is de werkloosheid Vreemdelingen van heinde en ver kreisel voor /WAR\ v.d. WETERING I! 'A'EKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA Autoruit stuk.. helpt Udirekt! 010-377588 SUPER HOUTMARKT wmwmy iglPP RENAULT SCHIEDAM Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 20 november 1980 Prof. dr. Louis Emme ry is rector van het Haagse Institute of So cial Studies, een wereld beroemd wetenschappe lijk centrum, waar vooral mensen uit de Derde Wereld studies doen rond de ontwikke lingsproblematiek. Emmerij zelf heeft grote belangstelling, voor de strijd tegen de werkloosheid. Hij schreef daarover samen met J. Clobus een boek je onder de titel "Volle dige werkgelegenheid door creatief verlof - Naar een maatschappij van de vrije keuze". Van onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - Deze week behandelt de gemeente raad de begroting. Tijdens de debatten rond de stede lijke miljoenennota komt keer op keer de toekomst van Schiedam aan de orde. En die is somber. Wij bewo nen een inkrimpende fabrieksstad met een veel te zwaar accent, ondanks alle schone schijn, op de zwak ke metaalsector. En dan heeft Schiedam ook nog te lij den onder de langzame verloedering van de Neder landse economie, waar geen enkele bestuurder een re cept tegen weet. Toch zijn er mensen met plannen om Nederland en daarmee Schiedam uit de crisis te krijgen. Zo iemand is bijvoorbeeld de econoom prof. dr. Louis Emmerij, rector van het Institute of Social Studies in Den Haag. Hij is oprichter van de werkgroep De Rode Draad, die binnen de PvdA aandacht vraagt voor een actief anti- recessiebeleid. Emmerij, die vroeger bij het VN-or- gaan voor de arbeid werkte, vindt, dat je werknemers uit zwakke bedrijfstakken moet halen, voor ze door het bankroet van hun baas op straat geschopt worden. v *V f t H J ÉiSS 'J /autoglasservkA Dag Nacht Wéekénd Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges- Ca!andstr.87 Schiedam Inbouw Zonnedaken Sexfilms huren?- 6 voor 27,50 Voor een hele week! De toekomst zit in geavanceerde technologie. Dit maagdelijke industrieterrein in 's-Graveland wacht op nieuwe bedrijven. Herscholen ■'éép' z'ÏXA', rs 44rf, In de bouw van grote buikschepen zit geen toekomst meer, aldus Emmerij. Wel in zeer gespecialiseerde vaartuigen. Waar konden ze dat ook al weerzo goed? Nieuwe wegen MEUBELPANELEN WIT vanaf. 8.95 p/paneel, van 250 lang BEIGE vanaf. 12.75 p/paneel, van 250 lang Nieuwe Maasstraat 2 Schiedam-Zuid (De Gorzen) Tel. 010-264180 J** w-MÜ mmPi Jr WP'ZXy; dimmïïm «JZrmik Nu óók in Schiedam, Stationsplein 2, tel.:010-37.70.99. samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f7,10. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis Aankruisen wat van toepassing is. Naam. Adres. Woonplaats m M vk 1 'Niet voortsukkelen iets nieuws leren!9 Wat wil Louis Emmerij en wat betekent dat voor Schie dam? "Het is niet duidelijk, wat het economisch beleid van deze regering is," zegt Emmerij, "je ziet alleen de negatieve lijn van het beheersen van de lonen. Maar er is geen enkel beleidska der, waar dat in geplaatst moet worden. Als ze nu eens zeiden 'dat en dat gaan we doen om de economie te stimuleren en dat en dat doen we aan de arbeids- zijde. Daarvoor nemen we fi nanciële ruimte uit de lonen en de salarissen' dan kun je het er niet mee ééns zijn, maar dan heb je tenminste iets om over te praten. Ik neem het de regering ernstig kwalijk, dat er niet een duidelijk document op tafel ligt, dat gebruikt kan worden bij de CAO-onderhandelingen." U stelt voor om zwakke be drijfstakken niet langer te steu- gebruikte AUTO'S met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van AUTOBEDRIJVEN ERTAN Gedempte Biersloot 40 Vlaardingen, Tel. 3529S1 Bettoweg 27, achter station Schiedam, Tel. 621161-152222 "Baly, Dam 5a, Schiedam. Tel. 010*267126. Geopend v. 10-18 u, Oond koopavond. Leg. vereist nen. Daar zijn we klaar mee met onze scheepsbouw in Schiedam. "Wacht even. We moeten sub tiel redeneren. Ik ben zelf Rot terdammer. Ik kom van de Randweg op Zuid. Ik heb men sen gekend, die op de Droogdok werkten. Kijk, het merendeel van de scheepsbouw wordt ge woon beter en goedkoper ge daan in de zogenaamde nieuwe industrielanden van de Derde Wereld en Japan. Betekent dat nou, dat er geen enkele vorm van scheepsbouw in Nederland concurrerend kan zijn? Als je met werkgevers als Stikker en dergelijke kerels praat, dan hoor je zo, wat de winstgegevnde branches zijn en wat niet. Men moet afbouwen, wat niet meer te redden valt Met grote buikschepen is het af gelopen, maar met gespeciali seerd materiaal als baggermo lens, - helaas - modern oorlogs tuig vol electronica en boor eilanden is nog wel een hoop te beginnen. Door veel geld in bedrijven te steken, die toch naar de knop pen gaan, verlengen we "alléén"" maar de doodsstrijd. Dat geld- verdwijnt in een bodemloze put" 18 Daar hebben die werklozen wat aan. „Waarom is dat nu zo? Omdat we geen duidelijk werkgelegen heidsbeleid hebben! Als ik kijk naar de karakteristiek van Schiedam die je me gegeven hebt dan zie ik een heel laag percentage inwoners met een voortgezette opleiding. Dat zou een groot knelpunt kunnen worden. Als er een economische herstructurering op gang komt zoals ik die voorstel, dan moeten we het zoeken in kapitaalsin- tensieve en op onderzoek ge richte activiteiten." „Daar heb je mensen voor no dig met een relatief betere op leiding. Wat ik nu voorstel, is het zogenaamde betaald educa tief verlof: je kunt mensen uit het arbeidsproces halen om zich vrijwillig te laten herscholen, bijscholen of omscholen. Dus in plaats van dat ze eruit gesmeten worden, geef je ze de kans om een ander vak te leren, vóór de klappen vallen. Of je nu drie honderdduizend mensen WW betaalt om ze ongelukkig te ma ken, of die mensen geld voor een opleiding geeft, dat maakt nogal wat uit. In Zweden zit altijd vijf k zes procent van de bevolking in de herscholing. Dan wordt er ge zegd: zie je wel: er heerst ver borgen werkloosheid. Maar dat is waanzin. Die mensen zijn he lemaal niet werkloos. Die ma ken zichzelf weerbaar. Als ik Schiedammer was, zou ik me sterk maken voor een actief herstructureringsbeleid en dat zou ik vol zelfvertrouwen doen, omdat ik via opleidingen mijn mensen mee kan herstructure ren. Nu horen werknemers en werkgevers van de ene dag op de andere, dat ze ermee op moe ten houden. In mijn stelsel gaan werkge vers, werknemers en regering om de tafel zitten om te bespre ken, welke produktielijnen ze geleidelijk gaan afbreken en welke opbouwen. Met een werkgelegenheidsplan. "Een ander punt. Het kan zijn, dat een werkloze Schiedammer best een behoorlijke baan kan krijgen elders in het land. Maar die neemt hij met. Veel mensen hebben tegenwoordig een huisje en die zijn niet zo mobiel, zeker nu de huizenmarkt is ingestort. Waarom kun je zo iemand niet twaalf maanden uitkering te gelijk betalen, zodat hij zich met zijn gezin kan overplanten? Nu ben je dat geld ook kwijt aan die maanden en maanden uitkering. De werkloosheidscijfers van Schiedam zijn helemaal met slecht Helemaal niet. Maar het zou aardig zijn, als je ook wat gegevens had meegebracht over de WAO het het ziekteverzuim. In 2000 verwachten ze landelijk 1,1 miljoen WAO-ers in het land. Dat kan toch niet. Er heerst hier toch geen epidemie. Kennelijk zitten er in de WAO veel mensen die net zo gezond zijn als jij en ik, maar die op hu manitaire gronden arbeidsonge schikt worden verklaard om een lange periode van werkloosheid te compenseren. Schiedam zou als elke andere stad erbij gebaat zijn, als de werkgevers gestimu leerd werden om meer arbeids ongeschikten in dienst te ne men. Die mensen hebben een la gere produktiviteit, maar daar voor zou je de baas kunnen compenseren met een lagere premie-aanslag of oen ander soort vergoeding." De commissie Brand, die een rapport heeft uitgebracht over de armoede In de wereld, gelooft dat je een catastrofe alleen maar kunt voorkomen door de arme tanden enorme kapitalen te ge ven, zoals de Amerikanen ons na de oorlog gered hebben. Maar volgens U heeft onze streek daar meteen profijt van. Hoe kan dat? "Die kapitalen moeten ge bruikt worden voor de stimule ring van de internationale vraag. Schiedam ligt bij Rotter dam. Meer vraag naar artikelen houdt automatisch in meer ha- venverkeer. Dat is een enorme WW'*??'' "'VU- stimulans. Rotterdam heeft Duitsland, Zwitserland, een stuk van Frankrijk als achter land. Ga maar na." Alles bij elkaar moeten de Schiedammers van Emmerij dus andere vakken leren en nieuwe wegen inslaan. Dat zal ons met onze ingebakken voorzichtig-' heid moeilijk vallen. Voortsuk kelen in het oude spoor heeft de stad de laatste twee eeuwen be ter gelegen. Afwachten en uit stellen ook. "De huidige rege ring heeft geen totaal beleids pakket. Dat moeten de 'Schie dammers zich goed in de oren knopen." waarschuwt Emmerij* nog. Het zijn de actieve partijgan gers, het is de basis, die straks bepaalt wie kandidaat wordt bij de komende verkiezingen. De boodschap van Emmerij is dui delijk: we hebben volksverte genwoordigers nodig, die een actief beleid voorstaan: niet al leen bezuiniging en afwachten^ zoals nu gebeurt Maar actie voeren om én de economie en de mensen tegelijk weerbaar te maken. Aanbladlng galdlg Hm 271/80 Zolang da voorraad ttrmkt vv-AirJ Na de aanleg van de spoor lijn en het bijbehorende Schie- damse station veranderde er natuurlijk het een en ander in de stad. Het werd drukker, je zag meer mensen op straat, vooral lieden die niet uit Schie dam afkomstig waren. Maar de Schiedammers zwermden zelf ook uit, en kwamen daardoor meer te weten over andere ste- ,den. Hbe deze veranderingen bij ons ervaren werden kunnen we onder andere lezen in een krantebericht van 18 juni 1847. "Dat middelen van vervoer en wegen van gemeenschap op de plaatselijke gesteldheid eener stad den grootsten in vloed hebben wordt door de ondervinding bewezen: terwijl in het eerste vierde gedeelte dezer eeuw, de troepenbewe ging alléén, in steden als Breda en Utrecht, zelfs in het op een half uur afstands van hier ge- ki yi'f'- i 'fsfa 4 >-• VSSö iegene dorp Overschie dikwijls eene aanzienlijke opeenhoping van menschen veroorzaakte, 'heerschte alhier een ongestoor de rust en stilte, thans evenwel is dit geheel veranderd nu de ijzeren spoorweg ook langs de ze stad loopt, getuige dit laatst leden zondag meer dan 850 plaatsbiljetten aan het station van den spoorweg alhier zijn afgegeven: van hemde en verre komen thans talrijke vreemde lingen, In persoon hunne zaken alhier afdoen en maken bij zul ke gelegenheden gebruik om het voorheen zoo zeldzaam be zocht wordende Schiedam te bezien." "Algemeen bewonderen de vreemdelingen de plantaadje, naar hun oordeel eene inder daad fraaije wandelplaats. Een igeschikt verblijf in dezelver, nabijheid om meer aanzienlij ke vreemdelingen te ontvan gen, zou eene aanleiding te meer zijn, om hun vertoeven bij dat bevallige plantsoen te verlengen; wij vernemen dan 'ook dat eene inrigting van dien aard niet tot de onwaarschijn lijkheden behoort, want de steeds toenemende bezoeken moeten elke ondernemer met grond doen verwachten dat de voordelen daarmee gelijken, tred zullen houden." Wellicht was de nieuwe spoorlijn voor Schiedam een stimulans om een soort van "toeristische industrie" op te zetten Wie zal het zeggen! Schiedam was echter niet zo, •rijk aan stedelijk schoon. Zij' stond bekend bij hen die haar bezocht hadden als een stad, zo zwart als roet. De Plantage, werd dan nog als enige mooie' plek gekenmerkt, als een parel aan een doornenkroon HENRIETTE VAN ALDER- WERELT Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. T* SES

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3