mtt 'Valse hoop voor woningzoekende' O La Lollo Taxi In wachtkamers geen voor kanker Winkeliers gedupeerd door plastic draagtassen TEXTIEL BUHANS i! schiedam litppj [LEUK! en voordelig! DEKBED - OVERTREK Maatschappelijk werk over sociale urgentie Holy-ziekenhuis: Kalf mil joen tekort Redactie Jim DONDERDAG 18 DECEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 li G 'v §gg S Idoor RUUD MARNETH SCHIEDAM De eer uitvoering van Tosca ilm's kerstballet heeft si wat trotse vaders en Iers opgeleverd» De jdgeladen zaal van het ige-theater reageer de enthousiast op het ope- -ballet J>e ondeu- berstman", uitge- door leerlingen tus- i de 8 en 14 jaar. m De kinderen wachten spelend de komst van de kerstman af. De teleurstelling zal groot zijn als uitkomt dat het maar een pop is. Vanaf vrij' dag zijn in het Stedelijk, Museum werken van Eugène Brands te zien. De ex positie duurt tot!6janm- pptr «is «sp&sg Wm SCHIEDAM - De Stichting Maatschappe lijk Werk is nog steeds niet bereid om te beoorde len of een woningzoeken de urgent is. De instantie is aangewezen om de So ciale Dienst een advies te geven hoe dringend het is dat iemand een dak boven het hoofd krijgt De maatschappelijk werkers vinden echter dat het so ciaal-indicatiesysteem al leen leidt tot verburokra- tisering. Gina Lollo- brigida een dagje ouder. „Het is geen schande!" MÊËÊm Hoopvol SCHIEDAM/VLAARDINGENMAASSLUIS - Fol ders over borstkanker worden veel meegenomen bij apotheken. In wachtkamers van huisartsen laten men sen ze meestal liggen. Dat blijkt uit een in september gehouden enquête door het samenwerkingsproject „omgaan met borstkanker". eStaS^SM* if. -«Huw- T-' jgS? *y. ïSff■-? Het decor en de ballerina's za- en er dan ook fantastisch uit in speciaal voor deze avond ont worpen kerstkostuums. De eer- scène liet spelende kinderen den die vol spanning op de komst van de kerstman -wacht- i. Op het overvolle toneel was alles te bekijken. Kinderen [lie met grote knuffeldieren elden en 2 meisjes die ieder kan een kant van een houten am de werking van een spie- ei imiteerden. Ze deden het fantastisch, gekleed in precies ezelfde pakjes en met haar dat volkomen gelijke wijze was emaakt. Het geduld van de kinderen ordt zwaar op de proef gesteld als de komst van de kerstman ang op zich iaat wachten. Ge lukkig komt na enige tijd de 3e de kamer in met de Kerstman onder zijn arm. De te- eurstelling is groot als uitkomt 3at het 'maar* om een pop gaat 3ie met et.' sleutel kan worden pgewonden. De kinderen wor- door de moeder naar bed stuurd. en op dat moment omt de pop tot leven. Hij speelde maar een spel en ontpopt zich binnen de kortste keren tot een levendige kerst an die van puur plezier de ka- er ronddanst De kinderen Enthousiaste reacties op openings-ballet worden uit bed gehaald en het kerstfeest wordt alsnog gevierd. Het resultaat van dit gedeelte mocht er zijn. zelfs de aller jongste leerlingen dansten se rieus hun rol en probeerden zo min mogelijk afgeleid te worden door de zaal waar alle familiele den toekeken. Na de pauze was de beurt aan de ver tot zeer ver gevorderden. Op de maten van het nummer,,- Rockin" the boat" van Louis Armstrong voerden leerlingen en mensen die les geven bij Tos ca. een soreel verlopend jazz- ballet uit. Het beatballet „licht gevend" door de jongere leerlin gen deed hier zeker niet voor onder. Op de maat van een kerst-lied in strak disco-ritme voerden de meisjes een verve lende dans uit in het donker, met lichtgevende staafjes in hun handen. De leerlingen en leraren van de balletschool kunnen terug kijken op een balletuitvoering die door de zaal enthousiast werd ontvangen en de moeite van het organiseren ruim schoots waard was. MAASSLUIS - Enkele middenstanders in Maassluis hebben aangifte gedaan van oplichting. Zij hadden een transactie afgesloten met een man voor levering van plas tic draagtassen met daar op bevestigd reclame voor hun bedrijL Bij de transactie werd een voorschot ge vraagd., waarna binnen een maand levering zou voigen. Tot de dag van vandaag is de man niet op komen dagen. Indien er meer midden standers zijn gedupeerd wordt hen verzocht aangifte te doen bij de Maassluisse politie, omdat de dader be kend is. iQ.T. Frisse moderne rock 'n roll in J.T.l dit weekend. De Rotter- amse formatie Willy Nilly doet tiedam aan in het kader van promotie van hun single I fly Cofyta Zanger Huub Ken- |ie. gitarist Piet Legerstee. jmmer Huub Aalberts. lus- list Kees Isings en tweede gita st Ger van Voordenact begm- en omstreeks 22.30 uur mei hun Streden. De toegangsprijs be- 5 piek voor niet-teden. ï.T,! is gevestigd in Theater De fëerstoof, Nieuwstraat 12. CAFÉQUIBUS Schie-pop in de Quibus van- Ivond. The BaSderdashband (peelt rockmuziek met duidelij ke jazz-invloeden. maar is ver- 9: jttAAflOMGEN CWBECKMAMS6NCÖ. 671 I MAASSLUIS «WNnSHOfk der moeilijk te omschrijven.,Ed van der Stalt, zang - Ben Schei- imgerhouL slagwerk - John van Velzen. slaggitaar - John van Bakeien, sologitaar - Willem van der Ster, toetsen en Aad van der Ster. basgitaar vinden zich een frisse wind in het popge- beuren. We zullen zien van avond. vanaf 21.30 uur in het ca fé aan de Lange Haven. Toegang gratis. Zondagavond, sessieavond. Een Rotterdamse gelegenheids- jazzformatie treedt vanaf 21.30 uur op. Het quintet bestaat uit Lodewijk Bouwens op piano, Fred Krens op slagwerk. Koos Miltenburg op bas. Peter de Bruin op gitaar en good old Ba rend Petersen op saxofoon. De toegang is gratis. ORGELCONCERT Kees Passchier bespeelt het orgel in de aula van hel Stede lijk Museum, zaterdagmiddag van la.OO-JtïOO uur. Hij zal op viool worden begeleid door Bob van der Wt 1. De toegang is gra tis. STEDELIJK Sfb'SEl'M Een delegatie van de Histori sche Vereniging Schiedam over handigt burgemeester John Te Loo vrijdagavond 19 december om 20.15 u het eerste exemplaar van het boek Bouwkundig Bezit van de Stad Schiedam. Tevens wordt die avond de tentoonstel ling van de vereniging geopend. De e tpositie geeft een beeld van ob'.-cten van historische en'of architectonische waarde in Schiedam en Kethel. Deze loopt tot 26 januari. Voorts worden drie andere exposities geopend. Met Mu seum presenteert ^schilderijen, gouaches, tekeningen en assem blages van Eugène Brands, uit de verzameling van Geer Hof land. Verder zulten tok. tot 26 ja nuari grafieken en kalltgram- men van J. C. van Schagen te zien zijn. Ans Hey presenteert haar beelden van albast, teke ningen en litho's over het thema vruchtbaarheid en geboorte. Het Stedelijk Museum is dageltjks geopend van 10.00-17 00 uur. Op zondag van 11.30-17.30 uur. *DETEERSTOOF "Who is Who', vraagt Funhou- se zich af. Het gezelschap is vrij dag- en zaterdagavond te zien met try-outs voor hun nieuwe programma. Aanvang 21.00 uur. foyer open om 20.00 uur, toe gangsprijs 14 gulden. CJFP'Pas '65 11 gulden. Zaterdagmiddag is er voor de kleintjes poppentheater van Musquit Guido van Deth, met het programma Suuske. De toe gangsprijs bedraagt 3.50. Aan vang 14.30 uur. OPEN JONGEREN DAG In samenwerking met de Trechter organiseert het Open Jongerencentrum Schiedam Noord komende zaterdag een Open Jongeren Dag in het Pas sage Theater. De hele dag wor den (muziek-) films vertoond en vier groepen zullen optredens verzorgen. De Engelse formatie Mallard en het Nieuwzeelandse duo Robbie Laven Marion Arts zorgen voor folkmuziek The Deiftse formatie The Mo geeft om 15.00 uur een concert, terwijl de swingendste House- band aller tijden om 21.00 uur het podium bestijgt. De toe gangskaarten voor een dag lang muzikaal vermaak kosten 6 gul den. KERSTBINGO De carnavalsvereniging De Rietzeilers houdt op dinsdag 23 december een speciale bingo- wedstrijd, die in het teken van kerstmis zal staan. Iedereen is van harte welkom, maar kinde ren onder 14 jaar moeten onder begeleiding zijn. Naast het be kende hoofdprijzenpakket, fiet sen. broodroosters en andere huishoudelijke artikelen, zijn er deze keer ook waardebonnen te winnen, die recht geven op een gratis keuze bij de poelier en slager. Er bestaat een kansje dat voor deze gelegenheid Prins Ge- raldo III bingomaster zal zijn. De netto opbrengst van ceze avond komt ten goede aan ge handicapten in Schiedam. Ook wijkvereniging Gijdorp organiseert een speciale kerst- bingo, die plaatsvindt op zater dag 20 december. De plaats van handeling is in 't Trefpunt Kin- deren onder de 12 jaar alleen onder begeleiding. Aanvang 20.ÜU uur. 0 VROMMES Het vrouwenkafee aan de Nieuwstraat staat vanavond in teken van de muziek, cabaret, zang en toneel. Wie daar zin in heeft kan vanaf 8.30 uur terecht DOKTER. TANDARTS. APOTHEEK Heeft u in het weekend een dokter nodig? Bel dan de bood schappendienst, telefoon 206611. Voor spoed recepten kunt u bel len naar 264018. Krijgt u last van uw gebit, dan kunt u een af spraak maken met tandarts Comelissen, Buvs Ballotsingel 67, tel. 153161. Hij houdt dit weekend spreekuur, op zaterdag en zondag va" 17.00 - 18,00 uur, Op eerste en tweede kerstdag heeft tandarts Schumer dienst Over de Veste 137, tel. 268604. In het weekend van 27 en 28 de cember is dat tandarts Dalstra, Lange Nieuwstraat 137, teL 268303. EHBO WEEKENDDIENST Het komend weekend kunt u voor eerste hulp terecht in het Noletziekenhuis. Stadhouders laan 98, tel. 260080. U kunt er te recht van vrijdagavond 17.30 uur tot maandag 7.30 uur. Met de kerstdagen en het weekend daarna is dat het Gemeentezie kenhuis, Burg. Knappertlaan 98, tel. 260000. Op oudejaarsdag en het weekend erna is het Nolet ziekenhuis weer in dienst. "Wij willen als hulpverleners niet selecteren. Als iemand bij ons komt met woonproblemen, dan zullen we diegene altijd helpen. Daar zijn verschillende manieren voor, bijvoorbeeld door een brief te schrijven aan de commissie huisvesting. Om dan in ?o'n geval al zelf uit te maken of iemand al of niet drin gend een woning nodig heeft, zien we niet zitten. Bovendien worden we dan een soort wo ninginspecteurs. Ons werkter rein beslaat een veel breder vlak." Coördinatrice Hannie Rennen vindt een particuliere stichting niet de aangewezen in stelling om een woonurgentie te bepalen." 2e kunnen veel beter een maatschappelijk werker in dienst nemen bij bureau Huis vesting." In een brief aan Burgemeester en Wethouders heeft de stich ting geschreven dat door het on derbrengen van de sociale indi catie bij de GSD het systeem niet werkbaar is. "Het hoort thuis bij een dienst huisvesting en moet niet versnipperd wor den over meerdere diensten. Het geloop naar instellingen wordt bevorderd ter verkrijging van een sociale urgentie en het ver garen van zoveel mogelijk pun ten. Dit betekent alleen maar dat meer werkers zich gaan be zighouden met dezelfde proble men. De hulpvrager zal nog meer gefrustreerd worden om dat meer mensen voor zijn niet- gehoi pen-zijn verantwoordelijk zijn. Daarbij komt dat aanvra gers voor huisvesting ook cliën ten van de GSD kunnen zijn. Op deze manier komt de hulpverle ner via een omweg zijn eigen cliënt weer tegen. Een dergelijk beleid bevordert geenszins de duidelijkheid voor het publiek." Een ander punt dat de Stich ting Maatschappelijk Werk dwars zit is het grote gebrek aan woningen. Ze heeft naar andere steden zoals Amsterdam gebeld OWï to ëfvaiingoi met de so ciale urgentie. De conclusie is: Een systeem heeft geen zin als er niets te verdelen is. Hannie Rennen vindt "sociale urgentie toekennen" mensen met een kluitje het riet insturen. "Urgent zijn geeft hoop op snel le hulp, maar er staat ai een wachttijd van minsjens een half jaar voor mensen met een hoge urgentie. Het systeem geeft val se hoop." Een oplOioing zou volgens de stichting een beter doorschuif- systeem kunnen zijn. "Een klein gezin in een groot huis naar een kleinere woning en een groot gezin naar een grotere ruimte. In Schiedam wordt daar - is on ze informatie - nog heel weinig aan gedaan." Om acute problemen te be spreken ziet het Maatschappe lijk Werk wel iets in een overleg van instellingen in "t sociale veld zoals voorheen ook wel is geweest De GG&GD. de sociaal raadsman, de GSD, de stichting Maatschappelijk Werk en bu reau Huisvesting zouden met el kaar oyer de huisvestingspro blematiek moeten praten. Over sociaal-urgente, gevallen wordt op dit moment voor een deel geoordeeld door de GSD. VLAARDINGEN - Het Holy- ziekenhuis kampt met een te kort over vorig jaar van bijna een half miljoen gulden. Dit be drag mag van het Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven (COZ) niet worden doorberekend in de tarieven van dit jaar. Ook de dalende bedbezetting en het te hoge salarisniveau op enkele af delingen scheppen voor het zie kenhuis grote financiële proble men. :i/.3 Jb Gina Lollobrigida van filmster tot fotografe. Een hele stap. En zoals u heeft kunnen lezen is haar foto-ex- positie tot 3 januari te bewon deren in het Hiltonhotel, Onze fotograaf Niels v.d. Hoeven die reeds bij de ten toonstelling is geweest, vroeg ik: „Wat vind je nou van haar werk?" Niels: „Wat ik van haar werk vind. is een tweede. Ik zou zeggen, best wel redelijk. Maar dat kan ik niet van Gina zelf zeggen. Met veel poeha kondigt zij aan fotogra fe te zijn, terwijl ze collega's afsnauwt Zit ik twee meter van baar vandaan met een grootboeklens een foto van haar te nemen, roept ze ineens, terwijl ze een afwe rend gebaar met haar arm maakt: "Wegwezen! Maak dat je wegkomt Je bent veel te dichtbij"* En dat moet je dan horen van een collega-fotografe. Zelf likt ze zich bij allerlei fi guren in om intieme plaatjes te maken, zoals van Fidel Cas- tn>, en ais jij eens een aardige plaat van haar wil maken, dan maakt ze je dat onmoge lijk. En waarom? Gewoon omdat ze een dagje Gisteravond in de Rot- ierdamse Witte de With straat. Water valt met bakken uit de hemel. Echt wat je noemt-hondeweer. Je moet snel even ergens naar toe en je zoekt een taxi Gewoonlijk staan ze in besjes bij de standplaatsen, zoals bijvoor beeld bi j de Habib Bank. Maar deze keer was er geen een waarschijnlijk vanwege het noodweer in velden of wegen te bekennen. Binnen de kortste keren was ik dan ook, wat je noemt, zeiknat. Even later ontdekte ik er toch een. De koplampen van die ta xi stonden aan, maar de chauffeur wasuepoorloos ver dwenen. Het was een Merce des beginnende met de kente ken letters DS. "Die ffian zal wel een kopje koffie aan bet drinken zijn in een van de cafetaria's." dacht ik op dat moment Goed. daar heeft een chauffeur recht op niet waar. Hoewel er juist op zo'n avond met veel regen na tuurlijk volop te verdienen is, want inmiddels hadden zich nog twee klanten als verzo pen katten - bij mij ge schaard» En dan denk je gezien het geklaag dat je vaak van taxi chauffeurs hoort, "meneer het gaat zo-ontzettend slecht, geen klan t "L*-bekennen", of dat kopje koffie niet even kon wachten Maar goed. Tien minuten later zie ik eindelijk een taxi de Witte de Withsiraat binnenrijden. Ik steek m'n hand op» hij rijdt naar me toe en vervolgens rijdt hij mij tot mijn stom me verbazing enkele meters voorbij. Dus ik in die stro mende regen achter hem aan hollen. Ik open het portier - zijn taxilichtje brandde en hij zegt onmiddellijk: "Me neer, ik houd ermee op." Dit was taxi nummer 19T. ouder is geworden en dat niet wii dat je van te dichtbij een paar rimpel tjes ziet." Tegen - collega-verslagge vers heeft La Lolio gezegd; „Ik ben niet langer de ster met de mentaliteit van een ster. Dat is echt frustrerend. Daar ben ik bijna aan onder door gegaan." :V Nieis vul. Hoeven: „Boven- dien begrijp ik al die drukte niet om haar expositie Want als je al de tijd en het geld hebt ais zij is het geen kunst om met de allerduurste appa ratuur duizenden knipjes te maken, waarvan er heus wel een paar goede bij zijn. Ais je dan nog weet - hoorde ik van een collega-fotograal - dat zij zelf niet de filmpjes ontwik keld en afgedrukt heeft, dan zeg Je inderdaad: Kunst!" :.V.; Gina Lolobrigida is dus een dagje ouder geworden. Nou La Lollo daar hoef je je helemaal niet voor te scha men. Integendeel. Ik zou daarom tegen je willen zeg gen, denk 's aan de woorden van Jana Beranova: gi "De kracht te hebben je schoonheid te verliezen boom te zijn met alleen je stam." Jh's ook een pech', dacht ik nog. „Eindelijk heb ik «r een gevonden en nu gaat bij naar huis." Maar ik vergiste n*. Want 137 ging niet naar zijn woning,' nee, hij ging kolf ié drinken. "Maar," riep hij nog verontschuldigend, "ik roep wel een ander voor u" Dus weer wachten in dat hondeweer. Vijf minuten later kwam uiteindelijk die taxi Althans dat-dacht ik. Toen ik de por tier hoopvol opendeed van: taxi-nummer 301 - ook zijn lichte brandde - en wilde in stappen zei hij: "Nee. meneer. Ik ga een kopje koffie drin- ken!" L, En direct daarop verent-* schuldigend: "Wij hebben ook ss onze rijtijden meneer. En nu is het dus tijd voor een kopje koffie. Maar. ik roep wel een i ander voor u." De nummers 197 en 301 ren- den daarop vervolgens geza menlijk als hazen door de plensbuien om droog achter een warme kop leut bij te ko-'J® men van alle taxi-vermoeid-3» En ik stond er weer bij en keek er naar. Tesamen met jt enkele andere klanten die in- middels een paar flinke gvtPs lieten horen. Op dat moment u leek het of we metz'n allen»'*, een zwembad waren gevallen. Een wat oudere chauffeur,?^ die mij even later gelukkig33 wel meenam, zei: "Ja, zoiets kas voor mij ook onbegrijpelijk, n Ais er wat te verdienen tejg Mijl ik rijden. Alleen als het,-, aanbod minder is, ga ik op^ m'n gemak een kopje koffie drinken. Bovendien vind ik*» het niet erg goed voor de**"! naam van de taxichauffeur. Ze bebbèn gewoon geen hart voorde zaak." S# Die laatste uitspraak is ook jg; mij uit het hart gegrepen... l.H'1 ÏM* Informatienwteriaa: over borstkanker wordt op ongeveer 199 plaatsen in Schiedam. Vlaar- dingert en Maassluis verspreid. De bekende oranje strooifolders liggen in wachtruimtes en op balies van 118 instellingen in dé cegio. in de maanden september tot en met november zijn in de drie Waterweggemeenten in totaal 27 voorlichtingsbijeenkomsten gehouden bij vrouwenvereni gingen en in buurtcentra. Ge middeld waren per bijeenkomst 30 vrouwen aanwezig. Het pro gramma bestónd uit een alge mene inleiding over borstkan- ker, een inleiding door een ge- sprek met ex-patiënten en een instructie van borstzelfonder- zoek. Uit de ervaringen op die bij eenkomsten opgedaan, is geble ken dat de meeste mensen geïn teresseerd zijn in meer informa tie over behandelingsmethoden, andere vormen van kanker, be geleiding en over de relatie tus- .p sen voeding en kanker. Een aan- tal vrouwen blijkt geinteres-,„ seerd te zijn in gespreksgroepen Door de projectstaf is een in structieboekje gemaakt voor het opzetten van voorlichtingsacti viteiten. Vrouwenverenigingen, buurtorganisaties en vrijwilli- geragroepen vinden daarin tal Van praktische tips. Het boekje bevat tevens een adreslijst van instellingen waar men voor in formatie of ondersteuning te recht kan. In de periode half januari tot half februari wordt weer eeft aantal voort ichtingsbi jeen* komsten gehouden waarvan een-xv groot aantal in Schiedam. De projectstaf van .omgaan^, met borstkanker" zetelt aan de Soendalaan 2.3131 LV Vlaardm-Wi gen. tel. 342901.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2