ncttn JKK£Ü r v Dieren beulen] in 'Leerkrachten onderkennen moeilijkheden niet' Brandweer bedwingt schoorsteenbrand Mishandeling TEXTIEL BIJ HANS L Beatrixpark Van der Steenhoven en Cihm Vydd naar landelijke Pop-dag .f- Ooievaars- Bingo Cartouche doelwit van inbraak De Trechter introduceert schoolverlatersspel Chauffeurs te lang achter het stuur Monteur valt in kruipkelder schiedam (deuren oranje groen geel 'C£N Tabaksartikelen geroofd uit pompstation CAI-schakelkast gekraakt Leerlingen exposeren in het Stedelijk lift lit K F III II MAANDAG 26 JANUARI 1981/HET VRIJE VOLK /PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De storm binnen de Bewonersvereni- ging Schiedam Zuid lijkt te zijn geluwd. Op de jaar vergadering van afgelopen vrijdag is duidelijk gewor den dat Arm and van Puyvelde zal blijven functione ren binnen de werkgroepen. Het Algemeen Bestuur is gedeeltelijk vernieuwd, na het aftreden van het Dage lijks Bestuur. Het drietal Joore, Konings en Van der Keur heeft middels een schriftelijke verklaring hun beweegredenen om op te stappen en hun lidmaatschap op te zeggen aan de vergadering kenbaar gemaakt. Tom Molenaar, de nieuwe voorzitter van de BVSZ: „Het Dagelijks Bestuur zal een bredere basis moeten krijgen en we zullen het kader van de vereniging moeten ver groten." Terugtrekken Betrokken iill if ffp t Marja Hansen en Ben van Pelt ontwikkelden het Schoolverlatersspel. w- yz. Het spel kan in kleine groepjes worden gespeeld, het gaat niet om een winnaar maar om te prüten over de vragen. moeten een bredere v -4 M 'v. V. s basis In de bomvolle zaal van de BVSZ in de Zwartewaalse- straat zorgde de afwezig heid van Jan Joore en Koos iï»- v ft ww:/ '-vr-'r.-K- van der Keur aanvankelijk voor nogal wat beroering. Een schriftelijke verklaring van vijf kantjes moest het niet bijwonen van de jaar vergadering rechtvaardi gen. Een aantal leden vond deze houding niet correct. Via anderen werd duidelijk dat het tweetal niet was ko men opdagen omdat zij geen uitnodiging hadden ontvan gen èn omdat zij officieel geen lid meer zijn van de BVSZ. Tom Molenaar, lid van de commissie van goede diensten, die in het conflict tussen het Da gelijks Bestuur en Armand van Puyvelde heeft bemiddeld, deed buiten de vergadering om ver slag van de lijmpogingen. De onenigheid was ontstaan, door dat Van Puyvelde volgens het DB een te grote vinger in de pap had en hij teveel het gezicht van de BVSZ naar buiten toe zou be palen. 'Na talloze telefoontjes en persoonlijke gesprekken werd duidelijk dat het Dagelijks Be stuur zich met de persoon Van Puyvelde-.niet langer kon ver enigen. Het drietal vond zijn op treden manipulerend en hij zou de BVSZ een verlengstuk van de CPN proberen te maken. Het DB stelde daarom uiteindelijk als eis dat Van Puyvelde zich als bestuurslid zou terugtrekken, zijn werkzaamheden in de werkgroepen zou staken, zich diende af te melden ais lid van de Bewonersvereniging en hij niet als opbouwwerker in de wijk zou mogen worden aange steld,* aldus Molenaar. De commissie was van mening dat dergelijke eisen te ver gin gen. Tom* Molenaar durfde van 'chantage* te spreken, omdat een drietal leden van het bestuur dat zich niet kan vinden in één persoon, hun eigen functioneren daarvan niet mogen laten af hangen'. De commissie deed het Dagelijks Bestuur daarom het verzoek zich terug te trekken, hetgeen nu is gebeurd. Voorts is op de jaarvergade ring een nieuw bestuur gekozen. Als opvolger van Koos van der Keur werd Tom Molenaar be noemd, die al eerder een be stuursfunctie vervulde. Nieuw gekozen werden de heren J. Harte, W. Haverkamp, T. H. Maagdenburg en A. Bons. Als redactrice voor het veren igings- blad volgt mevrouw Bons de heer Joore op. Verder werden Hanny Kennen, Koos Osterholt, L van Tricht. Lous Heezemans, Hélène Po vel alsmede de dames Maagdenburg, Molenaar en Bo- gert in het bestuur herkozen. De kersverse voorzitter Ton 69 SCHC04M KOEMARKT I VtAAROM3EN DW BECKMANNSMjEl 67 WAASSlUS KONINGSHOEK Molenaar: „Op de eerstvolgende bestuursvergadering zullen we een nieuw Dagelijks Bestuur kiezen. Wij zijn van mening dat die een bredere basis moet krij gen dan voorheen het geval was. We hebben het als een gemis er varen dat in het verleden soms te weinig mensen bij de dage lijkse gang van zaken betrokken waren. Voor de betrokkenen be tekende dat een te zware belas ting. We zijn van plan een vice- voorzitter te benoemen en de taak van penningmeester (de' heer Maagdenburg is kandi daat) te splitsen in een boek houdkundige taak en twee men sen voor de ledenadministratie. Ook de functie van secretaris zal worden verdeeld. Als mogelijke kandidaat staat de heer Haver kamp op de nominatie, terwijl Hannie Rennen als 2e secretaris zou kunnen optreden. Het DB zou daardoor uit meer mensen bestaan, die telkens van hun werkzaamheden verslag kun nen doen tijdens de Algemene Bestuursvergaderingen.' legt Molenaar uit „Ik geloof niet dat de vereni ging veel schade van het conflict heeft ondervonden," vervolgt de nieuwe voorzitter. We zullen het verlies van drie bijzonder actie ve leden die zijn afgetreden moeten zien op te vangen. We proberen dat door middel van onze contactpersonendie actie ve wijkbewoners bij de vereni ging proberen te betrekken. Daarom is iedereen die zich met de werkzaamheden van de Be wonersvereniging betrokken voelt van harte welkom. We proberen het kader te vergroten, waardoor de lasten wat eerlij ker verdeeld worden", aldus Ton Molenaar. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In de nacht van zaterdag op zondag zijn voor ruim 1900 gulden aan tabaksar tikelen gestolen vanuit een pompstation aan de Horvath- weg. Door een ruit in te slaan wisten de dieven zich toegang tot het kantoortje te verschaf fen. Naast de rookwaren namen ze ook een rekenmachientje mee. De 46-jarige Schiedammer H. C. v. V. heeft van de diefstal aangifte gedaan. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Vanuit een CAI-schakelkast op de Korte Haven is in de nacht van zater dag op zondag een versterker gestolen. Namens de Openbare Nutsbedrijven heeft de heer G. J. W. P. uit Schiedam daarvan melding gemaakt De versterker van het merk Kathrein (VCF 10) heeft een waarde van 1000 gul den. Bij de inbraak werd voor ruim 1200 schade aangericht Het is met bekend of CAI-abon- nees van de vernieling hinder zullen ondervinden. t Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De komende tijd zullen in het Stedelijk Mu seum de werkstukken en pren ten van lagere school leerlingen te zien zijn, die zijn gemaakt m het kader van het project 'Prent in de Klas'. Jaarlijks organiseert het museum een dergelijk edu catief project; waarbij geduren de vier weken een ingelijste prent uit de museumcollectie in de klas wordt opgehangen. Naar aanleiding daarvan maken de teerlingen werkstukken die la ter in het museum worden geëx poseerd. Het resultaat van de creatieve uren op de scholen voor lager- en buitengewoon onderwijs. Is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur in het museum te bezichtigen. Een deel van de bomvolle zaal. SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op za terdag zijn op de kinder boerderij in het Beatrix park een haan en een jonge geit op gruwelijke wijze om het leven ge bracht Volgens de 41-ja- rige PJ.V.M., die namens de gemeente van de die renmoord aangifte heeft gedaan, moeten de dader of daders de dieren bij hun poten hebben gepakt en hen met grof geweld tegen een balk hebben doodgeslagen. De dieren liepen rond in een open schuilgebouw. Van de sa disten ontbreekt ieder spoor. - Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Invaliden sportvereniging de Ooievaars houdt woensdag 28 januari een grote bingo-avond. De plaats^ van handeling is de grote zaal van de Christelijke Sociale' Be- langen. Lange Haven 73. De net-*w to-opbrengst zal zoals te doen gebruikelijk geheel ten goede komen aan de sportvereniging voor invaliden. Een groot assor-^ timent aan huishoudelijke arti kelen behoort tot het prijzen pakket, De toppers zijn dez#* keer een dames- en herenrijA wiel, een draagbare tv., stereo» casstetterecorders en stofzui-- gers. Om 20.00 uur wordt het eerste nummer afgeroepen, maar de zaal gaat al om 19.00, uur open. Voor jongeren alleen toegang onder begeleiding. V - Van een onzer verslaggevers - SCHIEDAM - Tijdens de algemene" ledenvergadering van he!« Pop-Overleg die onlangs werd gehouden, heeft naast de verkiezingr van een nieuw,bestuur, ook de loting plaatsgevonden voor de af vaardiging naar de landelijk pop-dag in Amsterdam. Gekozen wer den de one-man bands Cihm Vydd en Carl van der Steenhoven. Tijdens deze landelijke pop-manifestatie, die op 21 maart in Para- diso wordt gehouden, zullen 30 bands optreden. Ieder muzikanten-» collectief, waaronder ook het Schiedamse Pop-Overleg, kan voor die* gelegenheid twee representanten afvaardigen, waarvan er één re-"" serve blijft Op twee podia, één in de grote en één in een kleine zaal, zullen van 's ochtends 11.00 uur tot diep in de nacht groepen van zo- veel mogelijk verschillende stijlen optreden. Het betreft louter ama teurbands, zodat op 21 maart een goed beeld kan worden verkregen van waarmee de niet-proffessionele muzikanten bezig zijn in de provincies. Alle deelnemers aan de Pop-dag in Paradiso krijgen een reiskos-*! ten vergoeding, om de magere beursen met zwaarder te belasten dan' noodzakelijk is. i SCHIEDAM - Vanuit disco theek Cartouche zijn dit wee kend voor 2350 gulden aan cont anten en voor 2700 gulden aan goederen gestolen. De 44-jarige Schiedammer J. M. K. heeft daarvan aangifte gedaan. Bij de inbraak is vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel/ want er was geen braakschade. De diefstal is vrijdagavond tus sen 19.15 en 19.45 uur gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Met dit Schoolverlatersspel willen we de jongens en meisjes die in hun examenjaar zitten op een speelse, informatieve manier confronteren met die vragen, waarmee een groot deel te maken krijgt zodra ze van school komen. Wij hebben de indruk dat de meeste leerkrachten fi naal aan het werkloosheidsprobleem voorbij gaan. Ze leiden hun leerlingen op om een baan te kunnen uitoefenen, maar het betekent voor 80 procent van de scholieren een ramp als ze niet aan de siag komen. Ze ontlenen nog steeds hun iden titeit aan hun werk." Met deze stelling verwoordt Leo Herwtg, die namens de Schiedamse Federatie zitting heeft in het bestuur van De Trechter, de mentaliteit zoals die bij veel jongeren nog steeds leeft: Zonder werk tel je eigen lijk njet mee. De Trechter pro beert door middel van een schoolverlatersproject de jon gens en meisjes die examen moeten doen, voor te bereiden op de moeilijkheden die hen te wachten staan als ze geen baan kunnen vinden. Het nieuwe Trechterproject wordt op de scholen zelf uitge voerd. Het Schoolverlatersspel kan door vier tot zes mensen worden gespeeld. Het is een combinatie tussen ganzenbord en monopoly. Door met dobbels tenen en pionnen te werken komt de speler op vakjes terecht waarop aanwijzingen staan aangegeven. Veelal moeten vra gen worden beantwoord die be trekking hebben op zaken als uitkeringen, werkloos zijn, vak bonden en de rechten en plich ten van zowel de werknemer als de werkgever. Marja Hansen en Ben van Pelt hebben het Schoolverla tersspel ontwikkeld. Marja nam de vragen voor haar rekening, terwijl Ben het geheel samens telde en vormgaf. „De vragen heb ik opgesteld naar aanleiding van de problemen waarmee werklozen bij ons kwamen. Ook uit ervaringen die we vorig jaar met het spel hebben opgedaan zijn vragen naar voren geko men," vertelt Marja. 'Het is de bedoeling het spel te spelen in de hoogste klassen van de MAVO. LTS, Huishoud school, HAVO en LEAO. Dat kan gebeuren in kleine groepjes. Vragen die niet één, twee, drie kunnen worden beantwoord kunnen gezamenlijk worden op gezocht in de folders die we bij het spel leveren. Het gaat niet om een winnaar, maar dat er wordt gepraat over de vragen en antwoorden.' aldus Marja. Leo Herwig: 'Je vraagt je af waarom tot op heden zo weinig scholen op onze uitnodiging zijn ingegaan. Ik vermoed dat de meeste leerkrachten het werk loosheidsprobleem niet onder kennen. Men levert leerlingen af en daar houdt het bij op. Het zou goed zijn wanneer men zich eens ging afvragen waarvoor ze hun pupillen kennis overdra- gen.' Hij vervolgt: 'In deze tijd waann de werkloosheid alleen maar groter wordt, is het voor schoolverlaters extra moeilijk een baan te vinden. Dit betekent dat een groot deel op een zeker moment een uitkering moet aanvragen, terwijl ze daar op school helemaal niet op zijn voorbereid. Met behulp van dit spel willen we proberen daarin verandering te brengen,' aldus Herwig. Marja Hansen: 'Ik heb dit spel nu een paar keer met eindexa menleerlingen gespeeld. Ik kreeg steeds de indruk dat ze daarbij voor het eerst werden geconfronteerd met vragen als: "Wat doet het Arbeidsbureau' of 'Wanneer heb je recht op een uitkering' of 'Wat moet je doen- als je ontslagen wordt?'. Door tijdens het spel over die dingen te praten, blijft er altijd iets hangen waarmee ze later hun voordeel kunnen doen." Herwig: 'Wij vinden dat jon geren heel veel aandacht ver dienen. Ze hebben die aandacht nodig, omdat ze straks met el kaar de maatschappij moeten vormgeven. Ook jongens en meisjes die niet aan de slag kun nen komen moeten normaal kunnen functioneren en niet met een soort van minderwaar dig gevoel hoeven blijven zit ten.' tl m ik Alt, S yf J 7?K»«W YyJ f ""I ï^i^i Jt* J-t Jt. K L' SCHIEDAM - De Schiedamse brandweer is vrijdagmiddag met vier materiaalwagens uitgerukt om een schoorsteenbrand in de Gordonstraat te bedwingen. Bij de brand, die was ontstaan op de eerste etage bij de 42-jarige C.v.G. deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De vlammen sloegen weliswaar over van de eerste naar de tweede verdieping,' maar de brandweer wist het vuur bin nen de schoorsteen te houden. Alle bewoners ontvluchtten tijdens de brand hun woning. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Ook het schadebedrag is nog onbekend. De heer van G. is verzekerd. VLAARDINGEN - Bij een controle op de naleving van de rijtijdenwet door de Vlaarding- se politie in samenwerking met de rijksverkeersinspectie zijn vrijdag twaalf chauffeurs be keurd omdat zij te lang achter het stuur hadden gezeten. De controle vond plaats op rijksweg 20. De geluidsinstallatie van een bewoner van de A Pauwstraat is zaterdagavond in beslag ge nomen. Buren hadden last van de herrie en een waarschuwing door de politie had ook al niet geholpen. Tegen de 19-jarige B, R. uit Rotterdam is proces-verbaal op- f gemaakt omdat hij vrijdagnach t onder invloed achter het stuur a zat Bovendien veroorzaakte hij i op de Olmendreef een aanrij- t ding. MAASSLUIS Twee Maassluise jongeren, één van 15 en de ander van 16 jaar, zijn vrijdag door de politie aangehouden. Nadat zij in de Sporthal gesport hadden, mishandelden zij een leeftijdsgenoot bui-* ten het gebouw. Aanvankelijk leken de verwondingen nogal ernstig te zijn, maar ze beperkten zich uiteindelijk tot een zware bloedneus. MAASSLUIS - De 25-jarige verwarmingsmonteur J. v.d. R. is vrijdag in een kruipkelder ge vallen van een in aanbouw zijn de woning in de Steendijkpol- der. Over de toegang tot de kel der lag slechts een dun spaan plaatje en dat bleek niet sterk genoeg om erop te staart De man is aan een snijwond aan - zijn been behandeld in het Ho- ly-ziekenhuis.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2