Films in De Kreek PvdA eet boerenkool Open Jongeren Dag: Ruud Poels: Schiedam moét beschermd stadsgezicht worden Drie beenbrekers bij verkeersongelukken OUDEREN IN JOZEFBUURT VIEREN KERSTFEEST TEXMBUHANS Gusto-foto's komen los Brand door sigarettepeuk Wilton- Eijenoord fitildigt 28 jubilarissen PULLOVERS Nieuwe boeken over Lidwina Plan voor meer bejaarden werk Bok en geit verdwenen uit boerderij V1 schiedam brieven -4- y&de&tfrerS* i&-7k>fcfr.$«Wf**»v MAANDAG 22 DECEMBER 1980/HET.VRIJE VOLK/PAGINA? geruwde acryl unien gestreept in alle dames en hinder maten (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Ruim 250 jongeren nebben zaterdag de pop/film-dag van het Open Jongeren.Centrum en het werklozenproject De Trechter bezocht. Aan het einde van de avond werd bij de muziek van The Hou seband volop geswingd tussen de stoelen en op het po dium. „Ouwerwets gezellig", vond één van de bezoek sters, „er heerste een enorm goeie sfeer zonder vecht partijen en andere vervelende dingen." Delftse formatie The Mo heet het spits af in het Passagetheater. The Houseband midden tussen de swingende jongeren. m Veel belangstelling voor Schiedams bouwkundig Museum. Thomasvaer en Pieternel delen het kerstrijm uit aan de ouderen uit de Jozefbuurt. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Kreek heeft voor kinderen van 6 tot 13 jaar twee kerstactiviteiten op stapel staan. Er zijn films gehuurd voor 23 december en voor 30 de- cember. Ze worden gedraaid van 14.00 uur tot ongeveer 15.30 uur. De toegangsprijs bedraagt slechts een gulden. De Kreek is te vinden aan de Lange Haven 92, tel. 257767. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De boerenkool- maaltijd van de PvdA wordt ge houden op 3 januari in zaai Ire ne. Deze Hollandse hap met worst en jus serveert de pa-tij ieder jaar tijdens haar nieuw jaarereceptie. Na de maaltijd zal historicus Han van der Horst een lezing houden over de ge schiedenis van de socialisten in Schiedam. De zaai gaat open om 12.00 uur. Voor deelname kan men zich opgeven door te bellen naar 262040 of 732496. 'SCHIEDAM - Na de bericht geving m Het Vrije Volk over het verloren gaan van het Gus- to-archief voor Schiedam, heeft de gemeente van verschillende zijde veel foto's ontvangen. Gusto zelf blijkt met zijn oude materiaal nog veel slordiger te zijn omgesprongen dan wij af gelopen donderdag ai meldden. In vuilniscontamers zijn vele soliicitatiegegevens gevonden. Stadsarchivaris Van der Feijst is bijzonder blij met de onver wachte aanwinsten voor de fot overzameling van zijn dienst Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Door onvoor zichtigheid is er brand ontstaan in het huis van de familie K. in de Jan Oudegeeststraat. De K's, die op dit moment met vakantie zijn, hebben waarschijnlijk een brandende peuk in een asbak achtergelaten. Hun kostganger bemerkte dat gordijnen en vloerbedekking vlam hadden gevat De brandwwer wist spoe dig het vuur. te blussen. De poes, die door de rook in ademnood raakte, werd m de frisse lucht gezet Deschade is nog onbe- kejnd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord heeft vrijdag 28 jubi larissen gehuldigd. De heer W. Zipp. lid van de directie sprak hen toe. Burgemeester Te Loo was eveneens aanwezig om de Koninklijke Onderscheiding uit te reiken. De heer J. Noordzij ai 40 jaar in dienst als administra tief boekhouder Financiële Za ken kreeg de ere medaille in zil ver behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De heren Van Beek, Korpers- hoek, Kroos en Vroegh werden eveneens vanwege een 40-jarig dienstverband gehuldigd. Insig nes voor 25 dienstjaren kregen: J. Goossens, J. Hemdijk, L. Kerkhof, C. Lucas, A. Maasdam, A Mes, B. J. Pil, M J. J. Poort, C Sout, M. Voogt en J. van der Winkel. Tien jaar Wilton-Fijen- oord hebben mevrouw Nagel en Rietdijk erop zitten. 'Ouwerwtets gezellig' Voor de tweede maal organi seerde het OJC een open jonge rendag m het Passagetheater, dit keer samen met de Trechter omdat beide organisaties zich sterk maken voor jongeren. Hoewel er minder publiek was dan vorig jaar, kijkt OJC-be- stuurslid Piet Penning terug op een zeer geslaagde dag. „Hoe het komt dat er minder jongeren waren, weet ik echt met. Ik denk dat vooral het slechte weer de oorzaak was Maar het was er niet minder gezellig door. Bij The Houseband stond iedereen op van zijn stoel. Het podium was vol met swingende men sen." Er heerste in het Passagethea ter een zeer gemoedelijke sfeer. Tussen de optredens van de groepen door zorgde Radio Siro voor swingende muziek en aan kondigingen. In Bio draaiden steeds films. D.e foyer was het rijk van folkliêfhebbers. Zowel Robbie Laven Marion arts als het Australische duo Mallard wisten de stemming er bijzon der goed m te krijgen. De orga nisatoren zijn er zeker in ge slaagd om kwaliteit in huis te halen. Behalve The Mo, die om vier uur de spits afbeet met een apart doch op den duur cliché matig geluid, konden de groepen hun enthousiasme overbrengen op de luisteraars. Alle bezoekers kregen een en quêteformulier waarop ze kon den invullen welke groepen ze het volgend jaar graag in Schie dam willen zien optreden. Een korte blik in deze formulieren leerde Piet Penning dat veel jongeren de open jongerendag van vorig jaar hadden bezocht, onder wie ook Rotterdammers en Vlaardmgers. „Je zou kun nen spreken van een vast pu bliek." VOfSuS K y b Een noodlottig voorval gaf de Open Jongerendag uiteindelijk nog een andere, positieve wen ding. Door ziekte verloor de zangeres van de Amsterdamse Houseband halverwege het op-, treden haar stem. In overleg met de organisatoren besloten de vier andere leden toch door te gaan. Ze gaven een extra show en speelden oude nummers die bij het publiek zeer in de smaak vieien. Het enthousiasme steeg zelfs zo uat de funkgroep voort durend gevraagd werd om „Mo re. More". ..Niet alleen was er tijdens de jongerendag aandacht voor ont spanning, ook de stand van de Trechter werd redelijk druk be zocht. De medewerkers van het werklozenproject hadden hand tekeningenlijsten liggen om te protesteren tegen het snijden in Jeugdlonen en uitkeringen. De lijsten zijn ook opgestuurd naar verschillende club- en buurt huizen. In januari zullen ze worden aangeboden aan de ge meenteraad. De Trechter hoopt dat de raadsleden een motie zul len aannemen die het protest onderschrijft. - - [3CHEOAM KOEMARKT 1 VIAARONGEN DVVSECKMAMMSMGB. 67 MAASSIUS KONINGSHOEK Gaarne zou ik het volgende in Uw b!ad zien gepubliceerd, als reactie en aanvulling o het arti kel Nieuwe Boeken Over Lid wina', van uw medewerker Han van der Horst. Zijn artikel bevat een onjuist heid, waarschijnlijk is er iets aan zijn gehoor ontgaan. Op het einde van de avond heb ik na melijk gezegd dat ik "namens het bestuur van de St Lidwina- stichting mocht mededelen dat het monument ter ere van St. Lidwina, is gereedgekomen. De onthulling van het kunstwerk gebeurt vermoedelijk op 14 of 21 maart 1981. Alle mensen die op die avond aanwezig waren, heb ik uitgenodigd voor deze histo rische onthulling. Het monument is een ge schenk van de St. Lidwinaver- eniging en niet, zoals Han ver meldt, van het St, Lidwinacomi- té. Wat de heer W. Groenendaal meende te moeten onthullen over nieuwe boeken is al uitvoe- ng vermeld in de nummers van Santa Lidwina, die dit jaar zijn verschenen. In het zinnetje 'de behouden de katholieken, die met redelijk succes de Lidwina devotie nieuw leven inblazen,' heeft hij gelijk, maar dat is niet het enige doel van de St. Lidwmaverem- ging. Het opwekken en nieuw leven inblazen is voor de gehele stad bedoeld, om hun grote zo nen en dochters in ere te hou den. Hun plaats, waar zij heb ben gewoond, gewerkt en gebo ren zijn, met een monument te markeren, zodat toeristen niet alleen weten waar ze hebben geleefd, maar ook aan het mo nument kunnen zien hoe wij St. Lidwina eren. Dit hebben velen, maar heiaas niet alle stadsgeno ten begrepen. Ondanks de giften van buiten de stad - zelfs uit het buitenland - bestaat er nog steeds een tekort om de kosten van het kunstwerk te kunnen dekken. Wie alsnog een bijdrage wil storten kan dat doen op re kening 25.83.88.315 bij Bank Mees en Hope, onder vermel ding van herdenkingsmonu ment 1380 Lidwina 1980, t.n.v. de St Lidwinavereniging Schie dam. M. van de Goes Van Swindensingel 4, Schiedam. Van onze medewerker SCHIEDAM - Burgemeester Te Loo heeft vrijdagavond in het Stedelijk Museum het eerste exemplaar in ontvangst geno men van het Boek „Bouwkundig Bezit van Schiedam". Daann heeft een team van de Histori sche Vereniging Scyedam hon derden foto's bijeen gebracht van bouwwerken die volgens haar de moeite waard zijn. Ruud Poels, auteur van de be geleidende tekst nam de ge„e- genheid te baat de burgemeester in het openbaar enkele adviezen te geven met betrekking tot het behoud van stedeschoon. Vol gens hem hoort Bouwkundig Bezit van Schiedam in eik ge meentelijk bureau thuis. Poels pleitte voor een lokale mojtu- mentendiensL Bovendien moes ten de oude kernen van Schie dam en Kethel snel beschermd stads- en dorpsgezicht worden, „De gemeente zou zuiniger om moeten springen met sloopma teriaal," aldus(Poels. Dat is vaak bruikbaar Jbij' restauratie van oude panden. Met de overhandiging van het boek werd tegelijk een fototen toonstelling over Schiedams bouwkundig bezit geopend. Dat was niet de enige exposi tie die sinds vrijdag voor het publiek toegankelijk is. Naast de foto's kan men in het Stede- hjk Museum werk bezichtigen van Eugène Brands, J C. van Schagen en Ans Hey. Het gaal om schilderijen, tekeningen, li tho's, beelden, kalligrammen en assemblages. J. C. van Schagen is ook dich ter. De openstelling van'de aan zijn werk gewijde tentoonstel ling kreeg extra accent, doordat de sopraan Maja Schermërhom een van zijn gedichten zong. Ze werd daarbij op de piano bege leid door Wim Sprenger, die Van Schagens woorden ook toonzette. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De gipskamer van het Notetziekenhuis heeft een #uk weekend achter de rug." TJrie mensen braken bij ..verkeersongelukken diverse le dematen. I)e ambulance moest vrijdag twee keer vlak na ei kaar uitrukken om een „onge lukkige" te vervoeren. De 49-jarige Schiedammer C. C. van K. brak zijn rechteron- derbeen na een botsing op de kruising Maasdijk/Gustoweg. 'Hij reed daar op zijn brommer en gaf terwijl hij afsloeg geen voorrang aan de Vlaardingse "automobilist W. J. die uit tegen overgestelde richting kwam. Een uur later moest de,ambu lance weer m de buurt zijn om de achtjarige G van,T. op te ha len, Het jongetj had töet uitge- -keken -bij het oversteken. De 23-jarige automobilist P. F. W. kon hem'met op tijd ontwijken. G. heeft een breuk in zijn iin- keronderbeen en verloor enkele tanden. Het derde ongeluk vond plaats op de Rotterdamsedijk/Broers- vest. De 51-jarige bromfietser J. D. verleende geen voorrang en kwam daardoor in botsing met de 25-jarige Vlaardingse auto mobilist D. P. Hij brak een on der- en bovenbeen en zijn heup. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Bewoners- vereniging Schiedam-Oost wil meer gaan doen voor de bejaar den in de wijk. Het bestuur overweegt om de ouderen meer recreatiemogelijkheden te bie den. In het winkelpand van de vereniging. Franklinstraat/ hoek Wattstraat, wordt al een spreekuur voor bejaarden ge houden. Maar verder zijn de voorzie ningen en ontspanningsmoge lijkheden voor de wijk met het hoogste percentage 65-plussers zeer minimaal. Bestuurslid Jaap Steijger, zelf ook met pensioen, wil daar iets aan doen. Hij denkt aan een kerngroep van bejaar den die samen zullen nagaan welke behoeften en mogelijkhe den er zijn. Hij zal zich, belooft hij, voor de volle honderd pro cent inzetten om voor iedereen een aangename en onbezorgde oude dag van de grond te krij gen. Ouderen die mee willen werken aan de de kerngroep, wensen of ideeen hebben, kun nen zich melden bij de heer Steijger, Hogebanweg 71 te!. 376428 of de Bewonersvereni ging Schiedam-Oost m de Fran klinstraat 1, tel. 737195. vksk f Bewonerscommissie kan zo in de SCHIEDAM - Uit de kinder boerderij in het Beatrixpark zijn een bok en een geit gestolen. De waarde van de dieren be draagt CO gulden. Het paar stond donderdagavond nog rustig te herkauwen. De vrouw is te her kennen aan de wit-brume vlek ken, het mannelijk dier is zwart-grijs. In de omgeving van de boerderij zijn ook nog de res ten van een geslachte haan ge vonden. Of deze afkomstig is uit het Beatrixpark is nog onbe kend. hemel terecht Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Maar bij blok C begonnen de moeilijkheden, toen had iemand met verkeerde maatlat gemeten. Alle borst we ringen kwamen veel te hoog en het behoeft toch geen betoog dat de bewoners dat met namen. Die dingen waren toch geen ra men." „Zeg heb je gehoord van Sjaan Ronj, ook die is met haar ramen geheel hiet biij. Door die ramen werd haar huis zo nat-dat het leek of je m een aquarium zat. Maar Henny blijft zich dap per weren. Die is nu met, zijn kinders voor goudvis aan het le ren." Een Kerslnjm van maar liefst zes bladzijden lang werd giste ren voorgedragen door Thomas vaer en Pieternel alias Pierre de Veth en rijmster Ineke van Kas tóren. Het duo keek terug op een jaar vo! moeilijkheden en gekke voorvallen in renovatiebuurt St. Jozef, De bewonerscommissie had 'gisteren in De Bever een echt buurtfeest voor ouderen georganiseerd met alles erop en eraan. De meeste ouderen zuilen vandag nog wel stijve kaken overhebben van het lachen en zingen. Op twee na, de heer Van Tienen en mevrouw Jansen- Holleman, waren alle 75 bejaar den uit de buurt gekomen. De twee, door ziekte afwezig, kre gen ieder van de commissie een pakket thuis bezorgd. Voor de tweede maal vierden ze m de Westwijk kerstfeest op deze manier. Negenentwintig bedrijven en winkeiiers hadden ervoor gezorgd met hun bijdra gen dat de feestvierder konden genieten van een heerlijke maaltijd met broodjes, salades en koffie. Ook de bewoners zelf hebben bijgedragen aan de al gehele vreugde. Tante Stien van 70 jaar droeg een gedicht voor gemaakt door een spastische vrouw uit Het Dorp bij Arnhem. Mevrouw Speelman (68 jaar) kreeg de tongen los en de han den op elkaar door bekende ver zen te spelen op haar mondhar monica. Voor het eerst was ook de plaatselijke tachtigjarige kunstenaar Stuivenberg in het midden. De 9 leden van de bewoners commissie hadden alles prima verzorgd. De heer Parin, bekend in de buurt om zijn toespraken, formuleerde het als volgt: „Als zij bij de hemelpoort komen, kunnen ze zo naar binnenlopen. Voorzitter Zeeman krijgt van Petrus zelf een stoel aangebo- den." Parin bedankte namens alle ouderen de bewonerscommissie. „Schrijft alsjeblieft dat de be woners het enorm op prijs stel len", drongen twee feestvierders bij HVV aan. „Het is enorm". Twee dames van de Aifons Anensbuurt zijn ai bij St. Jozef op bezoek geweest om te kijken hoe de bewonerscommissie in de buurt bezig is. Riet Verhoev, „Als je in de put zit, roept ze je": „Je leert veel en daardoor kan je het leven waar deren. Ik werk in het ziekenhuis als pedicure en door te praten leer je heel veel situaties ken nen. Daarom wil ik graag iets voor anderen doen. Zo is ook mijn instelleing. Om je heen zie je zoveel wijken verpauperen en mensen die niets om elkaar ge ven. Iedereen in de Jozefbuurt kan bij de bewonerscommissie aankloppen bijvoorbeeld ook om de gordijnrails op te hangen na de renovatie." Mdec. 1- "nw 'i

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2