Sexboten niet van de baan Verbruik stroom gedaald ÉïetWeev I Deurwaarder pakt kas Vlaardingen Rode kaart voor misstap Rotte9s Mannenkoor N oord-Ierland explosief Gebouw in Napels stort in: 8 doden A tie t van kwartje; per week i Morgen Publicatie EERSTE CIJFERS Bingo Spelronde 6 Buien RENTETARIEVEN SPAARDEPOSrrO'S. INFORMATIE OVER BEZORGING: Dweilmachine explodeert iOI LENHMQ1SSO Maandag 15 december 1980 34e jaargang no. 10271 hoofdredacteur herman wigbold MS (Van onze sportredactie) BOTTERDAM Een periodekampioenschap, ook voor het voetbal in de eredivisie. Dat zou, volgens een werkgroep onder voorzitterschap van Herman Chou- foer, dé manier zijn om het betaalde voetbal voor het publiek aantrekkelijker te maken. Het rapport met aanbevelingen wordt morgen officieel bekend ge maakt Löoptijd Vaste Rente 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar9Va% 3 jaar9 2 jaarSVa% 1 jaar8 ]A% Nadere informatie: 020-5912137 Vf') postgiro rijkspostspaarbank BdOIO-1! 7*00 (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM De oliemaatschappijen Shell cn Es- so zullen wellicht hun investeringsprogramma's voor ons land herzien ais zij een groter deel van de aardgas- winsten aan de schatkist moeten afstaan. h. Tienduizenden fans van de vermoorde ex-Beatle John Lennon schreeuwen het het 'uit: "Give peace a chance" Het lied bewoog vele bezoekers van de herdenkingsplech tigheid in New York tot tranen. NEW YORK - Naar- schatting 100.000 mensen betuigden zondagmiddag in New York de laatste eer aan John Lennon.Tij- dens de massaherdenking in Ccntral Park werd tien minuten stilte in acht ge nomen. Ook in andere Amerikaanse plaatsen werd de vermoorde ex- Beatle «.ondag herdacht. In de Engelse plaats Li verpool kwam het tot on geregeldheden, waardoor honderd rouwende fans verwondingen opliepen. Chaos (Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN) BELFAST/LONDEN - Het 15.000 man sterke Britse leger in Noord-Ierland is in verhoogde staat van pa raatheid gebracht, nu één van de zeven IRA-honger- stakers in Maze-gevangenis bij Belfast in levensge vaar verkeert' STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte Inschrijving volgens het tendersysteem op 16 december as. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs kaarten verkrijgbaar tot 18 december Elke twee weken een spelronde Witte de Withstraat 23,3012 DL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 010 - 14.55.Xl :-J tJ,UttlIlvl*;3 *{1} Perlodetitels in eredivisie De (zes) winnaars van de pe- riodetitefa zouden in een nacom- petitie moeten gaan strijden om een zogenaamde League Cup, die reeht zou moeten geven op een plaats in het UEFA Cup toernooi. Of, als de UEFA niet akkoord gaat, op een aantrekke lijke geldprijs van een sponsor. Het plan gaat uit van twee di visies van achttien clubs, met respectievelijk drie degradan ten en drie promovendi. In beide afdelingen zou in zes perioden moeten worden gespeeld. De groep-Choufoer wil verder de finale van het KNVB-beker- toemooi in een uit- èn een thuiswedstrijd laten spelen, en stelt een proef voor met een an der puntensysteem bij de reser ve-elftallen. Een „klasse van onafhankelijken" wordt op lan gere termijn wenselijk geacht, om de overgang van amateurs naar (semi) profs en omgekeerd vloeiender te doen verlopen. Het bondsbestuur van de KNVB heeft zaterdag alle be zwaren tegen deelname van Oranje aan het mini-WK in Urugay definitief van de hand gewezen. „We voelen er mets voor als speerpunt te fungeren voor een niet bestaand beleid van Buitenlandse Zaken," aldus het bestuur. „Een schandalige zaak," reageerde Ed van Thijn, Feyenoord speelde gelijk te gen MVV, Excelsior tegen PSV ert Sparta verloor van de FC Twente. Ajax, met Wim Jansen de hele wedstrijd op het veld. kwam thuis tegen Willem II niet verder dan 1-1. AZ'67 won van Roda JC en in de eerste divisie heeft SVV nog altijd kans op de tweede periodetitel. Zie verder onze sport pagina's. (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM - Minister De Ruiter van Justitie is bereid om te werken aan een herziening van het Wetboek van Stra frecht, waardoor het voor de ge meente Rotterdam mogelijk zou worden om sexboten te exploi- deren. Onlangs verklaarde de Raad van State het sexbotenplan in strijd met artikel 250 bis van het Wetboek van Strafrecht Dit ar tikel verbiedt het "opzettelijk teweeg brengen of bevorderen van ontucht" Voor de VARA-radio zei De Ruiter zaterdag, dat het zonder meer schrappen van het artikel geen oplossing is. In dat gevat kan immers geen enkele vorm van gelegenheid tot prostitutie geven meer bestreden worden, aldus de bewindsman. Handhaving van het artikel met de toevoeging dat het niet geldt voor gemeentebesturen acht de minister ook niet haal baar. „De vraag is hoe een re delijke opzet van nieuwe wetge ving gevonden kan worden," zei De Ruiter. (VAn onze soc.-econ. redactie) HILVERSUM - Voor het eerst sinds jaren groeit het ver bruik van elektriciteit in de Ne derlandse huishoudens met meer. In 1979 nam het verbruik nog toe met 7%. Dit jaar is er geen groei en misschien zelfs een daling. Dat heeft de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteits centrales bekend gemaakt. De bezuiniging wordt door de ver eniging toegeschreven aan het grotere kostenbewustzijn bij de consument en het verbeteren van de huishoudelijke appara ten. De besparing maakt volgens de vereniging kernenergie voor Nederland met overbodig, maar geeft wel meer tijd om te zoeken naar een oplossing van de pro blemen rond kernenergie. Perioden met zon, maar in de nacht en ochtend enkele buien, mogelijk met hagel of onweer. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden, middagtemperatuur 6 graden. 16 duf zon op onder OU 42 iti.26 maan op onder 14.52 0124 (gate Bndtr nKi»m«r) tfreag noot da ili etoimtt-fcfrkc inooadcgt/m rrijdsg nn 17.4$ lp» 11.00 ouw tuindag tot 14.00 «vr Zia ook BdrtOM op da iltsppagin» anfteri drei minder te ió a vest eren De investeringsplannen van Shell voor de komende jaren be lopen ruim drie miljard gulden, die van Esso ruim vier miljard. De miljarden-investeringen zijn volgens de oliemaatschappijen ook een gevolg van eerdere af spraken met minister Van Aar- denne van Economische Zaken om de groeiende aardgasbaten weer zoveel mogelijk in ons land te besteden. Een woordvoerder van Shell wijst erop dat de investerings plannen die de oliemaatschappij in Nederland heeft aangekon digd minstens handhaving van de werkgelegenheid betekent en zeer waarschijnlijk uitbreiding, zowel direct a IS indirect. De Tweede Kamer heeft vori ge week bij minister Van Aar- denne van Economische Zaken erop aangedrongen stappen te ondernemen bij Shell en Esso, de deelnemers in de Nederland se Aardolie Maatschappij, om een groter deel van de aardgas winsten in de schatkist te laten vloeien. De Tweede Kamer wil dat de oliereuzen jaarlijks 500 miljoen gulden méér afstaan om extra werkgelegenheid mogelijk te maken. Tot nu toe krijgen Shell en Esso automatisch 5% van de winst die ons aardgas oplevert. Van Aardenne heeft dit voor jaar de afspraak gemaakt met de oliemaatschappijen dat zij méér investeringen zullen doen. In het kabinetsberaad van afge- loen vrijdag is besloten dat de bewindsman opnieuw met de oliegiganten gaat praten, met de wens van de Tweede Kamer in zijn achterzak. President-directeur ir. J. A. P. Montijn heeft zich eerder ai hef tig verzet tegen de verwijten van een deel van het parlement, dat Shell wel profiteert van de stijgende aardgaspnjzen maar die winst nauwelijks ten goede laat komen aan de Nederlandse economie. Shells hoogste baas De Bruy- ne heeft gezegd dat Shel! duide lijk geen behoefte heeft aan re gels die concern ook verplichten de aardgasbaten m Nederland te spenderen. „Men moet het ons mogelijk blijven maken dat we in Nederland winsten kunnen behalen." M (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - De kas van de voetbalclub FC Vlaardingen is gisteren kort voor de wedstrijd tegen De Graafschap in beslag geno men. Dat is gebeurd door een deurwaarder op verzoek van rar. J. Madlener van het advocatenkantoor Quarles van Ufford, Kousema kers Hurgens. De kas was overigens niet zo vol. De wedstrijd FC Vlaardingen - De Graafschap trok slechts vijfhonderd toeschouwers waarvan een aantal met seizoenkaarten was binnengekomen. Bij de beslagleg ging waren drie rechercheurs voor eventuele assistentie van de deurwaarder aanwezig. Ze hoefden niet op te treden. Onbekend is voor welke schuldeiser beslag op de kas is gelegd. Tot deze stap is besloten omdat het geen zin heeft via de bankrekening van de club wat te doen. De club staat in het rood. NIJMEGEN - Terwijl zo'n 800 kinderen aan het schaatsen wa ren is dit weekeinde op de kunstijsbaan in Nijmegen een dweilmachine ontploft Een 23-jarig personeelslid liep daar bij derdegraadsbrandwonden op. de kinderen bleven onge deerd. Het ongeluk gebeurde toen gas uit een lekkende tank van de machine naar de waakvlam van een boiler stroomde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het Ne derlands Danstheater (be roeps) heeft de rode kaart getrokken tegen het Rotte's Mannenkoor (amateurs). Dit heeft als direct gevolg dat Rotte's twee voorstellingen niet mag meedoen aan de uitvoering van de "Soldaten- mis" van Borislav Martinu. Het Haagse koor Die Haghe Sangers vervangt Rotte's, waardoor de voortgang van de cyclus van 20 voorstellin gen geen gevaar loopt Aanleiding voor de straf maatregel is het wegblijven van niet minder dan 25 zan gers bij een voorstelling in 's Hertogenbosch. Onder het mom "ze missen mij (och met" gaven deze de voorkeur aan de Me*, isiewedstrijd tussen AZ'67 en Radnicki. Met als gevolg dat Rotte's slechts met 55 mensen stond aangetreden. Door het ont breken van voldoende zang- volume kwam de voorstel ling met uit de verf. Boosheid bij het dansthea ter en ook bij Rotte's voorzit ter Richard Sutter. "Wij heb ben al een hartig woordje gesproken met de wegblij vers. want hun houding kan volstrekt met door de beugel. Voor de straf die ons is opge legd heb ik begrip, maar hoop aan de andere kant toch gelegenheid tot rehabilitatie ie krijgen." In juni zal het Rotte's Mannenkoor, dat in samen werking met Die Haghe San gers de 26 uitvoeringen broe derlijk deelt, pas weer aan de bak komen. Bené Verhoeff. dirigent van beide koren, verklaarde vorige week erg gelukkig te zijn met de uitverkiezing van zijn koren voor samenwer king mei het Nederlands Danstheater. Hij baseerde zijn uitspraken op "het ent housiasme van amateur- zangkoren en het met van toepassing zijn van een CAO voor amateurs". Dit laatste blijkt nu juist het Nederlands Danstheater te hebben opgebroken. Via en enorme geluidsinstal latie werd muziek van de Beat les over de aanwezigen m Cen tral Park uitgestort Mensen deelden bloemen uit en droegen "love and peace"-buttons en an- ti-atoommsignes. Het grootste deel van het publiek bestond uit dertigers en veertigers, veelal vergezeld van hun kinderen. Na het massaal 2ingen van Gi ve Peace a Chance, was iedereen tien mmuten stil. Amerikaanse radio- en tv-zenderseonderbra- ken hun programma's of zonden zonder commentaar de plechtig heid uit Daarna werd de mu ziek hervat met Lennons be kendste song. Imagine. De herdenking in de geboorte stad van Lennon, Liverpool, veranderde in een chaos toen een- popgroep van Beatle-mu- ziek overging op ander werk. Het podium werd bestormd door duizenden woedende fans. On geveer honderd mensen liepen daarbij verwondingen op. Pas nadat de organisatie de groep tan het podium had gehaald en een plaat van de Beatles opzette, keerde de rust onder de 30000 aanwezigen terug. Ook in New York vielen enkele gewonden bij de herdenking. Een drug handelaar opende het vuur op een paar klanten Niemand raakte echter ernstig gewond. De moordenaar van Lennon, Mark Chapman, is overgebracht naar een psychiatrisch instituut waar hij beter beschermd kan worden De politie vreest voor een aanslag. Chapman weigerde uit angst voor vergiftiging te eten. totdat zijn maaltijd onder toezicht van zijn advocaat werd bereid. Alle poliUeverioven zijn voor onbepaalde tijd ingetrokken. Het Noordierse Londonderry fa al vier avonden lang het toneel van ernstige onlusten. De Britse regering verwacht dat de ko mende dagen kritiek zullen worden en houdt rekening met "aan opstand grenzende onlus ten", als de hongerstaker zou overlijden. De bijna in coma verkerende hongerstaker is de 26-jarige Sean_ MacKenna, die veroor deeld werd tot 25 jaar gevange nisstraf wegens moord, ontvoe ring en andere terreurdaden. Met zes andere gestrafte 1RA- Jcden en drie IRA-vrouwen m andere gevangenissen begon hij de hongerstaking om erkenning als politiek gevangene te ver krijgen. Sean MacKenna kan niet meer op zijn benen staan en is •zijn gezichtsvermogen kwijt. bijna Vorige week bracht de Britse premier Margaret Thatcher een dramatisch bezoek aan de terse Republiek, dat door premier Charles Houghy als "de belang rijkste dag in onze historie" werd genoemd. De Noordierse protesiantenleider dominee lan Paisley was woedend over dit bezoek. Paisley riep uit dat de protestanten de meerderheid iwbben in de Britse "provincie Ulster" en met "uitverkocht" willen worden. Paisley opperde een plan dat volgens hem een oplossing bood. Als via een referendum de rest van het Verenigd Koninkrijk, - Engeland. Schotland en Ierland. - zou besluiten Noord-Ierland af te sloten, dan zouden de protes tanten dit aanvaarden en "hun eigen weg gaan" met hulp van vrienden in het buitenland. LONDEN - Een zes-1! tienjarige jongen, die twee jaar geleden een kind verwekte bij een! klasgenote, fa in Engeland veroordeeld tot het beta-;! len van een "alimentatie"/ van: een kwartje per week. Strafrechterlijk gezien,'» kan een 14-jarige in En- geland geen vader wor- den omdat hij volgens de wet niet in staat is totj seksuele gemeenschap, i Volgens het burgerlijk.» recht kan dat echter wel' degelijk. Nadat het va-- derschap van de jongen i was vastgesteld, werd hij,- veroordeeld. i. Tegen de tijd dat de*" jongen werk heeft zal de" hoogte van de alimentatie voor zijn kind overigens; verhoogd worden. v NAPELS - Een vleugel van het voormalige palels van Carlo de Derde in Napeis, dat door de aartje ving van 23 november was? beschadigd en tijdelijk dienst deed als bejaardentehuis, is gis-'/ teravond ingestort. Acht bejaar-". den en een non zijn hierbij om, het leven gekomen. Drie bejaat- I den konden levend onder het i puin vandaan worden gehaald. Het gebouw was na de aard- i beving gedeeltelijk ontruimd. Op het moment van het ongeluk vond in een andere vleugel van het gebouw, die intact is geble- ven, een bijeenkomst plaats van een wijkcomité. Het paleis is in de 14e eeuw gebouwd voor Carlo de Derde, die van 1345 tot 1388 koning van Napels was. Goedkeuring Ministerie van Justitie onder nummer L O 720 006 059 d d 26 lum 1980

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1