Honderden bezwaren t tegen LPG-haven rotm Alcoholisme (3) tevige banden iet buitenland Inpakken (2) iSllllll liÉtlüüilHR ersenschudding na aanrijding Frits Katee Kwartet in Jazz-kamer Jeugd in Noord kraakt bibliotheek Folkfestival in Vlaardingen?: mm schièdam Veel verzoeken voor ui lk heef Rietje! Dit zijn mijn vriend- xyès. Johnny, Reinier, Her- A mannetje en Chrisje. Wij U) vormen een club! Dus hef verfje heeff graag een verfdoos, is hef niet? Of heeff hij misschien liever een voetbal? Hij zegt hef maar hoor, Kaaf be taalt wel Sn ik... ikke verfdoos. 13 processen- verbaal bij snelheidscontrole verdwenen Geld gestolen uit bureaula WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 door RENE SAUVEUR en RUUD MARNETH I SCHIEDAM - "De pot plai-reserve is een ap- kltje voor de dorst. Nu. re dorst beginnen te krij- p kunnen we die daar- rn best aanspreken." l/ethouder Reinier cheeres (financiën) rea- pert hiermee op het Landpunt van de ge meenteraad dat de Schie- amse spaarpot nog meer koet worden aangespro- Goedkeuring Wethouder Herman Posthoorn kreeg van PvdA-frac tievoorzitter Gé Brouwer inderdaad de verfdoos, waar om hij in het plaatje vraagt. De bewindsman voor Vor ming en Recreatie kon de grap maar matig waarderen. Hij had liever een schilderscentrum in de binnenstad cadeau gekregen. Tekeningen door Harr Wiegman. De club van Burgemeester en Wethouders, zoals Harr Wiegman ze voor ons tekende. Gisteravond legden ze allemaal verantwoording af voor hun beleid tijdens de Beantwoording Eerste Termijn op de Meerjarenbegro ting van Schiedam. Zou de baard van Reinier echt nep zijn? Grootmoeder Stadsvernieuwing De jongerenverlaten zonder verzet het ge bouwtje. De politie sluit de nood biblio theek weer 'hermetisch' af en rijdt het grasveld op om de jeugd in de gaten te houden vanuit de wagen. ■'Hyy.iw y** *—*m. - ■<.-***?+:i^cto^-res-r^*» ****-%■ u\uuft.iuMWHw i Ui.- Werk aan piannen onderschat' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Meer dan 500 mensen hebben bezwaar aange tekend tegen de vestiging van een LPG-aanlanding van de BP in het Europoortgebied. Laatst schreef ik u over W een bijzonder schrijnend geval van een Spanjaard, Agostin Gonzalez Benavenie, in de Rotterdamse Ffederik- straat Het ging over een man tassen de 55-60 jaar die als ge volg van alcohol zo aan lager wal was geraakt dat hij niet meer voor zich zelf kon zorgen, in een vuilnishoop leeft in zijn woning en daardoor een ge vaar oplevert voorde buurt; een tweede Oleanderstraat, schreef ik toen. Deze man is vel over been, leeft in een voortdurende alcohol roes en heeft, als instanties niet ingrijpen, niet lang meer te leven. Een mensenleven is ermee gemoeid. En een mens vind ik, kan je niet zonder meer laten verdrinken (al is het in zijn eigen alcohol), ter wijl wij aan de kant staan, zonder een poot uit te steken. De situatie met Agostin Gon zalez Benavente is nog steeds onveranderd. Gonzalez vocht overigens als een leeuw tegen Franco in de Spaanse burger oorlog. Onlangs ontving ik een „noodkreet" uit het St. Joris Gasthuis te Delft, een instituut voor alcoholverslaafden, waar ene Tom, een vriend van Agos tin, mij vertelde: „Laat instan ties hem alsjeblieft hier naar toe brengen. Al was het alleen maar om hem te laten zien dat hij hier liefdevol wordt ont vangen en dat zijn leven kan worden gered. Hij hoeft er niet mee in te stemmen. Maar laat hij gewoon komen kijken." Timt reageerde wel op mijn verhaal over Agostin Gonzalez. Hij trok daaruit zijn eigen conclusie en zei: „Ik besef wel dat ik hulp nodig heb en om niet in zijn voetsporen te tre den en daarom heb ik me laten opnemen." Wijkagent De wijkagent van het bu reau Boezemsingel, Dick Ver- stoep en brigadier Johan Ka reis, zo vertelde Tom mij, speelden hierin een belangrij ke roL Zij verdienen een pluim op hun hoed dat zij mij zover hebben begeleid en ik ben hun uiterst dankbaar. Wil jij, Jim, hun dit alsjeblieft laten weten en vraag hen als jeblieft of ze ook iets voor Agostin Gonzalez willen doen omdat hij anders doodgaat," aldus Tom uit het St Joris Gasthuis in Delft Bij deze Met Tom gaat het overigens, na enkele dagen van een moeilij keontwenningskuur, goed. Hij beloofde mij de lezers van HWregelmatig op de hoogte te houden hoe het met hem verloopt in het instituut voor alcoholverslaafden. Tom is er in ieder geval optimistisch over en hoopt binnen een half jaar er als genezen weer uitte komen. Tomvan deze plaats, tvens ik je aller sterkte toe met je moe- idige besluit Hou je haaks. En tot spoedig weerziens.' Ook na mens je paf Bij de bezwaarden horen o.a. de gemeenten Bernisse en Spij- kenisse, de Stichting Het Zuid- Hollands Landschap, de Stich ting Natuur en Milieu en de Graanelevator Maatschappij. Van de particuliere bezwaarden is de overgrote meerderheid af- •komstig uit Hoek van Holland. De gronden van de bezwaren zijn zeer uiteenlopend. De alge mene gedachte achter de bezwa ren is echter, dat volgens de in dieners de gevolgen van een aanlandingsplaat voor LPG niet zijn te overzien. Gezien het grote aantal be zwaarschriften verwacht de ge meente Rotterdam, dat ze pas over een half jaar in de gemeen teraad ter discussie gesteld zul len worden. ICDA en CPN lieten gisteren in Ln beschouwingen weten dat I meer spoed moet worden ge it achter het uitvoeren van de Imaakte plannen. Tijdens de l-antwoording in eerste termijn pf Scheeres als oorzaak van de Irtraging, de onderbezetting pn het ambtelijk apparaat aan. In- en externe factoren spelen lerin een rol. Het werk is on- fcrschat Ook was het nodig de bogte van de uitgaven nog eens I bekijken, en dat neem t ook Ijd in beslag." Onder de externe factoren re pt Scheeres de inspraakpro- Idures. "Die leiden nogal eens |t vertraging, wat niet weg- bemt dat het hier om een goede lak gaat. Verder speelt de bedkeuring van begrotingswij tingen en raadsbesluiten door kdepu teerde Staten een rol. De kjvincie heeft daar op dit mo- lent meer tijd voor nodig, zeker s het gaat om het aanspreken Ln saldi-reserves." [Toch rekent Scheeres op de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De verkeerspo litie van Schiedam heeft maan dagochtend van 11.00 tot 12.00 uur een snelheidscontrole uitge voerd met Mesta-apparatuur, op de verbindingsweg tussen Rijksweg 19 en 20. Tijdens He snelheidscontrole werden 13 be stuurders aangehouden wegens te hard rijden. Allen kregen een proces-verbaal. De hoogste snel heid die werd behaald was 103 km per uur. f goedkeuring van G.S. "De meer jarenbegroting heeft rond 1982 een tekort van 4 miljoen, dat met reserve-gelden gedekt kan worden. Het vooruitschuiven van dit probleem is aanvaard baar omdat financiële dekking toch aanwezig is." Wethouder Posthoorn (Vor ming en Recreatie) ging in op het betoogvan VVD-er Ver- hulsdonk die stelling nam tegen de. "gesubsidieerde spandoek dragers". "We moeten accepte ren dat de mensen mondiger worden en de overheid moet le ren daar beter mee om te gaan." .zo meent hij. De opinie van Ver- hulsdonk dat het oplossen van problemen niet meer door grootvader en grootmoeder ge beurt maar door onpersoonlijke beroepskrachten, sprak Post hoorn tegen. "De welzijnswer kers waar de VVD op doelt zijn er niet op uit om die onmisbare plaats in te nemen, maar de tij den zijn zo veranderd dat groot moeder het niet meer alleen af kan." Schmidt. Henk Rijnberg op drums en Patrick van Helsdin- gen op piano. Het kwartet be gint om 21.30 uur. De jazzkamer is geopend van 21.00 tot 1.00 uur. De toegangsprijs is vijf gulden, optreden van een jazzgroep. Vanavond komt het Frits Katee Kwartet dat al verschillende platen heeft gemaakt Behalve Frits Katee zelf spelen in deze .dixielandband gitarist Alfred Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De jazzkamer boven bij theater De Teerstoof trekt aardig veel publiek. Iedere woensdagavond is er een 'life' 'Wij willen eigei clubgebouw' Posthoorn gaf felle kritiek op de Verhulsdonk-beeldspraak dat Nederland lijkt op een spons die is verzadigd in een emmer vol buitenlanders en rijksgeno ten. "De reactie hierop zou kun nen zijn 'stoppen met integratie' en dan zijn we nog verder van huis. Ons beleid is er op gericht een vreedzaam samenleven te bevorderen, de raad heeft dat destijds onderschreven." Ook het CDA kreeg op dit punt een veeg uit de pan. Posthoorn: "De heer Rosman stelt in zijn be schouwing dat mensen mondig maken een goede zaak is. Dat houdt in dat ieder zijn plaats binnen onze cultuur krijgt, het ritueel slachten kan daar de consequentie van zijn." Ten aanzien van het onder wijs aan buitenlandse kinderen merkte Posthoorn op dat al een begin is gemaakt met het ver spreiden van deze jongeren over de scholen in Schiedam. De PvdA suggereerde deze aanpak al in haar algemene beschou wingen. Een ander punt dat de ze partij naar voren bracht is dat 'in het stadsvemieuwings- proces de bewoner centraal moét staan. Wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening) was het hier roerend mee eens maar wist ook aan te geven hoe moeilijk dat in sommige geval len is. "Bewoners hebben soms on voldoende vertrouwen in amb tenaren die zich met hun wen sen 1 bezighouden. Misschien worden de extern deskundigen die hen gaan vervangen, mak kelijker als vriend gezien." Zij develd is het met het CDA en de PvdA eens dat de bouwproduk- tie te traag verloopt. "Het gaat erom een procedure te vinden waardoor die uitvoering ver sneld kan worden." Het idee van Herman Noorde- graaf (PPR) om de binnenstad zoveel mogelijk autovrij te ma ken ziet Zijdeveld niet zitten. "De tijd is voor dit soort dingen nog niet rijp. Ik durf het experi ment nog niet te begir nen, maar het spreekt me emotioneel wel aan." we net zoveel disco's organise ren als we zelf willen en we kunnen er ook zomaar naar toe gaan." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Peter, André, Deborah. Cok, Ilona, Frank, Ar thur, Dick, Guido, Bonita, Mar jolein, Jos. Twaalf van de onge veer tachtig jongeren die giste renmiddag de oude bibliotheek op het Jac Urlusplein hebben gekraakt. Net als bij vorige po gingen kwam ook dit keer de politie er aan te pas. Zonder 1 verzet verlieten alle jongeren het gebouw. De agenten reden door het stoplicht om een einde te maken aan de kraakactie. De bewoners in de flat er naast ke ken rustig van achter hun raam toe. De jeugd kon nog net een spandoek ophangen voor- de po litie haar sommeerde Ket ge- Al een tijd lang zijn jongeren bouw te verlaten. Onder geroep tussen de 12 en 17 jaar bezig om "Wij willen een clubgebouw" een eigen gebouwtje te krijgen. verlieten de tachtig jongeren de Zij hebben het oog laten vallen oude bibliotheek. „Als we een op de noodbibliotheek die sinds eigen gebouw hebben, kunnen de verhuizing naar de Blauwe Brug als een tijd leeg staat. He laas is het gebouw bestemd voor een buurtcafé. Opbouwwerker in Noord Jos van der Lugt: „Maar de jeugd heeft nog niets, in de Blauwe Brug is er geen ruimte voor deze jongeren. Ze veroorzaken te veel overlast en problemen. De beheerders heb ben al een paar maal gedreigd ze eruit flikkeren. De jongens hebben toen zelf gezegd dat ze een eigen gebouwtje wilden hebbent Vandaar deze demon stratieve kraakactie." De SSSN heeft al eerder ge probeerd om het gebouwtje voor het jeugdwerk te krijgen. Op een enqéte waarbij 170 formu lieren waren uitgezet,reageer den tien bewoners positief en tien negatief op het plan. De ge meente had echter een andere bestemming in het hoofd. Jos van der Lugt: "Wat misschien nog een oplossing kan zijn is de bouwkeet van gemeentewerken op de Mozartlaan. De mensen :die daar schaften kunnen te recht in de Blauwe Brug. En voor die harken die erin opge borgen zijn, vinden we ook nog wel een plaatsje. Bovendien is de staat van het gebouwtje be ter." gang hebben gestaan, dan was uw collega zeker gevraagd naar zijn aankoopbewijs; hij zou dit niet op prijs hebben gesteld." (Mijn collega scheurde de verpakking van het boek af en liet dat achter op de toon bank, nadat hij nadrukkelijk had gevraagd of die verpak king achterwege kon blijven, waaraan echter geen gehoor werd gegeven-). „Stelt u zich voor, dat aan een ieder die de winkel ver laat gevraagd moet worden naar de kassabon. Als uw collega „vriendelijk verzocht zou hebben de ver pakking (wij gebruiken geen plastic) weg te laten, zou dat als uitzondering best gebeurd ijjo. In het belang van de cliënt en van Voorhoeve en Dietrich wordt bij ons ieder artikel n wat verkocht wordt, verpakt, aldus de heer R. Knijnenburg namens Voorhoeve en Die- toch. Als reactie op „Inpakken (1)" waarbij een collega van mij melding maakte van winkels die je verplichten een gekocht artikel te laten inpakken, of je wilt of niet (dit in verband met milieu-aspecten en ver kwisting van materialen als- plastic en papier), schrijft P. Knijnenburg mij namens de boekwinkel Voorhoeve en Dietrich onder meer het vol- gende: .Ja, bij Voorhoeve en Dietrich wordt alies wat ver kocht is ingepakt Wij zijn een boekhandel in het centrum van de stad, waar winkel diefstallen zeer regelmatig voorkomen. Als we bet ene boek wel muden inpakken en het ande re niet, dan blijft er voor onze medewerkers totaal geen controle meer over om te we ten of bet artikel dan wel of riet is betaald. Mocht op, bet moment onze bedrijfsbewaklng, die wij noodgedwongen in verband met de vele winkeldiefstallen in dienst hebben, bij de uit loop e cat de er tvpi QeBoc •waar o MMwi "V mm»#?» Oeift- Sotter. tel. 01: -«ï VLAARDINGEN - De cultu- nationaal openlucht folkfestival rele raad vergadert donderdag- te mogen houden in het Vla ar- avond over een verzoek van de dingse Hof en/of Oranjepark. Stichting Assurancetourix Folk- Assurancetourix verzoekt ver festival. De stichting vraagt om der orh.ondersteuning en finan- op zaterdag 3 juli 1981 een inter- ciële hulp van de culturele raad. tan een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De 28-jarige R. M van W. is zijn 'antieke' ■ep kwijt. De auto uit het xjwjaar 1941 is gestolen van- :hter zijn woning aan de Baan. ïj beeft een waarde van 15.000 jlden. Het kenteken is: GD 57 SCHIEDAM - Een lerares van j de prof. Dr. Gunningschool aan de Burg. van Haarenlaan heeft. aangifte gedaan van de vermis- sing van 180 gulden. Het bedrag -r"? is verdwenen uit de docenten- kamer in het afgelopen wee--r« kend. Het is weggenomen uit Ja; een bureaula. Nog niet duidelijk is of het om een inbraak gaat. en werd omvergereden. De jon geman liep daarbij vermoedeli jk een hersenschudding op en werd opgenomen in het Nolet- zickenhuis. Aan de auto en de fiets ontstond geen schade. sen een fietser en een automobi list. De 25-jarige Schiedammer J. B. kwam in zijn auto uit de Gasstraat en sloeg linksaf de Dwarsstraat in. De 17-jarige T. J. R. gaf de auto geen voorrang Vain een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Omstreeks 3.00 uur maandagavond heeft ich op de kruising van 'de iwarsstraat en de Gasstraat ?n aanrijding voorgedaan tus-

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2