Vijfender 1 I m 'Ontelbare menigte samengevloeid' 1 kreisel BON VOOR 2 W1KEW GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA Autoruit stuk.. /a8AH\ r Al VERANDERT DEMODE NOG 10 SNEL DE KRANT, DIE ACHTERHAALT HAAR WEL. helpt II direkt! 010-377588 RENAULT 2 Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tei. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 13 november 1980 LIED voor de grondlegsters van DVO DVO gaat nooit verloren. DVO staat bovenaan. We houden moed met volle zeilen en gaan steeds weer recht door zee Er zijn vier dames in ons midden, allen reeds met grijzend haar, maar waar zij voor moesten zorgen, komt steeds keurig voor elkaar. Daarom houden we hen in ere Dat hebben zij aan ons verdiend met him werken en hun zwoegen alles keurig uitgekiend. Die grondlegsters waren mevrouw van Lith, mevrouw van Eyck, mevrouw Dominie en me vrouw Braat. Zij zijn allen inmiddels overleden. S! wmmm mmmm Beetje afleiding Borreltje W Wmm Alleraardigst Niet in bestuur W Het bestuur is even van de gedekte tafel óp gestaan om voorde fotograaf te poseren. Staand van links naar rechts: mevr. Den Tuinder, mevr. Schaap, mevrouw Scholte, mevrouw Van Leeuwen. Op de voorgrond: mevrouw Ozephius, mevrouw Houtbra- ken en mevrouw Sjoerdsma. Door Vrijheid Ontstaan in een wat oudere formatie. Hoe oud staat binnen het zittende bestuur ter discussie, maar de redactie houdt het er gezien de autobus en de dopjes van de dames op, dat de kiek rond 1950 gemaakt werd. Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Voor een hele week! AutoglassenncA Inbouw Zonnedaken i'l J JONGE GEBRUIKTE AUTO'S AUTOBEDRIJF samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f7,10. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Naam. Adres woonplaats mtgm Vrouwen Gordonstraai laten uitstapjes manlief thuis SCHIEDAM - Het wordt nog een echte Schiedamse avond. In de tussenkamer is de tafel ge dekt Ieder heeft zijn glaasje voor zich en de dochter des hui zes loopt zich het vuur uit de stoffen om' iedereen van spijs en drank te voorzien. Want in deze stad is het erg onbeleefd zelf iets te pakken, maar de gastvrouw mag niemand in de verleiding brengen daar zelfs maar aan te dénken. We zitten bij mevrouw Den Tuinder-van Bommel thuis en óm de tafel zijn geschaard be stuur en feestcommissie van de :Door Vrijheid Ontstaan (DVO) <fe vrouwenvereniging van de Gordonstraat. Zo Schiedams als het maar zijn kan. DVO raakt nu al een beetje in feeststemming, want op 29 no vember wordt in zaal Beatrix bet vijfendertigjarig bestaan van de vereniging gevierd. Voor 'hiet eerst sinds het zilveren jubi leum mogen de mannen dan meedoen. "Eens in de tien jaar kunnen ze mee naar de feest avond," zegt mevrouw Houtbra- ken. "Als ze oppassen." Het is allemaal op Dolle Dins dag begonnen. Door de (valse) berichten over de oprukkende Canadezen raakte heel Schie dam in feeststemming. In de Gordonstraat begonnen volwas sen vrouwen kinderspelletjes te doen. Mevrouw Ozephius- Tuinstra stond er als jonge meid bij. "Ik weet het nog wel. Ze gingen steltlopen, blokkies ra pen, zakkies lopen en touwtje springen. En toen is er afgespro ken: na de bevrijding richten wij een echte vereniging op." De Gordonstraat moest net ais heel de stad door de donkere poort van de hongerwinter heen. Maar het plan van Dolle Dinsdag werd niet vergeten. In de zomer van de bevrijding kreeg de Gordonstraat meteen een actieve vrouwenclub, dus toepasselijk "Door Vrijheid Ontstaan" gedoopt Het doel: de vrouwen in die doodgewone buurt bezorgen, waar ze zo wei nig kans voor kregen: een beetje afleiding. DVO verzorgt al vijf endertig jaar uitstapjes voor de leden. Het aantal schommelt tussen de veertig en de vijftig vrouwen. De mannen mogen maar een ding; 's-avonds aan het begin van de straat wachten tot ze weer thuis komen. En het kan behoorlijk laat worden. "Er waren erbij, die kregen dan knok, maar dat hadden we er graag voor over." meent me vrouw Schaap-van Bommel. "We gaan weg. Jij kookt en als 't je niet bevalt, dan is daar het gat van de deur," zeggen de vrouwen van de Gordonsestraat volgens dit lid van de feestcom missie tegen hun echtvrienden, maar de mannen dragen die dag eenzaamheid met liefde. "Ik denk, dat we in '48 voor het eerst zijn uitgegaan," zegt de voorzitster Sjoerdsma-Poot. "We zijn toen met een bus vari Van de Ende naar Hoek van Holland geweest. Daar moest je het hele jaar voor sparen. Ik weet ook nog, dat we een snoep reisje ondernamen naar het Westland om druiven te eten." Tegenwoordig organiseert DVO twee dagtochten per jaar. Het geld daarvoor komt uit de twee gulden contributie per week en de opbrengst van bin- go-avonden. Vroeger was dat wel anders. Dan ging de voorzit ster met een bus in de touring car rond, omdat er niet voldoen de was voor iets extra's," vertelt mevrouw Sjoerdsma. "Er zat wel eens een knopie in ook," weet mevrouw Scholte, al jaren lang penningmeesteresse. Hoe gaat het nou op zo'n dagje uit? 's-Morgens verschijnen de leden aan de bus gewapend met de drie hulpmiddelen voor een leuke dag; een laken voor op het gras, een klein glas en een gróót glas. Mevrouw Sjoerdsma; "We vertrekken om een uur of acht en dan gaan we zo gauw moge lijk koffie drinken. Als dat ach ter de rug is, zoeken we een leuk plaatsje in het bos. Daar wordt dan een borreltje gedronken. Daarna gaan we lunchen en dan zoeken we nog een leuke tent of zo op, waar we iets kunnen ge bruiken, Maar in het bos hebben we altijd het leukste uurtje van de dag. Tegen een uur of zes gaan we dineren. Daarna nemen we nog een af zakkertje en zoeken een plek, waar je een beetje kunt dansen. Tegen een uur of elf gaan we op huis aan en daar wachten de mannen op ons." Deze uitstapjes zijn vol met alleraardigste gebeurtenissen. Zo stond een wel zeer bijziend lid van de vereniging eens - het was wellicht in het Amsterdam se etablissement Harkema - de handen te wassen in een wel bijzonder lage wasbak. En naar zeep had zij vergeefs gezocht. "Mens. je staat je in de pisbak te wassen," -had een bestuurslid geroepen, 't Is al lang geleden. "In die kroeg waren de borrel tjes 25 cent," herinnert zij zich nog. Iemand anders: "We gingen een keer bij de coöperatie eten. .Zo goedkoop was dat Ze zetten de sla op tafel en er kwam zo een tor uit" Mevrouw Schaap- Van Bommel: "We gingen vroe ger wel eens naar 't Kalfje tus sen Utrecht en Zeist. Daar had den we altijd veel plezier. We hadden mombakkesen op en we hielden voordrachten. Maar dat mens achter de bar vertrok nooit een spier van d'r gezicht Maar toen zei mevrouw Van Lith: de volgende keer zal ze la chen. En de keer daarop heeft zij iets geks gedaan met een paardekop en we zien ze een heel klein beetje glimlachen... en we hadden het aliemaai in de gaten. Jaaaaaaa... roept me vrouw van Lith, ze lacht. We hebben gegild..." "Met de dames onder elkaar ben je toch wel iets vrijer." zegt de voorzitter. Ondanks deze geslaagde uit stapjes staat DVO toch voor een probleem. Niemand wil in het bestuur. De huidige actieve le den zijn vaak dochters of fami lieleden van de oprichters. Op een enkele uitzondering na heb ben ze de pensioengerechtigde leeftijd ruimschoots overschre den, al valt dat niemand aan te zien. De jongere generatie wil wél mee op trip, maar organise ren, ho maar. Mevrouw Oze phius: "Er wordt dikwijls ge zegd door de jonge leden. Het gaat goed zo.. Maar als jullie weg zijn, is alles weg. We hebben da mes, die al vijfentwintig jaar in het bestuur zitten. Maar zulke dingen, dat kunnen zij niet op- Baly. Dam 5a, Schiedam. Tel. 010-267126.' Geopend v 10-18 u. Oond. Koopavond Leg vereist DagNxMWeekmd .Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam tl Eindelijk is het dan zover. De spoorlijn was klaar! De opening vond plaats op 31 mei 1847. De spoorwwg liep toen nog via een hulpspoor, dat de vorm van een hoefijzer had, omdat de eigenaars van het „Laantje van Van,der.Gaag" hun grond in eerste instantie niet aan de Spoorwegmaatschappij wilden afstaan. Uiteindelijk gingen zij toch overstag omdat de publieke opinie zich krachtig tegen hun manier van doen begon te ver zetten. Dat gebeurde ongeveer een week na de officiële ope ning, zodat men op 8 juni niet meer van het hulpspoor gebruik hoefde te maken. Maar laten we nu teruggaan naar 31 mei en eens kijken wat de Schiedamse Courant over die dag te meiden had: „De zoo zei gewenschte opening der 4de sec tie van den Hollandschen IJze ren Spoorweg heeft heden plaats gehad. Het heerlijkste weder begunstigde deze zoo hoog gewigtige en in hare gevol gen onberekenbaar nuttige ge beurtenis. Het stationsplein le-4 verde een bekoorlijk aanzien op: zoo door de ontelbare me nigte van toeschouwers van hier en elders saamgevloeid, als door de keurige versiering van het Stationsgebouw, hetwelk zoo binnen als buiten met vlaggen gedrapeerd en bloemen en groen getooid was." Die vlaggen (het waren er drie) waren met wapens ver sierd. De middelste met het wa pen van de stad Schiedam, de linkse met het wapen van Am sterdam en de rechtse met dat van Rotterdam. Behalve van bloemen en vlaggenpracht kon men ook nog genieten van aller lei gezellige klanken, want het muzikantencorps van de Schie damse schutterij was eveneens aangerukt. Natuurlijk waren er ook de nodige hoogwaardigheidsbekle ders aanwezig, zoals de presi dent van de Kamer van Koop handel, de Stadsarchitekt, de Stadssecretaris en de Burge meesters van Schiedam en die van Oud- en Nieuw Mathenesse. Ook Prins Hendrik was bij het gebeuren aanwezig. Om half twaalf kwam de feesttrein in Schiedam aan. Eerst kwam de locomotief „Amsterdam", daar na de locomotief „Rotterdam" met zes wagens, dan de locomo tief ,,'s-Gravenhage" en vervol gens de locomotief „Haarlem" met zeven wagens. Ik zal besluiten met het ge deelte, waarin men toen in de krant beschreef hoe die feestdag voor Schiedam eindigde, want beter dan dat zou geen mens het nu nog kunnen: „Prins Hendrik nam weer plaats in den trein en zette de tocht voort naar Rotter dam om Amsterdam en Rotter dam te verenigen door Neér- lands eerste spoorweg..." Henriëtte van Alderwerelt ..'jowr-y W brengen. De mensen hebben te veel. 't is de ene keer bingo, dan weer yoga. En dan is het weer trimmen." De Gordonstraat is trouwens ook niet meer, wat hij geweest is. Mevrouw Schaap - van Bom mel: "Vroeger was het leuk. toen zaten de mensen 's-zomers buiten, 's -Avonds wachtten de mensen met zijn alien tot de ijs- boer kwam. En tegen twaalven namen we een ijsje van vijf en dan gingen we naar bed. Als er 's-avonds natuurlijk vijf cent voor een ijsje was." Zij zelf woont nog in de Gordonstraat, maar heel wat DVO-sters zijn allang verhuisd. "Ik zou toch ook wel graag weg willen." zegt ze. Het comfort van de nieuw bouw lokt Maar verhuizen heeft nooit betekend, dat de leden DVO hebben verlaten. Daarom is de vereniging op de vijfendertigste verjaardag nog steeds echt van de oude Schiedamse Gordon straat." Je kunt van de oude sfeer óók iets in Groenoord of Nieuwland bewaren." mat Bovag-garantlabcwIJs vindt u In d* showroom van 3|M Gfdsmpto Blorsloot 40 VUardlngsn Tolsfoon 352951 Nu óók in Schiedam, Stationsplein 2, tel.:010-37.70.99. Stuur de bon volledig ingevuld in een open ertVélóp donder postzegel dan Het Vrije Voik, Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam, 3. l 'ft -

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3