^Gemeentebestuur |in begrotmgsslag IDA: uitgaven itisch tekijken PR: Politici door de eën voor leefbare stad9 Verhulsdonk (WD): Pik ben bloedserieus' D'66 wil meer bej aardenwoningen CPN overweegt moties over tarieven ''Laten we We 't Leek een Mentaliteit Vechtpartij tijdens alcoholcontrole 'M '-/m Radio Olympic uit de lucht schieda Nieuwe naam voor ziekenhuizen »-a> DINSDAG 18 NOVEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 4 SCHIEDAM - Het Gemeentebestuur van Schie- |dam is weer aan haar jaarlijkse begrotingsronde be- [gonnen. In 4 zittingen moet het college de begroting [voor 1981, de meerjarenbegroting en de beleidsnota [verantwoorden aan de raadsfracties. Tijdens de algemene beschouwingen die gisteren [werden gehouden gaven de partijen hun eerste in- drukken weer. Vanavond beantwoordt het college de gestelde vragen en gaat nader in op de meningen [van de fracties. Donderdagavond worden de inge- j diende moties in stemming gebracht en de afzonder lijke begrotingshoofdstukken goedgekeurd. Door Ruud Mameth en Wilma van Meteren SCHIEDAM - De spaarpot'van de gemeente moet nog meer aangesproken worden voor het welzijn van de Schiedammers. Dit is het verlangen van de meeste partijen in de Raad. Bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting nam alleen de WD een af wijkend standpunt in. De liberalen willen juist min stens 5 ton bezuinigen. Gé Brouwer (PvdA): "De beleidsnota van B en. W is vaag. Het college kan zich zo geen buil vallen op het punt van welzijnszorg. yp Onduidelijk beleid ftt U Stopcontacten Ricardo Ome Jaap krijgt steun van jongeren die handteKe- ningen gaan verzamelen. V *4 Gemeentegelden nieii o js paren maar i;iitge mi aan welzijn -O, -*m.A SCHIEDAM - De enige partij Idie moeilijkheden had om bin- Inen de spreektijd van 45 minu- [ten te blijven, was het CDA. De I christendemocraten gingen in [hun algemene beschouwingen I uitvoerig in op allerlei details. [Thema was: Wordt planning leen plaag? Het CDA betreurt Idat een deel,van het prion tei- Itenprogramma 'niet 'gehaald Iwordt Siem Rosman: „Dat hon- Iderd procent uitvoering van het Iprogramma niet haalbaar is in Ide praktijk, willen we nog wel [aannemen. Maar een planning [heeft ook een taakstellend ka- I rak ter." De christen-democraten vin- Iden dat het afgelopen jaar een I aantal goede zaken zoals de stadsvernieuwing, het wijkcen trum in Noord en de fusie tussen de ziekenhuizen, zijn gereali seerd. Toch hebben zij nog wen sen genoeg en vinden het daar om goed dat de spaarpot van de gemeente wordt aangesproken. „Juist in de huidige economi sche omstandigheden is er aan leiding om enige financiële durf op te brengen." Wel meent de partij dat de uitgaven kritisch bekeken moeten worden. De wensen: snelle uitvoer wo ningbouwplannen in Noord, meer aandacht voor ouderen, aansluiting op de kabel voor mensen aan de stadsrand, wijk- centia voor alle wijken, VVV en voor! .chting bij elkaar brengen en 24~uurs crisisopvang. Zolang het nog kan, wil de Partij van de Arbeid profiteren van de reservegelden. De frac tievoorzitter Gé Brouwer vreest dat door de teruggang in de eco nomie, er straks geen geld meer is om belangrijke welzijnswen sen te vervullen. „Waar moeten dadelijk alle groepen heen die hun vrije tijd weieens op een andere manier willen besteden dan voor de buis- te hangen? Zonder ontmoetingsruimten kunnen we welzijn op wijkni veau wel vergeten. Is het ont breken van aceomodatie niet één van de grote problemen voor de culturele minderhe den?" De WD daarentegen vindt wethouder Schee res van financien maar een „pótverte- rende linkse knaap". De partij wil bezuinigen op de posten voor het weg- en parkonder- houd van Gemeentewerken. Bo vendien wil zij voorzieningen als skateboardbanen en de wie lerbaan schrappen. D'66 en de CPN vinden het vormen van een gemeentelijke spaarpot uit den boze. Zij willen er nog meer geld uithalen. Ul- ferd Bruseker (CPN): „Geld overhouden duidt erop dat het college de gemaakte plannen niet tijdig aanpakt en uitvoert. De gemeente is te laks met haar beleid. Er wordt veel beloofd, maar te weinig gedaan". D'66 vindt dat B en W zo niet vrolijk door kunnen gaan met het ver hogen van de belastingen. „Het lijkt ons eerlijker deze tarieven te bevriezen tot een tekort op de gemeenterekening ontstaat" Een ander belangrijk punt dat tijdens de begrotingsbehande ling ter sprake kwam was een gebrek aan beleid ten aanzien van buitenlanders. Vooral Her man Noordegraaf (PPR) maakte zich sterk voor deze minder heidsgroepering. „Binnen tien jaar zal het aantal migranten in Schiedam verdubbeld zijn door gezinshereniging en een hoog geboortecijfer. We moeten stre ven naar aanvaarding van de buitenlander door de Schiedam se bevolking. De migranten heb ben recht op behoud van eigen cultuur. Maar het is teleurstellend dat voor deze mensen zo weinig ont moetingsruimte beschikbaar is ai geldelijke steun ontbreekt. Het is me een doorn in het oog dat het college nog steeds geen goed beleid heeft ontwikkeld op dit gebied." Haaks op het warme pleidooi van Herman Noordegraaf staat de mening van de WD. Gerard Verhulsdonk vergeleek Neder land met een spons, gedompeld in een emmer vol met buiten landers en rijksgenoten. „Die emmer is nu verzadigd." D'66 kwam gisterenavond met ideeèn op tafel om het migranten beleid daadwerkelijk een impuls te ge ven. „Het kabinet stelt 9 miljoen beschikbaar voor de inspraak van minderheden. Heeft Schie dam zich al aangemeld daar voor?" Ook willen de democra ten graag dat B en W bekijken of in Schiedam een educatief centrum voor anderstaligen van start kan gaan. 7/w' y/A- SCHIEDAM "Willen we een stad krijgen waar het goed wo nen. werken en ree ree ren is dan sullen wij als politici door de knieen moeten." Deze stelling is afkomstig van de PPR- een mansfractie van Herman Noor degraaf. "Wij zullen veel meer dan tot nu toe het geval is, moe ten leren de stad te zien door de ogen van kleine kinderen. Een stad die voor kinderen leefbaar is, is dat ook voor meerderjari gen." De inrichting van zo'n stad heeft in Noordegraafs rijke fan tasie al concrete vormen aange nomen. Het gemotoriseerde ver keer moet tot een minimum worden teruggebracht, grote parkeergarages op 5 a 10 minu ten loopafstand moeten het ruimtebeslag en onnodig ge bruik van de auto terugdringen. SCHIEDAM - Alle registers gmgen bij de VVD open.'Het or gel van de partij braakte een golf van moties en amendemen ten uit. In duet gaven Cor van TÏlborg en Gerard .Verhulsdonk hun kritiek weer op het beleid van Burgemeester en Wethou ders. Verhulsdonk bezong de baard- en spijkerbroekdragers en verzandde nogal eens m een „uitzinnige" beeldspraak. „Zij schrijven een scriptie, le veren deze in als onderdeel van hun-studie (meestal politieke of sociale wetenschappen) met' het dbel deze studie snel, af te ron den om zo spoedig mogelijk op een kandidatenlijst te komen voor een bestuursfunctie. De spijkerbroek, trui, sandalen en warrige baard worden haastig omgewisseld voor een driedelig r-A kostuum met wolmerk, een snelgesneden shirt met bijbeho rende clubtas." De WD'er noemde het een voorbeeld van linkse „protes- terijen" door een nieuwe elite. Het was veel raadsleden echter niet duidelijk waar hij naar toe wilde met zijn betoog. Over zijn voordracht: „Ik ben bloedse rieus. Er bestaat ontevreden heid. Ik houd de raad een spie gel voor wat er aan de hand is en dat mag op mijn leeftijd." Zijn partijgenoot Van Tilborg werd over het algemeen serieu zer genomen. Hij kwam met twee wijzigingen om geld te be sparen en een amendement om de invoering van baatbelasting af te schaffen. Bovendien heeft hij twee moties ingediend die respectievelijk voorstellen dat de Raad beslist over personeels uitbreiding bij de gemeente en dat de VVV losgekoppeld moet worden van de Schïedamse Ge- rreenschap. De laatstgenoemde wordt ondersteund door het CDA en D'66. De woning en omgeving moet zoveel mogelijk in handen ko men van de mensen zelf zodat ze daar iedere gewenste vorm aan kunnen geven. "Experimenten verdienen van het gemeentebe stuur alle steun en moeten zelfs gestimuleerd worden," zo meent de PPR. Het college krijgt dan de taak om een bouwwinkel op te zetten waar de bewoners alle gewenste informatie over hun nieuwe woning kunnen krijgen. Via commissies moeten de menseiu de kam krijgen hun adviezen maar ook als dat mogelijk is, hun beslissingen kenbaar te ma ken. Zo kunnen bewoners zelf bepalen hoe zij hun straat in willen richten. Het zonne-energie project in Schiedam is volgens Noorde graaf een stap in de goede rich ting om de mensen onafhanke lijk te maken van de grote cen trales. Daarnaast zou hij ook graag de nodige aandacht be steed zien aan windenergie. Een andere factor die democratise ring en het vergroten van de maatschappelijke weerbaarheid in de weg staat, is volgens de PPR de professionele dienstver lening Het bevorderen van vrij willigerswerk, doe-het-zelven en verzorgend werk zou een mooi tegenwicht vormen, stelt de partij. SCHIEDAM - Bij de Demo craten ligt dit jaar het accent op de woningbouw. Ook deze partij diende net als de liberalen mo ties in. Ondersteund door de WD kwam D'66 met-het ver zoek aan het college om een oommissie van raadsleden in te stellen die met spoed gaat on derzoeken hoe tot een snelle aanpak van de binnenstad kan wonden gekomen. De andere motie, mede onder tekend door de PPR en CPN, spreekt de wens uit dat begin 1385 de woningvoorraad zo moet zijn aangepast dat een kwart van alle ouderen in een bejaar denwoning kan wonen. De drie partijen willen dat bij de stads vernieuwing in de oude wijken al een aanzet wordt gemaakt om de achterstand in té lopen. Behalve op inspraak legde mevrouw Peterhans'ook het ac cent op de volksgezondheid. Het motto van D'66 is „voorkomen is beter dan genezen". De partij vindt dat de nadruk gelegd moet worden op de eigen verantwoor delijkheid. „De gemeente moet zorgen voor gezonde levensom standigheden." Mevrouw Peter hans vond dat ook de Raad maar een steentje daaraan moest bijdragen en diende een motie *in - ook ondertekend door liberaal Verhulsdonk die de ene na de andere sigaret op stak dat er voortaan tijdens raadsvergaderingen niet meer gerookt mag worden. SCHIEDAM - De CPN vindt het onbillijk dat in deze tijd waarin de koopkracht steeds verder terugloopt, de tarieven voor gas, water, en electra steeds weer trendmatig worden verhoogd. Ulferd Bruseker deed daarom het voorstel om deze bijdragen te bevriezen. "Bij koopkrachtberekeningen en de prijscompensatie worden deze heffingen niet meegere kend. De aardgasprijs zal op 1 januari met 10 cent per kubieke meter omhoog gaan. dit komt neer op een lastenverhoging van 330 gulden per gezin op jaarba sis. Ik wil hierbij dan ook de suggestie doen dat de gemeente Schiedam de prijsverhoging aan de Gasunie weigert te betalen, en dat ook formeel aan deze in stantie en de minister laat we- ten."Bruseker betoogde verder dat de waterprijzen m deze ge meente de hoogste van Neder land zijn. "Opnieuw krijgen wij een tariefsverhoging uit Rotter dam voor onze kiezen, die door het college wordt geaccepteerd en doorgeschoven naar de Schiedamse bewoners. Er moet onderzocht worden of het moge lijk is de waterprijzen voor deze gemeente op het huidige niveau te bevriezen." Afhankelijk van het antwoord van het college overweegt de CPN rond deze tarieven een aantal moties in te dienen. SCHIEDAM - Wélzijn is het thema van de PvdA-beschou- wing van dit jaar. De harde uit gangspunten van een socialisti sche welzijnspoiitiek zien er als volgt uit: - Gelijkhe'd van men sen in kansen en rechten, dat* geldt in het algemeen, zowel voor culturele minderheden als ook Vooreen meerderheid in on ze samenleving: de vrouw. - Het tweede uitgangspunt is zelf bestuur en medezeggenschap van burgers in woon-, leef- en werksituatie. - Het derde uit gangspunt vormt de solidariteit, waar in principe alles uit af te leiden is. Naar de Schiedamse situatie toe vertaald betekent dit voor de socialisten dat er meer aandacht moet worden besteed aan cultu rele minderheden. De partij meent dat de gemeente voor de ze migranten tot nog toe geen duidelijk beleid heeft gevoerd. Aan hun woon- en leefsituatie ontbreekt nog veel. De moge lijkheid die deze mensen hebben om daar zelf verandering in aan te brengen is vrij gering. Frac tievoorzitter Gé Brouwer deed daarom het voorstel om een ste delijk opbouwwerker voor bui tenlandse werknemers in over weging te nemen. De stadsvernieuwing is een ander welzijnsonderwerp uit de beschouwing van de socialisten. De inspraakprocedure moet veranderen,- zodat de bewoners centraal komen te staan. Ze moeten de kans krijgen hun wensen op een rij te zetten met behulp van een onafhankelijk deskundige. Daarna moeten de Harde randvoorwaarden in de commissie R. O. worden vastge legd Vervolgens wordt in het projectteam het plan verder voorbereid. De commissie R. O. kan alleen dan negatief advise ren als de plannen strijdig zijn met de randvoorwaarden of het algemeen belang. Radio Omroep Zuid (ROZ) ligt er uit. En Leendert Taal, alias «ome Jaap" is er kapot van. „Ik ben 65 jaar, beb een been en wat mij nu nog rest is lang zaam dood te gaan in mijn fauteuil. Want ROZ was mijn lust en mijn leven en nu ze m'n spullen ter waarde van f 4600,- hebben meegepikt, hoeft het voor mij niet meer," aldus ome Jaap. Gistermiddag om half een maakte de Radio Opsporing» Dienst (de ROD) een einde aan bet illegale radiostation. Een station, dat volgens insi ders, uren luisterplezier be zorgde aan invaliden, zieken, bejaarden in verzorgingste huizen en patiënten in zieken huizen. Ome Jaap: „Ik was de groot ste van Rotterdam. Dat ver leide de ROD, bij monde van inspecteur Den Otter, mij zelf. Dagelijks was ik goed voor 20-25 duizend luisteraars. Geen vlieg deed ik kwaad. Niemand had last van me, niemand stoorde ik. En als je dan ziet hoe ze je als een mis dadiger behandelen. De hele straat bij me sloten ze af met politiewagens, alsof bet een razzia betrof. Komen er vijf agenten bij mij naar boven met een politiebond. 'Daar sta je dan tegenover met je éne been. Is dat nou nodig om met zo'n overmacht bij een bejaarde invalide man binnen 'te vallen, denk je dan." Radio Omroep Zuid zou op 12 december dit jaar een jaar be staan. Er was ai een feest ge pland in gebouw De Koepel in 't Mallegat, nabij de oude gas fabriek bij Feijenoord. ROZ L zond dagelijks uit van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's middags op 103.2 Mgh op het FM-ka- naai. Zondag was er nog een extra programma van 9-14.30 uur. Op zaterdag gebruikten de jongeren de ROZ van 9-13 uur om er een jongerenpro gramma mee uit te zenden. Ome Jaap: "Dat is nou alle maal voorbij. Want, zo werd - me gezegd, als ze mé nog een keer zouden pakken, rukken ze alle stopcontacten uit m'n muren en word ik gearres teerd. Zoals de zaken er nu voorstaan kom Ik er niet meer bovenop. Geld voor nieuwe apparatuur beb ik niekik heb gewoon niks meer. Ze kunnen me straks van de armen be graven.". Maar zo ver is het nog lang J niet Luisterfans van ROZ gaan «ten actie op poten zetten ma de radiozender legaal te maken. Dit willen ze doen door middel van een handte keningenactie. Die worden nu (gemaakt en vervolgens ver spreid bij alle Rotterdamse ziekenhuizen, bejaardente huizen en verzorgingstehui zen. Bovendien komen ze te liggen in allerlei winkels in Rotterdam-Zuid, met name in de Beijerlandselaan (firma Hops o.nx). Een ander illegaal zendsta tion, Radio Ricardo, gaat eveneens actie voeren voor de ROZ van Ome Jaap. Ricardo: "De ROZ en ik werkten altijd nauw samen. Ging ome Jaap eruit dan kwam ik er in en omgekeerd. Ik laat hem non niet vallen. Ik vind het ver schrikkelijk dat ze een invali- de man als ome Jaap zijn le venswerk hebben afgepikt Met die handtekeningenactie doen wij mee. Vanavond zul len we daarop wijzen in onze uitzending van 18.00 - 22.00 uur op FM 164 Mhz. Ook wij verzorgen program ma's voor ziekenhuizen en be jaarden- Natuurlijk zijn we voorzichtig geworden, na wat er met ome Jaap is gebeurd. Aan de ene kant begrijp ik die actie van de ROD niet Net als ROZ zijn wij storingsvrij. Niemand heeft dus last van ons. Bovendien verdient de 1 PIT goud aan ons. Want elke dag krijgen wij 200 telefoon tjes met verzoeken binnen. Tel daar de ROZ bij op en je bomt op 400. Reken dat maar eens uit per week a 16 cent per gesprek. Dat zijn kapitalen," aldus Ricardo. FIT Mevrouw Schoor uit Den jfiaag, namens de PTT, vertelt het volgende: "De ROD grijpt alleen in als herhaaldelijk klachten van omwonenden binnen komen. Dit was bij de ROZ kennelijk het gevat Want op een of twee telefoon-1, tja van misschien jaloerse zendpiraten, reageren we niet Het moet dus echt gaan om tientallen klachten voordat we zo'n zender uit de lucht halen. En bovendien verbiedt de wet nou eenmaal particu- - - - Here omroepen, 1 Alleen via CRM kan je komen tot een legale zender, maar dan moet 'ie wel regionaal zijn, net als Radio Stad Am sterdam. Misschien dat de meneer van ROZ iets kan gaan doen via de Ziekenomroepen," al dus de ITT-woord voerster. Wat eer» mentaliteit!". -gjjr schrijft mij mevrouw D. J. Patijn, Er/dijk 47 uit Rotterdam. „Loop ik donder dagmiddag omstreeks 3.4 5 uur op de Reijerdijk naar de over- 1 steekplaats, rijdt er een groen FTT- bcstelioagentje, expres hard door een plas. En wel zo dat mijn kleding en schoenen onder de modder zaten. Hoe zou hij het vinden, als dit zijn eigen vrouw overkomt? Hij lachte zich werkelijk naar stapte uit en lachte mij mid den in mijn gezicht uit Wat een mentaliteit van die vent" Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De aanhouding van de Rotterdammer H.P, (41) voor een alcoholcontrole heeft de politie zondagavond handen vol werk gekost De man reed met zijn auto over de Lange Kerkstraat en werd aangehou den voor een blaas test De uit slag van positief, P. werd ge vraagd mee naar het bureau te gaan. Hij weigerde en werd daarop formeel aangehouden. Het felle verzet dat toen volgde trok de belangstelling van de klanten in een naburig café, die de man prompt te hulp kwamen. Dne mannen trachten P. uit de handen van de agenten te hou den: P.G., T.P., en H,V. De eerste twee personen trokken zo fel van leer dat politie-assistentie nodig was. In zijn gevecht schopte P. één van de agenten tegen de vlakte, zijn redder in" de nood T.P. sioeg daarop nog een ruit uit de surveillance-wa-' gen. Op het moment dat de café bezoekers ook onderling slaags raakten haalden de agenten een politie-hond uit Rotterdam om, de orde te herstellen. De ploeg werd overgebracht naar het bu reau waar ze hun. misdragingen voortzetten. P. weigerde bloed af te staan. Een arts van de GG en GD constateerde bij de ge wonde agent een gekneusde knie en bij de café-bezoekers T.P. en P,G, wonden in het ge zicht die ze elkaar hadden toe gebracht. Het onderzoek is mo menteel in yolle gang. {Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na de fusie van het Nolet en Gemeente zie-' kenhuis, zullen beide onder de nieuwe naam Schielandzieken- huis gaan werken. De stuur groep en de besturen zijn het helemaal eens over de naamge ving „Schieland" houdt duide lijk verband met Schiedam, is eenvoudig uitspreekbaar en voorkomt misverstanden over de schrijfwijze. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De illegale zen der radio Olympia is zaterdag middag rond half 5 uit de lucht gehaald. In het pand aan de Mgr. NolensSaan trof de politie de Schiedammers S.S. (20), J-' van de G. (19) en de eigenaar van de apparatuur C.S. (15) aan. Het drietal is voor verhoor naar het bureau gebracht en kon daarna weer huiswaarts gaan De zender is in beslag genomen evenais 2 draaitafels, een ver sterker, tuner, 2 cassettedecks, een mengpaneel, klokradio, hoofdtelefoon, 800 singles, 80 Ip's, 22 cassettes, en 2 tape-re- - corder banden. j)

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2