jj|fjg iscussie over ÉJf de politiek: HERMAN B DE BLAUWE BRUG w Bouwen na de oorlog: kinderen van deze tijd Paas- kleurwedstrijd PPP Alle Schiedamse kinderen Als jNFB meent: ïorvathweg ïoet over' Autoruit stuk.. helpt Udirekt! 010-377588 oofdredacteür Herman" Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 16 april 1981 'AGiQ CHIEDAM de eafé-mu- ziek zwijgt, het ra zende koffie-appa- raat boze blikken oplevert, laatko mers niet durven aanschuiven, dan is er een politiek-café aan de gang. In de zestiger ja ren was dat anders. Dronken Tweede Kamerleden in dis cussies die tot het ochtendgloren duur- den. Ook ver moeiend, maar je was tenminste ver antwoord doorge zakt met een echte parlementariër, die het later tot staats secretaris zou bren gen. Wanneer PvdA- vrouwen een poli- tiek-café organise ren wordt het op passen geblazen. Dan wordt er se rieus gepraat. Door zakken is er niet meer bij. In de stad is het niet wezenlijk te merken. Maar op zo'n praatavond blijkt dat de Schie- damse Vrouwenbe weging leeft. Na 1975, het Jaar van de Vrouw, wer den vele activiteiten opgezet. Het moet gezegd dat de PvdA haar vrouwtje stond. De „Vrouwen oriënteren zich in de Samenleving" (VOS) -cursussen werden, gestimu leerd door de Rooie Vrouwen, een groot succes. Tijdens het twee de PvdA politieke café stond de vrou wenbeweging en haar bestaansrecht binnen of buiten de partij ter discussie. Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM Zacht fluistert een vrouw: „Ik wou dat die mannen weggingen, Kunnen we lek kerder praten." Maar een ander zegt: „Ik ben geen sulletje meer. Ik laat me de kaas niet meer van het brood eten." Applaus in de bomvolle Sint Jan's zaal van Café Het Raedthuys aan de Grote Markt. De dertig aanwezige vrouwen glunderen verrukt bij dit roerende en gemeende compli ment aan de vrouwenbeweging binnen de PvdA. Isoleren )rDe Rooie Vrouwen moeten meer naar andere vrouwen toewerken," vonden enkelen. Boeman Drempel mm Positieve reacties op het bestaan van de vrouwenbeweging bin nen de PvdA: >yDoor de VOS zijn we geen sulle tjes meer" ARAM Autoglasservice Marges Calandstr87 Schiedam Inbouw Zonnedaken SEXFILMS HUREN Jonge gebruikte auto's - Autobedrijven ERTAN 'mé. mM Luchtig en licht de oude' waarden overboord, met name die van de esthetica. gaan natuurlijk meedoen aan de op za. 18 apr. verbonden aan de braderie „Van Museum tot Stadhuis" Haai nu die mooie paaskleurtekening bij de deelnemende winkeliers. We zijn geen sulletjes meer! SCHIEDAM De Hor- sthweg moet opnieuw ge- Küruttrueerd worden, ndt de Eerste Nederland- Fietsersbond. De krui- o; met de afrit naar het tatlonsplein deugt aan een kant volgens de bond. pet vrijllggend fietspad radt al 130 meter voor de raising op en verandert, in In een strook aangege- eo door een doorgetrok- en witte streep. Automobi elen kunnen eenvoudig er- ?er heen rijden en ze zul- ïn dat zeker doen als het thtdoorgaand verkeer in lé staat. Bovendien wordt fietsstrook gebruikt door otomobilisten die treinrei- Igers naar bet station irengen." Vooral fietsers die recht- 'oorgaan komen soms in. en levensgevaarlijke si- «atie omdat zij het rechts taand verkeer moeten mlsen, zoals.we al eerder Beidden in UW. De ENFB «eft een paar tijdelijke op- issingen bedacht die het etsen op de Horvathweg its veiliger maken." De oorgetrokken witte streep oa vervangen moeten wor- ea door een betonbalk, zo- W een echt fietspad ont-; iaat tot 60 meter voor de. raising. De fietsstroken oor rechtdoor en rechtsaf raden met een laagje, oodgekieurd asfalt bedekt «oeten worden. De strook oor rechtsaf wordt beter emarkeerd als er een oorgetrokken witte lijn sap loopt. Deze oplossingen ziet de echter als tijdelijk, wter zou het zijn als er atmte wordt gemaakt voor a vrijllggend fietspad in 'laats van de grasstrook wen weg en busbaan. „We zijn nog niet zo ver dat al onze idealen zijn gereali seerd. Nog te veel zaken wor den door mannen geregeld. Daarom moeten we ons apart blijven opstellen.- Het wordt tijd dat de mannen gaan mee- emanciperen. Want willen de vrouwen los komen uit het rol lenpatroon dan moeten de mannen wei meedoen," aldus Truus de Nijs, secretaresse van het Schiedamse PvdA-be- stuur. Het heeft er de schijn van dat de vrouwenbeweging de laatste jaren niet veel be reikt heeft. De meeste doorge winterde Schiedamse Rooie Vrouwen zijn toch tevreden met de behaalde resultaten. Truus de Nijs: „Neem zaken als Tijd voor School, Kinder dagverblijven, Abortuswetge ving, Verkorting Arbeidsdag, Blijf van mijn Lijf-huizen en .de inkomenspolitiek die Jaap van der Doef er door wilde drukken. Dat zijn allemaal za ken waaraan de Rooie Vrou wen hard hebben gewerkt. In het verkiezingsprogramma Weerwerk zijn al die punten terug te vinden." Veel kritiek 'was er op dé speciale radio- en televisiepro gramma's voor Vrouwen. ,Jn het programma „Kijk Haar" worden mannen te veel geïso leerd," vonden enkelen. „De Rooie Vrouwen worden door zo'n programma naar beneden gehaald. Want in "de huiska-; mer denken ze dat het een* Rooie Vrouwen-programma is. Maar dat is niet zo. Die vrou wen doen zich zielig voor. Ze willen iets bereiken, maar dan' alleen voor vrouwen. Terwijl emanciperen een zaak van mannen en vrouwen blijft" Martha Wagenaar, sinds be gin dit jaar eontactvrouwe voor de Rooie Vrouwen rea-. geert: „Thuis achter de buis zijn de meeste vrouwen tegen die radicale opvattingen. Hun mannen zijn dan mooi weer gerust gesteld. Maar die gewo ne kritiek hoor je niet. Die komt er niet uit" Emmy Miltenburg, leidster van Open School-cursussen stelt: „Men spiegelt zich aan de verkeerde. De meeste vrou wen zetten zich af tegen zaken die ze niet kennen. Terwijl die niet slecht hoeven te zijn." Guus Klepke maakt geen on derscheid tussen jongens en - meisjes op zijn schip De Groe-. ne Vrede. Dat is het onderko men van de enige socialisti-» sche jeugdclub die Nederland rijk Is. „Het heeft altijd fout» gezeten binnen de PvdA," rede neert hij over de positie van de vrouw. Volgens Guus begint het bij de opvoeding: „De vrouw maakt van de vader de boeman. Tegen de kinderen zegt ze: Ik zal het wel tegen je vader zeggen." Jannie Boonstra, mede door de activiteiten van de Rooie Vrouwen binnengekomen in de Schiedamse raad reageert hierop: „Je mag niet zeggen dat vrouwen hun macht mis bruiken. Dat is niet zo. Het is niet waar dat vrouwen in het huishouden meer tijd hebben om over hun eigen situatie na te denken. In het gevestigde rollenpatroon is dat voor man nen niet weggelegd. Die heb ben daar geen tijd voor, want ze moeten de kost verdienen." Het handjevol aanwezige mannen heeft weinig kritiek. Alleen Dick van der Lugt steekt zijn nek in de vrouwen- strop: „Belachelijk dat vrou wen een aparte belangenorga nisatie binnen de PvdA moeten vormen. Ik kan wel- 20 belan- genclubjes met doelstellingen bedenken. Daarbij komt nog dat voor mensen die niet goed gebekt zijn, dus ook mannen, de politiek een hoge drempel heeft." Yvonne Siljee, Rijnmond- raadslid, fel: „Het is een gege ven dat vrouwen nog steeds in een achterstandspositie zitten. Dus voor hen blijft die drem pel hoger." Ook de Rooie Vrouwen blij ken drempels te hebben. De laatste pakweg zes jaar zijn er niet veel actieve vrouwen bij gekomen. „Niet iedereen wil actief meedoen", oppert een mevrpuw. „Die aparte vrou wenbeweging binnen de partij is absoluut noodzakelijk. Maar de Rooie Vrouwen moeten meer naar andere vrouwen toewerken." Een man die het volkomen met de Rooie Vrouwen eens is tenslotte: „In onze samenle ving waar kansen op ontwikke ling en ontplooiing zo groot zijn blijkt maar weer dat de Rooie Vrouwen nodig blijven. Dat ls triest." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Een flitsen de show van de alombekende zanger Herman Brood is za terdag 25 april te verwach ten in wijkcentrum De Blau we Brug. De Stichting Open' Jongerencentrum Schiedam- Noord heeft de beroemdheid naar Schiedam gehaald. Er zal ook een voorprogramma zijn, dat begint om 20.00 uur. Voor de entree betaalt men zes gulden. De verkoop van jkaarten begint op 15 april in /het wijkcentrum en bij de Free Recordshop aan de Broersvest. De zaal Is open om 19.30 uur. Dag Nacht Weekend Ook vrachtauto's 6 voor f 27.50 voor een hele week nu ook video-films B-I voor informatie BALY, Dam 5a. Schiedam Tel. 010-267126 Geopend v Ï0f8 u. Dond. koopavond Legitimatie vereist met Bovag-gararutiebewijs vindt u in de showrooms van Bettoweg 27 achtnr—.intion Schiedam Telefoon 621162-152222 ïödïoWest Mathenesserweg 59-61 tel.010-370419/370864 De geest van vernieu wing die na de oorlog over ons lage land zweelde, heeft ook in Schiedam hele duidelijke sporen nagela ten. Er zijn vier hoogte punten van na-oorlogse' groei in de vijftiger jaren. Dat zijn de opbouw van de wijk Nieuwland, de veran deringen in de binnenstad en in de omgeving rond het station en de aanleg van de Maasboulevard. Dit alles laat ons duidelijk de opvattingen van na-oor-' logse stedenbouw zien. De oude waarden werden over-' boord gegooid, met name die van de esthetica. Zoals ik. vorige week al vertelde kwamen er andere eisen voor in de plaats. De nadruk kwam te liggen op het luch tig en licht zijn van de hul zen. Er moest veel openheid, tussen de huizen zijn en men moest hygiënisch kon-' nen wonen. Die openheid trachtte men te bereiken door hoogbouw bij laagbouw te zetten. Nu is het echter wel de vraag of dat in het westen van ons land wel zo wenselijk was. Hier waalt het Immers bijna altijd? Door de nieuwe manier van bouwen restte ons weinig be schutting meer™ Maar mis schien zal men In de toe-* komst betere oplossingen biervoor kunnen vinden. Hier en daar vind Je ln de experimentele woningbouw Wat teruggang naar gezelli ge pleintjes en beschutte hofjes. In de jaren vijftig moest"' men daar echter niets van weten. Nieuwe wijken soals Nieuwland zijn duidelijk kinderen van de na-oorlogse tijd. Men onderscheidt er een paar verschillende ty pen woningen, flatwoningen (waaronder ook de zoge naamde „maisonnettes") en eensgezinswoningen. De be kende „hoogbouw" was ener zijds goedkoop doordat er zoveel mogelijk naar unifor miteit werd gestreefd. Aan de andere kant was bier wel veel gewapend beton voor nodig en had men uiteraard behoefte aan voorzieningen als liften en vuilstortkokers. In Nieuwland 'trachtte men de gulden middenweg te bewandelen door ln de re gel niet boger te gaan dan drie- en vierhoogbouw. In eerste Instantie werden veel portiekwoningen gebouwd. Later kwamen de galerij flats meer ln zwang. Het bleek duidelijk dat deze Oats de voorkeur genoten, omdat men vond dat dit sys teem meer privacy bood. Er zijn ln deze wijk ook wel wat teer boge flatgebouwen te vinden, maar die zijn zeker niet ln de meerderheid. HENBIETTE VAN ALDERWEBELT

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3