Open lessen op Goeman Borgèsiusschool 5 9 Bottelmagazijn rijp voor sloop Voorlichtingsfolder over gas voor buitenlanders Nog kaarten voor carnaval Lentefeest in Margriethal Hondse kat (5) I Jongerenwerk gaat op zoek naar spanning in Duitsland 1 PANTALQNSI TEXTIELBUHANS t !:v* TI m< schiedam klassieke dames ■BféBmmzsrn Pech, auto weg met vakantie! H 'Hf II <1 k. Zwembadkraak Neve WOENSDAG 11 FEBRUARI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGlM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „Ah joh waarom heb je geen lui ge zegd", roept een jongetje. „Omdat ze zich niet aange sproken voelt zoals jij", antwoordt de onderwijzer. Vijftien jaar geleden hoefde je zoiets niet te roepen door de klas. En de meester had zeker geen gevat ant woord gegeven, maar je direct de klas uitgestuurd. Ouders, familieleden en buurtbewoners konden giste ren de veranderingen in het onderwijs zelf constate ren. De Goeman Borgesiusschoo! in West hield een open dag. Alle 35 bezoekers mochten de verschillende lessen bijwonen. SPÜTuuEDKuOP 65% polyester 35%viscose maten 38-52? camei-grijs- marice-bruin- zwart De Goeman Borgesiusschool doet veel aan creativiteitslessen, behalve zoals op de foto handenar beid, krijgen de leerlingen ook dramatische exvressie. Praten over verkeer in het kringgesprek SCHIEDAM - Tweedehands gasapparatuur, ge kocht in winkels of op -rommelmarkten kan levensge vaarlijk zijn. De afdeling inspectie van de Openbare Nutsbedrijven waarschuwt tegen het aansluiten en gebruiken van deze toestellen. f IS "Balletje apporteren? Kom nou. Ik tennis lie- ver!" Opmerkelijk Jaloers Do Drafje Leo Herwig: 'De groep die wij op het oog hebben wil spanning, en avontuur. Dan bieden we ze wat ze graag willen.' 'Mijn meester liep nog met n netj e Een zestal ouders heeft bij voorbeeld meegedaan aan de gymles. Viel dat even tegen Zo'n koprol over de springkast ging toch niet zo soepel als vroe ger. Minder-actieven woonden de lessen m taal, rekenen en Turks bij. In een mim-Iokaaltje waren vijf kinderen bezig met het maken van werkstukjes on- ISCHHVWI KOEMARKT 1 VLAARDMGEN DWBECKMANN9NG& 67 MAASSLUIS KONINGSHOEK der begeleiding van vrijwillig ster Ciha Schaap. „Buren van mij hebben hier kinderen op school Zij vroegen of ik zin had om leerlingen te helpen bij het lezen. Nu help ik behalve met lezen ook met het samenstellen van de werkstukken. De kinde ren mogen zelf een onderwerp uitzoeken en daarbij tekeningen maken en plaatjes uitzoeken. Ze krijgen daarvoor drie keer een uur en mogen zelf kiezen wan neer ze eraan willen werken." De vreemdste onderwerpen zijn door de vierde klas van de Bor- gesiusschool al uitgediept zoals de wegenwacht, duikboten, het leven als visser, baby's, ziek zijn en de tandarts. De meester beoordeelt de werkstukken als ze af zijn en dan worden ze op gehangen. De hele school is trouwens een permanente tentoonstellings ruimte voor allerlei werkstuk ken van leerlingen. Voor de Turkse leerlingen is zelfs een apart lokaal ingericht met kaar ten van hun geboorteland. Zij krijgen les m hun eigen taal van een Turkse onderwijzer. De helft van de kinderen op de Goeman Borgesiusschool heeft buitenlandse ouders. Dat geeft de school een heel aparte sfeer, maar ook is het onderwijs individueler. Er wordt enorm veel in groepjes gewerkt. Het klassikale onderwijs is bijna verdwenen. Iedere klas kent bo vendien kringgesprekken om de kinderen te leren in-groepen te spreken en zich duidelijk uit te drukken. De oom van leerling Onno die ook een kijkje kwam nemen is zeer enthousiast over het hedendaagse onderwijs. „Wij moesten vroeger leren, te genwoordig willen ze het. Dat is een heel verschil. Mijn meester liep met een netje door de klas en o wee als je je potlood liet vallen. Pas als hij zich omdraai de. kon je hem snel oppakken. We hadden daar wel iets op ge- IvfieW" vonden. We maakten er een gleufje in, deden er een touwtje .om en maakte dat vast aan een broeksknoop. Zo kon je hem ge lijk weer opvissen. Ik heb er best veel geleerd, maar het was ruet zo leuk als nu." Toch is ook het leven op de Borgesius niet helemaal pro bleemloos. Er is geen eigen schoolplein. De kinderen spelen in de straat voor de school die daarvoor in de pauzes speciaal wordt afgesloten. Een diaserie gemaakt door hoofd Arie Wies toont echter duidelijk dat wei nig automobilisten zich er iets van aantrekken. Ze rijden tus sen de spelende kinderen door en parkeren waar het niet mag. De actieve oudercommissie en het onderwijsteam blijven ech ter aan het werk om meer buurtbewoners te interesseren voor de school. Oud-leerlingen hebben op 12 februari een disco avond en ter afsluiting van een avond voor ouders wordt een grootse bingo gehouden. sT"'' -ijl 'i: 'f' SCHIEDAM Het voormalig bottelmagazijn van Reynbende aan het Groenweegje wordt niet verbouwd voor 1- en 2 persoons huishoudens. Het pand verkeert in een uiterst slechte bouwkun dige staat De herstelkosten zui len op basis van het schetspian van de gemeente zeer hoog uit vallen. De directie van Volkshuisves ting heeft inmiddels laten weten dat rijkssubsidie niet wordt verleend vanwege de hoge stichtingskosten van bet project. De afdeling Gemeentewerken heeft al voorgesteld het pand te laten slopen, omdat de hoge herstelkosten ook voor andere bestemmingen van het pand een struikelblok zuilen vormen. De stuurgroep alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens is na een bezoek aan het bottelma gazijn ook tot de conclusie geko men dat sloop nog de enige mo gelijkheid is. Zij stelt daar tegenover dat op de plaats van het pand of in de nabije omgeving een 'aanzien lijk' aantal wooneenheden voor alleenstaanden en 2- persoons- buishoudens moet komen. In de meeste gevallen gaat het om afgedankte apparatuur die niet meer aan de gestelde eisen voldoet Wie een oud of nieuw toestel wil kopen wordt aange raden eerst bij een erkend in stallateur te gaan kijken De vakman geeft goede adviezen over plaatsing en onderhoud van de apparatuur. Bovendien kan hij zorgen voor het noodza kelijke periodieke onderhoud. Binnenkort verschijnen voor lichtingsfolders over dit onder werp in verschillende talen waaronder Turks en Marok kaans. Aan een goede voorlich ting voor buitenlanders heeft het tot nu toe ontbroken. Dhr. Pieroen, chef afdeling Inspectie van de ON.S.: „Deze mensen zijn m het land waar zij van daan komen niet vertrouwd ge raakt met het gebruik van gas. De taalbarrière maakt goede voorlichting over het gebruik van gas moeilijk. Je ziet vaak dat ze apparatuur kopen op de markt of in rommelzaakjes en dat wordt dan zo maar aange sloten. Deze gang van zaken heeft in het verleden al vaak ge leid tot ernstige ongelukken. In de brochure die wij int gaan geven wijzen we m ver schillende talen op de noodzaak van onderhoud en koop bij een erkend installateur. De gemeen te heeft al een keer het idee ge opperd om cursussen Turks en Marokkaans te geven aan het personeel van de Nutsbedrijven, daarmee zou bijvoorbeeld een inspecteur tijdens een controle precies duidelijk kunnen maken wat er aan een installatie man keert. Van onze kant bestaat er interesse voor deze'talencursus maar van de!"gemeente hebben we verder niets meer verno men," aldus Pieroen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Voor het car navalsspektakel van de Stich ting Lentefeest dat zaterdag 21 februari losbarst zijn nog volop kaarten verkrijgbaar. Prins Floris de Eerste van Lentefeest zal samen met carnavalsvereni ging Lupardi en een groot aan tal bekende artiesten de Mar griethal op zijn kop gaan zetten. Doel is Rotterdamse, Vlaarding- se en Schjedamse bejaarden en gehandicapten een te gekke avond te. bezorgen. Het vervoer van en naar de Margrietha) hoeft voo£ niemand een probleem te zijn. Wie geen taxi-vergoeding heeft kan con tact opnemen met Lentefeest, A'S dit geldt ook voor bedpatienten die door de GG en GD vervoerd zullen worden. Het feest begint al om 17.00 uur 's middags met een uitge breide koffietafel. Hierbij wordt rekening gehouden met diabeti ci en mensen met een bepaald dieet. De boerenkapel De Bloas- piepers en 2 dansorkesten "The Jumping Stars" en José Marcel lo staan hier borg voor. Klapstuk van de avond vorrht het optreden van Prins Ronald de Eerste, voor velen beter be kend onder de naam Ronnie To- ber. Wie aan dit grandioze fes tijn wil deelnemen kan terecht bij de Stichting Lentefeest, Broersvest 101, alle dagen tele fonisch bereikbaar op nr. 73.08.31 van 10.00 tot 17.00 uur. Rotterdammers kunnen een for mulier aanvragen bij de carna valsvereniging De Grote Lupar di. Hortensiastraat 10, 3073 TE Rotterdam, tel. 84.23 90. De Stichting Lentefeest is ook een bingo gestart op de donder dagavond, m het onderkomen aan de Broersvest Iedere laatste donderdag van de maand wordt het spel m restaurant Rijnmond aan het Nieuwlandplein ge speeld. Deelname kost één gul den per kaart, de opbrengst komt ten goede aan het werk van de stichting, iedereen is van harte welkom. -Jtf- Vanwege mijn afwe- zigheid is het even stil geweest rondom de "hondse katten." Zoals u zich misschien nog herinnert wa ren er voor mijn vakantie en kele mensen die zeer bijzon dere katten hadden, zeg maar met een haast "honds" gedrag. Zo waren er enkele bij die achter een balletje aanrennen, die weer terug brengen naar het baasje en dan vrolijk kwi spelstaartend met het tongetje uit het bekje wachten, totdat het balletje weer werd wegge gooid. Voer voor dierenpsy chologen schreef ik toen. En zie daar. tot mijn grote ge luk vond ik bij mijn terug komst nog een stapeltje Wie- ven van lezers die eveneens over "hondse katten" beschik ken. Allereerst is daar mevrouw A. Callenberg uit de Rotterdam se Oudaenstraat 69 in Rotter dam. Zij schrijft mij: "Nou, wij hebben twee katten die propjes papier apporteren. Toen ik nog op de eerste etage woonde rende mijn kat zelfs de trap af om het balletje naar boven te balen. Dit deed hij helemaal uit zichzelf, zonder het dus te hebben aangeleerd. Ik gooi ook wel eens eindjes van een kookworst met het loodje er nog aan en ook dat brengt "Blacky" netjes naar me terug en wacht geduldig op de volgende worp. Als er iemand aan de buitendeur staat, blaast hij, waar een hond zou blaffen!" Die "Blacky!" Else Sieders uit de Nolens- straat 33b, Rotterdam, schrijft mij: "Hieronder volgen mijn ervaringen, dat wil zeggen het .gedrag van de kat tegenover mensen, zonder aangeleerde kunstjes. Het gedrag tegen over elkaar kan ook heel op merkelijk zijn.' „Oscar" bijvoorbeeld is zeer snel geïrriteerd, loopt dan heel nadrukkelijk heen en weer te stampen en gaat uit eindelijk zitten bij degene die hij irritant vindt en begint dan met hoge, korte kreetjes te schelden. '"Peentje" is mijn sociale wer ker. Hij was voor zijn eigen drie kinderen een voorbeeldi ge vader en is voor babypoes- jes even aardig. Hij duikt ogenblikkelijk onder de bil, likt, verzorgt en speelt dat het een lieve lust is. "Claudius" is bijzonder geïn teresseerd in de uitwerpselen, vooral van nieuwelingen (lo- gé's bijvoorbeeld). Hij holt bij het minste geritsel naar de bak, zo hard zijn beentjes hem kunnen dragen. En terwijl de ander de be hoefte doet hangt hij in de bak met z'n hele lijfje en kijkt en ruikt... Als hij de wc-deur hoort, komt hij aangedraafd om te kijken naar het spoe dende water en moet dan al tijd wat drinken." "Snoopy" duldt in de kamer waar ze geboren is (mijn slaapkamer), geen andere kat ten en is zeer jaloers. In mijn huis wonen vijf ka ters en drie poezen, de liefste vriendinnetjes en vriendjes die een mens zich kan inden ken. Ze komen allemaal altijd, als ik hen roep. S jamasj" (4 jaar) apporteert al jaren de dop van een spa- fles. Hard weggooien in de gang (hij staat als een keeper te wachten), waarna de dop wordt teruggebracht Het moet een rode dop zijn, ande re kleuren zijn niet in trek. 'i' Morgens, als ik net uit bed ben, wordt de dop a! achter mijn voeten gelegd. "Sjamuf is onvermoeibaar, ik niet De andere poezen mogen niet meedoen. "Sin, Peentje en Snoopy" (moeder, vader en dochter), respectievelijk 4,4 en 3 jaar, pakken m'n hand om geaaid te worden. Ze vragen er ge woon om. "Mozes" (3) apporteert aren- lang een bal van folie of het papiertje van een hopje; hij - holt zo hard over de houten vloer, dat hij bet laatste stuk4 glijdt Claudius, bijgenaamd „Clown-dius", pikt kleine glimmende dingen, (vulpen' dop, kettinkje, knopen) die hij later verstopt onder een mat' of in een doos. Soms krijg ik"" van hem mijn eigen spulletjcr weer terug. Hij legt die aan m'n voeten met een vreugde-); kreetje. Verder roept hij me als hij vindt dat hij iets knipt doet: bijvoorbeeld ergens on dersteboven hangen. Ook" voert hij hele gesprekken "Colette" (2) doet dat eveneens en geeft me altijd antwoord terug. Hele conversaties boa den we zo. Ze wil ook altijd aan iemands gezicht ruiken als ze je aardig vindt krijg je' een likje. j "Oscar" (5) duikt bij ieder- een (ook bij mensen die voor..; het eerst bij mij over de vloer, komen) met veel elan onder Z de oksels. Met grote overgave^ klauwt hij zich vast. Een aantal van mijn poezen raakt in extase bij de geur van olijven (een traktatie) en? olijfolie. HO- Wit Opg Hetzelfde geldt als ik een brouwseltje maak van bet kruid ogentroost Ik woon o; een eerste etage met twee trappen naar een halve sltip- etage. Waar ze ook zijn, ze kb^ men op een drafje bij het eerst waarneembare geurtje' Zulke voorvallen ontdek je M toeval, maar juist daardoor it het zo amusant 1- P.S. Ook ai doet een poes nietr "bijzonders", het is en blijfUv een heel bijzonder dier. M et katachtige groet Else - Sieders." Andere "hondse katten" ko men een volgend keer aan de beurt. w Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Door onbeken den is de auto van de 32-jarige J. van A. weggesleept Ze had pech gehad op Rijksweg 19 en haar wagen op de vluchtstrook neer gezet Toen ze hem op kwam ha len. was de licht-gele Mazda verdwenen. Het kentekennum mer is 72-74-UK. De waarde van het autootje is 1500 gulden. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Zwembad Groenoord heeft weer eens be zoek gehad van Inbrekers Zij forceerden een raam en door zochten het bad. Onderweg kwamen ze een autoradio en een boormachine tegen die hen waardevol leek. De waarde van de gestolen apparaten bedraagt 300 gulden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Jongerenwer kers uit clubhuizen en sociëtei ten in Schiedam gaan dit jaar gezamenlijk een experimentele reis naar West-Duitsland orga niseren voor jongelui tussen 16 en 20 jaar. De tocht, waaraan ongeveer 12 jongelui kunnen deelnemen, zal elementen van spanning en avontuur bevatten. Die zaken sluiten erg goed bij de jeugd aan en zorgen voor een enorme saamhorigheid, die het Schiedarrse clubhuiswerk niet bieden kan." aldus Leo Herwig. De coordinator van het jonge renwerk, werkzaam bij de Schiedamse Federatie ziet de reis naar het grensgebied tussen West-Duitsland en Tsjechoslo- wakije zelf al helemaal zitten. "Weet je. het gaat erom dat we proberen de jongeren activitei ten te bieden, die ze zelf ook zouden kunnen bedenken. De groep waar wij ons op richten heeft geen zm musea te bezich tigen of allerlei andere bezighe den die aan traditionele cul- tuumormen voldoen. Het is ons gebleken dat vooral technische vaardigheden hen erg liggen. Bezigheden waarbij een stuk avontuur om de hoek komt kij ken.' Spanning is er in de clubhui zen en sociéten niet of nauwe lijks te vinden. We moeten din- gen zien te bedenken die de be langstelling hebben. Vorig jaar hebben we met een groep uit de Jeugdhaven een reis naar Duitsland gemaakt, die enorm goed is bevallen. Er stond toen ondermeer een kanotocht op het programma waarbij van alles gebeurde. Er sloegen boten om en er verdwenen eigendommen in de golven. Maar dat stuk ge vaar dat die tocht met zich mee bracht, zorgdé Voor een onge kende saamhorigheid in de groep. De problemen die zich daarbij voordeden hebben we met .elkaar kunnen oplossen. Die reis heeft zo'n druk ge- nog over maakt, dat ze er nu praten.' Voor Nederland zijn dergelij ke initiatieven bepaald nieuw te noemen, in tegenstelling tot in Skandinavie waar het jongeren werk kan bogen op een jaren lange ervaring met avontuurlij ke activiteiten. Leo: 'Vanuit De nemarken vertrekt ieder jaar een groep met kano's en vissers schepen naar Lapland. Tijdens Je winterperiode nogal liefst waardoor het een barre tocht wordt. Dat spreekt geweldig aan, zowel bij de werkers als bij de jongeren. Ze hebben daar ge zamenlijk een vloot van meer dan 500 kano's en boten, waar- >7 door ze ongeveer de grootste!* deri j van Denemarken zi jn>"' Ook voor Schiedam ziet-l* Herwig mogelijkheden, al zul!' die niet op korte termijn zijn. verduis verwezenlijken, 'De finanöi de beur kant is de minst moeilijke," k Herwig uit, 'want voor nieu* initiatieven is altijd wel «j subsidiepot aan te sprekeft' vermoed eerder dat de pioliw wil hier niet zo groot is.'B voornaamste bezwaar is dat! jongerenwerkers er nog nieR zijn voorbereid. Het ontbrw hen aan ervaring met dergeli.il zaken. Maar met het plan waï mee we nu komen staan we* het begin van een nieuwe OS wikkeling. Ik ben daar bija® der blij mee, want dat beteW dat de jongerenwerkers e!W beginnen te vinden. Na tuur li werkt het ook door op de jonf ren zelf, waar het allemaal v# is bedoeld,' aldus Herwig. Concreet denkt Herwig'® derm eer aan het opzetten J* een motorskelterbaan, eventueel ook in competitief band kan worden gere® In de 'Daar zit snelheid, spanning' banken. geluid in, kortom een avontuur. Met elkaar moeW soort zaken te verwezenlij» zijn zeker omdat de ber®4! krachten, die zulke initiatie! moeten aanzwengelen, daar hulp krijgen van de jonger zelf. ROT Carib 1 is circa Atlantii gedaan Op d stellend zen naa Het bec opbrenj gen Volge van de stichtin door ge dooreei dupeert mum-te min 6 g met mi boven hi matige v DZebr.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2