Gemeente verbood de verkoop van orgelplaten - a Wereldwinkel heeft vrijwilligers nodig 'Het cabaret sociologisch bekeken' TEXTiELBUHANS Honderden bezochten maar tfAid i "ÊMÊk>- li Initiatief van toekomstige bewoners Leerlingen praktijk in Carnaval in De Bever schiedam daarom^ nu '-'A V %^sM§lfP! MAANDAG 23 FEBRUARI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA,l Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Op de maat van "Tararaboem- diejee, de dikke dominee" toveren "De Bloaspie- pers" de 1000 carnavalsvierders in Sporthal Mar griet om in één grote polonaise. Voorop in de stoet loopt een monnik met een vervaarlijk dik koord om zijn pij geknoopt. Een vrouw van tegen de 70 jaar doet geen moeite haar leeftijd te verbergen. Om haar hoofd zit een masker geknoopt van een vrouwtje dat minstens een eeuw oud moet zijn. Een minirokje en een rode en groene nylonkous maken het carnavaleske voorkomen compleet. IP- .1-1 Voordat het carnavalsgedruis losbarst leggen de feestneuzen eerst even een bo dempje in de maag. Ook de bedlegeriger konden bijschuiven aan de koffie tafel 508®oe» ?rv voordeel! volcorsage uitsluitend mast 46*42!! Door onze medewerker HAN VAN DER HORST „Beroepshalve moet ik voortdurend activis ten veroordelen." zegt mr. Romke de Waard, Raadsheer van de Hoge raad der Nederlanden, „en dat doen we ook, want activisme is nooit goed. Maar zo werk je in de hand dat zulke mensen hun krachten bundelen voor harde acties tegen de over heid." Rekening f Meester Romke de Waard over 1het verbod van de ge meente om platen te verkopen op de tentoonstelling: „Natuurlijk had er ontheffing kunnen worden verleend. Dit is ambtenarij waar niet doorheen te komen valt." Nostalgie gteia 2 W - -4.V 1f« f Ook aanwezig op de tentoonstelling in De 4 Molens: De orgel uit Den Haag. Willem Parel, het bekende SSSfc.rf•- V Jk'%' Een schraal zonnetje lokte dit weekend tal van „huisjeskijkers" naar de woningen van het Bouwfonds aan de Scheepvaartweg. Lentefeest-carnaval haalt 1000 mensen uit huis Tussen het dreunen van de grote trom door klinkt benepen gepiep van tientallen oranje fluitketels zonder bodem. Me neer de Bok, Flip Fluitketel en Willempie zijn al even popu lair en buurvrouw Jansen blijkt nog steeds niemand ge vonden te hebben die haar paard uit de gang wil halen. SCHIEDAM De leerlingen van de Winkelafdeling van de Eerste Openbare Praktijk school gaan deze week hun kennis toetsen aan de werke lijkheid. Onder leiding van de leraren Both en Van Stralen' gaan zij hun ieskennis in prak tijk brengen in een aantal win kels in Schiedam en omstre ken. De leerlingen zullen zo in aanraking komen met zaken die voor een winkelbediende tot de dagelijkse werkzaamhe den behoren. Hierbij valt te denken aan: betaling aan de kassa, de inkoop, reclame, ad ministratie verwerking, de étalage en niet te vergeten de omgang met klanten. SCHIEDAM Kluphuis De Kreek organiseert woensdag 25 februari een carnavalsmid dag voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar in De Bever, Van Beverenstraat. 40. Er staat die middag ook een bingo op het programma. Wie naar binnen wil moet een goed humeur en 75 cent meebrengen. Het feest duurt van 13.30 tot 15.00 uur. i SCHIEDAM De Weten schappelijke Kring Schiedam en Viaardingen organiseert vanavond een lezing over "Het cabaret sociologisch bekeken". Dr. W. van den Berg, mede werker van de Faculteit Socia le Wetenschappen van de R.K. Universiteit te Nijmegen zal nader ingaan op de verschil lende soorten cabaret die Ne derland kent. Zo zal hij onder meer een antwoord geven op de vraag: 'welk soort publiek komt bij de verschillende voor stellingen en waarom gaat het daar naar toe?" De lezing be gint om 19.30 uur en wordt ge houden in de aula van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112. SCHED&M KOEMARKT 1 i VtAAADWGEN DW8ECKMANf>6NGEt 67 I MAASSLUS KCMNGSHOEK Zaterdagavond, het carnaval van de Stichting Lentefeest in Sporthal Margriet draait op volle toeren. Meer dan 1000 ge handicapten en bejaarden heb ben een toegangskaart bem achtigd om aan dit feest voor zotten en zottinnen mee te doen. Aan het begin van de middag werden de mensen op gehaald uit Rotterdam, Viaar dingen. Maassluis en Schie dam voor het eerste onderdeel van het programma: de koffie tafel. Carnavalsvereniging De Grote Lupardi met complete hofhouding zorgde vanaf 5 uur voor een voorlijke stemming in de zaal. Onder de vele ar tiesten die het podium van de Margriethal beklommen zat ook Prins Ronald de eerste van Utrecht, voor velen beter bekend onder de naam Ronnie v'AêMWr, Tober en altijd goed voor een gaven orkesten als 'José Mar- te wagen. Onder de feestneu- lekkere 'meezinger". cello" en The Jumping Stars' zen zaten ook mensen die niet Tussen de polonaises door de gelegenheid om een dansje op de hoogte waren van het werk dat door Lentefeest wordt verricht. Zij moesten eerst een drempel overwinnen om toch naar het Carnaval te gaan. Eén van de mannelijke bezoekers: „Een oud-collega vertelde me van dit feest en heeft mij en mijn vrouw over gehaald om ook te komen. Ik vind het fantastisch dat ze zo'n feest voor ons kunnen organiseren, daar gaat werke lijk mijn hart van open. Wij zijn beiden invalide maar hou den ook van feesten en uit gaan." Rietje Konings van de Stich ting Lentefeest: „Veel meer mensen moeten hun huis uitko men en weten wat er speelt. Sommigen weten nog steeds niet van het bestaan van dit soort feesten af, die juist voor hen zijn bestemd. Wij hebben gelukkig de hulp van een groot aantal vrijwilligers. De orga nisatie van dit feest is in han den van zo'n 30 mensen; er komt dan ook heel wat voor kijken. Neem bijvoorbeeld het vervoer van mensen die hier niet op eigen gelegenheid naar toe komen. Wij hebben vooraf een tijd met hen afgesproken waarop ze worden afgehaald. Zijn we dan een kwartiertje la ter dan krijg je ai een belletje: „Hé, u bent me toch niet verge ten". Dat is wel te begrijpen want naar dit feest wordt al lang tevoren uitgekeken- De te lefoon heeft dan ook de hele middag roodgloeiend gestaan." Zijn kritiek geldt de gemeen te Schiedam, die niet toestand dat er grammofoonplaten ver kocht werden op de draaiorgel middag gisteren in Diensten centrum De Vier Molens. Mr. De Waard is voorzitter van de niet gesubsidieerde Kring van Draaiorgelvrienden. Voor zijn vereniging is de opbrengst uit de verkoop van orgelplaten nogal belangrijk. .Deze platen zijn niet in de handel verkrijg baar", gaat mr. De Waard ver der. .Dit is een te starre toe passing van de winkelslui tingswet. Natuurlijk had er ontheffing kunnen worden ver leend. Dit is ambtenarij waar niet doorheen te komeri valt." Mevrouw M. Th. H. de Groot van het dienstencentrum, die de draaiorgelmanifestatie in het kader van de Open Huis middagen naar Schiedam haalde, is het daar helemaal mee eens. „Iedereen werkt hier belangeloos aan mee. Zelfs Boembas, meneer Harry Dik- mans dus, treedt gratis voor ons op. Het is dan ook bijzon der jammer dat die platen niet verkocht mogen worden. Het is voor de eerste keer dat ik te gen zoiets aan loop." De draaiorgelvrienden von den echter een methode om het gemeentelijk verbod te om zeilen: zij noteerden zorgvul dig de namen en adressen van mensen, die de wél tentoonge stelde platen wilden bestellen. Zij krijgen later hun exem plaar met de rekening thuisge stuurd. Deze olrgelplatenaffaire was de enige wanklank op een Open Huismiddag, die door honderden mensen uit het hele land bezocht werd. Een groot aantal orgelhobbyis ten was gekomen om te laten zien, hoeveel leven er nog in het Nederlandse draaiorgelwe zen zit. Voor de deur speelde het Haagse orgel "Willem Pa rel" en binnen stelden trotse amateurs de zelf gebouwde of gerestaureerde miniatuurpie rementen ten toon: Knappe stukjes techniek uit een voorbije tijd, die dankzij de toewijding van zorgvuldige hobbyisten nog niets van hun aantrekkingskracht hebben verloren. Maar het is wel nos talgie geworden. De gezochte orgeldraaiers hadden tachtig jaar terug ook nooit gedacht, dat een vereniging onder voor zitterschap van een Lid der Hoge Raad zijn best zou doen om het orkest der armen in stand te houden! Want voor de tijd van radio en grammofoon was het draaiorgel naast de 7 Mlv-y tingeltangel het voornaamste apparaat om melodietjes on der de mensen te brengen. De ze machines hebben de komst van de hit mogelijk gemaakt. Juist omdat je dankzij het kar tonnen "boek" met punten en strepen gemakkelijk van melo die kon wisselen, werd het mo gelijk de deuntjes van de dag bij te houden. De gewone men sen van Nederland hoorden de nieuwe nummers, als het draaiorgel in de straat kwam. De mensen Hepen er dan ook niet zomaar voorbij. Ze luister den, en maakten een dansje, voordat er uit het schrale huis houdbudget een halve cent overschoot. Dat draaiorgel in de straat is een ideetje van meneer Leon Warnies die sinds 1876 orgel3 met wielen eronder aan speel lieden verhuurde. Zijn nako meling Perlee gebruikt dat systeem nog steeds en je moet als huurder dus proberen méér bij elkaar te mansen dan de pacht. In het begin van de ja ren vijftig bedroeg die geheid veertig gulden per week. Tegenwoordig is men al gauw honderd gulden kwijt In het licht van die cijfers is het niet zo wonderlijk, dat er haast geen draaiorgels meer gebouwd worden. De bouwprijs varieert tegenwoordig van vijftig mille tot een ton. En dat bedrag verdien je aan ge mans- te dubbeltjes en kwartjes niet gauw terug. De laatste keer, dat er een geheel nieuw orgel gebouwd werd, was in 1972, toen een Nij meegse stichting een nieuw exemplaar bestelde bij Carl "Frei, de beroemde Duitse or gelbouwer die samen met zijn vader vóór de oorlog in Breda een hele fabriek had. Niemand gelooft, dat er ooit nóg eens zo'n opdracht wordt gegeven. Maar de vakkennis gaat dankzij het enthousiasme van de hobbyisten niet verloren: al leen is het nu allemaal eerder restauratie" dan nieuwbouw. En dan is er natuurlijk de muziek: er worden nog steeds aan de lopende band orgelboe ken gemaakt. Mr. Romke de Waard doet dat bijvoorbeeld graag. Maar, zegt hij, "Het is tegenwoordig zo druk in de strafkamer, dat er haast geen tijd meer overschiet." SCHIEDAM De wereld winkel die binnenkort vijf jaar bestaat, heeft dringend behoef te aan nieuwe medewerkers. De groep van het eerste uur is in de loop der tijden nogal uit gedund. Hier door komt het voortbestaan van de winkel in gevaar, er is dringend behoefte aan mensen die tijd en moeite willen geven aan de Derde-We- reld-problematiek. Tot de werkzaamheden be horen de maandelijkse verga deringen over de winkel en za ken die met de Derde Wereld te maken hebben. Daarbij wor den ook sprekers uitgenodigd. Op de vergadering van 4 maart spreekt John van Rij, van de Wereldhandel SOS over de producten die in de winkel worden verkocht. Ook worden mensen gezocht die willen hel pen bij de verkoop in de wiiM en het geven van informatie Dat gebeurt iedere vrijdag-en zaterdagmiddag in de Langt Kerkstraat 35 of op dinsdag morgen in de Blauwe Brug in Kethel. De Werkgroep voor Ontwikkelingssamenwerking, waar de wereldwinkel deel van uitmaakt vraagt hiervoor mensen die meer willen helpen aan informatieverstrekking over de Derde-Wereld-lancte en haar bewoners. Voor verde re informatie is mevrouw T Taat-Kreft bereikbaar via tel nr. 71.40.58. Woudhóek krijgt van f uis eigen aren y/,-. >04-4 J.V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijk Woudhoek heeft sinds kort een vereniging van Huiseigenaren. Vanavond om 20.00 uur wordt, de eerste ledenvergadering ge-' houden in wijkgebouw De Blauwe Brug aan het Bach- plein. Een groot aantal toe komstige bewoners heeft zich inmiddels lid gemaakt. Het In itiatief is afkomstig van Mar cel Houtkamp die vorig jaar een enquête hield onder de huiseigenaren. De reacties hierop waren zo positief dat een eerste bijeenkomst werd georganiseerd op 26 januari. Daar werd besloten om een viertal werkgroepen in het le ven te roepen die ieder een deel van de voorbereidingen voor hun rekening nemen. De oprichting van de vereni ging Is de taak van de eerste groep, die onder meer de le denvergadering van vanavond heeft voorbereid. De tweede werkgroep houdt zich bezig met materiële zaken, als erf pacht, onroerendgoed-belas- ting en lokatie-subsldie. De bouwzaken worden nader uit gezocht door de derde werk groep. Op het lijstje staan on derwerpen als oplevering van het huls, gemeenschappelijke aanschaf van materialen, het bespreken van bouwproblemen met het Bouwfonds en de pre mieverordening. De laatste groep houdt zich bezig met wijkaangelegenhe- den die van belang kunnen zij» voor de toekomstige bewoner? Groen- en speelvoorzleningen parkeerplaatsen, verlichting, het ophalen van huisvuil en mogelijkheden van openbaSf vervoer worden op dit momcoj nader bekeken. Wie zich in wj1 schrijven als lid van de verent ging kan vanavond op de-ver gadering terecht. De eontri» tie zal ongeveer 25 gulden p# jaar gaan bedragen. TJjdens de bijeenkomst De Blauwe Brug zal ook de De stuursverkiezing worden" 61' houden. Het voorlopig bestuor ziet er als volgt uit: Maft*1 Houtkamp, voorzitter, Fr®!1 Groeneweg, secretaris, van Rooy, penningmeester, Clara Stroman, voor de coörw natie van de werkgroepen. s

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2