Voortaan koffie tijdens 't wachten Uitbreiding bestuur Pop-overleg Bandgids '80-'81 is klaar ABOPwil meepraten over beleid voor basis scholen Tassen-held, bel opl Tasjesdief (2) Mishandeld Schoenmaker GEMEENTE BROEDT RAMPENPLAN UIT J TEXTIEL BU HANS tXTRA SP&tHSL schiedam STUKS VRIJDAG 23 JANUARI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA t (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het hoogste punt van het nieuwe ar beidsbureau aan de Valeriusstraat is na 6 maanden be reikt De verwachting is dat het personeel van het Ge westelijk Arbeidsbureau in oktober het nieuwe pand in gebruik kan nemen. In het bijzijn van directeur Van Lent personeel en bezoekers, werd de vlag in top gehe sen waarna het gebruikelijke pannebier werd gedron ken. Automatisering 1 i f„,,i - - §fiwu 11 ''I Feest bij het GAB: nieuwbouw op hoogte SCHIEDAM - Het Pop- Overleg, een muzikanten collectief dat zich inzet voor de belangen van amateur-popgroepen in Schiedam, heeft een be- stuursuitbreiding onder gaan. Gisteravond werd in Zaal Irene een verkie zing gehouden tijdens een algemene ledenvergade ring. Ook werden de sta tuten vastgesteld voor de Stichting Pop-Overleg. Zodra medio februari alle notariële beslommerin gen zijn afgehandeld, zal het Pop-Overleg daarmee de status van onafhanke lijk rechtspersoon ver krijgen. In zaal Irene werden tijdens een druk bezochte ledenvergadering van het Pop-Overleg vijf nieuwe betuursleden gekozen. SCHIEDAM - De afde ling Schiedam van de Abop heeft een brief naar B en W gestuurd dat ze betrokken wil worden bij de discussie over het be leidsplan voor de lagere scholen. Officieel heeft de bond voor onderwijzend personeel nog niets bin nen. Alleen de leden die op lagere scholen werken, hebben het plan van de gemeente voor het instel len van de basisscholen gekregen. 'Brandweer y»t- ste punt bereikt: vlag in top bij 't arbeidsbureau In het nieuwe onderkomen dat 2 etages hoog is. vindt de ar beidsbemiddeling plaats voor het gebied Nieuwe Waterweg Noord, waaronder de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis. Maasland, Hoek van Hol land en Rozenburg vallen. De arbeidsvoorziening wordt ver richt' volgens het systeem Ar beidsbureau Nieuwe Stijl. Dit houdt in dat de bezoekers geheel zelfstandig gebruik kunnen ma ken van vacaturebanken, de be- roepenboetiek en een leeshoek. Vanaf oktober zal het de bezoekers van het ar beidsbureau niet meer ontbreken aan een kop koffie tijdens het wach ten. Na de actie „Sint Ni- solaas geeft koffie" opge zet door werklozenproject De Kabel in Vlaardingen in december "79 beloofde directeur Van Lent een koffieautomaat in het nieuwe gebouw te laten installeren. Hij hield woord want het apparaat komt in de ontvangsthal naast de leeshoek te hangen. „Het ding geeft goede koffie en shoeoiademelk en meteen beetje geluk komt er nog soep uit ook," aldus Van Lent Ook zal voor het eerst worden gewerkt met geautomatiseerde arbeidsbemiddeling, ingegeven door het toenemend aantal werklozen. Het gebouw, dat 4 miljoen heeft gekost, is zo ge construeerd dat een uitbreiding op de eerste verdieping met weinig moeite kan worden uit gevoerd. Directeur Van Lent: „Ik ga er vanuit dat het met nodig is, maar de toekomstverwachtin gen zijn met best. We hebben nu in ieder geval de ruimte om ons personeelbestand van 45 mensen op te voeren. Een ander voor deel is dat we nu ook plaats ge noeg hebben voor een arts, psy choloog en andere hulpverleners in ons eigen gebouw." V/WA Het bestuur van het Pop- Overleg bestond tot gisteravond uit zeven personen. Twee van hen penningmeester John Ha- vermans en bestuurslid Mariene de Groot - stelden zich niet her kiesbaar. Tot voorzitter werd George de Haan herkozen, die deze functie al sinds augustus van het vorig jaar vervulde Te vens werd Hans van Rij herko zen tot secretaris, terwijl de van penningmeeter vacant bleef. Ook Nico de Vries. Bert Roozen- beek en Gijs van Rij werden in het nieuwe bestuur herkozen. Nieuwkomers zijn Ben Zuid- wijk. Tbom van der Linden, Pe ter de Laat. Jolie Hakkert en Tom Hoornweg. Volgens de statuten, die met algemene stemmen werden goedgekeurd kan het bestuur worden uitgebreid tot 15 perso nen. Verder reppen de statuten van een dagelijks bestuur, een algemeen bestuur en het opzet ten van werkgroepen. Deze Zul len worden bemand door niet bestuursleden, maar wel door één van hen worden gecoördi neerd. Tijdens de vergadering wer den verder twee groepen geko zen, die Schiedam op 21 maart van dit jaar in Amsterdam zul len vertegenwoordigen op een Landelijk Pop-Overleg manifes tatie. Uit het hele land zulten bands zich in ParadUso presente ren, teneinde de eisen 'meer poen voor pop* en 'wij willen re petitieruimten* kracht bij té zét ten- Bovendien verschijnt er vandaag een bandgids. waarin algemene informatie is opgeno men over alle groepen die zich bij de Stichting Pop-Overleg hebben aangesloten. De gids moet het voor ondermeer zaal- eigenaren mogelijk maken een keuze te doen uit één van de Sdiiedamse groepen. Jacob Boven: „We hebben al les in de krant moeten lezen. Wij vinden dat wij als vertegen woordiger van de onderwijzers ook mee moeten kunnen praten. Als we de exemplaren hebben ontvangen, zullen we zeker een standpunt formuleren. Daar kan men op rekenen." In de brief aan B en W heeft de bond ook gevraagd om de termijn voor commentaar te verlengen tot 1 maart Dat betekent dat de behandeling in de commissie V ;n R ook uitgesteld zou moeten worden. „Vanaf deze plaats wil ik de meneer be danken die mijn tas heeft terugbezorgd nadat die gestolen was op de Lijnbaan. Deze man is voor ratj gewoon een beid, want hij beef t ook nog de tassenrover achterna gezeten en aangebonden," al dus mevrouw ML Ophef uit Rotterdam. ZIJ vertelt: „Ik liep op za terdagmiddag om kwart over vijf met mijn man gearmd op de Lijnbaan ie wandelen. Mijn tasje had Ik op dat mo ment over mijn schouder han gen. Ineens verschijnt er een bink van een meter of twee achter me, die met een harde ruk mijn tasje van mijn schouders trok. Ik begon met een te gillen en te schreeuwen, waarop de tas senrover er als een haas van door ging. Aangezien mijn man en ik boven de 60 zijn konden we niet zo snel achter die dief aanlopen. Wel waren er me teen twee Jongens die de ach tervolging Inzetten. Maar via de Kruiskade en Hilton wist de dader te ontsnappen. AJ. thans we dachten dat Eerst hebben we die twee Jongemannen nog hartelijk bedankt voor bun moeite. En daarna was fk weer eeht ovtr nrtt toeren. Dat zulke dingen nu al op klaarlichte dag ge beuren en dan nog wei op een plaats als de Lijnbaan. Maandag ben ik naar het Haagaeveer gegaan om aan. gif te te doen. En wat bleek daar tot mijn grote verrassing en geluk? Dat mijn tas was' binnengebracht en dat de da der was gearresteerd, in de tas zat niet veel geld. maar sl met al had de inhoud toch een waarde voor mij van 250,-, Van de politie hoorde ik dat et een andere meneer was die achter de tasjesdief was aan gegaan en dat hij hem net zo lang bad achtervolgd totdat hij in zijn kraag werd gegre pen. Ik zou het erg fijn vinden ais deze meneer me even bel de (teL 010 - 859884) omdat ik hem hartelijk wil bedanken," aldus mevrouw Ophof. Het stelen van dames- tasjes of het rollen van portemonnee's uit die tasjes gebeurt elke dag steeds meer. Laatst nog hoorde ik van een vriendin het volgende: „Ik had net geld gehaald bij het post kantoor 500,-) of even later wordt dit geld dat in mijn portemonnee zat, uit mijn tas gestolen. Dat gebeurde tijdens het boodschappendoen in Vroom en Dreesmann. Ik had het tasje gewoon om mijn schouders hangen en het volgende mo ment ums de klep van mijn tas open. Weg f500,-. Weg bood schappen. J6 denkt dan: in wat voor land leef ik. Het liefste zou ik graag weggaan uit Ne derland, zo rot voel je je." '~- Een tip kan ik u geven: draag een schoudertasje altijd met de Jclep naar de binnenkant toe en nooit naar buiten. Op die manier is het vooreen tasjes- die/ moeilijker om de klep te openen en om er geld uit te stelen. Arie Groeneveld uit Rotterdam voelt zich mishandeld tijdens de wfelenesdaagse in sportpaleis Ahoy*. HU heeft inmiddels een klacht ingediend bij het poli tiebureau Haagseveer tegen drie rechercheurs die dit, vol gens zijn zeggen, op hun ge weten zouden hebben. Arie Groeneveld: „Ze ge bruikten gewoon Starsky en Hutch metboden tegen me. Ik ben drie trappen afgeslagen on had als gevolg daarvan «meden in mijn handen, ook omdat ze een flesje alt mijn handen sloegen. Ik wilde op een gegeven mo ment met mijn toegangs kaartje naar de eerste ring toe. Achter me stonden ze ech ter te dringen en te duwen, waardoor de suppoost mijn kaartje in zijn handen hield en ik naar voren werd ge douwd. Daarna drongen nog een hele horde mensen die eerste ring binnen. Tot mijn verbazing word ik even later bij m'n kraag ge pakt met de mededeling: „Me neer u moet eruit, want u heeft geen geldig toegangs kaartje." ik was uit bet veld geslagen. Ik wilde nog vertel len dat de suppoost mijn kaartje had, maar daar had den de drie mannen, die zich identificeerden als recher cheurs, geen oren naar." I Eerst sloegen ze me dat flesje uit m'n handen en vervolgens kegelden ze me de trap af, waarna ze me weer beetpak-, ten en mee naar buiten sleur- den. Voor deze poiltfemethoden - heb ik geen goed woord over. i Want ze hadden het best op en normale manier en met reden kunnen oplossen, ln plaats daarvan werd Ik ineen bok gedouwd en ik mocht niet eens naar buiten bellen. lk was gewoon een gevangene van hen. En voor wat? Voer niets! Want later zeiden enkele Aboy*mensen; „Die meneer hebben we hier al drie dagen gezien. Dan lijkt het ons erg onwaarschijnlijk dat hij no zonder kaartje is binnengeko- Zij boden me tenminste htm excuses asn voor de situatie waarvan ik het slachtoffer beu geworden", aldus Arie Groeneveld. Bij schoenmaker G. J. "Jf Donker, Uniahof 25, Groot-UsKlmonde 1 (tel 010 - 830103) hebben van dalen zijn winkelruit ingesla gen en vervolgens een bruin leren velletje meegenomen waarop met witte verf de tekst stond: „Schoenmaker." Meneer Donker: „Dit velletje heeft voor mij ontzettend veel waarde. De letters die erop stonden schilderde Ton Odijk, een jonge kunstschilder die cl m 187.0. is overleden. Ik was op die jongen zeer ge steld. Hij beschouwde mij een beetje als zijn vader. Ik ben er nu kapot van dat het relletje weg is, omdat het nog het eni- ge was dat ik van hem had. Daarom vraag ik: breng of stuur alsjeblieft dat vel terug, desnoods tegen beloning." 'Water alleen is niet genoeg meer (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - "Je moet geen wonderen verwachten van een rampenplan. Zo van 'nu hebben we ineens een lek gevonden. Het gaat erom dat alle diensten we ten wat ze moeten doen bij een grootschalige gebeurtenis. De tijd dat de brandweer het af kon met water, is voorbij. Een benzi nebrand bijvoorbeeld is niet met water te blussen. Juist om dat de gevolgen van een ongeluk veel omvangrijker en gevaarlij ker kunnen zijn, moet er een plan komen dat aangeeft wat er gedaan moet worden m zo'n ge vat.' Een dnemanschap van de burgemeester, brandweercom mandant en ambtenaar Jan Brouwer denkt momenteel een •rampenplan uit voor Schiedam. Ongeveer in mei zal het ontwerp klaar rijn om besproken te wor den door onder andere de com missie ABZ. Maar ook aan de voet van de ivoren toren wordt nagedacht over de gevolgen van gifwolken, grote branden en an dere calamiteiten. De heer L. Varewljck van de huurdersbe langenvereniging gemeenteflats 'Groenoord' heeft een flinke brok van zijn vrije tijd gestoken »n een voorstel 'ontwikkeling rampenplan' voor Schiedam- Noord Burgemeester John te Loo is erg blij met dit initiatief uit Groenoord. "Het heeft ons wel aan het denken gezet, dat we bij een rampenbestrijding ook de hele bevolking moeten betrek» ken. We noemen dat de micro- lijn: wat je met een groep men sen. bijvoorbeeld bij evacuatie moet doen. Het zou een taak kunnen zijn voor bewoners- groepen om deze detailleringen uit te werken. Ik ben erg blij dat iemand het voortouw hierin heeft genomen, We zijn daarin echt een beetje tekort gescho ten Jan Brouwer: "Er woont een grote hoeveelheid huurders op een klein gebied. Als er een fik se brand uitbreekt in de flat, wat doe je dan." Burgemeester Te Loo: "In het bejaardentehuis waar mijn ouders wonen is een keer de hele benedenverdieping uitgebrand. De bewoners zijn er allemaal keurig uitgehaald en onder dak gebracht hoor, maar dan pas realiseer je je hoe be langrijk vluchtgangen zijn en dat je weet waar ze lopen." Jan Brouwer: "Flatbewoners moe ten bijvoorbeeld weten dat je de Uft eten niet moet gebruiken omdat de eiectnciteit uit kan vallen." Het rampenplantrio is daarom van plan om bewonersvereni gingen te benaderen met de vraag of zij zich meer specifiek met de rampenbestrijding bezig willen houden. Het plan van' de gemeente speelt zich helemaal af rond de brandweer. Te Loo. De brand weerman is er in getraind. Zij weten om te gaan met explosies, lekken en branden. Als er een grote botsing is, komen zij met snijbranders om de mensen uit het wrak te bevrijden. Er zijn duikploegen en men is op de hoogte van gevaarlijke stoffen". Verder zijn de politie, de GG en GD, de Openbare Nutsbedrijven en Gemeentewerken bij de be strijding van rampen betrok ken. Een beleidsteam onder voorzitterschap van de burge meester coördineert het werk. Aan de hand van een lange adressenlijst belt het team van uit het crisiscentrum naar in stanties voor allerlei benodigd heden Zij regelen spidoboten, treinstellen voor de mensen die geevacueerd moeten worden, maar ook de dekens en extra koks die voor de voeding van de achterblijvers moeten zorgen. „Je moet er niet te simpel over denken. Je kunt niet zomaar bussen laten rijden. Want op diezelfde wegen moeten ambu lances, politiewagens en de brandweer vrij baan hebben." Het crisiscentrum zal niet in het Stadskantoor worden onder gebracht In zijn Drentse tijd heeft John te Loo daarmee ge leerd. „Iedereen zat ln het ge meentehuisje van Beilen, tij dens die treinkaping. Het duur de dagen lang, één doffe ellende was dat Geboortes, overlijden ert de uitkeringen gaan natuur lijk t cwoon door, maar niemand kon in het gemeentehuis terecht omdat het propvol zat" Wijzend naar de ruimte om hem heen zegt hij: „Deze kamer is ook on geschikt want je moet de ruimte hebben." Jan Brouwer: „Alle hoofden van diensten die in het team zitting hebben, zullen minstens twee assistenten erbij moeten hebben. Die kunnen nooit in dit vertrek." Het nieuwe plan geldt alleen voor rampen m vredestijd. Na de watersnoodramp in '53 zijn diverse gemeenten gaan praten over opvang en organisatie bij zulke gebeurtenissen. Sinds 1980 heeft de rampenbestrijding ook op nationaal niveau belangstel ling. Wat in oorlogssituaties ge daan moet worden is nog niet bekend. Te Loo: „Voor een gedeelte kan dit rampenplan ook werken in oorlogstijd. Maar over het bouwen van schuilkelders moet de Tweede Kamer beslissen." De BB (Bescherming Bevol king) die ook nog zit te wachten op een regeringsbeslissing over haar positie, is voorlopig niet betrokken bij de Schiedamse rampenbestrijding. Te Loo: „De positie is nog te onduidelijk, maar de BB kan wel te zijner tijd worden ingepast zoals de bedoeling is van sommigen." ISCHE0AM KOEMAPICT t VtAAHDWGEN OW 8ECKMANNSINGEL 0? MAASSUJS KCMNG3H06K

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2