Culturele Revolutie hebben samengezweerd met minister van Defensie Lin Piao en met de "bende van vier". Het Centraal Comité van de partij besloot tot deze maatrege len omdat Kang en Xie, die re spectievelijk in 1975 en 1972 overleden, "rechtstreeks hadden deelgenomen aan complotten te-i gen de hoogste leiding van dei partij en de staat", Het royement van beide furie-- tionarissen komt aan de voor avond van het proces tegen de "bende van vier". Hoofdver dachte is mevrouw Jiang Qing, de weduwe van Mao Tsetung. \fet de bende van vier zullen te-, gelijkertijd vijf medewerkers* van de in 1971 omgekomen Lir' Piao terecht staan. Lin Piao zou zijn omgekomen toen hij in een'; vliegtuig naar Rusland wildci vluchten. «5 UJpï7Mufiii^M.iv,ir<»»* vjo J»Atrt*» ourtr* «mum*» i O J?Q üOb 059 dd ?6ju»}9{ lm

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1