Wie betaalt: Rijk of gemeente? 'Als balleidér zag hij er altijd zo s uit 'Maak wenken voor zelfbescherming' m BLOUSES In 200 Goed nieuwst ■QOPjfi TEXTIEL KJ HANS VROM dicht met Pasen - i Eerste van 128 gezinnen in '81 schiedam Herman Noordegraaf: i Bewonersvergadering WOENSDAG 8 APRIL 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Door onze medewerkster Marjan Meijer) SCHIEDAM De Lindenhof-plannen van werkgroep "Het Weeshuls" zijn in gevaar. Het ge meentebestuur wil in het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens bouwen. Een subsi dieaanvraag daarvoor ligt al bij het Rijk in Den Haag. SCHIEDAM PPR-gemeenteraadslid Herman Noordejgraaf is van.thening dat de Schiedamse bevol king er recht op heeft te weten welke voorschriften klaar iiggcp in geval van oorlogsomstandigheden. Hij vraagt het college van B en W daarom de Wenken voor zelfbescherming in oorlogstijd' in de openbaarheid te brengen. i teeneren dames geiruit mt.34/42 korte mouw Na 55 jaar kunnen Piet Puzzel en z'n vrouw het nog steeds best met elkaar vinden. 1 ■smmi mtiif jwm 11 !§£i| pijl SCHIEDAM De eerste bewo ners van de nieuwbouwhuizen in de Woudhoek-Noord hebben de sleutel in hun bezit. Gisteren kregen Jaap en Hanneke Guijt hem overhandigd van Marcel Houtkamp, de voorzitter van de Vereniging voor Huiseigena ren, waarbij ook opzichter Witberg van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten aanwezig was. De familie Guijt is de eerste van de 128 gezin nen die vóór het einde van dit jaar hun huis zullen betrekken. Tachtig procent van de (koop) huizen is in middels verkocht, voor het overgro te deel aan Schiedammers. Arie Wa penaar kiekte de trotse bezitters van de nieuwe woning aan de Galjoot in hun tuin, die waarschijnlijk binnen enkele weken een heel wat fleuriger aanzicht zal hebben. ËÊÈÊ&MWÊê. Een lawine van handtekeningen daalt neer op de 11-jarige Patricia Schotting, die als eer ste met de actie van start ging. Uitmoorden Gemotiveerd Y LywfcL De reacties van kin deren en ouderen wa ren hartverwar mendL Lindenhofplan van werkgroep getorpedeerd SCHIEDAM *We hebben toch een heerlijk leven zo. We wo nen hier prima naar onze zin en zijn nog steeds gezond. We doen alles nog zelf. Ik neem gewoon Iedere dag een paar borreltjes en rook vier pakjes zware shag in de week. Daarmee hond ik het best uit,' zegt Piet de Regt. De werkgroep "Het Wees huis" lanceerde een paar maanden geleden een totaal plan voor het sterk verwaar loosde historische pand. De werkgroep, die bestaat uit ze ven jongelui afkomstig uit het hete Rijnmondgebied, .wil het pand gebruiken voor culturele activiteiten. Het geld daarvoor moet komen uit de verhuur van de kamers op de eerste verdieping. Door de bewoners die zelf te laten opknappen wil len de plannenmakers op de verbouwingskosten drastisch bezuinigen. Het gemeentebestuur heeft andere plannen met het pand. Op voorstel van de Partij van de Arbeid is subsidie aange vraagd om er de zogenaamde "Van Dam-eenheden" te reali seren. Dat zijn woningen voor alleenstaanden en kleine gezin nen. Gaat het Rijk akkoord dan betaalt het dc kosten van de verbouwing. De werkgroep "Het Wees huis" ziet de belangrijkste steunpilaar van haar plan door deze manoeuvre van het ge meentebestuur wegvallen. De plannenmakers: „Dan kunnen we geen invloed uitoefenen op de bewoners. De huur gaat naar de gemeente. Er ontstaan dan twee belangen in het pand: de bewoning en de recreatie. Wij hadden dat willen koppe len." De werkgroep denkt zelf nog steeds betrokken te worden bij alle besprekingen over het pand. Een paar maanden gele den nog zeiden de zeven jonge lui hevig enthousiast dat ze "in de race" zaten. Resultaten zijn tot nu toe uitgebleven. Een totale aanpak van het pand staat de werkgroep voor ogen. Raast de kamerbewo ning is er in het uit 1778 date rende pand plaats ingeruimd voor een café, theater, restau rant, nachtwinkel, uitbreiding van het gemeentemuseum, overblijfmogcüjkheden voor daklozen en atelier- en exposi tieruimte voor kunstenaars. In het plan van de gemeente draait het Rijk op voor de meeste kosten. In de werk groepplannen is de gemeente de belangrijkste financier. Sietze Hofstra, woordvoerder van de werkgroep: „Ons plan is aanzienlijk goedkoper. Maar helaas zal de gemeente moeten opdraaien voor de kosten. Het gemeentebestuurplan ligt dus sociaal beter voor, de gemeen te-portemonnee. We worden zoals het er nu naar uitziet be trokken bij de recreatie-invul ling. Maar dat betekent wel dat we dan met gemeente-sub sidie moeten draaien." Al ziet het er naar uit dat de totaalplannen voor de Linden- hof nooit door- zullen gaan, toch hebben de jongelui een festival voor ogen. Deze zomer willen ze een week lang activi teiten ontplooien in en om de Lindenhof. De eerste groepen (muziek) zijn al gecontrac teerd. „Dan kan Schiedam zien wat we willen en doen als het project "Het Weeshuis" een maal draait," aldus Sietze Hof stra. Want dat er iets met het pand moet gebeuren staat voor de zeven niet-Schiedammers vast. Pikant detail in dit ver band is het feit dat de plannen- meikers subsidie willen gaan aanvragen voor deze feest- week. Vandaag is het precies 55 jaar geleden dat Plet de Regt (80) en Johanna Lupker (78) officieel te kennen gaven met elkaar ih zee te willen. Na ja ren in de Oude Maasstraat te hebben gewoond, betrokken ze drie jaar geleden een kleine, maar knusse woning in de HeenvHetsestraat. Daar heb ben ze de afgelopen veertien dagen volop visite over de vloer gehad ter gelegenheid van hun gouden huwelijk met een sterretje. Vanavond zetten ze met de kinderen en klein kinderen een gezellig etentje op touw. Piet de Regt ("ik ben bekend als de Bonte Hond in de Gor zen') en Johanna Lupker ont moetten eikaar destijds in een dancing "Hij was daar ballei der,* vertelt mevrouw De Regt 'Ik viel op hem omdat hij er altijd zo 3jiek uitzag in z'n zwarte pak, .z'n glimmende zwarte lakschoenen en z'n zwarte vlinderdas op z'n witte overhemd. Als balleider moest hij altijd voorgaan in de polo naise en aangeven hoe er ge danst moest worden. Tegen woordig zie je dat niet meer, maar toen was dat heel nor maal.' 'Vlak na de bevrijding was ik leider van de straatfeesten in de Gorzen.' valt de heer De Regt z'n vrouw In de rede. *Nu ben ik niet meer zo wild. Waar ik erg veel van houd is klaver jassen en puzzelen. Ze noemen me hier dan ook wel eens Piet Puzzel,' voegt hij er lachend aan toe. 'Nu komen we dan ook een keer in de krant.' zegt me vrouw De regt voorzichtig. "We lezen Het Vrije Volk al zolang we getrouwd zijn. In het begin was dat natuurlijk de Voor waarts. Daar heb ik nog steeds de aanmeidingskaart van be waard. Maar die zoek ik wel op wanneer we 60 jaar getrouwd zijn.' belooft ze stellig. In een toelichting op zijn vragen wijst het PPR-raadslid op de reacties die in de jaren zestig loskwamen, na het ver spreiden van de tiuis-aan-buis folder onder de bevolking. Hierin werden de burgers voorgelicht over de te volgen handelswijze ten tijde van een (kern)oorlog. De kritiek en hi lariteit die de folder teweeg bracht, was reden voor het mi nisterie onder de kop 'dienstge- beim* alle burgemeesters de richtlijnen te doen toekomen. Pas zeer recent zijn deze bepa lingen openbaar gemaakt, al hoewel minister Wiegel tot op heden weigert deze openbaar heid actief toe te passen. De voorschriften zijn mede gebaseerd op de gedachte dat na een (beperkte) kernoorlog nog wat te overleven valt. Daarmee passen ze volgens Noordegraaf in een denkwijze die de verlaging van de atoom drempel bevordert, waaronder ten onrechte wordt gesugge reerd dat tegen de gevolgen van een atoomoorlog iets te doen zou zijn. Door de voor schriften niet te publiceren, onthoud B en W de bevolking de mogelijkheid tot de overtui ging te komen dat dit een on zinnige gedachte is. ISCHCDAM KOEMARKT I VLAARDNU.. DW BÉCKMAJVjNSNGEl b7 j MAASSLUIS KONINGSHOEK I SCHIEDAM Op Tweede Faasdag, maandag 20 aprilzal in Schiedam geen huisvuil worden opgehaald. In de wij ken waar de VROM-wagens op maandag langskomen wordt dat verplaatst naar donderdag 23 april. In verband met de Paasviering zal bet kantoor van de Openbare Nutsbedrij ven gesloten zijn. Voor storin gen kunt bellen naar de O.N.S.. tel. 62J&22- SCHIEDAM Vijfduizend baantjes trekken ot het niets is! Als eerste Schiedammer en ais derde Nederlander heeft de heer Bruggeman (65) deze prestatie op zijn naam gebracht. De on langs gepensioneerde ambtenaar legde de 100 km at in 200 da gen, waarin hij iedere dag 20 baantjes zwom. Gisterochtend leg de hij de laatste loodjes af, waarna hij werd gehuldigd met bloemen door zwemtnstructrice ma van Paassen en bedrijfslei der Hans Wertheim, die hem een oorkonde overhandigde. SCHIEDAM In wijkcentrum De Bever wordt morgenavond, donderdag 9 april, een be- wonersavond gehouden voor de mensen uit blok 3 en SA. Om acht uur worden de bewoners uit de Koerlandstraat 21 t/m 27 oneven ver wacht (blok 5A). Een uur later, om negen uur de bewoners uit de Marlastraat 32 t/m 52 (blok 5). Tijdens de bijeenkomst zullen de resultaten van het bouwtechnisch onderzoek worden door genomen. Verdere mogelijkheden voor de wo ningen in dit stadsveraieuwongsgeblcd kunnen worden besproken. "Mijn conditie is met spron gen vooruit gegaan,* erkent de heer Bruggeman na afloop vol daan. 'Jarenlang heb ik zittend werk gehad. Nu ik met pen sioen ben zit ik nog steeds veel, maar door het swim-joggen voel Ik me echt uitstekend. Aan het swim-joggen in Zwembad-Zuid nemen onge veer 135 waterliefhebbers deel, waarvan het grootste deel uit vrouwen bestaat. Bedrijfslei der Wertheim: 'Het joggen is een vervolg op het spiraal- zwemmen, dat we hier een tijd lang deden. Daarbij konden de deelnemers dagelijks maxi maal 300 en minimaal 100 me ter zwemmen, dat op een kaart werd aangetekend. Op die ma nier zwommen de deelnemers 10 tot 23 km, waarmee ze me dailles konden verdienen.. In dit swim-joggen zit ook een soort prestatie-element De deelnemers werken naar een bepaalde afstand toe, waarbij ze jamasn Wezen tussen 10,15. 30 en 100 km.' 'Weet je wat het is.' onder breekt de heer Bruggeman. 'Als je gewoon gaat zwemmen, sta je dan weer met de één en dan weer met de ander een kwartiertje, te kletsen. Nu ben je de meeste tijd in het water, om de afstand te overbruggen. Doordat je naar een doel toe werkt, blijf je er de moed in houden. Ik wilde de 100 km af leggen voordat ik met vakan tie ging en dat is me nog ge lukt ook.' zegt de tevreden jog ger met een glimlach. IS a® Niet te geloven! De stoutste verwachting gen voor onze berenactie "Redt de grizzlybeer - of wat voor beer dan ook - van beremutsen" wordt over troffen. Vertelde ik u giste ren dat volgens voorzichti ge schattingen en optimis me we tussen de 50.000 en 1(0.000 handtekeningen zou den komen, vandaag kan ik u zeggen dat dit aantal reeds ver overschreden is. Met vier man - en een vrouw - hebben we gisteren zitten tellen. Toen we ver over de 50.000 handteke ningen zaten zijn we ermee gestopt. Bet danste ons voor onze ogen. Hele pakketten post zijn nog niet doorgenomen. Van daag gao we daarmee ver ier. Daar komt bij dat ik gis teren nog werd overspoeld met telefoontjes van: "Kun ne we alstublieft nog onze handtekeningenlijsten in sturen?" Boewei ik dus eergiste ren zei dat de actie officieel op dinsdag 7 april in zou worden afgeslotenzijn we nog lang niet aan de eind- tellïqg toe. En om u de waarheid té zéggen, durf ik nu helemaal geen voorspel lingen meer te doen. Èen ding wil ik wel dui delijk maken: dit is niet zo maar een berenactie. Het gaat niet alleen om de 250500 beren of meer die jaatlijks het loodje moeten leggen voor stompzinnige, beremutsen voor koninklij ke gardisten - die zo mooi moéten glanzen bij konin klijke huwelijken maar om ee-mspontane afkeur van jongeren en ouderen om dieren en natuur uit te roeien ten bate van de menselijke expansiedrift Of er inde afgelopen eeuw al niet genoeg is uit gemoord en verpest aan het mlieu. En of de mensen - lees: regeringen en instan ties - het nooit leren. Tallo ze dierensoorten zijn reeds uitgeroeid en komen NOOIT meer terug. En steeds weer verzinnen re geringen en bepaalde belan gengroepen goedkope smoe zen om uit economische re denen beesten en bossen om zeep te helpen. De ene keer zijn het de walvissen, dan weer de zee honden en de volgende dag zijn het de beren. Tot het te laat is. Totdat uiteindelijk de natuur op aarde zover is verpest dat de mens - als laatste beest - zich zelf het slachtoffer wordt van zijn eigen stommiteiten. Daarom durf ik rustig met m'n hand op m'n hart te be weren dat u allen die zo enthousiast en zo gemoti veerd hebben gereageerd voor de actie "Geen beren voor beremutsen", ook zon der aarzelen met uw hand tekening protesteert tegen het uitmoorden van walvis sen en doodknuppelen van jonge zeehondjes. Dit als steun in de rug voor gewel dige actiegroepen als Greenpeace en de stichting Kritisch Faunabeheer. En met uw goedvinden wil ik dit ook kenbaar maken bij de voorzitter van het Wereldnatuurfonds, Prins Bemhard, tijdens het aan- bieden van de handtekenin gen. Toen ik deze actie op initia tief van de 11-jarige Patri- da Schotting met u begon schreef ik: aan de ene kant hoor je niets anders in de kranten dan over jeugdvan- dalisme en dan ineens weer over een jeugd die zich met hand en tand inzet ter be scherming van dieren. En dat is dacht ik de grootste winst die met deze hele berenactie is geboekt Een sterk gemotiveerde jeugd op bijna alle scho- len waren handtekeningen. lijsten die zich spontaan r enenthousiast inzette voor dieren en milieu in het aU gemeen. Bovendien waren er talloze volwassenenzeker niet te vergeten de duizende leerkrachten die zich nu eens als één man achter die jeugd plaatsten: die zoge naamde verguisde "jeugd van tegenwoordig." En tel je die geweldige in zet van jeugd en volwasse nen om nog te redden wat er te redden is bij elkaar op, dan zeg ik: er is toch nog hoop voor de toekomst!. Dit ondanks alle onheils profeten en krankzinnige wereldleiders die in een waanzinnige (kern) bewa peningswedloop zijn gewik keld. Er bestaat zoiets als een "Sonja's Goed Nieuws Show." Nou, als dit alle maal geen goed nieuws is, dan weet ik het niet meer— SlWSSf

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2