In havengebieden Dure huizen op de mooiste plek 5Vroeger opstaan Oud-burgemeester Schiedam schrijft mémoires Borrelbus-jeugd Kerstbal in Noord Burgemeester moet ook mee- bezuinigen 52 BZB'ers onderscheiden Vlaardings oud-raadslid F. de Graaf overleden Wêém. schiedam Protest tegen mini-WK in Urugny Kerstklaverj as ACCU'S GESTOLEN DONDERDAG4 DECEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Postma Veranderd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Harm Roelfsema, burgemeester van Schiedam van 1965 tot en met 1974, heeft in,het boek werk "In de ban van de tijd" zijn leven en werk be schreven. Hij plaatst de belevenissen tegén de achter grond van het" tijdsgebeuren tussen 1900 en 1980. Volwassen - r Betrekking Vingertje Half februari ARM St. Nicolaas verkoop in Stedelijk museum ZAALELFTAL HBSS STAAKT WEDSTRIJD (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN - Het eerste zaalelftal van de Schiedamse voetbal vereniging HBSS heeft beslo ten stelling te nemen tegen de afvaardiging van het Neder lands elftal naar de mini-WK in Uruguay. Op maandag 15 december zullen de spelers de bindende competitiewedstrijd in zaal I.Isselmonde tegen de Kreekboys staken. Het be stuur van HBSS onderschrijft de actie en stuurt zelf een pro testbrief naar de KNVB. In Uruguay worden op grote schaal de mensenrechten ge schonden, sedert de machts overname door het leger in 1973. Volgens cijfers van Ara- steund. Volgens de Schiedam mers zal het toernooi worden gebruikt als propagandamid del voor het militaire regiem. Zij willen als KNVB-ieden protesteren tegen deze afvaar diging. De staking zien zij in dit verband eerder als een ge wetenskwestie van de spelers zelf, dan als een politieke stel- lingname. Volgende week verschijnt in het clubblad van HBSS een ar tikel over de achtergrond van de protestactie. Daarin zal te vens een beroep worden ge- daar, op de andere HBSS-elf- tallen. Ook worden Vlaarding- se voetbalverenigingen opge roepen de protestactie te on dersteunen, door een wed strijd vroegtijdig te onderbre ken. nesty International zitten mo menteel meer dan 50.000 men sen in gevangenschap. Een groot aantal van hen wordt op afschuwelijke wijze gemarteld en soms dood in een kist bij de familie afgeleverd. Onlangs publiceerden wij in het Schie- dam-Extra katern een artikel over de verdwenen vakbonds leider Sergio Ruben Lopez, die wegens vakbondsactiviteiten in 1973 is gevangen genomen en tot op deze dag wordt vast gehouden. De spelers van het eerste zaalvoetbalelftal van HBSS vinden dat door de deelname van Nederland aan de mini- WK. die overigens vriend schappelijk is, het dictoriale bewind in Uruguay wordt ge- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Dure huizen moeten op de mooiste plekken worden gebouwd. Op die manier hoopt het Rotterdamse coilege van B. en W. sociale woning bouw in voormalige havenge bieden mogelijk te maken. Niet alleen omdat dure woningen te korten op goedkope bouw moe ten goedmaken, maar ook om projectontwikkelaars zover te krijgen in deze tijd dure huizen neer te zetten. taal 1400 woningen worden ge bouwd. Waar nu precies die dure wo ningen moeten komen, mogen de raadscommissie Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning binnenkort zeggen. Het college én de projectgroep Delfshaven, die de woningbouw voorbereidt, zijn het niet met el kaar eens, In ruil voor 100 pro cent woningwetbouw in de eer ste fase van het plan, willen B. en W. vastleggen dat op de Mül- lerpier alleen dure huizen mo gen staan. Hard lopen, dan zijn use ten minste niet allebei te laat. Een van de politiemannen roept: "Dan móet je maar vroeger op staan." Okay. Maar toch. vraag ik me af: je .leest in de krant, mensen dur ven niet meer mee met bussen of trams. Molest, vandalisme, beroving, zelfs bus- en tram chauffeurs zijn bang. Is het niet nuttiger, in plaats van mensen die naar hun werk gaan tegen te houden waar- door ze te laat komen, om als politie in functie eens een poosje mee te rijden met het openbaar vervoer?, zo vraag tic me af, aldus mevrouw Slan gen-Engelkamp. Mevrouw E. G. T. Slan- gen-Engelkamp uit Schiedam schrijft mij het mlgende: "Zoals gewoonlijk Tiaar ons werk in Rotterdam. Man en vrouw, gezamenlijk met de auto. Een beetje laat vanmorgen. Gelukkig hebben ux de stoplichten mee. Vier minuten voor 8.30 uur. onze begintijd. Nog een klein stukje rijden, we halen het wel Tot plotseling van achter een paar geparkeerde wagens twee politiemannen op de weg springen. Gebaar: stoppen! Controle van de auto. Ge volg: te laat op het werk. Ik stap wrevelig uit de auto om verder maar te gaan lopen. - Door de mooiste plekken voor dure bouw te reserveren, wil het college van B. en W. proberen zoveel mogelijk woningwethui zen neer te zetten in het haven gebied langs de Westkousdijk in Delfshaven. Daar kunnen in to- De projectgroep Delfshaven voelt niets voor zo'n toezegging. Nu al toegeven dat er op de Müllerpier geen plek is voor goedkopere woningen, willen de stadsvemieuwers niet. -Wk- Ik heb een aantal boze telefoontjes gehad en een enkele boze brief over mijn verhaal van „de jeugd van tegenwoordig." Toen ik een ritje meemaakte met de borrclbus zei ik mijzelf te herkennen zoals ik vroeger in mijn jeugd was. Hierbij stei ik voorop dat ik jongeren aantrof, die brallerig met elkaar aan het dollen wa ren. zonder dat ze vernielin gen aanrichtten, mensen be dreigden of messen' trokken. Nu weet ik donders goed dat dit soort dingen, zoals vanda lisme en het bedreigen van mensen, gebeurt, ook in de borrelbas. Toevallig gebeurde dit niet toen ik meereed. Vandalisme, het trekken van messen en het in elkaar slaan van mensen, is nooit goed te praten. Zoiets heb ik in mijn jeugd ook nooit gedaan. En met mij zullen er velen zijn die vroeger dit soort dingen nooit deden. Waar het mij om gaat is de - vraag „waarom de jeugd van tegenwoordig vernielzuchtig is en vaak agressief." Mensen die mij kwaad opbelden en dachten dat ik het voor die jeugd wilde opnemen, zeg maar 't gedrag goedpraten, i, stelde ik dezelfde vraag. Nie mand kon mij daarop ant woord geven. ik zoiets schofterig vond. dat ik er geen woorden voor had. VLAARDINGEN - „Na de bezuinigingsronden van vorige maand is het niet juist om de autokosten van de burgemeester u? verhogen met 900 gulden." Met deze vuistregel ageerde PvdA-lid Gerard Boender gis teravond in de gemeenteraad te gen het ontwerpbesluit van het Provinciaal bestuur van Zuid- Holland om de toelagen van burgemeesters te verhogen. Reden tot verhoging zijn de prijsverhogingen sinds "78. Toen zijn de laatste autokostenrege lingen gemaakt. Gerard Boender vond steun bij de gehele PvdA-fractie, bij Leo Zeef (PSP). .Jan van Hemert (VVD) en Rodrigues (D'66). Het veertiental sloot zich aan bij Boenders beweringen: „De ver hoging houdt automatisch in dat ambtenaren minder krijgen." En: „25 procent is toch veel te fors." Boender vond een oplossing: de declaraties moeten op basis van de onkostenvergoeding die wethouders krijgen. Het ontwerpbesluit gaat door, want. de vijftien „tegen"-stem- mers waren te weinig. Burge meester Kieboom deed een duit in het' zakje door te 'zeggen: „Wegen die 9<)0 guiden die ik meer krijg dan niet op tegen de 2(1000 gulden die ik- minder ga verdienen?" De burgemeester doelde daar mee op de afbouwregeling voor ln>0 burgemeesters. In drie jaar tijd gaan zij 20.000 gulden min der verdienen. Burgemeester Kieboom: „lk ben destijds inge deeld bij de klasse 80.000 - 100000 als inwonertal. We zijn inmiddels gezakt, maar ik zit nog steeds in de oude klasse. Nu gaan ze dat terugdraaien." De tijden zijn veranderd. 1 Alcoholisme is een probleem waar velen mee kampen. Er is 4 een nieuw maatschappelijk probleem bijgekomen. Dat is 4 drugsverslaving. Dit is iets waar we vroeger nog nooit f. van hadden gehoord. Door die j drugsverslaving Ls veel ellen- I de in onze maatschappij geko- i men. Nogmaals, ik ga niets goed- praten. Maar we leven nu eenmaal in een hele vreemde tijd. Zeg' maar een bijzonder 1 onzekere wereld. Als er een - - i paar gekken zijn die ergens op knoppen gaan drukken is het j 'afgelopen met het leven op aarde. Zoiets bestond vroeger niet Daarbij komt dat er voor de jeugd van vandaag weinig perspectieven zijn. Ze komen van school af en er is nauwe- j lijks werk. Bij de ouwelui is f het ook niet alles. Scheidingen, J zijn aan de orde van de dag, - de mensen leven een rat-race. en tijd en aandacht voor de kinderen is er nauwelijks'bij. van Die jeugd van vandaag wil 4% ook sneller volwassen zijn. Ze e wil vroeger het huis uit, maar woningen zijn er-niet. Wel - woningspeculanten die kan- - toorruimten en luxe apparte- inenten bouwen. We te ven j wat dit betreft in een onrecht- vaardige wereld. En die jeugd heeft dat dom- ders goed door. Dat recht-j vaardigt echter niet het afrea-id geren van de agressie op die maatschappij door middel van^ji wrnielingen en berovingen. f5A Vroeger, zo zei ik in. m'n '7 eerste verhaal, haalden we al- lerlei kattekwaad uit. Alleen gingen we niet de boel slopen i of erger, stelen. 'Ook ik heb geen oplossing j voor het wegnemen van de agressie van de jeugd. Maar ik j denk dat we met z'n allen moeten proberen om de com- municatie met die jeugd te verbeteren. Met motivatie be- reik je veel meer dan met in- timidaties, denk ik. X' Als die jongeren begrijpen dat ze, wat die borrelbussen -,-x betreft of andere vernielingen* bij het openbaar vervoer, zich zelf ook duperen, dan komen we ai een heel eind. En vergis u niet: ze kunnen heus wel luisteren. Misschien noemen ze je een „ouwe lui", maar dan wel een, die met verstand praat Met echt tuig heb ik geen medelijden. Wat dat betreft huldig ik het standpunt „dat zachte heelmeesters stinkende-.-; wonden maken." - - Het dorpsleven in zijn vroege re woonplaats Ten Boer in de provincie Groningen, zijn kweekschooljaren rond 1925 en de crisisjaren die daarop volg den krijgen ruim aandacht in het dikke boekwerk van 400 pa gina's. Het is heel gemakkelijk om het verwijtende vingertje op te heffen en te zeggen tegen de jeugd: „Dit en dat mag je niet doen." Sterker nog: er waren men sen bij die wel wisten hoe je het probleem kon oplossen. „Stop ze in een werkkamp en laat ze net zo lang daar wer ken totdat ze de schade van hun vandalisme hebben afbe taald." Zo eenvoudig ligt de zaak niet. Er is een oorzaak en een gevolg. Uit mijn rit met de borrelbus bleek dat er best met die jongens en meisjes te praten valt. Door praten kan je vaak veel meer bereiken dan met „concentratiekamp- methoden". Mevrouw W. C. Kaptein uit Rotterdam schrijft mij: „Is de tas van uw moeder wei eens uit de handen gerukt, zoals dat mij is overkomen. Deden uw kameraadjes dat vroeger wel eens?" Mevrouw Kaptein. dit soort dingen vind ik verschrikke lijk. U beeft ook nog onlangs kunnen lezen dat HW-lezers, met name die van Stukgoed, een actie op touw hebben ge zet om een S5-jarige halfblin de vrouw, die dit ook was overkomen, schadeloos te stellen. Ik schreef destijds ook dat Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Wijkvereni- ging Groenoord organiseert in deze koude decemberdagen een sfeervol kerstbal. Boerderij Landvreugd zal op zaterdag 20 december voor deze gelegenheid speciaal versierd worden. Het ba! is voor iedere bewoner in Schiedam-Noord toegankelijk. De kaartverkoop begint maan dag 8 december. Na 18.00 uur kan men kaarten bestellen door, te bellen naar 70 23 63, 71 03 12 of 70 67 76. Leden betalen 6,50. niet-leden J 8.-. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM - Wijkvereni- ging Nieuwland organiseert za terdag 13 december een kerst- klaverjas-koppelconcours. De zaal van dienstencentrum De 4 Molens gaat om 14.00 uur open. het concours eindigt rond 16.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2.50 gulden per persoon. Kaarters die interesse hebben kunnen zich opgeven bij Mevr. Post, Dr. Wibautstraai 17. Hoofdstuk 4 'Leven in oor logstijd' wordt gevuld met het beeld dat Roelfsema heeft van de tweede wereldoorlog en de ontwikkelingen die daaraan voorafgingen. Na '45 treedt hij in dienst bij Het Vrije Volk in Groningen. In snel tempo wis selt hij de navolgende jaren van betrekking; wethouder van Groningen in '46, burgemeester van Hoogezand - Sappemeer in '52. Gedeputeerde van de pro vincie Groningen in '53 en bur gemeester van Schiedam in 1965 tot zijn pensioen in 1974. Open avond in gymzaal Roelfsema wil in dit boek la ten zien hoe de omstandigheden een mensenleven vaak beslis send* beïnvloeden. In het laatste hoofdstuk 'Mijmeringen over nu en straks' geeft hij zijn mening over de huidige politieke situa tie. Het boek komt half februari op de markt en wordt uitgege ven door drukkerij De Een- 'dracht in Schiedam. VLAARDINGEN Burgemeester Kieboom heeft aan 52 personen, werk zaam bij Havenbe drijf Vlaardingen Oost en Unilever Research Laborato rium, onderschei dingen uitgereikt in het kader van de be- dri jfsze If besche r- ming (BZB). De ere tekens zijn toege kend door de Konin gin wegens een 10-, 15- of 25-jarig lid maatschap van de BZB. Tijdens een bijeenkomst in het stadhuis sprak de burgemeester giste ren zijn waardering uit voor de jaren lange inzet van de gedecoreerden en hij wees op het grote belang van de BZB in een stad als Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit de auto van de 34-jarige Schiedammer S. K. zijn in de nacht van 1 op 2 de cember twee accu's gestolen met een waarde van 1400,- gulden. De .wagen stond geparkeerd op een terrein aan de Schiedamse- weg. steld. De zaal gaat' op 19.00 uur open en het eerste nummer wordt om 20.00 uur afgeroepen. Kinderen onder de 14 jaar heb ben zonder geleide geen toe gang. FOTOTENTOONSTELLING Onder het motto Vrouwen Te Gast houdt Bertien'van Manen tot 15 december een expositie Het Zierikzee's Kamerkoor en het muziekgezelschap Intertex- ta onder leiding van Riet van den Dungen staan borg voor een zeer speciale vertrolking van dit muziekwerk van Purcell. Voor at kaarten bestellen aan de balie van het Stedelijk Museum of te lefonisch bij nummer 269066. De toegangsprijzen bedragen vijf gulden, voor leden van de Vrienden van het museum, 65-plussers en CJP'ers drie gul den. Aanvang: 20.15 uur. t IS GEEN KUNST De jaarlijkse verkooptentoon stelling van het Stedelijk Mu seum in de decembermaand. Op deze expositie worden objecten, sieraden, keramiek, grafiek, schilderijen, aquarellen en kunstenaarsboekjes tegen lage prijzen te koop aangeboden. De tentoonstelling loopt tot 8 de cember. Het museum is dage lijks geopend van 10.00 - 17.00 uur. De toegang is gratis. van haar foto's in het Stedelijk Museum. De tentoonstelling heeft als onderwerp de vrouwen van buitenlandse werknemers in Nederland. Tevens geeft het museum tot 15 december een overzicht van textiele kunst uit eigen collectie. Het museum is dagelijks geopend van 10.00, - 17.00 uur. Op zondag van 12.30 - 17.00 uur. De toegang is gratis. DE BLAUWE BRUG De werkgroep Jeugdwerk or-^ ganiseert op woensdag 10 de-* cember een figurenbingo in de Blauwe Brug. Het spel begint' om 14.00 uur en de entree be draagt 1.-. QT; Het Trio Fred Leeflang speelt zaterdag eigentijdse jazz in QT! Soms composities, soms totaal geïmproviseerde stukken. Het trio ondervangt daardoor de cli chématigheid die optreedt bij het avond aan avond spelen van dezelfde stukken. Behalve in zijn eigen trio speelt Fred Leef lang mee in diverse jazzforma ties zoals die van Burton Gree ne, Loek Dikker, I.C.P., en Charlie Green. Zijn medespelers in het trio zijn Arnold Dooye- weerd en Peter Schön, De leden van QT! hebben gra tis toegang, niet leden betalen vier gulden. QT! is te vinden in gebouw De Teerstoof, Nieuws- traat 12. CAFE QUIBUS Pieffie komt zondagmiddag op bezoek in café Quibus. Hij treedt vanaf 14.00 uur op voor de kinderen. Volgens de organisa tie is het pedagogisch verant woord kinderbedrog. "s-Avonds treden de-Brinta's op voor de ouderen. Deze over bekende Schiedamse formatie speelt vanaf 21.30 uur rock&rol- ien blues. De toegang is gratis. 0 OPEN DEURDIENST Pastor Th. Koster leidt zondag DOKTER. TANDARTS. 4 APOTHEEK Het komende weekend heeft T tandarts R. H. F. Bakker week ff enddienst. Hij woont aan het Faasenplein 68 en zijn telefoon-;.'; nummer is 709915. Mensen .met-..,; kiespijn kunnen bij hem terecht, tijdens de spreekuren op zaterA.w dag en zondag van 17,00 - 18.00 uur. Heeft U ir, het weekend eeift j dokter nodig dan moet U dtó 1 boodschappendienst bellen, te.-- J lefoon 206611. Voor spoedrecep- ten kunt U bellen naar nummer^, 264018. de opendeur-dienst in de St. Martinuskerk. Het jongeren koor van de parochie staat hem muzikaal bij. Als thema is ge steld: Petrus 3: 8 t/m 18. Aan vang: 9.30 uur. «HET ZONNEHUIS Alice de Bresser houdt vanaf 10 december een tentoonstelling van haar symbolische schilde rijen in het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis in Vlaardin gen. De expositie is vrij toegan kelijk tussen 10.00 en 20.00 ,uur. Het adres: Diilenburgsingel 5. 0 CONCERT In het Stedelijk Museum wordt zaterdag 13 december de opera 'King Arthur' uitgevoerd. ff Frans de Graai' had van 3 s>ep- 'u-rntx-r1946 tol 1970 voor de 'iVdA Zitting in de gemeente- Iraad. van 1949 tot 1959 als fruc- ftievoorzitter. In de Hervormde igemeente was hij vele jaren ouderling, Voorts was De Graaf flange tijd viior/ilter van de aiVlaarding.se melk-slijleesvereni- fgjng en districts bestuurder bij Stichting Snel Verkeer Ont- lUdiTsV ereii igi ng 0 BINGO Wijkvereniging Nieuwland houdt op dinsdag 9 december haar maandelijkse bingo-avond in de grote zaal van diensten centrum De 4 Molens. Er is voor deze gelegenheid een omvang rijk prijzenpakket 1 samenge-

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2