9 Wat Waar IN NEDERLAND? Wijkgebonden corporaties: huisbazen van de toekomst POLITIEK extra ki SCHIEDAM HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 22 JANUARI 1981 PAG. 3 hebben alleen maar {geïnvesteerd als een gek willen pas beginnen als Eun muziek honderd pro cent is. Dat is de, in Schie dam nog onbekende, groep Solid State. Al ja ren liepen de vier bandle den met het plan rond een popgroep te starten, maar drie maanden geleden kwam het er eindelijk van. Schiedammer Henk thof (23) beroert de itsen. Jan Sirag en zijn ijroér Peter bespelen re- ctievelijk de drum? en •Mfa'ar. Ferry van C.elde- (27) zïnst speelt is: ïinnenkort gaan ze in en studio in Den Helder ,1er begeleiding van |hun Amerikaanse mana- PgerEddy Connard opna men maken. De vier- jmansformatie heeft een ..uitstekend uitgeruste in stallatie. Daar hebben ze allen in hun vaste banen _hard voor gewerkt en ge spaard. Het moet er nu maar van komen zeggen gze na drie maanden in tensief repeteren. Tijdens het gesprek dat onze medewerkster Mar- ijan Meijer had in hun 5 zeer solide repetitieruim te bar-dancing Mississip pi aan de B.K.laan, ver stelde het kwartet zeer enthousiast over de plan- „nen, over groepen die té -vroeg en met téveel pre- 4tenties beginnen en over Solid State-muziek. Sa men,met Kristina van der iHave, eigenares van de Mississipibar, zwager van der Have en public rela- iionman Chris Berebak werd al een klein beetje ^geswingd bij het luisteren naar enkele door de jon- ■gens gespeelde toekomsti ge hitjes. De sound is moeilijk te omschrijven, beetje Yes, Genesis, The Nice, met opvallend goed toetsen- werk en zang van Fer ry .„We maken Solid Sta te-muziek", zeggen de So- lid-Staters, ,,'t mag overal op lijken maar voor ons is het nieuw, goed en mooi". SCHIEDAM - „Elke vorm van muziek kan goed zijn. Of je het mooi vindt of niet dat is afhan kelijk van persoonlijke smaak," zegt de pianist van Solid State Henk Bothof. „We willen niet in een hokje geplaatst wor den, we spelen onze eigen muziek," voegt hij er nog aan toe. Twee lange maanden zijn Henk en zanger gita rist Peter Sirag (27) bezig geweest met het schrijven van teksten. Met Ferry van Gelderen erbij speel den zij verleden jaar mee op Poetry Buiten. „Maar dat had toen nog niets met Solid State te ma ken", vertelt Henk, die voor het overgrote deel de geschiedenis van de groep verhaalt. De Solid, Sta ters waren graag met alle apparatuur op de kiek gegaan. HW-fotograaf Arie Wapenaar fotografeerde de vier echter buiten voor de Mississippibar. Kontakten Van onze verslaggeefster TRUDI KERKHOVEN VLAARDINGEN - Roelof heeft een schat gevonden. Na zes jaar boeken- en gewoon speurwerk vond hij er- gens in Nederland een geldkist. Zijn naam en waar hij de schat gevonden heeft, wil hij niet zeggen. "Het was niet nodig geweest er zo lang over te doen," wil hij wel kwijt. "Het laatste jaar heb ik met een metaaldetoctor ..gezocht en de kist was het resultaat. Daarvoor stroopte ik bibliotheken en bossen af. Dat laatste deed ik meest al 's-nachts, omdat ik er liever geen pottekijkers bij had." Ik hen er nog helemaal van ondersteboven, dat kan ik je wel verteilen. Het is toch onvoorstelbaar, dat een geldkist van eeuwen oud nog helemaal gaaf in de grond zit?" Over de inhoud van de kist wil Roelof ook liever niets bekend maken. "Ik mag het natuurlijk niet zelf houden, maar moet de schat aan de autoriteiten afstaan. Nee, ik heb nog niemand iets verteld; ik wilde het eerste een poosje voor mezelf houden. Misschien krijg ik wel een beloning. Dit is nog eens wat anders dan gif in de grond hè?" HH ilpliill De heer en mevrouw Paardekam met hun eigen appa ratuur opzoek naar schatten in het Vlaardingse Likke- baardbos. Niks nieuws Wichelroede 'Gezellige heirkeialbare nummers i/M»i do Wf* fff VtitÜuhUWmh tt'S/s'r 4 w/, Nlfai-'&tïm>£Y: AMBULANCE, tel. 269290 9 ARCHIEF Korte Haven 33, tel 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22.30 uur. 9 BRANDWEER, tel. 264848. 9 BUREAU VOOR RECHTSHULP Gebouw De TeerstoofNieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag,, dinsdag en donderdag van 14 tot 16. - 9 GEMEENTEWERKEN In dienen van klachten is moge lijk per brief aan het adres: dienst gemeentewerken, Em- mastraat 1 of postbus 61; per telefoon afdeling riolering en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werk tijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afdeling plantsoenen, tel. 154605, van 8.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14.00 uur; tel. 707567; na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Al gemene begraafplaats, tel. 711222 van 8 tot 16.30 uur. Af deling technische werkplaats, tel. 268220. Afdeling onder houd gebouwen. Tel, 260864 of 260500, toestel 279. 9 GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732800. 9 KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel. 266264. 9 MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. 9 OPENBARE BIBLIO THEEK Centrale bibliotheek, lange Haven 131, tel. 267877; filiaalvestigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan 10, teL 153674; Dr. Wibautplein 219, tel 708001. Jeugdbibliotheek Korte Ha- ven 29, tel. 266566 en Rosa- school, Archim edesstraat 9 POLITIE, tel. 264666 9 RECHTSWINKEL Broers veld 140, tel. 730300. Spreek uur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens telefoon dienst) iedere donderdag van 18 tot 21 uur. Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdg van de maand van 19 tot 21 uur. 9 SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIEDAM - Noord, Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207, 9 SCHIEDAMSE GEMEEN- SCHAP/VW Overschiese- straat 1, tel 266000. 9 STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 296066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. 9 SOCIAAL RAADSMAN, spreekuren: dinsdag van 9 tot 11 uur in het kruisgebouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur en vrij dag van 9 tot 12 uur, Broers veld 140, tel. 269957. 9 OPENBARE NUTSBE DRIJVEN Van Heekstraat 15, tel. 622223 voor storingen gas. water, electriciteit 9 TELEFONISCHE HULP DIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen in geestelijke en sociale nood. 9 WARME MAALTIJDEN Dienstencentrum De 4 Mo lens, tel. 705500. 9 WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107,tel 265255. 9 SPREEKUUR VOOR TURKEN Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40 Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur Henk: „We zijn pas drie maanden bezig. Serieus, want we willen in de toekomst alle maal op professionele basis in de muziek ons brood gaan ver dienen. Daarom willen we ook direct goed voor de dag komen. Er zijn veel te veel groepen, die té vroeg denken dat ze het ge maakt hebben. Met veel enthou siasme beginnen ze fen dan na een fijn nummertje te hebben gemaakt staan ze opeens met le ge handen." Peter Sirag valt hem bij: „Ik heb wel eens de indruk dat die groepen te weinig zelfkritiek hebben. Wij hebben geen van allen de wijsheid in pacht, daar om ook hebben we de Ameri kaanse sessiemuzikant Eddy Connard gevraagd ons te hel pen. En," vervolgt Peter, „hij heeft ons erg goed wegwijs ge maakt Hij stoomt ons nu klaar om de grote stap te gaan ma ken." De groep met de Amerikaanse naam Solid State heeft het zo te merken goed bekeken. Nu al hebben ze twee verschillende repertoires. Eén afgestemd op, wat we kunnen noemen de com merciële markt en één lijst nummers geschikt voor op de bühne. Henk Bothof: „We nemen on ze repetities soms op video op. Ik sta zelf tijdens het spelen vaak met mijn mond open. Nou, dat kan ik veranderen. Want dat is geen gezicht natuurlijk." Alle andere leden lachen, maar zijn het er allen roerend mee eens dat de video-opnamen hun „Buhne-act" verbeteren. De vier Staters hebben grootse plannen. Er wordt zelfs gedacht aan het werken met een hydraulisch verplaatsbare drumstandplaats. De viermansformatie wil dui delijk iets nieuws gaan brengen. Henk, in het dagelijks leven as surantie-adviseur en een lief hebber van klassiek piano, legt uit: „Als de mensen een kaartje kopen om een groep te zien, wil len ze waar voor hun geld. Nu we allemaal een vaste baan heb ben kunnen we dus blijven spa ren, repeteren, apparatuur ko pen om pas te komen, als we echt iets te bieden hebben." Zanger, basgitarist Ferry van Gelderen, Rotterdammer en werkzaam als operator bij een chemisch bedrijf heeft zich tij dens de, van enthousiasme over vloeiende, betogen van Henk en Peter op de achtergrond gehou den. Twaalf jaar geleden speel de hij mee met de nummertjes van de Shadows, zei tegen zijn moeder „Mama dat wil ik ook" en nu is het er van gekomen. Wordt door zijn mede-muzikan ten gezien ais de „heavy" jon gen, want hij hield zich vroeger met hard-rock bezig. Hij kreeg nog les van Iron Earth speler Anton Zwaneveld. Hij relativeert: „Vroeger was het inderdaad alleen hard-rock. Heel heavy. Maar naarmate je ouder wordt ga je meer vormen van muziek opvangen, respecte ren en wil je het ook beoefenen. Nadat Peter gevraagd had of ik wilde zingen bij Solid State drie maanden geleden was het gauw beklonken, het klikte. We ken den elkaar immers aljaren, dus we weten een beetje wat we aan elkaar hebben." Mississippibar-eigenaresse Kristina van der Have kan er van meespreken. „Luid en dui delijk en ongezouten schreeuwen ze elkaar de kritiek toe," zegt ze lachend. Belangrijk voor de Solid Sta- te-jongens is het feit dat ze met een zaak bezig zijn. Henk: „We hoeven er niet rijk van te wor den. Maar als we iets doen wil len we het goed doen. Dat gaan we met een beperkt budget pro beren. Belangrijk is dan ook dat je goede kontakten hebt. We zijn nu in gesprek met Jan Riet man van Los Vast, misschien kunnen we in zijn programma spelen". Henk Bothof, gesteund door drummer Jan, die heel weinig te vertellen heeft verder, want dat doen de anderen al, over hun eigen Solid State sound: „Het zou muziek moeten zijn die door de mensen herkend wordt. Dat ze lekker het refrein kunnen meezingen, géén carnavalshits, maar gewoon gezellige, herken bare nummers." Hopelijk zijn deze vier gauw in Schiedam te horen. Onthoud de titels: Lucky Guy, Answers to what en The Game, want misschien gaan ze het wel eer der maken. Vorige keer heb ik geschre ven dat het democratisch functioneren zowel van de ge meente als huisbaas als van de woningcorporaties niet ge waarborgd is. De huurders moeten voortdurend vechten om een beetje invloed te mo gen uitoefenen. Het negatieve resultaat hiervan is voortdu rend conflicten tussen huur ders en huisbazen leidend tot frustratie en demotivatie bij de huurders. Bovendien wekt dit bij de huurders van ge meentewoningen een a-poli- tieke houding op aangezien een politiek lichaam als de ge meenteraad ook niet met de goede oplossingen komt Juist in een stad als Schiedam, waar de progressieve partijen de meerderheid hebben, zou dit eigenlijk niet mogen gebeuren. Als je met mensen van de woningcorporaties of de ge meente praat valt het op dat ze steeds benadrukken dat de in vloed van de huurders niet ge regeld hoeft te worden, nee, volgens hen is het alleen een kwestie van de mentaliteit van de bestuursleden. Aangezien de huurders nauwelijks of geen invloed hebben op de keuze van de bestuursleden (goede uitzonderingen zijn Onze Woning en Schiedam Vooruit) moeten ze maar af wachten welke mentaliteit er heerst Ik heb de vorige keer al ge schreven dat de woningcorpo raties bezig waren met het de mocratiseren van hun statu ten. Met name de directeur van de SSSW schijnt zich hier voor ingespannen te hebben. Desondanks is het niet van de grond gekomen. Een nieuw plan waar op dit moment over gesproken wordt, is een totale fusie van alle woningcorpora ties. Als daarbij de invloed van de huurders echter ook niet vast gelegd wordt schiet dat ook niet vee! op Aan schijnoplossingen heeft ten slotte niemand behoefte! Toch is het geen bij voorbaat slechte oplossing. Het komt voor dat in dezelfde straat twee verschillende woningcor poraties het beheer voeren In het verleden is het gebeurd dat de huisbazen de woningen een opknapbeurt gaven. Omdat de ene corporatie een grotere re- servepot had dan de andere kostte dezelfde opknapbeurt de ene groep bewoners een stuk minder dan de andere groep. Door de jaarlijkse huurverhogingen wordt dit verschil steeds groter, met als resultaat: voor hetzelfde woongenot behoorlijk ver schillende huren. Toch is het mijns inziens maar een halve oplossing. Want na een fusie zal de cor poratie slechts ongeveer 3500 woningen beheren die ver spreid liggen over de hele stad. De hierboven beschreven ver schillen zullen dan kunnen ontstaan tussen woningen van de corporatie en die van de ge meente. En aangezien de ge meente in de oude wijken veel woningen van particuliere verhuurders koopt zuilen daar die verschillen ook blijven be staai!. Dit laatste pleit overi gens voor het blijven aanko pen door de gemeente van par ticulier womngbezit tot het moment dat dat niet meer be staat. Dat is m het voordeel van de huurders want van commerciële verhuurders heb ben zij helemaal niets goeds te verwachten. Ondanks het feit dat deze oplossing een hoop voordelen met zich meebrengt zijn we er dan nog niet. Een huisbaas die 14.000 woningen beheert (en in de toekomst loopt dit door de nieuwbouw m Woudhoek- noord en andere gebieden op tot meer dan 20000) kan nóg zo'n democratisch gekozen be stuur hebben, in de praktijk komt daar waarschijnlijk niets van terecht. We gaan het womngbezit dus weer opdelen maar met behoud van de voordelen van een grote corporatie. We ko men dan bij de wijkgebonden corporatie. Hoe die er precies uitziet, welke voordelen die oiedt voor het onderhoud, voor de stadsvernieuwing maar óók voor de eigenaar-bewoners kunt u over twee weken lezen. HANS VAN KLEEF Metaaldetector beslist geen wichelroede Zo zou het verhaal van een gelukkige schatzoeker kunnen luiden. Helaas is het een sprook je dat er nog geldkisten met in houd zomaar ergens in ons land je te vinden zijn. Wat echter geen sprookje is, is dat de heer .en mevrouw Paardekam uit -Viaardingen metaaldetectors .verkopen aan mensen, die er gens een stille hoop hebben ooit eens iets te vinden. Be detectors van het echtpaar komen uit de Verenigde Staten en er zijn drie soorten. "De een voudigste is de metaaldetector die alles aangeeft, edele en on edele metalen," vertelt de heer H Paardekam. "De grotere kan je instellen op mineralen, meta len en ook op bodemgesteldheid; zanderige of moerassige bo dem," vult mevrouw C. Paarde kam aan. De firma heet Jonker Viaar dingen B.V. en is ongeveer een jaar bezig deze hulp voor schat zoekers aan de man te brengen. Hun advertentie begint aanlok kelijk met "SCHAT zoeken?". Bij veel mensen zal bij het lezen v .x: -• - v 'ci.* hiervan de nieuwsgierigheid opgewekt worden en ze zullen wellicht denken: "Dat kunnen we wel eens proberen." Voor de prijs van de simpelste metaal detector hoef je het niet te laten, die kost 225,-. De daarop volgende, die meer mogelijkheden hebben, nemen een grotere hap uit het budget, 585,- en 875,- per gelukzoeker, Hoe komt iemand erbij om de tectors te gaan importeren en verkopen? Paardekam: "We zagen een stuk daarover op de televisie. Dat speelde in Frankrijk en het leek ons een goed idee". "Je kan het allicht proberen, van tevo ren weet je nooit of iets succes heeft of niet," zegt zijn vrouw. Maar volgens die twee lopen de schatzaken goed en is er van te leven. "Veel mensen denken dat het iets nieuws is," aldus Paarde kam, "maar in Amerika worden ze ai 26 jaar gemaakt Daar krijgt de koper er vaak een schatkaart bij, met daarop aan gegeven het gebied waar bij voorbeeld een goudader zou kunnen zitten." Zulke kaarten zijn er Nederland niet. Paarde kam: "In ons land zijn vijf im porteurs van metaaldetectors en enkelen geven er wel kaarten bij. Maar dat is gewoon een ver koopstunt en nep. Dat zijn dan kaarten van oude ruiterpaden en wat vind je daar? Veel hoefi jzers natuurlijk!" Nou ja, een alom bekend bij geloof leert, dat hoefijzers geluk brengen. Het echtpaar Paarde kam heeft zelf nog nooit iets van waarde gevonden en ook geen goede berichten van klanten vernomen. "Maar dat zegt nie mand natuurlijk, omdat je ge vonden waardevolle voorwer pen niet mag houden," weet de detector-importeur. Ben adres van iemand die zo'n ding ge kocht heeft, knjg ik dan ook met. "De overheid heeft er wel eens aan gedacht ogi de verkoop te verbieden. Dat kan echter met, omdat je iemand niet kunt verbieden op eigen terrein te zoeken. We verkopen er veel in het noorden van het land en dat bewijst dat ze veel om boerde rijen heen gebruikt worden. Wij hebben ook een boerderijtje waar we regelmatig zoeken. We vinden wel eens een hoefijzer," aldus Paardekam. In Nederland werd de detec tor na de tweede wereldoorlog bekend, toen er mijnen mee op gespoord werden. Dat was dan een mijndetector. Kopers krij gen een waarschuwing mee, om voorzichtig te zijn in gebieden zoals bijvoorbeeld Arnhem waar nog veel projectielen kun nen liggen. Het is dan ook zaak, dat wan neer het apparaat een signaal geeft, naast 'de "hete" plek te graven en niet er midden in. Mi neralen kan het gekke ding ook opsporen, maar die zal je meer m Duitsland vinden. Het apparaat kan ook een nuttige functie hebben, name lijk het opsnorren van verloren voorwerpen. Een gouden ring of ander sieraad dat op het strand is weggeraakt, kan met behulp van de goudzoeker weer gevon den worden. Iets voor stropers misschien? Als ik (dom genoeg) over de vergelijking met wichelroedes begin, reageert het echtpaar Paardekam enigszins veront waardigd. "Welnee, dat heeft te maken met aardstralen. En of dat nou wel echt was... Dat was geloof ik echt een beetje onzin en bijgeloof...." 9CHEQ4M KOEMARKT 1 VlAAflONGEN CNVBECKMAM4SNGB.07 MAASSJUS KONINGSHOEK

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 5