Schiedam schenkt misschien meer dan U denkt: k Funhouse in De Teerstoof Schiedam extra m mm «VOOR 2 WEKEN •EATIS HET VRIJE VOLK 010-377588 HET r%\ Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor; Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 18 december 1980 Autoruit stuk. J helpt Udirekt! Inbouw Zonnedaken VANDAAG KERST PUZZEL VRIJE VOLK B en W geven nieuwjaars receptie SUPER HOUTMARKT BALANS VOORDEEL v.d. Wetering Vrouwengroe- peringen krijgen emancipatiewerkster Oliebollen en schaken bij S.V. Groenoord Terwijl de Schiedam mers in de laatste weken van de grote prijsverho ging het aardgas nog eens hoog lieten opvlammen, trotseerde onze medewer ker Han van der Horst de elementen om zijn vader stad te bekijken. Hij deed dat naar aanleiding van de nota „Werk maken van Schiedam", waarin de ge meente-ambtenaar Rob Wark Schiedams toeristi sche mogelijkheden on derzoekt. Schiedam zag er grauw uit in het schaarse de cember licht... spss ARAM Autoglasservice Marges! Calandstr.87 Schiedam DE GROTE ADVERTENTIE van Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - Vooral bij regen word je er somber' van. De brede vlakte van de Maas geeft de windvlagen extra kracht, maar de bebouwing van de Rijnstraat verhindert veel uitzicht op de rivier. Aan de achter kant kun je pas goed zien, hoezeer de Gorzenkerk aan restauratie toe is. Langs de bestrating van de Voorha ven ligt een kale, met puin bezaaide vlakte, die vroeger - voor de eeuwwisseling - Schiedams armzalige zee havenkwartier annex hoerenbuurt was. De "waspit- ten", de uitgeputte meisjes van de kaarsenfabriek Apollo vulden na een twaalf urige arbeidsdag hun hon- gerloontje aan door zich aan de zeelui van afgevaren handelsschepen te verkopen. Die kwamen goedkope foezel halen voor de West-Afrikaanse markt, waar een mede door Schiedams goorste alcoholische rotzooi ont stane drahkcultuür nog jaarlijks talloze levens ver woest Molenstenen Hofstede Wm Kaalheid alom en straks hopelijk nieuwbouw. De gemeente zou hier bij voorbeeld een zeilschip neer willen leggen. Dan zijn ze met hun kapitein Onedin een eeuw te laat. Schiedam nu: mouterij De Koning met molen op de voorgrond. Wel veelzeg gend, maar of toeristen op die combinatie afkomen? 8 mm Massief Parket 1 .50 p. stuk en nog vele andere Speciale balans voordelen. SCHIEDAM - W7io is Who", het nieuwe program ma van Funhouse in dit weekend in De Teerstoof te zien. Vrijdag 19 en zaterdag 20 de cember brengt de nieuwe bezetting van Funhouse de try-out van deze productie. Het is een dubbel-fan- tasieverhaal over gesplitste per soonlijkheden in een meer duurza me relatie tot el kaar, en wordt gebracht in de vorm van een blijspel Behalve de be kende Rob van Houten en Feike Boschma, spelen ook de nieuwko mers Sytha Holt en Nico van der Linden mee. De avond begint om 21.00 uur, de toe gangsprijs is 14 gulden. CJP-ers en 65+ -ers beta len 11 gulden. Re servering is mo gelijk maandag tot en met vrijdag via het VVV- kantoor, tel. 26.60.00. Industriestad Sexfilms huren? 6 voor 27,5Q Voor een hele week; AUTOBEDRIJVEN ERTAN samen met de donderdagbijlage O Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,50. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Haam Adres Postcode Woonplaats Maar een lelijk e wordt nooit een zwaan Dagtocht Weekend Ook vrachtauto's Onze grootouders hadden de huidige kaalslag met grimmig genoegen aanschouwd. Met dit gebied nu heeft de ge meente een plan. Of liever in de nota "Werk maken van toeris me" schrijft Rob Wark: „In vergelijking met het vrij besloten karakter van de Lange Haven is dit gebied open en on beschut Hoewel de kranen van de scheepsbouw- en havenactivi teiten alsmede het scheepvaart verkeer een grote visuele kracht hebben, moet de belevingswaar de ervan dan ook vrij laag voor den ingeschat" En wat verder: "bezoek groot vaartuig. Langs de Maasboulevard of aan het Hoofd zou een schip kunnen afmeren om te worden bezocht Van alles is denkbaar: een groot zeilschip, een zeesleper, een oude veerpont een opgelegd schip (b.v. inge richt als museum ed.)". - Het is duidelijk, ook Schie- damse ambtenaren hebben het Rotterdamse museumschip "De Buffel" bezocht. Wie van het westen uit Schie dam benadert, ziet de Noordmo len tegen een soort witte achter grond staan. Dat is de enorme betonkolos van mouterij De Ko ning, een langzaam verslijtend mammoetbedrijf, dat de omlig gende wijk op lawaai en de geur van rottend graan vergast. Het kost veel moeite om Schiedams molens zo in perspectief te krij gen, dat je dit gigantische pro- dukt van de industriële ontwik keling niet ziet. En anders staat altijd wel het even schitterwitte Stadskantoor op het plaatje. Werk maken van toerisme: ,Jiet feit dat Nederland zijn be kendheid in belangrijke mate ontleent aan de associatie met de molens is voor het NBT recente lijk nog aanleiding geweest een afbeelding van een molen tot beeldmerk te kiezen. Schiedam kan met zijn vroegere en huidige molenbestand goed op dat beeld inspelen. Terzake werden reeds enige gedachten ontwikkeld o.m. inhoudende een wandeling uit gezet langs een groot aantal plaatsen waar molens staan en vroeger hebben gestaan. Die vroegere molens kunnen worden getoond door foto's of tekenin gen ongeveer geplaatst waar deze afbeeldingen eertijds gemaakt zijn. Van enkele molens kan, in navolging van wat al is gedaan, de gr-indvorm in de bestrating herken'•'tar gemaakt worden. Molenstenen vormen daarenbo ven passend straatmeubilair. In de wandeling kan een bezoek aan een of meer molens worden opgenomen." Boer Lansbergen, befaamd raadslid en woordvoerder van de Kethelse katholieken, ziet opnieuw hoe de stad zijn hofste de nadert Zijn oude, uit de ze ventiende eeuw daterende fa- miLiegoed moest in de jaren zes tig al wijken voor de flats van Groenoord. En aan de andere kant nadert Delft. Als straks de gevreesde Rijksweg 19 er komt zal van het weidegebied ten noorden van Schiedam niet veel meer overblijven dan een soort zelfkant een gebied waarvan je niet weet of het nu "stad" Is of "buitenaf'. SCHIEDAM - Burgemeester en Wethouders houden op don derdag 1 januari hun nieuw jaarsreceptie. Zij zullen ontvan gen tussen 16.00 en 18.00 uur op het Oude Stadhuis. De receptie wordt betaald door de burgers, dus iedereen is vrij om er naar toe te gaan. Bovendien heeft men de gelegenheid om in infor mele sfeer met het college van gedachten te wisselen. M Werk maken van toerisme: „Door hét dorps-landelijke le vert dit gebied een sterk contrast met de alledaagse woonomge- ving in de buurt. Het open ka rakter van Midden-Delfland heeft tot gevolg dat de fietsers zich gemakkelijk kunnen oriën teren op de omringende hoog bouw, waardoor de stedelingen zich niet te gauw "verloren" hoe ven te voelen in de ruimte. Komt allen naar Schiedam'. Bezoekt zijn HEM 4 met mo lensteen voor de deur. Bezich tigt de leegte aan de Maas. Ge niet in Kethel van koeien met hoogbouw! Schiedam is een beetje een verdorde stad. Wij zijn net zulke harde werkers als onze ooster buren achter de Hogenbanweg. Alleen geloven wij hier, dat het niets uithaalt „De terneergesla gen apathische indruk die y//,?//// v/'/<k Schiedam op z'n niet-inwoners maakt is bepalend voor wat wij aanduiden als een onprettig kli maat", schrijft het VW in zijn beleidsnota voor de periode 1980-1983. En dat is waar. Maar tegelijkertijd zijn er steeds enthousiaste stadgenoten, die met ongewoon enthousiasme tegen die apathie ingaan. In hun ogen is Schiedam een toonbeeld van stedenschoon en leefbaar heid. En met Delft, écht een van lr| rustiek grenen Nu 12.95 p/m2 Chipvvoodtegels a'm. 40 x 40 cm. Nieuwe Maasstraat 2 Schiedam 010-264180 Aanbiedingen geldig t/m 24/12/80 Zolang de vooraad strekt. Nederlands mooiste stei en, tien minuten snelweg verderop. Maar dét zeggen ze nooit Daardoor ontstaat een span ningsveld tussen de traditionele scepsis van de gewone Schie-- dammers en het optimisme der gedrevenen. Werk maken van Toerisme heeft bijna een jaar op de plank gelegen voordat de ge meente ertoe kwam het zestig pagina's te.'snde notaatje aan de publiciteit prijs te geven. Is het nu verouderd, vragen wij opsteller Rob Wark. die het ge heel in vier maanden in elkaar heeft gezet „Integendeel mis schien", zegt deze. „Kijk maar naar de ontwikkelingen. De te ruglopende economie en de stij gende brandstofprijzen dwin- SCHIEDAM - Vrouwengroe peringen en instanties die zich bezighouden met emancipatie activiteiten krijgen binnenkort de hylp van een emancipatie- werkster. Zij zal in gemeente dienst komen, maar over haar taakomschrijving, dienstver band en sollicitaitieprocedure wordt overleg gepleegd met de Vrouwenraad. De in instelling van deze nieu we functie maakt onderdeel uit van het totaal-pakket emanci patie-activiteiten dat door de raad is goedgekeurd en gebruikt zal worden om rijkssubsidie aan te vragen. PvdA-raadslid Ton de Vos eiste dat de vrouw in' haar nieuwe functie onafhanke lijk van de gemeente moet kun nen werken. Dit zou dan gega randeerd moeten worden in een nauwkeurige taakomschrijving door de Schiedamse Vrouwen raad. De Vos iiet weten hier in de eerstvolgende commissiever gadering op terug te komen. D'66^ raadslid Marijke Peter- liaita-Sleen diende naar aanlei ding van dit agendapunt een motie in over het sollicitatiebe- leid van de gemeente. Zij selde daarin voor "bij een gelijkwaar dig aanbod van mannelijke en vrouwelijke sollicitanten zoiang de voorkeur aan de vrouw te ge ven tot een rechtvaardige ver deling van ambten en arbeids plaatsen over mannen en vrou wen is bereikt". De motie die een gnjttt aantal ondertekenaars telde van verschillende partijen werd zonder meer aangenomen. gen de mensen om dichter bij huis te blijven. Daar moet Schiedam op inspringen. Zelfs de crisis helpt, maar toch:" Wie alle bladvulling aftrekt, houdt tenslotte geen spectaculaire sug gesties over: meer eethuizen, midgetgoifbaan, tennisbanen, overdekt zwembad. Aan horeca- bestemming uitgeleverde boe renhofsteden, terrasjes en - ge- dachtenvlucht op ambtenaren- breedte - dat museumschip en een Schiedams Panorama. Die dingen zijn niet uniek. Ze behoren tot het apparaat van el ke middelgrote stad Dat zal nie mand er toe brengen aan Schie dam de voorkeur te geven boven Gouda of Goes. Schiedam is nu eenmaal een industriestad en niets meer. Een van de oudste in Nederland 7£tfs. Daarin alléén ligt het unieke. We zijn die jeneverstad. Het lelijke eendje wordt alieen in sprookjes een zwaan. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Het olieboilentoemooi van de schaakvereniging Groen oord wordt ook dit jaar weer gehouden- Snel schakers kunnen op 30 december hun favoriete sport beoefenen in het clubgebouw van de ver eniging. Boerderij Land- vreugd aan de Swee- lincksingei 7. De deelnemers zullen tweemaal bij groepen van 41 en eenmaal in groepen van 6 ingedeeld worden. De maximum- tijd is gesteld op 8 minu ten per partij. Schakers die mee willen doen aan bet toernooi moeten zich zo snel mogelijk opgeven, schriftelijk of telefo nisch, bij de heer Rens- kers, Obrechtstraat 3, teL 709604. De inschrijving sluit op 28 december. De oliebollen zijn gratis en: per groep zijn zeer aan trekkelijke prijzen te winnen. Het inschrijf geld bedraagt zes gulden. Baiy. Dam 5a. Schiedam Tel. 010-267126. Geopend y. 10-18 u Dond koopavond Leg vereist gebruikte AUTO'S met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Gedempte Biersioot 40 Viaardingen, Tei. 352951 Bettoweg 27, achter station Schiedam. Tel. 621161 - 152222 Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579.3000 V8 Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3