luhhuis Oost: kinderen vermaken zich uitstekend 48i Complete garderobe door gat verdwenen Kerstbomenj acht begonnen Tuin schakelstation bijna gereed Schieland ziekenhuis heeft directeur AGENDA ZOS op oudejaar in de lucht Stillen 125. december Portemonnaie S tuk -groep -go e d BS 'Nu kans op greep in stukgoed" Drie jeugdbendes opgerold Auto gestolen Knokpartij in café's M. TEXTIEL BIJ HANS Sportagenda Schiedam m Bewoners klagen over vuurwerk Lichtmasten gesneuveld na botsingen schiedam JAPONNEN Rotterdam wil in stukgoed: met arbeiders zelfbestuur? DINSDAG 30DECEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „Ik ben een kruis aan het zagen. Mijn Jma heeft namelijk een dode poes in de tuin begraven. Oan zet ik dit kruis op die plaats." „Moet je dan niet en kist voor hem maken", vraagt een meisje. „Nee, ph, ik kan hem toch niet opgraven, dat is vies." Het jeugd- en volwasse- nenwerk draait volop, maar het tiener- en jon gerenwerk ligt stil. gebreide acryl dames «net polo sluiting! streep dessins! SCHIEDAM - De kerstbomenjacht, en daarmee vernielingen, is weer begonnen. Groepjes jongeren gewapend met vuurwerk en soms ook stokken, trekken door Schiedam met hun ge knal, diverse huisdieren de stuipen op.het lijf ja gend. Klachten van bewo ners komen met regel maat van de klok bij de politie binnen. Een agent heeft uit nood zijn dienst pistool moeten trekken. I# BINGO «II ezen kampt Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Een valse aangifte van diefstal van een bromfiets heeft de politie op het spoor gezet van een achtkoppige jeugdbende en een heler. Het achttal had zich gespecialiseerd in kelderdiefstallen. Vooral het Sibeliusplein was de plaats van hun operaties. Tien kelders van bewoners in de flats aan het plein moesten het ontgelden. Poppen terug ..Jongeren staan in de kou Michiel gaat weer rustig door- hnet figuurzagen. Hij vermaakt pich uitstekend in clubhuis Oost, niet als de overige 27 leeftijdge noten. Ze konden zich gisteren Jitleven in kleien, zaalvoetbal, erven, lezen en het eten van Oliebollen, *s-Morgens waren ruim veer- ■ig kinderen van 4 tot en met 8 laar bij elkaar en 's-middags de pudere lagere schoolkinderen. deur ging echter op slot voor 3e tieners. „Als ik dat niet doe, an lopen ze zo binnen en ik kan niet in de hand houden", al- Jus de heer Heijnen, leider in iet clubhuis. „Ik heb er geen ersoneel voor." De ruiten m de 3te zaal waar nu gevoetbald vordt door de kleineren, zijn al vervangen door platen. „We "lebben het meegemaakt dat lierboven een groep flessen naar beneden stond te gooien, Erwïjï anderen van de straat af 3e ruiten ingooiden met keien. Jet is ontzettend moeilijk om lie jongeren op te vangen. Ze ijn moeilijk te bereiken Ik zou ersoonlijk dat werk niet graag pp me nemen." Door moeilijkheden binnen de fetaf werkt op dit ogenblik [slechts één beroepskracht in het clubhuis gesteund door tal van vrijwilligers, voor het meren deel moeders uit de wijk. Het jeugd- en volwassenen werk draait dankzij hen goed, maar het tiener- en jongerenwerk ligt stil. „We zijn bezig met het aan trekken van een parttime jeugdwerker en een parttime volwassenenwerker en voor de .jongeren een volledige beroeps kracht." De activiteiten voor volwasse nen zoals pottenbakken, beat- ballet en gymnastiek lopen als een trein. „Maar we weten niet wat we voor jongeren moeten organiseren. Een disco raken ze op den duur op uitgekeken. Trouwens met die kerstboom- jachten houd je ze toch niet bin nen. Buiten het clubhuis is het dan veel spannender. Ja dat is het. je moet ze iets spannends bieden, maar hoe?" I SCHEÜAM KOEMARKT 1 I VLAARDNGE.N Dto BECKMANSSMGR 67 maassulbs koningshoek Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Via een gat in de muur hebben inbrekers zich weten te verzekeren van een complete garderobe. Uit een boetiek aan de Hoogstraat heb ben ae 100 spijkerbroeken, 30 kunstlederen broeken, 25 over hemden, 20 nylon jacks, 30 truit jes, 50 corduroy broeken en 5 le ren jacks gestolen. Aan de achterzijde van het pand is een grote opening in de stenen muur gehakt Daardoor is behalve de kleding ook nog een tuner-versterker met een ingebouwde cassettedeck ver dwenen. De gestolen goederen hebben een waarde van ruim 23.000 gulden. VOETBAL: zaterdag Hille- gersberg - HBSS; zondag Al- Dlasserdam - Schiedam, SVDP- 5FC. KORFBAL: zaterdag Ridder- |kerk 20.05 uur Sagitta-Succes. ZAALVOETBAL: maandag iMargriethal 19 uur SFC - Eure- Ika, 20 uur SVV - All Greens, 21 Iuur Nïeuwenhoom - Olympus IS, 22 uur Doto-Ursus, Rotter* |dam (Zuid) 21 uur LMO - DRZ. HANDBAL: zondag Spijke- Inisse 13.40 uur HVOS - DWS (d). IMargriethal 14 20 uur Wilton - iTreffers <h). Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De 29-jarige Schiedammer J.H. m 't V. heeft een flinke botsing met een licht mast achgter de rug. Op de PKO-laan raakte hij de macht over het stuur kwijt. Door de klap vloog hij met zijn hoofd te gen de voorruit In het Nolet bleek hij slechts een lichte her senschudding te hebben en een hoofdwond. Bloedproeven we zen op een te hoog alcoholper centage Ook de 21-jange J.S.S. uit Den Haag heeft een gemeentelijke lantaarn "door de kmeen laten gaan". Door gladheid op de Nieuwe Damlaan raakte haar auto in een slip. Mevrouw S. werd per ambulance naar het GZ gebracht Zij moest opgeno men worden met een zware her senschudding. Dit gebeurde in de Alexander Numanstraat waar ongeveer twintig a vijfentwintig jongeren zich hadden verzameld. Omwo nenden hadden geklaagd over geknal van vuurwerk. De politie stelde een onderzoek in en pro beerde te praten met het gezel schap dat gewapend was met slagwerktuigen. Een van hen mepte met een gummitat naar de sussende agent waarna de hele groep tot de aanval over ging. Om met onder de voet te worden gelopen trok de politie man zijn dienstpistool. Op deze manier kon hij ongedeerd zijn wagen bereiken en wegrijden. Zes agenten die hem te hulp kwamen, waren te laat ter plaatse. De jongelui hadden in middels de benen genomen. In een flatgebouw m de Geert Reindersstraat trof de politie twee luchtbuksen aan. die ge bruikt waren om armaturen van de straatlantaarns kapot te schieten. Twee jongens werden aangehouden, maar het kon niet bewezen worden dat zij iets met de zaak te maken hadden. Ook in Schiedam-Noord ge droeg een groep van 10 personen zich baldadig. Zij werden allen overgebracht naar het hoofdbu reau en konden na een repri mande huiswaarts keren. De 16-jange Schiedammer D V. werd op straat a „^hou den met een honkbau. nippel. Hij zei net terug te komen van een wedstrijd. Gezien het tijd stip en andere omstandigheden geloofde de politie zijn verhaal niet en nam de knuppel in be slag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De tuin rond om het schakelstation Schie- dam-noord bij de Borodinlaan/ Smetanalaan zal over enkele maanden klaar zijn. Dan ook is deze woonbuurt geheel gereed, aldus adjunct-directeur ir. R. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De directeur van het Schiiidziekenhuis wordt de heer F. Sonneveld. Hij zal met ingang van 1 apnl 1981 de zake lijke belangen van het tot Schte- landziekenhuis gefuseerde Nolet en CZ gaan behartigen. Doctor, ingenieur Sonneveld heeft gestu deerd aan de Landbouw-Hoge- school in Wagentngen. Daarna heeft hi] gewerkt bij de Stich ting Bodemkartenng, de Np<" _>r- landse Heidemaatschappij en de bouwdivisie van de OGEM. Mo menteel is hij tijdelijk algemeen directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in Zuid- laren. Burgemeester Te Loo ver wacht dat hij in Januari be noemd zal worden. RECEPTEE I Burgemeester Te Loo en zijn I wethouders houden op donder- Idag 1 januari hun nieuwjaarsre- Iceptie. Dat gebeurt in het Stad- Ihuis aan de Grote Markt van 116.00 tot 18.W) uur. De receptie ■wordt in informele sfeer gehou- Iden. ORPHEUS I Het Koninklijk Schiedams Man- I nenkoor Orpheus houdt zijn nieuwjaarsreceptie op dinsdag 6 januari in zaal Arcade aan de Lange Haven. -Aanvang: 20X0 uur. I In clubhuis De Bever, van Be- verenstraat 40. is op dinsdag- ja vond 6 januari de, eerste bingo J in het nieuwe jaar. De zaal gaat jopen om 10.00 uur en de eerste rónde start om 20X0 uur. Een ktnderbingo is er op zon dagmiddag 4 januari m zaal Ma rijke op het Broersveld. Ieder kind is van harte welkom. De kirvderbingo begint om 14.00 uur. SPEKTAKEL Het Kerstvakantie-Spektakel van de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord duurt nog tot en met zaterdag. In Wijkcentrum De Blauwe Brug zijn films te zien, er wordt nog getafeltennist, gebiljart en na tuurlijk, geklaverjast. De afge lopen dagen zijn er in 66 uur 11 films vertoond, twee popgroe pen hebben opgetreden, één theatergroep is er geweest Eén disco komt nog, op zaterdag 3 ja nuari. QUIBUS In sociëteit Quibus aan de Lan ge Haven 28 is op zondag 4 ja- nuari een kindemteuwjaarsm- stuif, 's middags om 14.00 uur. "s Avonds treden in Quibus op The Amazing Rockwafels. In deze groep zitten enkele ex-Fungus leden. Samenstelling van de Rockwafels: oos Pak vis-bas, Louis de Bij drums, Arie v.d. Graaf - gitaar, Wim Kerkhof - piano en Fred Piek - zangen gi taar. Aanvang: 21X0 uur. STEDELIJK MUSEUM Kunstliefhebbers kunnen tot 26 januari in het Stedelijk Mu seum terecht voor vier tentoon stellingen. Van Eugêne Brands zijn schilderijen, gouaches, te keningen en assemblages uit de periode 1945-1980. Grafiek en kalligrammen zijn te zien van J. C. van Schagen. Van Ans Hey zijn er beelden in albast, teke ningen en litho's over het thema vruchtbaarheid en geboorte. De Historische Vereniging Schie dam laat het bouwkundig bezit zien van de stad Schiedam en Kethel. TEERSTOOF In het. zoldertheater in de Teerstoof is op woensdag 7 ja nuari poppentheater van Dirk Kersbergen. Hij presenteert "De enige echte onvervalste Jan Klaassen show." Voor jong en oud. TANDARTS. DOKTER. APOTHEEK Mocht u op nieuwjaarsdag of in het weekend een dokter nodig hebben dan kunt u bellen naar de boodschappendienst, tel. 206611. Voor spoêdrecepten kunt u bellen naar 264018. Mocht u op nieuwjaarsdag last krijgen van uw gebit dan kunt u terecht bij tandarts Bakker, Faassenpiein 68, tel. 709915. In het weekend tandarts Engelkes, B.K. Laan 78. tel. 267880. EHBO WEEKENDDIENST Voor eerste hulp kunt u op nieuwjaarsdag en in het week end terecht bij het Noletzieken- huis. van Bogenjen van Gemeente werken. Het plantsoen is zodanig aange legd dat het als een openbare wandeltuin gebruikt kan wor den. Veel bomen en struiken zorgen daarvoor. Tussen de heesters en bomen door slingert een "bospaadje" dat met trap treden en terrassen de tuin ont sluit Wie na deze "boswandeling" moe is, kan op de dakterrassen terecht Die dienen namelijk als zitplemtjes. De tuin is heuvel achtig aangelegd. Aan de noord, west en zuidzijde zijn taluds die beplant zullen worden met di verse struiken. Voor het perso neel dat in het schakelstation moet zijn, worden enkele par keerplaatsen aangelegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de tiende keer verzorgt de Ziekenomroep Schiedam (ZOS) op oudejaars avond een rechtstreeks groeten- programma voor luisteraars in het Gemeente- en Noletzieken- huis. Speciaal voor deze gele genheid doen ZOS-medewer- kers mee die ook in 1971 al pre sent waren bij de eerste oude- jaarsuitzending. Tussen 's avonds 22.00 uur en 's nachts 00.30 kunnen luiste raars opbellen om de groeten te doen. Daarvoor zijn twee tele- foonnumers beschikbaar: 264455 en 269053. De ZOS heeft maar éen verzoek aan mensen die de groeten willen doen en dat is om met te bellen tussen 23.50 en 00.10. Dan zijn de patiënten be zig piet elkaar een gelukkig nieuwjaar te wensen. 11M5 3ES a Ze lopen opvallend on- )8? opvallend, hun uurtjes vol te maken, de "stil len" van Rotterdam. Ze jagen op kerstbomen en op de jeugd die het symbolische groen verzamelt. Ze niezen in kelders, kijken in hoekjes en blijven' attent. Om niet te veel op te vallen rijn ze in een gewone auto ge komen. vooral geen politiewa gen. Want stel je voor dat ze herkend zouden worden. Bij de Lavasweg in Hoog vliet doen ze hun werk. Dan komt er een surveillan cewagen langs met collega's in uniform. Er wordt meteen een praatje gemaakt, zo van* "Hallo jongens, lukt het." De "stillen": "We begrijpen er mets van. Geen kerstbomen of vechtende jeugd te beken, nen." Het tafereeltje herhaalt zich iater als wederom collega's in uniform langs komen. "Nor steeds geen kerstbomen te be. kennen." Dan gaan de "stillen" weer in alle stilte verder. Om de hoek gniffelen de jongeren van Hoogvliet.. f Vrijdag 125 december 1980 34e jaargang n? I hoofdredacteur herman wigbolp Vrijdag 12 december' 1980 34e jaargang no. 102S9J ^hoofdredacteur herman wigbold Meneer A. G. Hollaardt uit Rotterdam komt nog even terug op Stukgoed van 17 december naar aanlei ding van „125 december. „Met alle respect voor de scherpzinnigheid van de heer Fntz," zo schrijft hij, „die de 125e december ontdekte, vraag ik me toch af waar de echte Bingo is gevallen! (Gmpje, maar toch!). Als er een bingo is gevallen, dan hebben mijn zoon Reinier en ik die in handen, namelijk een krant met de opdruk 12 december 19S0 en die van 125 december 1980. Hij, mijn zoon dus, kwam met twee kranten aanzetten op die bewuste vrijdagmiddag en maakte mij er op attent, dat het misschien iets was voor VARA's„Hoe bestaat Hierbij stuur ik u twee krantekopjes en ik hoop dat u even kunt zeggen wat er nu fout is gegaan. Ik weet het, sorry meneer Fntz!" Ja, natuurlijk ging het hier om een fout. Per ongeluk was er bij het zetten van de krant een vijfje bijgekomen. En na dat er al duizenden exempla ren van waren gedrukt, werd het pas ontdekt Daarna is de 5 er iceer afgehaald en zodoende zijn er twee kranten tn omloop gekomen: een met 125 decem ber en een met 12 december. Zo zit dat Ook C. Nijhuis uit Rotter dam stuurde hierover nog een reactie: „Ik heb de krant er nog eens extra voor opgezocht, maar daar stond wel degelijk 12 december op. Je leest door die automatisering herhaalde- lijk veel fouten. Maar een heb ik in de krant van 15 december bewaard om naar „Hoe bestaat het" te sturen, namelijk: „De gemeente gaat sexboten EX PLODEREN." Er stond niet bij of dat voor of tijdens intensief gebruikt' gaat gebeuren," aldus C. Nij huis. Mevrouw J. P. de Goey, Reigerpad 55, tel. 010 - 840220., is baar portemon naie kwijt en daardoor ernstig gedupeerd. Bij wijze van uit zondering hierbij haar ver haal: "Ik werk bij V en D op het Zuidplein als part-timer om wat bij te verdienen. Maadag 22 december werkte ik er van 13.00 uur tot 2L00 uur 's avonds. In die tussen tijd heeft iemand mijn porte monnaie uit mijn tas gehaald in het magazijn. Die iemand, wil ik hiermee bereiken. De ellende die u over ons gezin heeft gebracht door deze daad heeft u vast niet kunnen doorzien. Het geld, als u dat zo hard nodig heeft, kunt u houden. Maar zorg er alsublicft voor dat de portemonnaie weer in mijn brievenbus terugkomt, want de andere dingen die erin zaten waren voor mij zeer waardevol. Zoals de foto van mijn overleden vader, mijn trouwring en sleutels. Het adres staat op verschil lende papieren en pasjes en ik hoop dat daarmee het nieuwe jaar toch nog goed begint," al dus mevrouw J. P. de Goey. Mevrouw of meneer die de ze portemonnaie even "ge leend" heeft, ook voor u geldt: "Een goed begin is het halve werk!". Kon briefje gehad van H. ■T v.d. berg, Havenstraat 155, Rotterdam, met bijgaand HW-knipsel van 19-12, waar- bij hij zegt: „Gaan Ben W zich nu ook al bemoeien met het leukste stuk dat er in "Het Bijdrage: Jan Bootster Vrije Volk"staat?" Zoals u weet meneer Van de Berg, slaat Stukgoed altijd on middellijk terug en wel met deze kop: „Rotterdam wil in stukgoed: met arbeiders zelf bestuur?" En ter verduidelijking aan B en W: „De arbeider - ik dus - moet, Stukgoed zelf kunnen besturen!" Want zo hoort het.. Ook scholen waren bij de acht inbrekers, in de leeftijd van 16 tot 19 jaar, favonet De huis houdschool De Hargahof leed een schade van 2000 gulden. De buit bestond voornamelijk uit kleine geldbedragen, gereed schap en brommers. De 58-jari- ge P.M.H. kocht de gestolen voertuigen op. Een deel is terug gevonden en aan de eigenaren teruggegeven. Twee jongens zijn voorgeleid bij de officier van justitie. Door valsheid in geschrifte van de 16-jarige Schiedammer R.E.B. kon een jeugdbende be staande uit 10 personen worden opgerold. Personenauto's, brom fietsen, een surfplank en giro betaalkaarten werden bij diver se inbraken en diefstallen buit gemaakt; goederen met een waarde van totaal 48.000 gulden. De 38-jarige Schiedammer J. T. B. is aangehouden als heler. De gemeentepolitie Vlaardin- gen heeft ook diverse inbraken in Schiedam opgelost. Tien boefjes uit Schiedam en Vlaar- dingen worden verdacht van in braken m diverse kantines. Hun buit bestond voornamelijk uit snoep en rookartikelen. "Een vijftal Vlaardingers is. aange houden in verband met inbra ken bij Hermes DWS, het» volks tuinencomplex De Vijfsluizen en de kantine van^SVV, Zij kon den zich meester maken van on der meer kleine geldbedragen en 20 coniferen. In Rotterdam is de 22-jarige J.C.T. gegrepen. H<, wordt ver dacht .van een tasjesroof op het Lorentzpiein. Hij maakte daar bij gebruik van eenfiets, Ook de inbraak in de dumpshop op de Hoogstraat waarbij een pistool en twee geweren werdenont vreemd. staat opzijnnkam. «kV f J H. de G. zijn in verband hier mee aangehouden. Zij worden tevens veraacht van enkele pogingn tot inbraak. De poppen en adelaars uit het pakhuis aan de Schie zijn ook weer terecht. Drie Schiedam mers. de 17-jarige F.T. H.P., de 16-jarige J.B.T. en de 16-jarige Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het bedrijf Wurth-Verschoor heeft bezoek gehad'van inbrekers. Een ruit aan de-voorzijde van het pand gelegen aan de de Nteuw-Ma- thenesserstraat moest het ont gelden. Uit het kantoortje wer-' den girobetaalkaarten met een waarde van 640 gulden en een geldbedrag van 50 gulden ont vreemd. De bednjfs-Fiat van 7000 gulden eveneens is gestoten.' Het kenteken is 84-TZ-45. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De 32-jange M.Y. en de 24-jarige M.C. heb ben het weekend voor een ware wildwest-vertoning gezorgd op de Broersveld. Omdat het duo ruzie zocht met een aantal klan ten heeft de barkeeper van café Kent opgebeld naar de politie die spoedig de gemoederen kon kalmeren. Althans zo leek het, want later bleken de twee heethoofden ook in de Mexico-bar de boel op stelten te hebben gezet Het meubilair vloog door de zaak en via een ruit kwam een stoel te recht op straat Ook in de bui tenlucht veroorzaakten Y. en C. beide met een flinke borrel ach ter de kiezen, nog moeilijkheden zodat de politie besloot hen een poosje achter slot en grendel te/ zetten. Na hun roes uitgeslapen te hebben, mochten ze de vol gende ochtend vertrekken. w- I"» ~,j4v

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2