RSV-levering Taiwan aan zijden draad geen alibi' Nieuwe munten in '82 HetWeer In de WW 13.000 en nog eens 191 i in de WAO La Lollo bij overdracht van caravans m Dioxine in Niagara Ramp voor Britse staal Ring voor Mathilda HOGERE ACCIJNS REMT VERKOOP Het Vrije \olk Gevaarlijk vervoer NS moet snel geregeld r Kees Timmer/Schilderijen Pen en kaart al bij de hand? Dinsdag begint de spelronde nummer 6 Jongen (15) berooft PTT Friezen boos op Poetry Italiaanse rechter ontvoerd Schrift van Da Vinei brengt 11 miljoen op M. Af en toe regen INFORMATIE OVER BEZORGING: VA2 -,»V. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De exportvergunning aan Rijn- Schelde-Verolme voor levering van duikboten aan Taiwan hangt aan een zijden draadje. Het is zeer de vraag of de Tweede Kamer akkoord gaat met het voorstel van het kabinet. BRUSSEL/WASHINGTON/OOST-BERLIJN - Een Russische inval in Polen betekent het einde van de ontspanning, zo heeft de NAVO gisteren in Brussel de Sowjet-Unie te verstaan gegeven. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Muskie, zei in Brussel dat na de inval in Afghanistan een interventie in Polen de tweede zou zijn in een tijdsbestek van één jaar. „Eén is een incident, twee in vallen vormen een gedragspatroon," zo meende Mus kie. Bel 010-14 7400 l Zaterdag 13 december 1980 34e jaargang no. 10270 hoofdredacteur hekman wigbold Omhoog Lange duur wmm. WMrnë mmnrnxmÈtm MrmmsmrwAmmmA.j, In Rotterdam werden gisteren 43 caravans voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië ingescheept op de Nedlloyd Rosario. De filmster Gina Lollobrigida, op d". foto geflankeerd door de Italiaanse ambassadeur Claudio Chelly en Kapitein G. A. van Egmond (rechts), was erbij op de werf van Quick Dispatch. "Lai Lollo" is in Rotterdam om maandag haar eigen foto-expositie te openen. De Amsterdamse Mathil da Blank-Rellum lacht blij: zij kreeg gisteren van het feministische maand blad "Opzij" de "Harriet lYeezemng". De 34-jarige Mathilda kreeg de prijs voor haar werk ten behoe ve van de Surinaamse vrouwen in Nederland. Zij is onder meer opricht ster van de Stichting Be hartiging Belangen Suri naamse Vrouwen. Galerie Nieuw Rotterdams Peil Gebouw Het Vrije Volk Expositie open: maandag t/m vrijdag 10-17 uur zaterdag 12-16 uur. Van 13/12/80 t/m 7/1 /81 Toegang vrij. Witte de Withstraat 25, Rtd. ROTTERDAM - Er is geen enkele zekerheid te ge ven voor een veilig vervoer van gevaarlijke stoffen per trein door de stad. Wettelijke regelingen zijn onvol doende. Controle op de ladingen, de verpakking en ver voer hebben nauwelijks plaats. De NS en de overheids instanties die daarvoor zijn aangewezen,, laten het er veelal bij zitten. Elke twee weken 40.000 aan prijzen. ,WV *im >4.. vTc- 4e Het wordt een spannende zaak dinsdag wanneer het debat daarover plaatsvindt, omdat de CDA-fractie niet op één lijn zit. Minstens drie en zeer waar schijnlijk zes of meer leden zijn evenals de linkse oppositie té gen het verlenen van de export vergunning. .•Worden alle koppen vóór en tégen geteld dan zweeft de stemverhouding rond fifty-fif- ty. Het zou best kunnen dat de doorslag in deze belangrijke zaak moet worden gegeven door de eenmansfractie van DS70. Het Kamerlid Ruud Nijhof hier van zegt nog geen standpunt te hebben bepaald. Als een meerderheid van de Tweede Kamer de exportver gunning afwijst, is het de vraag wat het kabinet gaat doen. Het kan de uitspraak van het parle ment naast zich neerleggen. Po litiek Den Haag verwacht echter dat dit niet gebeurt, omdat de duikbootlevering binnen het ka binet ook omstreden is. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft nog steeds grote bezwaren tegen het leve ren van wapentuig aan Taiwan. Zie verder pagina 14. - Amerika zal bij een Russische interventie de levering van graan aan de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen die Mos kou steunen, stopzetten. De 8.6 miljoen ton graan, die al is ver kocht, zal dan niet worden ver scheept Premier Van Agt xei gister- 1 - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - In 1982 komen nieuwe munten in omloop met op de voorzijde het portret van koningin Beatrix en het op schrift "Beatrix koningin der Nederlanden". Tot dat moment worden munten geslagen die het jaartal 1980 zullen blijven dra gen. Door het grote aantal waar- in die in omloop gaan komen tullen deze munten geen zeld zaamheids waarde krijgen, aldus een mededeling van het minis terie van Financiën. Staatssecretaris Van Amels- yoort van Financiën heeft negen beeldende kunstenaars uitgeno digd een nieuwe beeldenaar te ontwerpen voor de achterzijde van de nieuwe munten. De kunstenaars krijgen daarin zo veel mogelijk vrijheid. avond: „Bij de NAVO is sprake van verhoogde alertheid. Maar men doet aan onze kant het re delijkerwijs mogelijke om de spanning niet op te voeren. Geen vertoon, geen spectaculai re maatregelen. We moeten de Sowjets geen alibi geven om wat dan ook te gaan doen." De Amerikaanse minister van Defensie, Brown, heeft er bij Japan op aangedrongen de mili taire uitgaven te vergroten ten einde tegenwicht te bieden aan "agressief Russisch gedrag". Oost-Duitsland heeft gisteren de Bondsrepubliek ernstig ge waarschuwd niet de westerse sanctie-maatregelen te steunen. De waarschuwing kwam voor het einde van de NAVO-top. Volgens het officiële Oostduitse persbureau ADN zouden de be trekkingen tussen de beide Duitslanden ernstig verstoord kunnen worden. Een vertegenwoordiger van de officiële vakbeweging in Po len heeft op het congres van de Hongaarse vakbonden in Boe dapest het bestaan van de vrije vakbond Solidariteit verdedigd. OLDENZAAL - Een 15-jarige jongen heeft gisteren in Olden- zaal een postagenschap overval len. Terwijl hij de beheerster met een mes bedreigde haalde hij 6000 gulden uit de kassa. De politie kon de jongen al kort na de overval in de omgeving van het postagentschap aanhouden. Veel bewolking en af en toe tegen. Middagtemperatuur on- Kveer negen graden. Matige tot ltrachtige zuidwestenwind. 15 dfu. /.un op ortdf r («40 16.26 zon op onder 06.41 16 26 maan op onder 13.02 matm op onder 13.27 U1.Ü6 (géén ontlef nummtr) Vroag na ar de afd. obenaeeaenke maandag Vin «qdogean IMS taf 1100 w latefdag lal 10.00 uur Zit ook adrttttn op de ilrippagina I Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam. teL 010 - 14.74.00 j Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.53.33 Rotterdamse mannen 1 op 5 ui (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eén op de vijf Rotterdamse mannen werkt niet Zeker 13.000 werknemers zitten in de WW, terwijl nog eens 19.000 mannen wegens ar beidsongeschiktheid een WAO- uitkering hebben. Vooral onder ouderen heeft het "uitgeschakeld zijn" drama tische vormen aangenomen. Van de Rotterdamse mannen tussen 55 en 65 jaar is één op de drie werkloos of in de WAO. „Wij maken ons grote zorgen over deze leeftijdsgroep," zegt wethouder van Sociale Zaken Elizabeth Schmitz. "want we zien weinig perspectief." Zij voegt eraan toe dat de gemeente zich in haar beleid overigens meer bezighoudt met de jeugd werkloosheid. Het werkloosheidscijfer in Rotterdam is in één jaar tijds met 25 percent omhooggevlogen, zegt het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Ook het aantal WAO'ers is toegenomen. Met hoeveel is nog niet bekend, „maar een geleide lijke stijging is wel te verwach ten," aldus de Gemeenschappe lijk Medische Dienst Onder die werknemers die wegens ziekte of andere gebreken zijn uitge schakeld bevinden zich ook veel buitenlanders. Het totaal aantal werkloze mannen en vrouwen bedroeg volgens het GAB eind november 19.385, "een absoluut hoogte punt". In één jaar kwamen er 4388 werklozen bij. Vooral de bouw en de metaal droegen bij aan deze stijging; in de kantoor sector daalde de werkloosheid. Wethouder Schmitz zegt dat het nog lang zal duren voordat we geneigd zullen zijn "anders tegen werkloosheid aan te kij ken." Om het probleem van de ledige tijd te verlichten, wil de gemeente oudere werklozen en WAO'ers mogelijkheden bieden om zich op basis van vrijwillig heid nuttig te maken. Hier wordt al aan gewerkt. Verder moedigt de gemeente door subsidies initiatieven aan tot vorming van bij voorbeeld WAO-groepen. Probleem is ech ter dat de mensen zich daar moeilijk bij aansluiten, omdat ze nog steeds bang zijn gebrand merkt te worden als WAO'er, werkloze enz. Met een verhaal over oudere werklozen en WAO'ers begint vandaag in Vrijuit een serie ge wijd aan ouder worden en ouder zijn. Zie pagina 19. OTTAWA - Via de Niagara- rivier komt dioxine terecht in het Ontario- en Erie-meer in Noord-Amerika. Dioxine is het zelfde gif dat in 1976 in het Ita liaanse Seveso vrijkwam. Het kan erfelijke afwijkingen ver oorzaken en mogetijk ook kan ker. Het Canadese ministerie van Milieu maakte bekend dat in de eieren van zeemeeuwen aan de Canadese kant van het Ontario- meer sporen van dioxine zijn aangetroffen. Het bericht heeft veel opschudding veroorzaakt in dit gebied, dat veel inkomsten heeft uit het toerisme. Het gif zou afkomstig zijn van Amerikaanse fabrieken. ROTTERDAM - De Friezen zijn boos op Poe try International, omdat in de tien jaar van het be staan van het Rotterdam se festival ooit maar één Friese dichter werd uit genodigd. En dat terwijl, zo schrijft de Friese schrijversbond aan de Rotterdamse Kunststich ting, "het ook voor de Friestalige literatuur van belang is om zich op het festival te manifesteren en er in contact te komen rret buitenlandse litera toren en hun werk. Wel licht een geval van ver ziendheid, omdat het bui tenland wel is vertegen woordigd." Maar de Rotterdamse Kunststichting zegt Frie se dichters gewoon als Nederlandse dichters te zien en niet als een aparte groep. "Op die manier weten we ook nog wel tien Rotterdamse dichters die niet zijn uitgenodigd." aldus het commentaar. ROME - De 49-jarige Italiaanse rechter Gio vanni d'Urso is gister avond door leden van de( ondergrondse beweging; Rode Brigades ontvoerd. De ontvoering wordt in verband gebracht met de dood van twee leden van de Rode Brigades die donderdagavond in Mi laan bij een vuurgevecht met de politie om het le ven kwamen. De rechter, lid van het Italiaanse hof van Cassa tie in Rome, had een ver- gaderings op het ministe rie van Justitie bijge woond en is daarna te voet naar huis gegaan, maar niet aangekomen. De melding over de ontvoering van de rech» ter kwam binnen bij een krant waar iemand na mens de Rode Brigades verklaarde dat d'Urso zich in hun macht be vond. Van de ontvoering zijn geen getuigen. De rechter Is verantwoordelijk voor het overbrengen van ge detineerden naar zwaar bewaakte gevangenissen. DEIN HAAG - De verkoop van sigaretten en benzine in Ne derland is dit jaar teruggelopen, vergeleken met 1979. Minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) zeggen dat in hun memorie van antwoord op de wetsontwerpen voor accijnsverhogingen voor tabak, alcohol en benzine. Limburgse winkeliers vrezen dat de tabaksverkoop in de grensstreek door de voorgestel de accijnsverhogingen nog ver der zal teruglopen en dat veel zaken daardoor in moeilijkhe den zullen komen. Ze vragen de Tweede Kamer de verhogingen af te wijzen. Voor de teruggang in de siga- rettenverkoop kunnen de be windslieden geen duidelijke oorzaak aangeven. Het kan zijn door anti-rookcampagnes, maar ook door vermindering van de grensverkoop. De afnemende benzine-ver- koop wordt naar hun mening veroorzaakt door de tegenval lende economische ontwikke ling en door de benzineprijsstij gingen dit jaar. (Van onze correspondent) LONDEN - Bij het Britse staats-staalbedrijf British Stee) Corporation moeten opnieuw duizenden banen verdwijnen. Eten fabriek, in midden-Enge- land. moet helemaal dicht. Dat reddingsplan heeft president commissaris Ian Mac Gregor gisteren bekendgemaakt. De man, die door premier .Thatcher tegen een miljoenen salaris is gehuurd om BSC te sa neren en te redden, noemde het eens zo machtige staalbedrijf "hoe je het ook bekijkt een fail liete boedel, die geliquideerd zou moeten worden." Het verlies is opgelopen tot 15 miljoen gul den per dag. Nadat eerst opzettelijk be richten over 60.000 ontslagen waren uitgelekt, viel gisteren alles nog mee. Er zullen "slechts" 20.000 banen geofferd hoeven worden, waardoor het personeelsbestand van de staal- reus onder de 100.000 zal zakken. Eerder was bij de vakbonden al een verlies van 50.000 banen af gedwongen. Mac Gregor hoopt de productie van vijftien ton per dag tot veertien ton te kunnen terugbrengen. Dit staat in een notitie van de Rotterdamse brandweercom mandant Vossenaar naar aan leiding van een serie incidenten in Rotterdam met gevaarlijke stoffen in spoorwagons. Woens dag zal Vossenaar de raadscom missie bedrijven voorstellen zo vlug mogelijk met de NS aan de tafel te gaan zitten om maatre gelen te bespreken. De onveilig heid moet meteen worden aan gepakt, vindt de brandweer commandant. Als er per trein gevaarlijke stoffen worden vervoerd, is de afzender aansprakelijk voor de juistheid van de aanduidingen en verklaringen. Die afzender (vak een bedrijf) draagt alle ge volgen, die voortvloeien uit on juiste informatie, maar is ook verantwoordelijk voor het juist laden, afsluiten en het goed functioneren van afsluiters. Door die mensen aansprakelijk te stellen, speel je kiekeboe, meent Vossenaar." Je verschuift het probleem, je lost het niet op." De brandweer heeft het rap port opgesteld samen met de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Overigens is Rotter dam niet het enige voorbeeld hoe vaak het mis gaat met ge vaarlijke stoffen per spoor. Op het rangeerterrein Kijfhoek is alleen dit jaar al zeventien keer door de brandweer opgetreden- wegens lekkende wagons met gevaarlijke stoffen. LONDISN De Amerikaanse oliemagnaai Armand Hammer (82) is voor elf miljoen gulden de nieuwe eigenaar geworden van de "Codex Leicester", een hand schrift van Leonardi da Vinei. Zijn bod was beduidend lager dan de twintig miljoen gulden die sommige experts op de vei ling bij Christie's in Londen hadden voorspeld. Het 36 pagina's tellende docu ment is een van de grootste kunstschatten ter wereld. Het is rond 1508 in Italië geschreven en werd ter verkoop aangeboden door de Graaf van Leicester. Deze wil met de opbrengst van zware belastingaanslag op de erven van de in 1976 overleden vijfde Graaf van Leicester vol doen. Lord Leicester verklaarde: "Uiteraard zouden wij een gro tere opbrengst prettiger hebben gevonden, maar wij zijn nooit al te optimistisch geweest. Ik ben niet teleurgesteld. De elf mil joen zal ons flink helpen." Goedkeuring Ministerie van Justitie onder nummer LO 720/006/059 d.d. 26 juni 1980.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1