Koude wfnd kom maar gras maaien :een SLAAPBANKEN zeer Grondboorder gezocht op bonthuis Bedankt, 25 miljoen! If I m Koning Klant: Joep Bonn Officier: 'Dit is te gek9 Kom'ns over de t met eert 8 I I I i i Algerije valt mee Kou blijft vruchtenli liter fles VANDAAG BING0-CIJFERS OP PAGINA 5 INFORMATIE OVER BEZORGING: Woensdag 5 november 1980 34e jaargang no. 10237 Er waait een koude wind uit de Verenigde Staten. Niet al leen is Reagan, de Strauss van Amerika, met grote meer derheid gekozen maar bovendien zijn vele progressieve kandidaten voor Huis van afgevaardigden en Senaat in de rechtse stroomversnelling ondergegaan. "Het is duidelijk dat het Amerikaanse volk weigert de rea liteiten van 1980 te aanvaarden. Het droomt nog steeds van superioriteit ten opzichte van de Sowjet-Unie in plaats van te streven naar evenwicht. Het gelooft nog steeds aan de illusie van dé Pax Americana in plaats van de grenzen van zijn macht in de Derde Wereld te erkennen. Het blijft vasthouden aan de utopie van een stijgende welvaart ter wijl de economische verhoudingen zich grondig hebben gewijzigd. Amerika is diep gefrustreerd door Afghanistan, Khomeiny en de Opec. De verkiezing van Reagan belooft niets goeds. Niet voor het óntwapeningsoverleg, niet voor China. En helemaal niet voor de mensenrechten. De dictators in Zuid-Amerika kunnen weer rustig ademhalen, de armen in Afrika en Azië hébben niets van hem te verwachten. - Maar er is één troost: ook een Amerikaanse president kan de wereld niet meer veranderen. En één hoop: een conservatieve president slaagt er misschien beter dan een zwakke Carter in om het Amerikaanse volk te leren reali teiten te aanvaarden zoals De Gaulle eens Frankrijk heeft verzoend.met de onvermijdelijke ontwikkelingen in Alge rije. Europa staat thans voor de taak vast te houden aan een ontspanningspoliiiek. Aan een slaafse houding ia Van AgÜ-Van dér Klaauw bestaat minder dan ooit behoefte.* Z Van onze speciale verslaggever LOUIS VELLEMAN. LOS ANGELES - Ro nald Reagan, bijna 70 jaar, wordt op 20 januari de 40e president van de Verenigde Staten. Met een elektorale orkaan veegde hij de zittende De mocratische president Jimmy Carter van de po litieke kaart van dé Ver enigde Staten. 40 miljoen, api life mym mm Niets dan stralende ge zichten, vannacht in het. Century Plaza Hotel in Los Angeles: lachend kijkt aanstaande First La dy Nancy toe, terwijl dochter Maureen haar ge lukkige vader feliciteert. Be! 010- 14 74 00 O Meer over het abortus debat op pagina 11 (Van een onzer verslaggevers) jit MIDDELBURG - Kan de uitgever van het anarchis-J tisch maandblad Gramschap worden vervolgd wegen:, i het verspreiden van zakjes "puntige kaalkopjes" drugspaddestqelen die onder de opiumwet vallen? Mr A. P. Besier, officier van justitie te Middelburg, onder-' zoekt dat, „want het is te gek dat we de mensen heroint afnemen en hen bestraffen, terwijl we dit door de vin gers zouden zien." aldus mr. Besier. s- OïsïiKw.» HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 'Gif of niet eerst onderzoek' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Om Rotter dam te behoeden voor financiële rampen bij gifvondsten zal wet houder Mentink voortaan bij el ke grondaankoop een zoge naamde "gifclausule" opstellen. De gemeente hoeft dan niet zelf op te draaien voor het schoon maken van de grond als er gif wordt gevonden. Voordat er voor een gebied bouwplannen worden gemaakt, zal altijd eerst een gifonderzoek worden gehouden. "Gif of niet, van de affaire Lekkérkerk heb ben we geleerd, dat we niet zon der-onderzoek kunnen", aldus de wethouder gisteren op het stadhuis. De gifclausule is vooral van belang nu Rotterdam de oude havengebieden wil gaan bebou wen. Mentink: „We weten vaak helemaal niet wat er met die grond is gebeurd." Alle bouwplannen voor het Sirit Franciscusterrein zijn voorlopig opgeschort, omdat blijkt dat de grond daar giftige stoffen bevat Centraal Milieu-'- beheer Rijnmond heeft er te ho ge concentraties zink, cadmium en mangaan aangetroffen. Rijn mond is nu met een groot onder zoek-bezig.. Op het terrein lag vroeger een vuilstort. Rotter dam heeft volkstuinders aange raden de groenten ën fruit van hun tuintjes niet op te eten. GENEVE De aardbeving van 10 oktober in Algerije heeft veel minder slachtoffers ge maakt dan aanvankelijk ge vreesd werd. Tot nu toe zijn 2oM lijken geborgen en de verwach ting is dal het dodental niet sterk meer zal stijgen. WSHMiBSW Veel bewolking en in de oos telijke provincies sneeuwbuien, in de nacht en ochtend lichte vorst, met minimumtemperatu ren van min 3 graden. Overdag temperaturen om het vriespunt. 6nov.\ op ondt OM3 17 onder onder wme De Republikeinse partij, die versleten leek na Vietnam en Watergate, \Richard Nixon en Kissinger, werd door rond 90 miljoen kiezers (52 percent van het totaal) als een vuurspuwen de raket naar nieuwe ongehoor de en onverwachte kansen ge stuurd. Bovendien gebeurde datgene, waarvan alle deskun digen hadden voorspeld dat het niet kón gebeuren: een Republi keinse meerderheid in de se naat. We moeten teruggaan tot- de dagen van Eisenhower om dat te vinden. Tijdens de veel te lange ver kiezingscampagne is in de brij van de opinië-peilingen boven komen drijven dat de Amerika nen eën keus moesten maken uit tvëee slechte kandidaten. In de Stemhokjes.-gisteren, bleek dat het, volk-niet alleen Jimmy Car ter uit Georgia de-minst: goede kandidaat vond, maar de aller slechtste sinds lange tijden. ■Amerika bleek te 'walgen van Jimmy Carter.'Blauw was op de televisie-schermen de kleur van Reagan en zijn Grand Old Par ty. Blauw werd bijna de hele kaart van de Verenigde Staten. Nadat 93 percent yan.de stem- men was/geteld, had Reagan 469^ kiesmannen"van'42 staten achter zich/ tertoijl 270 kiesmannen al voldoende zijn om president te worden. Carter won in vier sta ten met 41 percent van de stem men achter zich. Reagan had vanmorgen al meer dan 40 mil joen stemmen, 51 percent An derson kreeg 7 percent, maar geen enkele kiesman. Massaal was Carter in de steek gelaten door de joodse Amerika nen, de arbeiders in de indus triestaten, de jonge mensen, de gezinnen van vader en moeder van middelbare leeftijd met twee kinderen. De hoge inflatie (ruim 12 pro cent), de acht miljoen werkelo zen, het tanende internationale prestige van de Verenigde Sta ten bleken voor de kiezers be langrijker dan de ouderdom van kandidaat Reagan of zijn moge lijk te wilde optreden In de we reldpolitiek. Sterker nog: moge lijk kozen de kiezers voor pre cies datgene waar Jimmy Carter gedurende de hele campagne zo tegen had gewaarschuwd, en kozen ze voor een man die be loofde Amerika weer een paar stevige poten in dikke laarzen in de wereld te geven om op te staan. De guillotine-snelheid waar mee het vonnis over Carter werd geveld kwam als een abso- wmi mm WASHINGTON - De verslagen president Jim my Carter kan na het af lopen van zijn ambtster mijn in ieder geval nog ergens terecht Miss Lil lian, die als moeder van de president natuurlijk ais weinig anderen be trokken was bij de ver kiezingsstrijd, heeft haar zoon laten weten dat hij maar naar zijn oude woonplaats Plains in Ge- - orgia moet terugkomen "om het gras te maaien en de tuin aan te harken". Carter zou best wel eens blij kunnen zijn met het verzoek van zijn moe der. Mogelijk kan hij zo straks als ambteloos bur ger nog een dollarcentje bijverdienen. Gebleken is dat de financiële positie van Carter, die voor hij president werd als miljo nair te boek stond, er niet op vooruit is gegaan. Rentenieren na de vier zeer zware jaren zit er -voor Carter nog niet in. lute verrassing, en maakte van wat een spannende dag had moeten worden, een bijna ver velende gebeurtenis. Carter zelf had al maandagavond van zijn eigen opinie-peilers gehoord dat hij er uitermate slecht voor stond. Gistermorgen, in Plains, zijn woonplaats in de staat Ge orgia, kon hij zijn tranen niet tegenhouden. De president van de Verenigde Staten huilde, ter wijl de dag nog moest beginnen. Later op de dag liet Robert Strauss, de leider van Carters campagne de Witte Huis-staf bijeen komen, om mee te delen, dat alles verloren was. Voor de staf betekende dat, dat ze hun banen binnen enkele weken zouden kwijtraken. "Laten wij", zei Strauss, "probéren waardig het toneel te verlaten." HILVERSUM - De Vara heeft Joep Bonn aangewezen als de nieuwe Koning Klant-leider. De kersverse presentator zal in januari voor het eerst op de buis te zien zijn, als de consu mentenrubriek in een andere formule van start gaat. slaapbankstellen. enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 (Van onze soc.-econ. red.) AMSTERDAM - CNV- voorzitter H. van der Meu- len vindt dat minister Wie gel (Binnenlandse Zaken) een "verregaande brutali teit" heeft begaan met zijn verklaring dat de bevolking bereid is de broekriem aan te halen, dankzij het feit dat premier Van Agt en hijzelf herhaaldelijk hebben geha merd op de slechte gang van zaken in onze economie. „Weet de heer Wiegel eigenlijk wel wat hij zegt". hield de christelijke vak bondsvoorman een CNV- gehoor in Amsterdam gis teravond voor. „Het is om even stil van te worden", vond Van der Meulen, die concludeerde dat de vakbe weging altijd meer heeft willen matigen dan de rege ring die een paar jaar gele den zélf nog handhaving van de koopkracht wilde tot tweemaal modaal (ruim 60.000 per jaar). „En nu komt Wiegel ons vertellen dat dankzij zijn inspannin gen de mensen zijn gaan in zien dat-het slecht gaat en dat er gematigd moet wor- den", aldus de CNV-voor- zitter. Van der Meulen waar schuwde tegen een nieuwe loonmaatregel. Volgens hem blokkeert die 'het overleg voor een heei jaar'. Hij wil dat werknemers en werkgevers zelf hun boon tjes doppen, „voordat de po litiek zich opnieuw, meester maakt van het werk dat wij behoren te doen." (géén ondtt nwmmtf) Vraag naar dt cfd. abonnat-icrvka maandag f/m vrijdag fat (9.00 «ar iaItrdog tot (4-00 uur Zi* ook odresien op dt strippoguw LEKKERKERK - De com mandant van de rijkspolitie te Schoonhoven heeft een interna tionaal opsporingsbevel uitge vaardigd tegen de Westduitse chemisch laborant U. Schlüter. Sehlüter is sinds half oktober verdwenen uit Lekkerkerk, na dat hij tijdens bemonsterings werkzaamheden in de veront reinigde grond van Lekkerkerk-, West een papier gevonden zou hebben met het adres van een laboratorium voor kernonder zoek. Dit duidde er volgens de grondboorder op dat er zwak- radio-actief afval gestort kon zijn. Het opsporingsbevel is uitge vaardigd op verzoek van het Lekkerkerkse gemeentebestuur. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Pas volgende week wordt het Kamerdebat over het abortus-wetsontwerp van de regering voortgezet. Vanochtend heeft de regering de Kamer laten weten dat haar antwoord zeker niet deze week komt. Er is nu eerst ka binetsberaad nodig. - Premier Van Agt is vanoch tend teruggekeerd uit China. Hij is echter niet met het hele gezel schap doorgevlogen naar Schip- hot om vandaar eventueel naar Den Haag te gaan. De premier stapte in Frankfurt al uit en is daarna per auto naar zijn woon plaats gegaan.- tn het abortusdebat bleken CDA en VVD gisteravond nog mijlenver uit elkaar te staan. De CDA-fractie is nog niet tot een eensluidend oordeel gekomen. Achter de schermen was fractie leider Lubbers driftig bezig de WD zover te krijgen daLdie af ziet van de eis, dat de vrouw zelf moet kunnen beslissen. Het CDA zou dan minder moeilijk willen doen over andere verlan gens van de WD. Ntajwendljk 84 020-241453 1* van Swindeflstc 7-9 020-054079 Amsterdam PARIJS - „Zonder haat, zon der geweld, zonder wapens. Be dankt" Deze leus lieten inbre kers achter op de muren van de kluis van de Franse nationale spaarbank in Parijs, waar zij 25 miljoen gulden hadden buitge maakt De leuzen op de kluisruimte waren vrijwel identiek aan de woorden die werden aangetrof fen na een inbraak in een bank te Nice, toen een bende onder leiding van Albert Spaggiari 23 miljoen gutden buitmaakte. De inbrekers in Parijs hebben in totaal 250 safeloketten in de bank gelicht In een kennelijk overhaaste aftocht lieten de in brekers juwelen, staven goud, effecten en waardepapieren achter. Volgens de politie waren zij alleen uit op contant geld. verspreidt jij Aan het deze week versche nen nummer van Gramschap is een zakje gehecht met gedroog de kaalkopjes,Deze padde- stoeitjes, die op het hele noorde lijk halfrond voorkomen, bevat ten de psychedelische stof psilo- cybine. Het gebruik ervan is de laatste tijd weer sterk toegeno men. In Rotterdam moesten on langs nog twee jonge mensen na het nuttigen van kaalkopjes in het ziekenhuis worden opgeno men wegens kortstondige krankzinnigheid. 'U Mr. Besier overweegt de uit«:| gever van Gramschap uitlok: king ten laste te leggen. ;s Het blad Gramschap wordt ir 'S het Zeeuwse Aerdenburg ver-Li: vaardigd en is in verschillende.'- boekhandels in het land ver-'j: krijgbaar. Het blad kwam ay:- eerder in het nieuws, ondermeer? door enkele maanden geteder,:ji een handleiding te publicererln voor het vervaardigen van me, lotov-cocktails. M Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rutie en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. naam: Adres: Tenminste, als u ons'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèi is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- ren rood, bruin blauw of groen Het formaat is L 50 bij 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend! «88 SSO «BS Stuur Het Vrije Volk naar: Postcode: .Plaats:. Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: - Naam:i Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur:O rood O bruin o blauw ogroen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1