Werkloosheid blijft toenemen Schiedam-Zuid wacht off antwoord van gemeente Vooral jongeren gedupeerd Voorlichting over omscholing S 3EE i Dc O ELBUHANS Op ::MÊMk Ravage in woning .Woedende man apt ruit Harpe Davids zoekt spullen uniek koopje!! shorty OVERALL nee insi schiedam in Alcoholcontrole: 13 gepakt Bewoners willen hun huis verkopen 29? Eur< over MAANDAG 16 MAART 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA Van onze verslaggeefster WILMA VAN METEREN SCHIEDAM Zeer voorzichtig praten ze over het voortgezet onderwijs, want aan tenentrapperij hebben ze geen behoefte. Toch willen Paul Mon ster, hoofd van de Gunninghschool, en Martin Daalmeijer, onderwijzer in de zesde klas van Ouverture, wel iets kwijt over hun visie op de aan sluiting lagere school/voortgezet onderwijs. Bij gesprekken met beiden komt steeds de midden school om de hoek kijken als zijnde een goede onderwijsvorm om kinderen na de basisschool op te vangen. „Maar we moeten wel steeds bekijken of we daarmee op de goede weg zijn en of we fouten kunnen verbeteren. Want niet iedere veran dering is een verbetering," vindt Martin Daal meijer, „En geen koppeling aan de basisschool", zegt Paul Monster, „want het leeftijdsverschil wordt dan te groot". Grote stap Tussenoplossing Achter het loket wacht Clubhuiswerk Schiedam-Zuid op antwoord. De houten gebouwtjes die zeer geschikt zijn voor het jeugd- en volwassenen- werk. GESTREEPTE BAOSTÖf maten 34-46V nil vooreen prik!! In het winkeltje van Greenpeace is van alles te koop. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Wij mogen als volwassenen kin deren niet opzadelen met zulke bloedige scenes. Ze kunnen er, niets mee terwijl je zoveel emoties oproept. Wij willen voorlichting bieden en geen, f»lK» wordt niet vertoond aan horrorprogramma. „De echte beelden van het af- kinderen' maar aan vo,wasse' maken van zeehonden blijven verborgen voor de kinderogen. „Gelukkig maar", zeggen Fred en Henk van Greenpace afdeling Schiedam/Rotter dam, want je ziet afschuwelijke methodes in deze film. Vanaf het schip of het ijs wordt er geschoten met geweren, maar de dieren zijn dan meestal niet gelijk dood. Je moet een heel knap schutter zijn, wil dat lukken. Dan worden de zeehonden met een haak aan een touw aan boord gesleurd en op het dek gesmeten. Zelfs op dat moment hebben de meeste dieren hun laatste adem nog niet uitge blazen zodat ze levend worden opengesneden." Vele scholen en kinderen -leverden werkstukken voor de tentoonstelling be- nedendeks. F/ nieir zijn dus velhi Bout t Koui bW* v" a "v~< -j--> ^--. y r ^<s ^%-^.j.y ^sh^« v ^ww^ywgsr-^ Bagage van een leerling stuurd krijgen i3 er beslist geen reden tot klagen. Als ze een kennisvermindering con stateren, dan is dat ook niet al leen te wijten aan het lager on derwijs. Er zijn zoveel andere maatschappelijke invloeden die meespelen zoals echtschei dingen en werkloosheid. Die hebben ook invloed op de kin deren. is niet altijd te meten JDe interesses liggen van een vierjarige en een achttien jarige te veel uit elkaar. Ik verwacht op dat punt botsin gen. Bovendien zou de school veel te groot worden. Nu at verdwalen hier kinderen ter wijl er maar veertien lokalen zijn. Leerlingen van de lagere scholen zijn nog echt kinderen. De jongens staan hier touwtje te springen op het plein. Als er SCHIEDAM De 36-jarige C- M. B. trof zaterdagavond een ravage aan in zijn woning aan de Bosboomlaan. Alle kas ten waren "uitgeruimd". De in brekers maakten 9000 gulden aan goederen buit waaronder toto- en filmapparatuur, siera den en geld. Vermoedelijk zijn ze binnengekomen via een deur aan de achterzijde. Hoe precies is de politie nog niet duidelijk. SCHIEDAM Een grote ruit van café De Amstelbron aan de Koemarkt is gesneu veld onder de voet van de 19-jarige Rotterdammer P. S. Zijn beweegreden is onduide lijk, maar blijkbaar had hij be hoefte om zich af te reageren na een schermutseling eerder op de avond. S. was enige uren daarvoor namelijk in de disco theek van de Amstelbron in conflict geraakt met een an der. Na het uitdelen van enkele klappen, vertrok hij. Zijn woe de was echter niet voldoende bekoeld. Bij het intrappen van de ruit verwondde hij zich zo danig dat hij met behoorlijke sneden naar het Nolet ge bracht moest worden. SCHIEDAM Muziekver eniging Harpe Davids zoekt spulletjes voor haar fancy-fair die op 9 mei wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de nieuwe uniformen die aan geboden zullen werden op bet jubileumconcert. De vereni ging viert namelijk op 3 april in het Passagetheater haar 60-jarig bestaan. Mensen die op zolder of in de kelder nog oude boeken, pla ten, tijdschriften en andere dingen hebben liggen, kunnen deze inleveren voor het goede doeL Men kan contact opne men hierover met N. Jongste teL 70 39 96, J. Ilmer tel. 2655993, Mevr. Kruïjs tel. 264349. Ook kan men een bij drage storten op de uniformre kening van Harpe Davids bij Stichting Spaarbank Anno 1820, rekeningnummer 81. 31. 60.324. SCHIEDAM Bij een alco holcontrole op de Horvathweg zijn 13 automobilisten gepakt op te veel drankgebruik. Blaasproeven toonden aan dat ze boven de 0,5 zaten. Zes van hen bleken helemaal veel ge dronken te hebben. Zij krijgen een proces-verbaal aan de broek. In totaal werden 398 be stuurders gecontroleerd. SCHIEDAM De bewoners in West van de Kortlandstraat en Westfrankelandsestraat gaan praten over hun huisves tingsproblemen. Er zijn grote moeilijkheden in blok 7a, c en d over de stadsvernieuwing. De bewoners willen namelijk dat de gemeente de panden koopt en zorgt voor herhuis vesting. Sommige eigenaar/ bewoners hebben hun woning al te koop aangeboden. De pro blematiek en de resultaten van het bouwtechnisch onderzoek zullen worden besproken op 19 maart in wijkcentrum De Be ver vanaf 20.00 uur. ouderen bijkomen, dan krijg je met problemen te maken als roken- Ze zitten nu in een be schermd wereldje. De integra tie met de kleuterschool gaat wel goed. Ze begrijpen best dat als die kleuters een toneelstuk je opvoeren, het niet perfect is, maar ze wel hun stinkende best staan te doen. En dat kun- len ze dan nog waarderen ook." Volgens Martin Daalmeijer moet men vooral oppassen dat de middenschool geen grauwe, grijze gehaktbal wordt. „Daar bedoel ik mee dat leerlingen niet mogen verzinken in de massa. Dat hangt samen met de grootte van je schooi." Hoe wel beide leerkrachten al den ken over deze nieuwe vorm van voorgezet onderwijs, gelo ven ze' dat de middenschool Tot nu toe hebben voortge zet onderwijs en de basis scholen regelmatig overleg met elkaar. Er wordt echter voornamelijk gepraat over gezamenlijke advertenties, aanmeldingsdata en andere technische zaken. Het ge sprek over eikaars lespro gramma en manier van on- derwijsgeven ontbreekt nog enigszins. Binnenkort zai daarin verbetering komen omdat de banden nauwer aangehaald worden. De hoof den van scholen en docenten in de brugklassen zullen va ker bij elkaar aan de tafel te vinden zijn. Ook de Schoolraad wil de discussie over de aansluiting lager onderwijs voortgezet onderwijs aanzwengelen. Tijdens de vergadering van woensdag 15 maart zal over dit punt uitgebreid gespro ken worden. Iedere belang stellende is dan van harte welkom in het Oude Stad huis. voorlopig nog toekomstmuziek is. Daarom hebben ze zich een voorstelling van een overgans- situatie gemaakt. Deze kan aansluiten op de toekomstige ontwikkeling, maar ook verbe teringen brengen in de huidige stap van basisschool naar het voortgezet onderwijs. Paul Monster: „Het gros van de kin deren komt wel op de goede plek, maar er zijn natuurlijk altijd twijfelgevallen. Bovendien is er een groep die naar een andere school, moet, niet omdat ze het niet' aankunnen, maar omdat ze on derweg de interesse en studie zin verliezen. Dat is weer van zoveel factoren afhankelijk. Het is toch een vrij grote stap hoewel je in een zesde klas wel merkt dat er al een soort behoefte groeit naar an der soort onderwijs. Dat is net als bij kleuters, die zijn het spelen soms ook zat. Het grote verschil met de lagere school is natuurlijk dat ze steeds an dere leerkrachten krijgen. Er wordt minder in groepen ge werkt. Het beschermde we reldje van één persoon voor de klas is voorbij." Zowel Paul als Martin dis tantiëren zich van uitspraken als „ze kunnen niet meer reke nen en ze beheersen de gram matica niet meer." Martin: JDe lagere school moet tegenwoor dig zoveel dingen doen. Op taalgebied zijn we bijvoorbeeld bezig met jeugdliteratuur, dra matische expressie, forumle- zen, gespreksvormen. Het la ten maken van een opstel al leen is onvoldoende. Je mopet ze leren gegevens verzamelen, selecteren, ordenen, uitschrij ven en verzorgen. Dat kost tijd en die moet uit de lengte of de breedte komen. Het is een kwestie van prioriteiten stellen en ik« vraag me nog af of het ontleden wel op dat lijstje thuishoort. „Sommigen vragen steeds om een tastbaar resultaat, ze willen de kennis meten. Maar er zijn zoveel dingen niet te meten die de kinderen wel in hun bagage meekrijgen. Ge zien de resultaten van onze oud-leerlingen die we toege- Gemeenschappelijke brug klassen zien beide onderwij zers als een goede tussenoplos sing. Martin: „Die ontwikke ling is al aan de gang. De Leao/Mavo heeft al zo'n scha kelklas waarbij leerlingen kun nen doorstromen. Maar op een aantal scholen is de brugklas nog altijd een eerste klas. We hebben hier in Schiedam geen grote scholengemeenschap pen.,, Ooi Paul Monster is voorstander van deze tusseno plossing. „Op het gymnasium wordt in de eerste klas nog steeds latijn gegeven. Van mij mag een leerling best wel naar een bepaalde school toe, als in de brugklassen dezelfde stof wordt gegeven. Een voorstan der van een leer-„fabriek" ben ik namelijk niet." Martin vindt het grote voor deel dat de keuzemogelijkheid dan uitgesteld wordt. Sommi ge twaalfjarigen zijn niet in staat om te bepalen wat ze wil len worden. Hoewel, met deze uitspraak moet je ook voor zichtig zijn want op mijn ze ventiende wist ik zelf ook nog niet wat ik wilde worden. Bo vendien kunnen ze zich nog in alle vormingsgebieden verdie pen." Vai| een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Hét ge westelijk Arbeidsbureau zal 2500 bedrijven verzoeken om him vacatures te melden. Het resultaat van deze actie, die regelmatig wordt gehouden, zal met name erg belangrijk zijn voor de schoolverlaters 1981. Het gewest Nieuwe Wa terweg-Noord blijft kampen Werklozen die zich willen omscholen, kunnen 20 en 21 maart kennisnemen van de mogelijkheden op dit gebied. Omdat enerzijds grote werk loosheid heerst en ander zijds veel vacatures moeilijk vervulbaar zijn, hoopt het gewestelijk Arbeidsbureau, Valeriusstraat 27 in Schie dam deze omscholing te kunnen stimuleren. Daarom organiseert het GAB twee orientatiedagen waarop voorlichting wordt gegeven over de cursussen bij de cen tra voor Vakopleiding van Volwassenen. De opleiding in bouw-, hout- cn metaalsec tor is afgestemd op de prak tijk. Ook kan man zelf een omscholingspakket samen stellen. Tijdens de orientatiedagen die in samenwerking met de vakopleiding in Rotterdam worden georganiseerd, kun nen belangstellenden kennis nemen van de beroepen waarin scholing mogelijk-is. Ook is er informatie, ver krijgbaar over financiële te gemoetkomingen en regelin gen. De vrijdagmiddag is speciaal bedoeld om werkge vers op de hoogte te brengen van de opleidingsactivitei ten. Anderen kunnen zich oriënteren op vrijdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en za terdag van 10.00 tot 15.00 uur. met een enorme werkloosheid. Vooral jongeren zijn daar de dupe van. De jeugdwerkloos heid bedraagt momenteel vij fendertig percent van het to taal. Bijna 350 jongens en meisjes die vorig jaar de school vaarwel zeiden, kunnen niet aan de bak komen. Nu al melden zich de eerste school verlater van dit jaar bij het GAB. De vraag naar personeel, be halve in de metaalsector, is echter vrijwel te verwaarlo zen, terwijl in februari er nog eens 155 werkloze mannen bij kwamen. Van de in januari 1373 haanloze vrouwen hebben zeker twintig een werkkring kunnen vinden. Schiedam voert met 1680 de werkloos heid-top zes van de regio aan. De tweede plaats vordt bezet door Vlaardingen met een to taal van 1371. In vergelijking met het vorig jaar is juist dit aantal werklozen erbij geko men Het personeelsaanbod voor handel en kantoor is erg hoog in verhouding tot de vraag. Ar beidsbemiddeling in deze sec toren is een probleem omdat er bijna geen banen vrij zijn. In de bouw neemt de werkloos heid ook iets toe terwijl op het arbeidsbureau slechts 22 aan-, vragen voor bouwvakkers lig gen. Nog altijd staan wel veel be drijven te springen om me taalarbeiders. Plaatwerkers, bankwerkers, pijpenmonteurs en ijzerwerkers kunnen zo aan de slag. Ingenieurs, construc teurs, elektrisch lassers en lek- tromonteurs hebben het daar entegen erg moeilijk om een positie te vinden. Van een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Het Clubhuis werk Schiedam-Zuid wacht achter de loketten in het voor malige hoofdkantoor van de GTB op het antwoord van de gemeente. Het hoopt op een aantal kritische vragen van raadsleden in de vergadering van vanavond. "Wethouder Posthoorn heeft gezegd dat de zaak zo snel mogelijk door B en W behandeld zal worden," aldus beroepskracht André Wouterse. Ondertussen is het Clubhuiswerk met de gemeen te geen stap verder, maar met de activiteiten wel. Iedere dag wordt tussen 16.00 en 17.00 uu- informatie gegeven aan be langstellenden. De jeugd kan woensdagmiddag terecht en vrijdagavond is er film. Voor de volwassenen en jongeren is men nog bezig met het uitbroe den van ideeen. Hoewel het clubhuiswerk geen hoogte kan krijgen van de gemeentelijke gevoelens over de kraakactie die twee weken geleden plaatshad, heeft ze vast nieuwe ramen in laten zetten. André: "Het tocht te en bovendien was het geen gezicht die kapotte ramen." Een team van vier mensen zorgt er voor dat in het ge bouw steeds iemand aanwezig is die de algemene gang van zaken in het oog houdt. "We kunnen best nog wel een paar mensen gebruiken, want dagen van negen tot elf 's-avonds val len niet mee." Tot er toestemming komt voor het gebruik van de houten gebouwtjes op het GTB-terrein en deze behoorlijk ingericht zijn, is het clubhuiswerk Zuid niet van plan het hoofdkantoor te verlaten. Er is nog een an der alternatief namelijk om. als het gekraakte gebouw blijft staan, dit vast in te richten voor activiteiten. "Maar liever de houten gebouwtjes", zegt André, "want daarbij is ook. een binnenplaatsje waarop de, peuters van de speelzaal kun nen ronddarren." Hij is niet bang voor de gevolgen van de' gifvondsten die op het GTB; terrein gedaan zijn. "Het ligt niet aan de oppervlakte. Trou wens als je hier komt, zie je< dat kinderen er toch spelen. Zij komen via de ingang aan de Hoofdstraat binnen. De portier kan dat niet helemaal in het oog houden. Wij houden in ieder geval in het oog dat ze niet vanuit dit gebouw het ter-, rein opgaan. De achterdeur blijft gesloten." De houten ge bouwtjes hebben bovendien het voordeel dat alles op de bega ne grond is terwijl in het hoofdkantoor slechts een klein gedeelte gelijkvloers is. j •KW. O 9: SCHEDAM 'GEMARKT 1 VLAAHOM3EN DWBECKMAItfsSINGB. 67 MAASSLUS KDMNGSHOEK Greenpeace, tentoonstelling en voorlichting over zeehonden De afdeling Schiedam/Rot terdam van Grecnpace Iaat de ze gruwelijke beelden zien op- het schip 'De Groene Vrede* dat op dit moment ligt afge meerd in de Lange haven. De nen. Wel kan iedere belangstel lende de diaserie of de tentoon stelling bekijken die beneden- deks is ingericht. De foto's die er hangen zijn al meer dan voor zichzelf sprekend. Ook heeft de organisatie een win keltje opgezet waar men aller lei spullen kan kopen zoals t-shirts, posters, kaarten en buttons ten bate van Greenpea ce. De bedoeling van deze voor lichtingsactie op het schip die nog tot en met woensdag voortduurt, is iedereen kennis f/mém te laten nemen van wat er met, name met zeehonden gebeurt „We willen mensen laten zien wat er aan de hand is," vertelt Fred Lelieveld. „Op dit mo ment worden klapmutsen en. zadelrobben afgeschoten want. in maart hebben ze tijdens, de geboorteUjd de mooiste vacht. We willen bewust ma ken wat er gebeurt in ons mi lieu, niet alleen met zeehon den, maar ook met walvissen en de zee die vervuild wordt door stortingen van radio-ac tief afval. Ieder moet maar zien wat hij met de informatie doet. Het is je eigen verant woording als je'een bontjas koopt. We dringen niets op. 0n- ze acties zijn vreedzaam. 5 De Groene Vrede is tot nu; toe erg goed bezocht door jong, en oud. Afgelopen zaterdag; kwamen maar liefst 120 men-: -sen een kijkje nemen aan; boord. Ook enkele klassen heb-s, ben zich al aangemeld voor,; een rondleiding. Scholen en, kinderen hebben hun inzendin gen gebracht voor de wed-| strijd die de afdeling Schie dam/Rotterdam heeft uitge*i| schreven. De ontwerpen van- t-shirts, linoleumsneden, boek jes, plak- en borduurwerk wor den aan boord tentoongesteld. De winnaars zullen echter geen bezoek kunnen brengen zoals beloofd aan de Rainbow Warrior. Het schip,; van Greenpeace is al zo o\A, dat het na de laatste- actie waarschijnlijk wordt afge-, schreven. Er wordt nu gewersl aan een andere verrrassing. - Wie een kijkje wil nemen in. De Groene Vrede kan iedere) a ond tot donderdag aan' boord stappen tussen 19.30 en 21.30 uur en op woensdagmid dag tussen 14.00 en 17.00 uur. De t het w< 25-jari Hawke ment)j die uit geruin tnedeu Ipteen leiding wégenl Hawkè avond (Van DEN emigrj jaar 1 naar e ken. Ii maar land n: Volg. nister de en veroor; beid ii grantei uit be; delen 1 werklo. Wel; vaak 0 derlam schapp zegt te een zat De me Zeelam om de natuur. BRU£ paspooi voerd. tenland EG-lids eens ge poort e symboo Europa, ROTI dam is Die ziek een lee Hoff-ins gerusthi GG tbc wor üjks twi constate Uit vo ongevee persone; laborato tocht Vanna buien; n woiking gen. Tei min 3 g graden ;Wnm

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2