van op m Stedelijk WD: wèl openbare ledenvergaderingen! Vrouw ligt 1,5 dag gewond in woning Autodiefstal Schilderijen Iverdwenen TEXTIEL BU HAMS 1 I km** mêMf :;v'\V. schiedam Vernielers gepakt 'Vrouw in de gezondheidszorg' Id -c i Bingo in 4 Molens Inbraak W.A. van Lieflandschool Warmtepomp I I MAANDAG 2 FEBRUARI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINAi (Van een onzer verslaggevers) SCKÏEDAM - "Ik vertrouw het RSV-concem voor geen cent! Via de leverantie van duikboten wil men in Taiwan een handelspositie opbouwen. Als die boten eenmaal zijn geleverd is de bouw in licentie nog maar een fluitje van een cent. Taiwan beschikt over uitste- kende werven, het enige dat nog ontbreekt is de tech nische kennis. Het zal duidelijk zijn dat de Wilton- rijenoord werknemers in Schiedam geen behoefte nebben aan uitbesteding van werk." Doordrukken Slecht voorbeeld - De belangstelling van het PvdA-kader was minimaal, de grote zaal werd slechts vooreen deel gevuld met vakbondsmensen en zeer goed gedocumenteerde OR-verte- genvxjordigerx —Arte tan der Hek (links) naast partijvoorzitter Hans Bakker: „Wilton-Fijenoord' heeft toekomst in het'burgerwerk', de marine neemt niet voldoende af." CV an een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat is een tentoonstelling opgezet over. de stempelkunst in Nederland. Hieronder valt het werk van beeldende kunstenaars die de stempel als artistie ke uitingsvorm gebruiken. Bezoekers kunnen aan het begin van de zaal hun creatieve ideeën kwijt. Zelf stem pelen is «oor deze kinderen duidelijk het leukste onderdeel op de ten toonstel ling m het Stedelijk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een nieuw te vormen afdeling „de- csitrate staslsverwarmini*" binnen de Openbars- Nuts bedrijven, moet de mogelijkheden van energiebespa ring gaan onderzoeken. Deze conclusie is te vinden in de ORS-rapportage over de haalbaarheid van stads verwarming. en onderhouden*, wordt de nieuwe lundti'vandt. Nutsbedrijven Dit sou dan met. aan Taiwan is politieke prestige-zaak geworden' SCHIEDAM - De 76-jarige Schiedams© J R. heeft ander halve dag onopgemerkt op de vloer van haar flat aan de Ho- genbanweg gelegen na een on gelukkige vaL Buren waar schuwden zaterdag de politie omdat de vrouw niet reageerde op de telefoon of de huisbel. R. b per GG en GD overgebracht naar het Noletziekenhuis. SCHIEDAM De personen wagen van de 46-jarige Schie dammer P. van W. is gestoten vanaf de parkeerplaats aan het Schuttersveld. De wagen had een waarde van IdOOO,- gulden. PvdA-Tweede Kamerlid Arie van der Hek zette zaterdag in wijkcentrum De Blauwe Brug het standpunt van zijn fractie uiteen over de omstreden leve rantie van duikboten aan Tai wan. Zeker voor de Schiedamse werknemers van de RSV-doch- ter Wilton-Fijenoord van be lang omdat de boten doe- hen gebouwd zullen worden, in f «ite hangt het voorlopige voortbe staan van de werf af van de le verantie aan Taiwan. Op de bij eenkomst waren dan ook volop vertegenwoordigers aanwezig van de Ondernemingsraden van de RSV-werven- Tot grote te leurstelling van partijvoorzitter Hans Bakker lieten de PvdA-ers het grotendeels afweten. Van der Hek legde aan zijn Schiedamse partijgenoten uit hoe het uiteindelijke 'nee' tegen de leverantie tot stand kwam, "De HSV-top, met name de heer Stikker, is vanaf begin februari met deze zaak bezig geweest Van Aardenne was vrij vroeg op de hoogte maar Buitenlandse Zaken wist pas in mei van de order af. Ook toen werd nog niets aan de zaak gedaan; van der Klaauw kwam pas om Vijf voor twaalf in actie, zeg maar begin november. Stikker: RSV is »ri september en oktober al politiek gaan lobbyen om steun te krijgen bij het doordrukken van de order. De PvdA kwam hiervan ook het een en ander aan de weet maar besloot geen ruchtbaar heid aan de zaak te geven. De RSV positie is al slecht en nog minder werk zou betekenen dat WUton-Fijenoord dicht moet. Het leek ons beter eerst de voor waarden voor leverantie te be kijken. Helaas kwam de zaak te vroeg in de publiciteit via het NRC. Bt ben toen onder bepaalde voorwaarden akkoord gegaan met een mogelijke leverantie. De technische know-how mag niet worden overgedragen en dê boten mogen niet worden door verkocht aan andere landen. Verder waren we van mening dat de zaak politiek zo goed mo gelijk afgedekt moest worden. Dat wil zeggen dat het risico dat we door China kunnen worden teruggepakt' zo klein mogelijk moet zijn." aldus Van der Hek. Na de terugkomst van Van der Klaauw uit Peking bleek echter dat niet aan de PvdA - voorwaarden kon worden vol daan. De werkwijze van de mi nister van Buitenlandse Zaken kan geen genade vinden in de ogen van de socialisten. "De man had er nies aan gedaan; niet eens geïnformeerd naar de houding van China Amerika of de Westeuropese tanden. En dat terwijl enige voorzichtigheid toch wel op rijn plaats is als je bedenkt dat Taiwan voor ons eigenlijk niet bestaat We kunnen wel een hoop aan dat land leveren maar bij oor logstuig ligt dat net even an ders: dat wordt meteen een poli tieke aangelegenheid. We heb ben daarom in de fractie gezegd: niet leveren. De hele zaak was te slecht voorbereid en bood nau welijks enig zicht op de gevol gen voor de toekomst Voor het kabinet lag de zaak anders. RSV staat ieder jaar voor grote fi nanciële stroppen waarvan de gevolgen alieen met overheids steun kunnen worden beperkt Het geld dat de leverantie van SCHIEDAM - Twee schilde rijen met een totale waarde van KUXXL- gulden rijn gestolen uit de woning van de »!-jïrige Schiedammer A. V. aan de Ju- Banalaan. De inbrekers kwa men binnen via een rum. SCHIEDAM - De politie heeft dit weekend 2 vernielers aange houden: de Ift-jarige G. II en «en even oude M. t- beiden uit Schiedam. Het duo had de be planting in de bloembakken voor het stadskantoor geruï neerd en het hek van de nieuw bouw bij de Singel neergehaald en over de w-.- gelegd. Tegen liet tweetal is pr- ©s verbaal op- grmaakt SCHIEDAM - In het kader van de cursus Politieke Vor ming van de Schiedamse Vrou wenraad spreekt huisarts Ruurd van der Veer over *T*e vrouw in de gezondheidszorg" De bijeenkomst vindt plaats donderdag 5 februari om 1X30 uur in de zaal van Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. SO«i'WtCiMpMK' - Wrilitl duikboten zou opbrengen heeft van meet af aan de keuze be paald." Eer» eerlijk en open overleg met Peking was Van der Hek liever geweest "'Kijk, China blijft op het standpunt staan dat we de onderzeeërs niet moeten leveren maar is bereid daar iets tegenover te stellen, die onder handelingsruimte is er. Het overleg zat dus de kant opgaan van: géén zaken doen met Tai wan; kan dat dan wel met China en wat brengt het op. Het B de enige mogelijkheid die nog over blijft want Peking heef tal aan gekondigd ons terug te zullen pakken. Nog even en van handel drijven kan geen sprake meer rijn" Voor nieuwe voorstellen van het parlement Inzake de leve rantie-politiek is weinig ruimte meer. Van der Hek illustreert dit aan de hand van een voorval tijdens de kamerdebatten van vorige week. .Woensdag kwam CDA-frae- tieteider Lubbers met een voor stel bij ons om de exportvergun ning voorlopig op te schorten en onderhandelingen met Peking te openen. Kortom: hetzelfde idee dat al enige tijd in de PvdA-gelederen leefde. Er is toen een afspraak gemaakt om donderdagmorgen te praten over dit voorstel dat uiteindelijk in een motie wu worden opge nomen. Wie er ook verscheen die ochtend: géén Lubbers. De enige conclusie die ik hieruit kan trekken is dat het politieke prestige van de regeringspar tijen de zaak muurvast heeft doen lopen. Lubbers is gewoon teruggefloten." OR-lid van WOton-Feynoord Jaap Etkehnom plaatste op de bijeenkomst de nodige kritische kanttekeningen bij de Taiwan- zaak. .1* bet voortbestaan van onze werf alleen afltankdiflt die duikboot-order, het staat nog helemaal niet vast of we na de leverantie ander werk hebben. Wat ik rae ook afvraag is of de werkgelegenheid in deze zaak bet enige criterium is» ik mis het idealism in «te partij." Van der Hek legde uit dat be slist niet aüe principes over boord worden gegooid als de werkgelegenheid om de bock komt kijken. «Maar met de duikboot-leverantie liggen de zaken niet z» zwart-wit, er kan met China over gepraat woren. Verder is het ro dat de bouw van de boten geen enkele garan tie geeft voor de toekomst van Witan-Feynoord. De werf zou het best geholpen zijn met op drachten voor civiel werk. Tot nu toe draaide alles om de leve ring aan de Nederlandse mari ne. Op het roemer, dat de rege ring isviasri kreeg op het betea via financiële steun, heeft ze de werf bewust kt die boek ge drukt De behoefte van de Mari ne is helaas niet groot genoeg om de werf blijvend van wt.n te voorzien Als Wilton civiel werk mag gaan doen dan is er een toe komst la dat geval zal het sys teem van kredietvertentng door de overheid drastisch veranderd moeten worden." „Voorlopig is het nog zo dat een bedrijf pas dan steun kan krijgen als het over de voor gaande drie jaren een bepaalde hoeveelheid burgerwerk heeft verricht Hieraan kan Wilton vanzelfsprekend niet voldoen. In de regio Rijnmond moet daarom verder worden gepraat over de toekomst van deze in dustrie. Ik hoop dat onze partij genoten in de vakbond het voortouw zullen nemen." Vooral bij de verwerking van post is de stempel in de loop der tijden een onmisbaar attribuut geworden; hieruit is dan ook de zogenaamde „Mail-Art" ont staan. Veel van de werken op deze tentoonstelling behoren tot deze stroming. Tot de deelne mende kunstenaars behoren on der anderen Ulises Carrion. Jo- han Comelfenen. Michael Gibhs en Elsa Stansfield. De tentoonstelling Ateliers wordt op lil februari geopend. De volgende kunstenaars zullen hierop expo seren: Paul Beekman, een Schiedammer die elders beken der is dan in eigen stad. vooral doorrijn werk bij het Lijnbaan- centrum in Rotterdam. Hij is niet alleen schilder, maar ook ontwerper van „al het denkba re". Daarbij past hij de meest ongewone materialen toe met een grenzeloze? fantasie Ton van Gelder is bezig rijn stijl verder te ontwikkelen, zijn doeken laten derhalve schilder- kundig onderzoek zien. Fm Gelder houdt zich ook met fcte-'f grafie bezig ©ra rijn techntaht? bekwaamheid te vergroten.'; Goof Smits werk is het beste tel omschrijven als samenvattingen; van rijn eigen denk- en gevoelt- bedden. Smit zelf: Jk schilder; wat ik zie. beleef en mooi vind-* Dt sta open voor de schooohëd! van de natuur". I Tony van Wassem studeerde; vorige maand af aan de Acade-i mie te Rotterdam en maakt) schilderijen, etsen en foto's die; in nauwe relatie tot elkaar; staan. Zijn schilderijen rijn ver-; halend en voorzien van symbolen. Als onderwerp koos mj onder meer de rellen te Aat- sterdam en de goeroe Joseph' Beuys. Alle tentoomtelliRgea rijn te zien toten met IS roaari* (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „De WD-af- deling Schiedam heeft ai in 1977 besloten de ledenvergaderingen openbaar te maken. De aankon diging vindt plaats via adver tenties en ook de plaatselijke pers wordt uitgenodigd." Met deze reactie geeft de VVD de eerste aanzet tot een openba re discussie waartoe ze een week geleden werd uitgenodigd door de PvdA. De socialisten vroegen de andere plaatselijke partijen hun goede voorbeeld te volgen en ook de ledenvergade ringen openbaar te maken. Wie hiertoe niet bereid was, werd uitgenodigd tot «en 'schriftelij ke' openbare discussie! De liberalen houden in hun bief wel een slag om de arm. „Ons bestuur houdt rich het recht voor om in bepaalde ge vallen een besloten vergadering of een besloten gedeelte uit te schrijven. Dit alleen in die ge vallen waarin persoonlijke en andere zwaarwegende factoren een rol spelen." SCHIEDAM - Ouderen die van bingo houden kunnen «fina* dag 3 februari terecht in de gro te zaal van dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Dam laan 701 Kinderen worden niet toegelaten. Het eerste nummer wordt afgeroepen om 14.00 uur. SCHIEDAM - Uit de WA van Lieflandschool is een grote hoeveelheid lesmateriaal geste; ten. De inbrekers kwamen nat binnen via een van de ramen en namen de complete video-in* stallatie met toebehoren mee. ter waarde van 3000gulden. Gebruik warmtepomp voor energiebesparing De gebruikelijke toepast» ng. een elektriciteitscentrale waar van de vrijkomende hitte wordt gebruikt om de stad van warmte te voorrien. is voor Schiedam niet bruikbaar. De afstand tol de centrale eenvoudig te groot In bepaalde gebieden is een kleinschalige vorm van blok-, of wijkverwarmlng wél haalbaar, en in ieder geval aan merkelijk goedkoper «fan indi viduele een vale verwarming Ook nviel tedere verbruiker een eigen meter krijgen zoals dat het geval is voor gas, water en elektriciteit De ervaring leert dat op die manier een zuinigar verbruik van energie wordt be vorderd. IJen van de belangrijkste aan bevelingen die in het rapport worden gedaan is de toepassing van warmtepompen die door een gasmotor worden aangedre ven De pomp is opgenomen in een systeem dat is gevuld met koelvloeistof die warmte voor «vn bepaalde tijd kan vasthou den. Zo kan bijvoorbeeld de waratte van het water in de Schte S graden) aan deze vloeistof wanten afgegeven. Ben stuk venier tn. pomp krijgt de UehtverwaffWfe vloeistof de kans om onder druk in condens- vorm over te gaan. Hierbij ent- staat een aanzienlijke warmste- winst. Wordt de druk waaron der het «amder,satieproces plaatsvindt maximal opge voerd. dan kan de warmte stij gen tot ongeveer 3S graden. In de nieuwbouw van de Nutsbedrijven aan de van Heekstraat is een dergelijke warmtepomp toegepast De ver wachting Is nu al dat het gas verbruik voor verwarming met de helft zal afnemen. Het ge bruik «ren «te pomp Sa psrfisy- lier» woningen zal nog enige tijd op rich laten wachten omdat de aanschafkosten aan de hoge kant rijn. Zbdra echter de in dustrie geïnteresseerd raakt in «le vinding en produk tie op gro te schaal start, zat de prijs aan zienlijk dalen. Ook de zonne-energie. het stokpaardje van milieuwethou der Chris Zijdeveld, krijgt de nodige aandacht In het rapport De samenstellers verwachten «fat «tere vorm van energie bin nen 'een aantal jaren* kantelden tot aanzienlijke besparingen te- gen rendabele investeringen. De aanbeveling teidt dan ook: c-r- varing opdoen met één of meer projecten. Aan aite energiebesparende maatregelen die in het rapport warden voorgesteld, kleeft voor de O.NA één groot nadeel: de inkonwten lopen terug omdat de gxsafzet vermindert Op die ma nie* zou de exploitatie van de energiebedrijven in de moeilijk heden komen. De financiële compensatie is door de rappor teurs echter snel gevonden. Energiebesparende installaties B3H» 9ï3«ïi vdör wajfStfêpS^ pen, total-energy-installattes «ft, amnccotkcteren. Zo kan wori, ém. voorkomen dat de vermin-, derde gatatzet gaat lekten tot' «en verhoogde kubteke-meteF, Prijs. Wethouder Scheer» van fi*' nancién en economische taken, heeft al aangekondigd dat OP basis van de O NA.-rspporuge, op korte termijn energiebespa rende voorstelten zulten worden gedaan.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2