Totaal-Plannenmakers Lindenhof: Jazzkamer trekt weinig publiek 'roef met 30 km Ivoorgesteld lm Rotterdam Scholieren in Noord hebben hun gymzaal Bioscopen Zeelui-bii Taxi-ellende! Brief van Tom.... Alcoholica wÈ0mm nelrecht SI schiedam I Él ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - "Eerst dachten we dat Schiedam op Icultureel gebied zo goed als dood was. Nu hebben we [gemerkt dat er wel degelijk dingen gebeuren." Dit is leen van de conclusies van de zeven "Lindenhof-plan- Inenmakers". Tjeert Knoop en Sietze Hofstra stapten Ibegin deze maand met hun zelf gemaakte nieuwe be- Istemmingsplan voor het voormalig weeshuis naar [wethouder van vorming en recreatie Posthoorn toe. Ze zeggen: "Er zijn naderhand best een boel zaken |gaande in Schiedam. Balletscholen die uitbreiding zoe ken. Een heleboel mensen zijn bezig, maar er zit in die |acties geen structuur. Misschien is het mogelijk die [mensen te bundelen, of te binden aan ons totaal-plan. |De ruimte is er, die ruimte moet gebruikt worden." loonruimte Bewaking sitmgm. De gemeente wil De Lindenhof in principe geen woonbestemming geven, maar de plannenmakers hebben voorgesteld eventuele bewoners zelf hun kamers op de eerste verdieping te laten renoveren. lil 1.4 Wethouder Posthoorn: „Het plan ziet er erg idealis- Itisch uit. We moeten nog zien of deze mensen de goede zijn en of ze medewerkers zullen krijgen". Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Ik snap het niet. Er zijn vandaag tien mensen gekomen. Ik snap sommige Schiedammers niet. Wordt er iets georganiseerd, dan komen ze niet." Enigszins bedroefd kijkt Rob van Klaarwater voor zich uit Een maand geleden startte hij een soort jazz café in gebouw De Teerstoof, maar na een goed begin zakt de belangstelling al weer af. Behalve van de jazz muzikanten zelf. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Verkeersdienst Rotterdam I heeft het gemeentebestuur voorgesteld bij wijze van I proef een maximum-snelheid van 30 kilometer per uur |vast te stellen in enige Rotterdamse buurten. Het be- treft onder meer de Mathenesserstraat in west Spontane session in de Jazzkamer. I 'We zijn geen concurrenten...' "We doen mee in de race". Dat zeggen zeven optimistische jonge- die verleden maand een plan aan wethouder Herman Posthoorn orlegden met een nieuwe bestemming voor het voormalig wees- Jmis "De Lindenhof". Vz zeven jongeren hebben met de wethouder van Vorming en Re- *ie van gedachten gewisseld. „We werden zeer positief bena- We krijgen in het vervolg alle informatie toegestuurd over at de gemeente gaat doen met het eeuwenoude pand", zeggen ze ithousiast Wethouder Posthoorn over de groep: „Het is leuk en zeer positief ils je merkt dat er meegedacht wordt. Ik betrek de jongelui bij de fweging van de ideeën. Je hoort me echter niet zeggen dat ze het ■~nd krijgen". De jongeren hadden het plan geopperd om al begin volgend jaar aan te vangen met de uitvoering van hun plan om van de Lindenhof een totaal-centrum te maken. Allereerst zouden er huurders gevonden moeten worden om op de eerste verdieping de. daar beschikbare, woonruimte in te nemen. De huuropbrengsten, de opbrengst van een te openen café, restaurant en een nachtwinkel zouden de plannenmakers in staat moeten stel len de ideële kant van hun plan te bekostigen. Over die idealen, zoals het openen van een atelier, theater, sieep- inn. opvang voor urgente woningzoekenden, kunstnijverheidsboe- tiek, museum en een opname-studio heeft wethouder Posthoorn zijn bedenkingen. Posthoorn: „Het plan ziet er erg idealistisch uit. We moeten nog zien of deze mensen de goede zijn. En of ze in de toe komst goede medewerkers zullen krijgen". De Lindenhofkwestie is actueel. Heel binnenkort zal Posthoorn de gemeenteraad zijn plannen voorleggen. De eerste besluitvorming van de raad zal gaan over het al dan niet verlenen van huisvesting in het uit 1779 daterende pand aan de Achterweg. De fractie van de Partij van de Arbeid heeft zich al positief uit gesproken over een gecombineerde functie van wonen en culturele activiteiten in het pand. Voordat het door de gemeente goedgekeur de plan in werking kan gaan treden en het voormalige weeshuis ge restaureerd is zijn we op zijn minst drie jaar verder. Onze mede werkster Marjan Meijer sprak met de totaalplannenmakers, die zeer optimistisch bleven, de tijd hebben en, zoaü ze zelf zeggen: „In de race meedoen". Contact met Schiedammers nodig De zeven plannenmakers: Sietze Hofstra. Tjeert Knoop. Annedien van der Veen. Robert- Jan Noordhof. Ferry Verbeek, Peter Boeree en Hiltje Wansink willen door gezelligheid te com bineren met cultuur de drempel verlagen die mensen voelen bij het woord cultuur. Armediep vertelt iets over de filosofie ach ter de groep: "Cultuur is de laat ste tijd veel te elitair. Sinds de industriële revolutie is cultuur iets geweest voor kleine elitaire groepen. We willen het weer des volks maken. Want de afstand tussen cultuur en het volk is te groot" De vriendengroep die met het lijvige bestemmingsplan voor "De Lindenhof" naar de wet houder stapte is al maanden be zig de plannen hard te ma„en. "We zijn nu als onderhande lingspartners aanvaard door de gemeente. Dat is al heel wat Zelf hadden we de indruk dat totaal-plan aardig inspeelde Iop de plannen van de gemeente. De bewoning riep nog vraagte kens op." Wethouders Posthoorn vertel de twee maanden geleden al in deze krant dat een- en tweeper soonshuishoudens geen haalba re kaart was. Wanneer de ge meente een gedeelte van het monumentale pand in zoge naamde Van Dam eenheden iaat verbouwen zal dat huren op gaan leveren van zo'r zes- a ze ven. honderd gulden in de maand. De "Lindenhof-plan- nenmakers" brachten in hun al ternatieve bestemmingsplan een goedkopere woonmogelijkheid naar buiten. Tjeert Knoop over de bewo ning: "Posthoorn wil in principe helemaal geen bewoning. Maar als het beslist moet wil hij zijn gedachten daarover veranderen. Hij spreekt natuurlijk als iemand die de portefeuille so ciale en culturele zaken beheert Daar past geen woongelegen heid in. Vooral niet als dat zo veel extra kosten met zich mee gaat brengen Maar." vervolgt Sietze Hofstra. ;,die bewoning past uitstekend in ons plan. Wij hebben op de huuropbrangst onze lening gebaseerd. Die le ning hebben we nodig om met de eerste opzet van het café, res taurant en nachtwinkel te .be ginnen." De jongelui die illegaal het pand aan de Lange Achterweg binnen gingen om zelf metingen te verrichten vertellen dat het eeuwenoude monument er wel "gesloopt" bijstaat De groep: "De gemeente mag dan gezegd hebben dat het bewaakt wordt, daar is niet veel van te merkea Er wordt ingebroken." In augustus en september van dit jaar werd bijna al het zink van het Lindenhofdak gestolen en een paar maal woedde er een binnenbrandje. De brandweer moest er enkele malen de spuit opzetten. De schade was niet groot maar gaten in muren en vloeren geven, ondanks de ste- '''J/. 'ïsn L" vig dichtgetimmerde ramen van "het voormalige weeshuis, weer en wind de kans het pand aan te tasten. Posthoorn beaamde toen ai dat het "alles of niets" was, wil Schiedam het monument be waren. Ook de ambitieuze zeven vinden restauratie op korte ter mijn noodzakelijk. "Maar", zegt Robert-Jan, "al les op zijn tijd. De gemeente zal met Rijkssubsidies en de Pro vincie het gebouw moeten op knappen. Wij kunnen dat niet betalen." In het particuliere plan staat te lezen dat de aan staande bewoners zelf hun ka mers op de daarvoor uitgekozen eerste verdieping moeten reno veren. Tjeert: "Alles zit er nog: sanitair etc. Wij verstrekken dan verf en materialen om de boet op te knappen. Medewer kers, liefst uit Schiedam kunnen we nog gebruiken." De groep zegt unaniem: "We willen in Schiedam niet als con current beschouwd worden. We zijn tenslotte vreemdelingen. Daarom willen we ook zoveel mogelijk contacten leggen met Schiedammers uit het vereni gingsleven, clubs en particulie ren, die mee willen helpen ons totaal-plan te verwezenlijken. Wij voelen ons gemotiveerd ge noeg. Ook als het drie jaar gaat duren voordat we de eerste acti viteiten kunnen starten." Geïn teresseerden kunnen bellen naar Sietze Hofstratel.256853. 'Ze zitten liever voor de televisie' IDeze straat en zijn directe om geving maakt door zijn woon erf-karakter de invoering van ROTTERDAM - Justitie en politie gaan samen de Bloem- höfrelien aanpakken. De over last van jongeren tot twintig jaar moet de kop worden inge drukt Agenten in burger zullen vaker surveilleren en betrapte jongeren worden zonder pardon voor de officier van Justitie ge leld. Deze zal dan voor een snel le berechting zorgen. de lagere maximum-snelheid direct mogelijk, omdat de expe rimentele inrichting harder rij den van 30 kilometer nu al prac- tisch bci6t De Verkeersdienst heeft voor ösJOkm-praei ook twee buurten aangegeven, waar de inrichting van de weg niet direct aanlei ding geeft om langzamer te rij den. De oommissie voor Verkeer en Vervoer moet dinsdag over de experimenten een besluit ne men. Ook moet nog nader wor den bepaald of in de buurten adviesborden geplaatst moeten worden of verbodsborden. Voor dit laatste is toestemming van de minister van Verkeer nodig SCHIEDAM - Twee la gere scholen in Schie- dam-Noord. De Noten kraker en De Woud hoek, hebben sinds vrijdagmid dag een gymnastieklo kaal De leerlingen van de twee noodgebouwen aan het Faassenplein hebben het een tijd lang zonder moeten doen, maar voort aan kansen ze zich tij dens de gymles lekker uitleven. Wethouder lier man Posthoorn opende de nieuwe gymzaal, nadat hij van Ir. H. G. De Block van Gemeentewerken de sleutel kreeg overhan digd. Voordat hij naar binnen mocht prikten de leerlingen een groot aan tal luchtballonnen door. Volgens Rob van Klaarwater zijn de Schiedammers geen uit- gaansmensen. „De meesten zit ten liever voor de televisie. Maar toch moet er belangstel ling voor zijn. vooral voor de dixieland-muziek. Het is een ar beidersstad en de woensdag avond is dan niet zo gunstig om dat iedereen weer vroeg naar zijn werk moet" Toch wil hij zeker nog een jaar volhouden. Zelf helemaal weg van allerlei soorten jazz, doet Rob gesteund door zijn familie pogingen om zijn nek boven de Schiedamse desinteresse te houden. Hij schiet er financieel bij in. maar dat kan hem weinig schelen., „Deze jazzkamer moet kunnen overleven. Het is misschien ook een soort drempelvrees.de men sen stappen niet zo maar ergens naar binnen. Een initiatief ge doemd tot de ondergang? Ik hoop van niet Ik ben druk bezig om iets op te bouwen, want ik denk nog steeds dat er een te kort is aan iife-optredens." Als de jazzkamer het in de huidige opzet helemaal niet redt dan overweegt Rob om ca fe's te benaderen. „Het nadeel is dan dat je het niet zelf meer in de hand hebt Het gaat de café eigenaar erom dat hij redelijk omzet op zo'n avond. Voor mij staat de muziek op de eerste plaats." De ruimte die hij nu in gebruik heeft is aangekleed met allerlei attributen zoals muziek instrumenten, platenhoezen, hoeden, petten en visnetten. In de hoek is een kleine bar waar allerlei licht-alcoholische dran ken en heerlijke verse soep wor den verkocht Ondanks het wei nige publiek, heerst er toch een gezellige sfeer. Dat is vooral te danken aan het enthousiasme van de jazzmusici. Rob Klaar water heeft al zeer veel aanbie dingen gehad van jazzmusici die graag willen komen spelen. „Derrick is hier met zijn trompet zo binnen komen lopen, Van de jazz-musici krijg ik alle medewerking, nu het publiek nog." De mensen die die avond meespelen in de session, staan nog rustig na te praten met een deel van het publiek. Rob: „Zo moet het ook zijn. Deze jazzka mer moet een plaats worden waar publiek en musici elkaar ontmoeten. Iedereen kan een bandje huren en entree vragen. Dat is mijn bedoeling niet" Tij dens de jazzkamer-avonden iedere woensdag - kan men de mensen zien foxtrotten en dat is een groot verschil met wat er gewoonlijk in de café's gebeurt „Een gemoedelijke sfeer", om schrijft Rob van Klaarwater. De eerste vier "weken kan het .publiek in ieder geval rekenen op Iife-optredens. Woensdag komt de Gin town Jazzband haar dixie-land-repertoire ten geho re brengen. De Jazzkamer is te vinden in gebouw De Teerstoof in de Nieuwstraat De optredens beginnen rond half tien. '%&e' 1- X In het Amsterdamse JSL blad "Bladeren" (in middels opgeheven) stonden de volgende citaten over Rotterdamse bioscopen, die ik a niet wil onthouden: 'De overige Rotterdamse bio scopen (maar dat geldt voor heel Nederland) zijn een toon beeld van intolerantie. Als het kaartje is verkocht ben je de klos en is het "zitten en bek houden" geblazen. In Lumière-2 werd tijdens een nachtvoorstelling een al te vrolijk echtpaar uit de zaal verwijderd. Het had de hele avond flink gedronken ter ge legenheid van de 10-jarige trouwdag en pikte na afloop een "sex-filmpje" in Lumiè re-2. Toen de film teleurstel lend bleek, stelde de vrouwe lijke helft van het echtpaar, mede op aandringen van de overige bezoekers, voor om met haar man een f ioorshow voor het scherm ten beste te geven. Iedereen stemde enthousiast toe, alleen floepten plotseling de lampjes van ouvreuses aan en trachtte een overspannen bedrijfsleider het tweetal af te koelen. Een bewijs dat de bioscopen niet zijn voor wat het publiek wil. Een ander snuf je aan dit theater zijn de bredere stoelen achterin, die plaats bieden aan twee personen. In de be- gin periode werden deze "1©- ve-seats" genoemd. Later zag men in. dat dit de verkoop weieens zou kunnen afrem men, of bepaalde personen (twee mannen bijvoorbeeld) in verkeerd daglicht kon plaatsen. De stoelen werden dus omgedoopt in "tweezit- ters". 'j! In sommige gevallen zijn deze" dingen zeer comfortabel, bij voorbeeld wanneer de op komst gering is en je zo'n dubbele stoel helemaal voor jezelf hebt. In andere gevallen komt het voor, dat de caissière niet goed oplet en je in je eentje met een wildvreemd persoon op de "love-seat" be landt. Dat zeelieden bijgelovig zijn is bekend. In de loop van de geschiedenis zijn daarover heel wat fabels ontstaan. Zoals deze: "Het do den van een albatros brengt ongeluk." "Goede reis"wensen wordt door de vissers niet op prijs ge steld. Een kat, een vrouw, een non of een priester ontmoeten voor het inschepen, is een slecht voorteken. Eten militair ontmoeten voor het inschepen is een goed voor teken. Op vrijdag uitvaren moet ver meden worden. Men mag tijdens de vaart geen zout morsen. Men dient steeds zout bij zich 3 te hebben. (Zevs mag weten n* waarom). Aan boordniet fluiten, anders gaat de wind liggen. Als men kleren aan boord herstelt naait men de wind vast As of brandende kolen mag men niet overboord werpen. Door een geldstuk overboord te werpen koopt men de wind. Eten geldstuk onder de mast leggen brengt geluk. Eten schip mag men geen ande re naam geven. Wie er meer kent kan dat ver- tellen aan Leo Egge, tel 010- 330897. "Ik ben vandaag wit- heet thuisgekomen," vertelde mij gisteren een Rotterdamse taxichauf- feurs"Meneer," zegt hij „het werken in de stad wordt voor ons haast onmogelijk ge maakt Neem alleen de taxistand plaatsen. Daar kom je gewoon niet meer bij. Gistermiddag wilde ik in de Witte de With - straat op m'n standplaats gaan staan. Stonden er drie particuliere auto's op. Nou ben ik niet iemand die snel ruzie maakt, dus ben ik maar doorgereden naar de volgendr standplaats bij het Dijkzigt- ziekenhuis. Daar stonden weer twee particuliere auto's. Ik vraag vriendelijk aan die automobilisten of ze een stuk je verder willen staan. Wat denkt Ze wijzen op hun voorhoofd en doen of ik gek ben. En dat maak je elke keer weer In de stad mee. Verder wordt het rijden in de stad je steeds moeilijker ge maakt door alle straatver smallingen, wegopbrekingen, omleidingen en noem maar op. Het toppunt maakte ik gis teren weer mee. Ik moest in Schiemond bij de vervoers- school Jan Backx een schip- persvrouwtje ophalen. Ze moest naar de Rosestraat naar het medisch centrum" „Ik kom om tien over half vier *s middags bij haar aan. Dan ga je rijden, krijg bruggen te gen, verkeersomleidingen, al lerlei stoplichten en noem maar op. Gevolg: pas om vijf minuten voor vijf kan ik dat schippersvrouwtje afleveren in de Rosestraat Over de kos ten van dat ritje wil ik liever maar niet praten. Maar op de ze manier is geen doen meer voor ons niet en voor de klan ten niet Op zaterdagmiddagen is het in Rotterdam-Centrum al zo dat veel taxichauffeurs maar- gewoon thuis blijven. Want - dan is er helemaal geen door komen meer aan. Voor een klein ritje op zaterdag in het centrum moest ik laatst een oud-vrouwtje 15,80 laten be-' talen. Dat kon ik niet over m'n hart verkrijgen dus ik zeg te gen dat mensje: "Geef maar 8,- moedertje." We willen op een eerlijke ma nier een boterham blijven verdienen, maar dan moet de gemeente ons dat wel moge lijk maken. Want zoals de verkeerssituatie nu in Rotter dam is, is het een grote puin- hoop," aldus deze taxichauf feur. Een tijdje terug vertelde ik u dat Tom, een alco holist, zich heeft laten opnemen in het S1 Joris Cast huis te Delft, omdat hij meen de hard hulp nodig te hebben 'en niet langer kon doorgaan op de manier waarop hij leef de. Met Tom heb ik toen afge sproken dat hij ons op de hoogte zou houden over zijn belevenissen in dit instituut voor alcoholverslaafden. Hierbij zijn eerste aflevering, waarbij hij mij het volgende schrijft: "Het is nu de derde maandag van mijn opname vanwege alcohol In mijn geval bijna uitsluitend bier. Over m'n eerste 15 dagen is eigenlijk niet zoveel te zeg gen, dat verschilt per kliniek, waarover later wellicht meer. Hier moest ik de eerste drie da gen bijna volstrekte bed nut houden, daarbij gesteund door afnemende hoeveelheden li brium. Af gelopen donderdag was ik weer "libriumvrrij" en nu doe ik aan allerlei activiteiten mee, zoals tafeltennissen en ta felvoetbal Veel beweging doet me goed. '3 In gevallen van drank en drugs moet je de eerste drie j weekeinden hier binnenblijf ven. Je mag wel even naar bui-, ten, maar dan onder begelri- ding. De mensen die je hier behan delen en verzorgen zijn stuk voor stuk prima. Het eten is re delijk tot goed. Tot zover mijn eerste bevin dingen. Mijn suggestie voor iedereen die van zich zelf denkt dat hij of zij een drank probleem heeft en dit niet al leen aan kan: zoek hulp.' In de kantino van de St Bavo in Noordwijckerhout hangt een mooie spreuk hierover: "Ziek zijn is geen schande, er niets aan doen wel Hartelijke groeten, Tom." 5 oor de probleemdrin- kers, de gelegenheids- drinkers en gewoon voor iemand die op zijn tijd een neut pakt, de volgende al cohol-wetenswaardigheden: Alcohol wordt direct in bet bloed opgenomen, Twee pro cent wordt afgescheiden door de adem en In de urine; 98 percent wordt door het li chaam verwerkt De verwerklngaduor in het li chaam van 1 gias alcoholhou dende drank ia ongeveer een uur. Twee glazen, twee uur. 3-4 uur, 4-8 uur en 5 glazen 8 uur. Sterke alcoholvergiftiging kan de dood tot gevolg heb- ben: IA 2 glazen Q£-0,4 pro— - milic; 3 i 4 glazen 0,6-0,8 o/oo; 8-10 is 1,6 o/oo; 20 glazen U 4 o/oo en 25 of meer geeft kans op de dood. Tip van de week: een goede gastheer/vrouw heeft (ook) alcoholvrije dranken In huls. Tip van de maand: "Zodra ik een café binnenstap, vergeet ik mijn zorgen en verdwijnen» mijn beslommeringen." - Sa»'- muel Johnson. '3

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2