Opvoeding nodig tot rentmeester Licht helpt tegen inbrekers blijkt De dode stad en haar woningbouw mun WJ8 wfcHfePi (GRATIS HET VRIJE VOLK Autoruit stuk.. helpt Udirekt! 010-377588 Inbouw Zonnedaken CHIEDAM Donderdag 19 maart 1981 Q ■oofdredaeteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 in 7 A )oor onze medewerker IAN VAN DER ORST SCHIEDAM Aad Sn der Tang kwam iet ver met de ge- ïchiedenis van zijn fa lie. Zijn grootvader 'op de Leidsekade in sterdam te vonde- g gelegd. Dat hij een an der Tang was, Vrd pas duidelijk, fen de politie bij zijn pifë moeder* kwam in formeren, waarom wel bij de burger- fjke stand ingeschre ven zoontje niet naar chool ging. Het staat Ilemaal beschreven in iad van der Tangs tieuwe boek „Stam- ibomonderzoek". Deze tandreiking bij het chrijven van familie- ieschiedenis is begin |eze maand in de reeks prisma-pockets ver schenen. Aad van der Tang is een vijfentwintigjarige jonge man met halflang haar en een snor, die bedachtzaam kleine sigaartjes rookt. Hij woont nog gewoon bij zijn 'ouders op de Van Oldenbarneveltstraat in een met boe- en afgeladen kamer. Notarissen t ÜM1 ouderlijkelwoning Doorstoten Artikeltjes Jonge gebruikte auto's Autobedrijven ERTAN Eindredacteur Op de band hutogfagservleA Dag tocht Weekend Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam SEXFJLMS HUREN umi Het Rubensplein, een uitkomst voor vernieuwd Schie dam, is een ont werp van de archi tecten Granpré-Mo- lière, Verhagen en Kok. Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Adres Postcode Woonplaats. K<ï.^ >4W. 5v>5v> Vr'V h te fami] ie v erhalen „Overgrootmoeder is in 1907 naar Amerika geemigreerd. En daarna is er nooit meer iets van haar vernomen", com pleteert hij het verhaal van zijn afstamming. Van der Tang verdient zijn brood op het Centraal Bureau voor de Genealogie in Den Haag, waar hij voor anderen stamboomonderzoek doet. „Ik <,ij„ mensen is genealogie een soort postzegel verzamelen, maar dan met namen". „Gelukkig zijn er ook velen, die hun familieverhalen wel optekenen. Zulke mensen we ten zélf, dat ze er met het opte kenen van een stamboom niet zijn. Aan de andere kant is er natuurlijk de lol van het zoe ken. Als je eenmaal bezig bent, wil je zover mogelijk in het verleden doorstoten. Je laat dan liggen, wat je voorouders allemaal is overkomen. Daar bezondig ik me zelf ook aan en ik kam me heel goed voorstel len, waarom veel mensen het zo doen." met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Bettoweg 27 ichter station Schiedam Telefoon 621162-152222 zit op de afdeling, die de cor respondentie behandelt. Dat varieert van amateurs,die iets over hun afstamming; willen weten, tot notarissen die om inlichtingen verzoeken vanwe ge een nalatenschap. In de meeste gevallen kunnen we de mensen wel helpen. Vooral in het geval van de notarissen is dat geen punt." Er zijn ontzettend veel men sen die hun afstamming na gaan. Op elk gemeentearchief ook het Schiedamse ko men dagelijks mensen binnen om in de kaartenbakken naar hun voorouders te snuffelen. De meesten zijn tevreden met de namen van hun voorzaten. Dat bevalt Aad van der Tang niet. „Genealogie is zo vaak eenzijdig naampjesgericht. En dan wordt het allemaal ook nog met een air van grote we tenschappelijkheid gebracht. Maar echte familieverhalen zijn natuurlijk veel belangrij ker dan de data waarop iemand geboren is. Voor veel Aad van der Tang is al heel vroeg familiegegevens op gaan duikelen. Hij was ooit de benjamin van de vaste klanten op het Schiedamse gemeente archief en toen hij veertien was, kreeg hij zijn eerste arti keltjes over Schiedams verle den al in de plaatselijke pers gepubliceerd. „Ik zat altijd op het archief"herinnert Van der Tang zich. „Ik deed geen huls- werk meer, niets. Verder dan de vierde klas HAVO hen ik nooit gekomen." Van der Tang is op zijn ze ventiende medewerker gewer den op het Centraal Bureau voor de Genealogie. Hij hoefde zijn werkzaamheden daar al leen maar te onderbreken om zijn vervangende dienstplicht te vervullen. Want Van der Tang is overtuigd pacifist „Ik ben een tijd actief geweest in de PSP en dat was erg leuk, maar het bleven toch spelde- prikken. Als ik ergens mee be zig ben, heb ik graag een con creet doel voor ogen. En dat trof Ik binnen de PSP toch niet zo aan. Maar als het echt noodzakelijk wordt, dat links weer aan de weg timmert, dan zou ik het wel weten. Dan word ik weer actief." Aad van der Tang besteedt nu een groot deel van zijn vrije tijd aan werk voor de Histori sche Vereniging Schiedam. Hij zit in het bestuur en is eindre dacteur van het tijdschrift Scyedam, dat een paar maal per jaar gaatjes opvult in de kennis over de plaatselijke ge schiedenis. Ook daarin maakt hij zich sterk voor familiege schiedenis. „De historische vereniging zcu veel kunnen doen aan het interviewen van oudere mensen. Een paar maanden geleden zijn wij bij voorbeeld naar een uit Schie-' dam afkomstige dame ge weest, mevrouw Korte Enge- ring. 'die tegenwoordig op een kasteeltje in Boxmeer woont. Ze is daar echt de ongekroonde koningin van het dorp. Haar vader had eerst de Villa Jo hanna op het Hoofd en liet la ter een huis bouwen aan de Warande. Mevrouw Korte is zevenentachtig jaar en nog enorm hij. Het is veel dank baarder om gewone mensen te interviewen." Mevrouw Korte heeft bereid willig een paar cassetteband jes volgepraat. Zij was de eni ge die reageerde op een oproep om oude herinneringen, die Aad van der Tang in Scyedam plaatste. „Het is toch wel ty pisch, dat er van de andere kant van het land een reactie komt en uit de stad helemaal niets", zegt hij enigszins berus tend. Op gemeentearchieven worden ze wel eens met ge mengde gevoelens ontvan gen, de stamboom-onder zoekers. *t Zijn mensen die je een heleboel werk bezor gen en vaak zijn ze maar in weinig gegevens geïnte resseerd. Een gemeentear chief is zo'n beetje het col lectieve geheugen van een stad of streek. En de be heerders daarvan vinden het vervelend, als iemand alleen maar wat namen wil weten, terwijl er toch over zijn familie zulke schatten liggen opgeslagen: proces sen-verbaal, testamenten, misschien artikelen In de dagbladen van vroeger ja ren. Nee, eigenlijk hebben die stamboom-onderzoe kers wat opvoeding nodig, de zeer vele goeden niet te na gesproken, opdat zij waardige rentmeesters zijn over de folianten die zij mogen doorbladeren. De Schiedammer Aad van der Tang, zelf beroeps genealoog, heeft een hand leiding het licht doen zien, die de lezer tot zo'n rent meester kan maken. In de serie Prisma pockets ver scheen van hem een hand zaam boekje met de titel „Stamboomonderzoek. Een handreiking bij het schrij ven van Uw familiegeschie denis." De ondertitel geeft al aan, wat Van der Tang wil bereiken. De lezer moet zich niet beperken tot het aanleggen van een stam boom. Hij moet zich ook gaan verdiepen in het le ven en streven, het lijden en de vreugde, het fiasco en het succes van de voor ouders. Daarover is in de veelal uitstekende Nederlandse archieven veel meer te vin den dan de buitenstaander denkt en iedereen mag er zonder betaling onderzoek doen. Hoe 'dat moet, legt Van der Tang in zijn zeer leesbare boekje helder en duidelijk uit. Je hoeft geen halve historicus te zijn om het te begrijpen. Gezond verstand en een beetje be langstelling voor geschie denis zijn voldoende. Van der Tang laat boven dien zien, hoe het stam boom-onderzoek zich in de loop der tijden heeft ont wikkeld. Hij verdoezelt daarbij niet de zwarte pe riode van de tweede we reldoorlog, toen de natio- naal-sociaiisten ook via de zogenaamde sibbekunde hun Blut und Boden-ideolo gie aan de man probeerden te brengen. Van der Tang maakt .een duidelijke af scheiding tussen deze mod derige bezigheden en het voortwerken aan de ge schiedenis van de gewone mensen in Nederland, zoals steeds meer stamboom-on derzoekers die tot vreugde van het archlefpersoneel gaan beoefenen. HAN VAN DER HORST Aad van der Tang. Stam boomonderzoek. Een hand reiking bij het schrijven van Uw familiegeschiede nis is nummer 1318" in de Prisma-reeks. Prijs: f 7,50. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Inbraak kan in veel gevallen worden voor komen door goede verlichting. Ongewenste bezoekers werken het liefst in het donker. Deze theorie vait niet met statistie ken te bewijzen, maar bevin dingen in New York en Lon den spreken voor zich. Op het moment dat bepaalde wijken van déze steden zonder stroom kwamen te zitten, nam het aantal diefstallen en in braken aanzienlijk toe. Het Bureau Voorkoming Misdrijven van de Gemeente politie Schiedam wijst erop dat buitenverlichting als een bepaalde vorm van beveili ging kan worden gezien. Het beste effect wordt pas bereikt wanneer een speciaal ontwor pen verlichtingsarmatuur wordt gebruikt. Daarbij ls on der meer rekening gehouden met de volgende factoren: Het licht moet onder alle omstandigheden voor een goe de .helderheid en contrastwer king zorgen; dus ook bij mist. •De verlichting moet bestand •Jjn tegen vandalisme. Het licht moet doorlopend branden, daarom moet een lamp worden toegepast die zo weinig mogelijk energie ver bruikt. Daarbij kan een keus worden gemaakt uit tempera- tuurstralers, gasontladings lampen en fluorescentielam pen. Het meest wordt, vooral bij woonhuizen, de lagedrukna- triumlamp toegepast, die met een vermogen van 18 watt evenveel licht geeft als een gloeilamp van 150 watt. Voor 'verdere inlichtingen over de vele vormen van inbraakbe veiliging zorgt het Bureau Voorkoming Misdrijven van de gemeentepolitie Schiedam. Telefonisch bereikbaar onder nummer 26.07.60. 6 voor 27.50 voor een hele week nu ook video-films Bel voor informatie 8ALY, Dam Sa, Schiedam Tel. 010 - 267126 Geopend v. 10-18 u, Dond. koopavond Legitimatie vereist Aan het eind van de vo rige eeuw stond Schie dam enigszins op een dood punt. Economisch gezien ging het slecht met de stad, omdat de brandersindustrie dui delijk op haar retour was. Toch was dit niet het enige aspeftt. Er was veel meer, al had het ene natuurlijk met het andere te maken. Rond het midden van de vorige eeuw was het al be gonnen. In 1857 stierf 66 pro cent van de kinderen bene den de drie jaar. Het geboor- tencijfer was wel hoog, maar er bleven er niet veel in leven. Men schreef deze grote kindersterfte toe aan het ontbreken van goed drinkwater, de slechte toe stand van de lucht en aan de erbarmelijke woontoestan den. In Schiedam waren ver- der ook veel meer armen en werkelozen dan in andere plaatsen. Dit alles was er de oorzaak van de er nauwe lijks van stadsuitbreiding sprake was. Er was wel wat groei naar het noorden en naar het zutden en er kwa men wel een paar slierten bebouwing langs enkele dwarsstraatjes, maar dat was eigenlijk alles. Er bestond ook geen aan leiding om meer huizen te bouwen. Na de eeuwwisse ling kwam er echter wat verandering in de situatie. Er waaide toen zogezegd een frisse wind door Schiedam. Men begon toen ook naarstig te zoeken naar andere tak- ken van nijverheid, die de economie wat op zouden kunnen vijzelen. Kort na de uitvaardiging van de Woningwet gaf het gemeentebestuur in het jaar 1903 opdracht tot het maken van een bestemmingsplan. Nadien werd er door ver schillende woning homover enigingen gebouwd. De grote uitbreidingen kwamen ech ter pas na de eerste wereld oorlog, rond 1920. Toen ont stond de grote agglomeratie aan de Waterweg. Na 1925 was er eveneens een grote 'groep bouwondernemers, die zich op Schiedam stortte. Door hun toedoen ontstond er een nieuw Schiedam, dat ten oosten en ten westen van het bestaande kwam te lig gen. Het vormde een belang rijk, verdienstelijk nieuw stadsdeel Dit gold in het bij zonder voor een gedeelte van oude route van Rotterdam Tiaar Hoek van Holland: de Burgemeester Knappertlaan en het Rubensplein, gebouwd naar een ontwerp van de ar chitecten Granprë-Molière, Verhagen en Kok. HENRIETTE VAN ALDER- WERELT Haam Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vnje Volk. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3