SHI Boycot China haven van Rotterdam? Zwartboek klaagt legér aan Lijfwachten botsen op auto Reagan SLAAPKAMERS Vermiste zusjes in...cel POLEN EN DDR NEUTAl) FBI: 'Eén moordenaar in zaak- Kennedy' Vernielingen bij ijshal toonaangevend in eiken BINGOKAARTEN VERGETEN? *g Plastic 9cent9 doet opgeld KOOPAVOND SENSATIE. Morgen liggen ze nog klaar bij de officiële verkooppunten iH B1NG0-GIJFERS OF PAGINA 5 UNIEKE AUTOSHOW SNEEUW INFORMATIE OVER BEZORGING: •i IA 2 UN Dinsdag 2 december 1980 34e jaargang no. 10260 hoofdredacteur herman wigdold (Van onze sociaal-economische redactie) BOTTERDAM - China zou met zijn scheepvaart verkeer de Rotterdamse haven kunnen mijden, als re actie op de Nederlandse plannen om onderzeeboten te leveren aan Taiwan. De helft van de Chinese vloot die op West-Europa vaart, doet Rotterdam aan. O Zie verder pag. 11 deze week 1 t/m 6 december van gebruikte auto's 11' Bel 010-14 74 00 (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM - Het Amsterdamse kraakfort De Grote Wetering, waar onder gisteravond een door de ME snel gewonnen barricadenstrijd woedde, is op ge rechtelijk bevel ontruimd. Rond het middaguur trok de deurwaarder, vergezeld van een aantal pelotons Mobiele Eenheid en een speciale arrestatieploeg, naar het tegenover het Rijksmuseum gelegen pand. Daarbij werd de politie verrast door krakers, die bij het Wete ringscircuit nieuwe barricaden opwierpen, waardoor de ME-stoet werd opgehouden. O Zie verder pagina 5 mms mm wmm VV" - iX: Een aantal krakers uit De Grote Wetering haalde gisteren al wat huisraad uit het pand. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft de hele grens tus sen polen en Oost-Duitsland tot militaire zone ver klaard. Dit gebied is niet meer toegankelijk voor wes terse militaire waarnemers. Burgers uit westelijke landen kunnen echter nog gewoon naar Polen reizen. ¥T O "HO Tg OO OO "H Tï Elke avond een andere verrassing! Acryl huispak of duster L 5&.-/A5,- Kom kijken! Ook naar de andere pnjs surprises! Elke twee weken 'n spelronde lge op en in ee ns, an ?r- uit ide ir- De rt- 3lg e- e- n- i Wille de Withstraat 25,3012 RL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 14J>5.33 Met de mogelijkheid dat Chi na uit protest - tijdelijk? - zijn schepen via andere havens laat lopen wordt ernstig rekening gehouden. Een woordvoerder van het bevrachtingskantoor Cross Ocean in Rotterdam, dat als agent optreedt voor Chinese schepen, sluit een dergelijke maatregel niet uit. Al eerder heeft de Volksrepu bliek met zijn schepen de Rot terdamse haven gemeden na in cidenten met Nederland. Dat ROOSENDAAL - De solda- tenvakbond WDM klaagt be paalde, af en toe gruwelijke praktijken binnen het Neder landse leger heftig aan. Van daag presenteert de WDM een zwartboek over de bij dienst plichtige infanteristen beruchte oefening Pantserstorm. Bij die twee weken durende zware test, onder leiding van commando's in de omgeving van het Bra bantse Roosendaal, worden dienstplichtigen mishandeld, wekenlang de ziekenboeg inge jaagd en zelfs levensgevaarlijk verwond door de instructeurs. Een van de kritiekpunten in het zwartboek Pantserstorm is, dat Nederlandse soldaten wordt geteerd de Conventies van Ge- nève - over de behandeling van krijgsgevangenen en het om gaan met gesneuvelde militai ren onder andere te overtre den. Voorts wordt aangetoond dat een deel van de Nederlandse landmacht er volkomen ver ouderde opvattingen op na houdt over oorlogvoering. was in 1966 na de spionagezaak die bekend staat als de "lassers affaire". Toen werd ingegrepen in het kantoor van de Chinese zaakgelastigde in Den Haag na dat daar een Chinees om het le ven was gekomen, die werd ver dacht van spionage voor de Ver enigde Staten. De kans bestaat dat de Chine se ambassadeur in Nederland, die nu in zijn land verblijft, voorlopig niet terugkeert naar zijn post Vorig jaar déden 190 schepen aider de vlag van de Volksre publiek China de Rotterdamse haven aan. Gelost en geladen werd er in Rotterdam ruim 1,1 miljoen ton goederen uit of voor China. Het handelsverkeer met Taiwan via de Rotterdamse ha ven is veel minder: 354.000 ton vorig jaar. LOS ANGELES - Ronald Reagan, de aanstaande presi dent van de VS, is gisteren met de schrik vrijgekomen toen een auto met lijfwachten tegen zijn wagen botste. De bestuurder van de voigauto had niet gezien dat een verkeerslicht op rood stond en de wagen van Reagan was gestopt Reagan, die een bezoek aan de tandarts had gebracht, kon zijn weg naar zijn huis in Los Ange les gewoon vervolgen. Hij moest wel wachten tot lijfwachten uit de vernielde volgauto een plaatsje hadden gevonden in een tweede wagen van de gehei me dienst m.m.v. 5 merkdealers aan de Binnenban winkelcentrum' Hoogvliet IEDERE AVOND GEOPEND TOT 21.00 UUR wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens 20'n keus. Fabriekstoonzalen. industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam.Tel. 010-12.64.61 Veel bewolking en enkele buien, waarvan sommige met hagel of sneeuw. Minimumtem- Peratuur van 4 graden aan zee. tot om het vriespunt in het bin nenland. Middagtemperatuur omstreeks 5 graden. maan op onder 03.39 1507 3 dec zon op onder 06.27 1628 (gt«« onder nummer) Vraag naar da aid. abannat-itrrkf maandag" t/m nijdog «an 17.45 tci 11.90 nitit talardag tal 16.09 uur Iw aak admit* #p da ittippagmo FaAjFema At oiniignaimit AmLsteirdanas ie raai kfort Het tijdstip van actie was voor de krakers geen verrassing. Na de rellen gisteravond had de po litie officieel laten weten dat het "uur U" op vanmiddag half twaalf was bepaald. In de hoofdstad waren van nacht al een kleine 2000 man ME samengetrokken, met het oog op mogelijke rellen tijdens en na de ontruiming. Zo'n 280 Amster damse ME'ers hadden de rellen van gisteravond al voor hun re kening genomen. Met traangas en charges dreven ze een paar honderd krakers uiteen, waarna bulldozers radicaal de barrica den slechtten. Tijdens die actie raakte één politieman gewond. Drie kra kers sloegen hem een gebroken neus. De speciale arrestatie- ploeg boekte weinig succes. Wel werden op het Rokin twee meis jes opgepakt die de ruiten in gooiden bij de Westland- Utrecht Hypotheekbank, geld schieter van de eigenaar van De Grote Wetering. Radio Stad zond vandaag niet uit Dit uit protest tegen het feit dat geen extra zendtijd was toe gewezen. De politie vreesde vanmorgen dat de spanning in de stad hierdoor zou toenemen. Tot nu toe plande de politie ac ties bij voorkeur vlak vóór het tijdstip waarop Radio Stad ging uitzenden, in de hoop dat dan veel mensen thuis zouden blij ven om zo alles op de voet te kunnen volgen. De grote vraag was ook of Ra dio De Vrije Keyser nog zou gaan uitzenden. De krakerszen der zou enkele weken geleden uit De Groote Keyser zijn gesto len, zweeg sindsdien, en nie mand zou weten wie er nu ach ter de microfoon zou kunnen zitten en met welke bedoelin gen. Aiieen de Vara, op Hilversum 3 was vanmiddag snel met Am sterdams nieuws in de lucht ■4.yVf/w /vA 7 (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT - Twee door de politie gezochte zusjes werden uiteinde lijk gevonden in.... de eet De Dordtse meisjes, de 29-jarige M. Z. en haar lS-jarige zusje, waren be trapt bij een winketdiefs* tal. De winkelier schakel de de politie in die de meisjes mee naar het bu- ro nam. Daar werkte het tweetal niet erg mee en gaf een valse naam en een verkeerd adres op. De po litie vertrouwde de zaak niet erg en sloot de zusjes op. Ondertussen was de moeder van de meisjes ongerust geworden over het steeds maar niet thuis komen van haar dochters. De moeder deed aangifte bij de politie van vermis sing. Pas de volgende dag gaf een van de meisjes haar ware identiteit prijs, na dat de politie ontdekt had dat het opgegeven adres niet klopte. Op hetzelfde moment kon de politie spreken van de oplossing van een vermissingszaak. f, fm/tf i. 'Gl'v" '7 i:%- f 'J 4 7 - i'A't l', AMSTERDAM - Een klein blauw plastic munt je rukt in Noord-Holland op als vervangingsmiddel voor de steeds schaarser wordende cent Groot handelaar Pieter Kars tens uit Blokker heeft 20.000 van deze "fiches" laten persen. Bij 360 le vensmiddelenzaken in de provincie gaan ze nu al als wisselgeld over de toonbank. „Idereen -modderde maar wat aan met zelfge maakte briefjes of kar tonnetjes; velen rondden de prijzen af. Toen heb ik de knoop doorgehakt en die muntjes laten ma ken," aldus de grossier. De kostprijs bedroeg ne- gen-tiende cent per stuk. Elke winkelier kan nu bij Karsten de "blauwtjes" voor een tientje per dui zend stuks kopen. Volgens hem is het in itiatief overal geestdriftig begroet De middenstan ders zeggen het als een extra service aan de kh-nt te beschouwen om op deze manier tot op de cent te kunnen terugbetalen. De klanten zelf kunnen ze uiteraard ook weer inle veren. Of Karsten met zijn muntehperserij strafbaar is? „Dat moet de officier van Justitie maar uitma ken," reageerde een woordvoerder van het ministerie van Financien. Het in omloop brengen van eigen betaalmiddelen is in feite een economisch delict Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ge ruchten dat Sowjet-reservisten naar de Pools-Russische grens zijn gestuurd als een "provoca tie" bestempeld. "De Russische strijdkrachten zijn niet in staat van paraatheid. Naar geen en kele grens zijn reservisten ge stuurd," zo liet het Kremlin we ten. Drie gebieden aan de Oost duits-Poolse grens waren altijd al verboden terrein voor wes teree militaire waarnemers. Door een Russisch besluit de twee overige grensgebieden ook tot militaire zone te verklaren is nu in feite het hele grensgebied (een strook van 40 tot 50 kilome ter) gesloten. Volgens westerse kringen is een dergelijke maatregel niet ongebruikelijk in voor- en na jaar, wanneer het Warschau pact militaire oefeningen houdt, maar is hij in december nog nooit voorgekomea De Sowjet-maatregel is be kend gemaakt aan de Ameri kaanse, Franse en Britse mili taire "verbindingscommissies", die in het Oostduitse Potsdam bij de Sow jet-troepen gedeta cheerd zijn. Deze commissie be staan al sinds de Tweede We reldoorlog en houden toezicht op Russische troepenbewegingen. Er zijn ook Russische verbin dingscommissies in het westen van de Bondsrepubliek. WASHINGTON - De FBI heeft uit een eigen wetenschap pelijk onderzoek afgeleid aat president John F. Kennedy op 22 november 1963 door één moor denaar, Lee Harvey Oswald, om het leven is gebracht De Ameri kaanse centrale recherche wijst daarmee de conclusie van de "moordcommissie" van het Huis van Afgevaardigden, dat er waarschijnlijk een tweede moordenaar is, van de hand. De commissie kwam 16 maan den geleden tot de conclusie - afgaande op de bandopnamen van de fatale schoten dat een tweede moordenaar was betrok ken bij de aanslag. De FBI noemt de bevinding van de commissie "ongeldig". De aanslag op Kennedy wordt nu "nog onderzocht door de Natio nale Academie van Weten schappen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Vandalen hebben voor minstens 100.000 gulden schade aangericht op het bouwterrein bij de Ton Men- kenhal in Rotterdam. De bouw vakkers troffen een geweldige ravage aan, toen ze aan hun werk wilden beginnen. De on bekenden hebben een ton met teer op de elfde verdieping om gegooid, waardoor de hele witte gevel besmeurd raakte. Ook gooiden ze radiatoren van de centrale verwarming door ser redaken en vernielden ze ver scheidene plafonds. Voor de aannemer betekent het een dubbele strop. Hij moet niet alleen het gebouw opnieuw in orde maken, ook kan hij de woningen niet binnen de vast gestelde termijn opleveren, wat hem mogelijk op een boete komt testaap. Gisteren heeft de Ton Men kenhal overigens in het donker gezeten. Bij bouwwerkzaamhe den naast de schaatsbaan is een transformator geraakt De be- neerder zette de deuren van de oaan open, zodat het ijs niet imoit. &*ökeutin^Mni%ler^ï«iABWM; ondernummer 10 ??0 006 059ad. 26ju* 1980

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1