elid Willem Ve Sport dupe geldgebrek Rust doet Gerrit van Mastrigt goed n Vlaardingen Schiedam Havenloop Koninginnedag extra 7 naast 't veld sportagenda SCHIEDAM HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 16 APRIL 1981 PAG. 5 3 op: rdag ens 155 50,- 50,- 50,- 30,- 50,- 50,- 50,-* X>,- 50,- 50,- 50,- )0,- 50,- 50,- 50,- '0,- io,-: '0,;' >0,- 0,-J o,-! o,- o- o,- o,-,; o,- 0,- o,-i 0,-1 D'l o; p' i?an onze medewerker TON VERHEUL ROTTERDAM Het dat er In de regie- enten van de KNVB it omschreven dat Iemand, die de leeftijd an zeventig jaar heeft «reikt zijn bestuurs- [of commissiewerk moet staken, anders was hij keker nog een poosje [doorgegaan. mm/M. M?i/i WW/Mém Willem Verkaart: )yAls er bij de tachtig man dertig zakkenwassers zaten, hield ik er toch nog vijftig over". Verschoven I «Ste? Kees van der Linden, de voorzitter van Satelliet: ,yBij een beetje flinke storm zijn wij bang, dat de houten opstallen het niet meer houden". mmm/A De accommodatie van Satelliet die aan renovatie toe is. Uitstel fó onver antwoord, zo meent het bestuur. 'Rampzalig' LAARDINGEN Voor Gerrit van Mastrigt zelf was het niet zo'n grote verrassing, dat hij na een onderbreking van één jaar opnieuw de Vlaar dingse damtitel pakte. De VDV-speler was door militaire dienst ge noodzaakt het een tijdje rustig aan te doen: „Dat is me goed bevallen. Fris en uitgerust ben ik aan het toernooi begonnen. Twintig teams in toernooi Vlaeringh-bokaal ÏJjS M 4j Spelregels hebben mij ooit wat gezegd 1e of ook? zeur, een" e de Niet vens k en' We hebben het over Wim (Willem) Verkaart, secretaris [Tan de scheidsrechterscom- missie van de Rotterdamse Voetbalbond (RVB). „Een functie waarvoor je eigenlijk goed gek moet zijn," zo zegt Mj zelf. Maar tot op de dag Ivan vandaag heeft hij het berk met zoveel plezier ge daan, dat hij er geert moment spijt van heeft gehad, destijds [die baan te hebben aanvaard. Willem Verkaart, voor vele [scheidsrechtérs "Ome Willem" Is bezig aan zijn laatste sei- soen. Een periode van ruim [dertig jaar heeft hij er dan op latten. Reden te over om deze duizendpoot van de RVB eens aan het woord té laten. En pra ten met Willem Verkaart, bete kent voornamelijk luisteren, want als hij eenmaal begint, 'weet hij van geen ophouden. |„Hfet is allemaal in augustus [1950 begonnen. Ik was toen Me jaar scheidsrechter en loot in het tweede jaar al eer- te klassewedstrijden. Op een jegeven moment komt de [toenmalige secretaris/pen- jntagnrteester van de RVB, Jaap [Keur, naar me toe met de (vraag: „Willem, wil jij iets voor de RVB gaan doen?" Ze zochten Iemand voor de scheidsrechterscommlssie, die de aanstellingen moest gaan [verzorgen. Ik heb toen wat be denktijd gevraagd. Vrienden 'van me zeiden toen al: Willem, dat is een job die je nog geen ft. V^.3 -17 ■- jaar volhoudt. Wel, ik heb uit eindelijk ja gezegd en het zijn eenendertig jaren geworden." Als Willem Verkaart terug blikt naar de jaren vijftig dan zegt hij: „Ik had toen 300 wed strijden en scheidsrechters, ■voldoende. Het was zelfs zó, dat ik er altijd nog wat in re serve had. Nu, zo'n dertig jaar later zijn er wekelijks 450 wed strijden en staan er ongeveer 150 wedstrijden zonder scheidsrechter. De animo om te gaan fluiten is thans zeer gering." Als we hem naar de oorzaak vragen, zegt Willem Verkaart: .Ach, de agressie op de velden speelt een voorname rol mee." De Vlaardingse tafeltennisvereniging Radio Molenaar kan ondanks de twee nederlagen op het einde van de competitie terugzien op een' geslaagde voorjaarscompetitie. De Vlaar- dingse vereniging heeft aan de top meegedraaid en dat was uiteindelijk de opzet. De ploeg kwam tot de volgende sco rings-percentages. Guy Noordink en Erik Kloppers scoorden een percentage van meer dan 70%. Jan Jaap van der Mark kwam niet veel hoger dan 35%, terwijl Hans Jan Oppenheim, die slechts drie wedstrijden heeft gespeeld op ongeveer 75% uitkwam. De voetbalvereniging Zwaluwen houdt op 30 mei weer haar inmiddels tweede mix-toernooi. Vorig jaar had dit toernooi so'n succes, dat al snel stemmen opgingen om dit sportieve evenement ook dit jaar te houden. Bij het indelen van de elftallen worden de spelers volkomen willekeurig ingedeeld en so ontstaan elftallen met spelers uit alle teams. De Vlaardingse voetbalvereniging DVO heeft een talentvol le jeugd. Toch behaalde de Vlaardingse afdelingsclub nog niet de KNVB. Twee jeugd-spelers staan in de belangstelling. Ad- dy Nijssen heeft een uitnodiging ontvangen om met het afde lingselftal voor 16/18 jarigen een aantal oefenwedstrijden te spelen als voorbereiding voor het vijf bonden-toernooi, dat eind mei wordt gehouden. John Poot, de talentvolle B-junior, die al eerder in de belangstelling stond bij Feijenoord, is nu benaderd door Excelsior Rotterdam. Toch blijft de DVÓ'er de voorkeur eraan geven in Vlaardingen te blijven voetballen. VOETBAL, zaterdag: Zwa- juwen-Spijkenisse (Zwaluwen- 14.30 uur), Heinenoord- TSB. Voome-Vlaardingen, Ex celsior M-Monster (Maassluis Lavendelstraat 15 uur). MVV27-Scheveningen (Maas land 14.30 uur), Satelliet-Hoek se Boys (Nieuwclant 14 uur), Zuldland-HVO, VDL-SC Zui- VOETBAL zaterdag: "PSC-DSO (Thurlede 14.30 Nedlloyd'60 - GSS; Den (jeugd) - SW (jeugd); SVV-FC Amsterdam (16 uur). Maandag: Heracies-SW, Her pes DVS-HOV (14 uur), De- 5°"-AVS '(Harga 14.30 uur), DHS-Papendrecht (Kethel derpark (Maassluis Sportlaan 14.30 uur), Zlnkwegse Boys- CUON, Den Bosch-FC Vlaar- dingen'74, FC Vlaardingen'74 (jeugd)-Ajax (jeugd). Maandag: FC Vlaardtngen'74- Elndhoven (Marathonweg 14.30 uur), Nieuwenhoom-VFC, MSV'71-Abbenbroek (Maas sluis Kooilaan 14.30 uur). 14.30 uur)", Dirksland-DRZ, De Peehvügela-FCN'86, SVDPW- Eureka (Harga 14.30 uur), Schiedamse Boys-SC Zuid (Harga 14.30 uur), Herkingen- HBSS, Zaalvoetbal: woensdag Rotter dam E-hal 16.45 uur SW- W"DZ'73. „Verder is het recreatiepa troon zo veranderd, dat.men veel liever naar de camping gaat dan zondagsmorgens de fluit te hanteren. Elftallen die in de reserve derde en vierde klas uitkomen, staan wekelijks zonder scheidsrechter. Die wedstrijden worden nu geleid door de zogenaamde "thuis- fluiters". „Wonderlijk genoeg loopt dat prima. Je zou immers mo gen verwachten dat hierdoor de nodige excessen zouden ont staan. Gelukkig, op een uitzon dering na, gebeurt er erg wei nig. Nu is het wel zo, dat, wè voor deze mensen een scheids- rechtersorganisatiecursus (SOC) geven. Deze duurt vier weken, zodat die verenigings- mense^toch een stukje achter grond hebben. We hebben al eens overwogen om de vereni gingen te verplichten om scheidsrechters te leveren maar hoe we dat moeten aan pakken weten we nog niet". Als we om een vergelijking vragen tussen vroeger en nu. Van onze medewerker PIETER SPEK VLAARDINGEN In de sector sport moeten ook een aantal verschuivingen wor den aangebracht om de ge meentelijke [begroting voor de jaren 1981 t/m 1985 slui tend te krijgen. Deze week sprak de Vlaar dingse Raad voor Sport en Recreatie over die aangekon digde verschuivingen in de meerjarenbegroting. Een greep uit die verschuivingen. De uitbreiding van de acommodatie van de voetbal vereniging Zwaluwen is ver schoven van 1983 naar 1984 en die van de was- en kleed- accommodatie van de voet balvereniging VFC is uitge steld tot 1985. De vervanging van de houten was- en kleed accommodatie van de korf balvereniging Vlaardingen is verschoven van 1984 naar 1985. De reconstructie van het atletiek-komplex van A.V. 'Fortuna is twee jaar opge schoven van 1983 naar 1985. De uitbreiding van de accom modatie van de voetbalver eniging HVO is verschoven van .1984 naar 1985. Het hardst komt echter de ver schuiving aan bij de voetbal vereniging Satelliet. De Vlaardingse vierdeklas ser zag de vervanging van de in slechte staat verkerende houten accommodatie in het Nieuwlantpark verschoven van 1983 naar 1984: „Een verder uitstel Is eigenlijk niet verantwoord", zegt voorzitter Kees van der Einden van Sa telliet: „Bij een beetje flinke storm zijn wij bang, dat de houten opstallen het niet meer houden, zo erg is de si tuatie bij ons", is het sombe re relaas van de voorzitter. Satelliet heeft nog gepro beerd om de accommodatie zo goed en zo kwaad als dat kan op te knappen: „Maar al snel bleek dat het hout zo verrot was, dat opknappen eigenlijk geen zin meer had en we zijn er dan ook mee ge stopt, onderhoud is niet meer mogelijk vooral het gedeelte van de kleedkamers is erg slecht", aldus Kees van der Einden. Jaarlijks wordt het gebouw nog gekeurd door brandweer en Bouw- en Woningtoezicht: „Maar ik begin bang te wor den, dat we niet zo heel ver meer van het moment af zijn, dat het wordt afgekeurd en ''ÏWM YZ 7% fpWml U/M. dan komt zo'n verschuiving; hoe noodzakelijk ook, hard aan." Satelliet, een van de klein ste voetbalverenigingen van Vlaardingen, was al lang zaam met het voorbereiden van plannen rond de nieuw bouw bezig: „Wij hebben een bouwfonds in het leven ge roepen, dat gelden moet gaan verzamelen om die nieuw bouw straks allemaal moge lijk te maken." Satelliet, dat bijna 20 jaar geleden begonnen is bij DVO aan de Marathonweg, zag al eerder de vervanging van de accommodatie verschoven: „Het is daarom niet denk beeldig, gezien de krappe fi nanciële situatie van de ge meente Vlaardingen, dat er nog meer verschuivingen in de toekomst gaan plaatsvin den. Dat zou rampzalig zijn voor onze vereniging, omdat die toekomst er bijzonder goed uitziet", licht Kees van der Linden toe: „Wij moeten het vooral hebben van de wijk aangrenzend aan ons komplex in het park Nieuw- lant, deze wijk, die ruim 30 Jaar oud ia, heeft een duide lijke vergrijzing achter de rug door de betrekkelijk lage huren, vestigen zich vooral jonge gezinnen en daar ook moeten onze leden vandaan komen." Satelliet zal proberen de 'gemeentelijke instanties als mede de VRSR te overtuigen dat een verder uitstel niet kan worden toegepast. dan zet Willem Verkaart zijn stekels een beetje op. Hij zegt: „Ik ben er nog één van de oude stempel. Momenteel wordt al les te professioneel aangepakt Ik zie er de resultaten niet van terug. Spelregels hebben mij nog nooit wat gezegd. Vroeger ging het allemaal,wat gemoe delijker en het léverde keien van scheidsrechters op. Ik zorgde toen op allerlei manie ren zelf voor de propaganda. Had binnen de kortste keren zo'n tachtig liefhebbers bij el kaar die we met een paar 'avonden het scheidsrechters- vak bijbrachten." •Als er bij die tachtig man dertig zakkenwassers zaten, hield ik er toch nog vijftig over. Momenteel is alles door CRM geregeld en mag een cur-, sus niet groter zijn dan dertig, man. Bovendien moet zo'n cur sus twaalf weken duren, an ders is de oefenstof niet te be vatten. Ook de exameneisen zijn veel zwaarder. Als er een net op het randje zit, knijpen we de ogen wei eens dicht Ik zit immers met een groot te kort" Met enige trots zegt Willem Verkaart dat hij in het verle den heel wat scheidsrechters heeft gehad die het tot de top hebben gebracht Jongens ais Lau van Ravens, Henk van der Veer, Henk Pijpers en Joop Vervoort zijn allemaal bij mij begonnen. Mevrouw Verkaart, die aandachtig meeluistert, maar bekent helemaal geen ver stand van voetbal te hebben, vult het rijtje moeiteloos aan met namen als Kees de Bruin, Jaap Bijieveld, Bas Booy en Koen Brouwer. .Ach", zegt ze. „Ik heb in de loop der jaren wat van die knapen aan de telefoon gehad. Soms neem ik wel tien tele foontjes per dag aan, .ik heb nooit tegen Wim gezegd dat hij er maar eens mee moest op houden. Trouwens, hij had toch niet naar me geluisterd. Het was zijn hobby, en als hij eenmaal ergens mee bezig is, dan laat hij dat niet meer los." Willem Verkaart lachend: „Inderdaad had ik deze job nooit zolang kunnen volhouden als mijn vrouw en, niet te ver geten, de kinderen, niet achter me hadden gestaan. In het ver leden is het wel eens gebeurd dat we op zaterdagavond be slist weg moesten. Dan vroeg ik aan één van de jongens of ze voor een paar plek telefoon- wacht wilden houden. Als ik thuiskwam had mijn zoon wel eens een scheidsrechter uit de laagste klasse een wedstrijd gegeven die eigenlijk veel te hoog voor die knaap was. Ik liet het dan maar zo, maar was steevast op de zondagmor gen langs de lijn te vinden. En vaak deed zo'n knaap het nog verrekte goed ook". In al die jaren heeft Willem Verkaart zelden een vrije d&g gehad. „Inderdaad, altijd was ik voor de bond bezig. Vroeger verstuurde ik zelfs alle post nog zelf, maar momenteel wordt dat door het bondsbu- reau verzorgd. Daarnaast ben ik op de vrijdag altijd met de lotto/toto bezig. Dat doe ik nu al twintig jaar. Het voordeel, daarvan is, dat ik vele vereni gingsmensen spreek, die me dan de nodige inlichtingen kunnen verschaffen over scheidsrechters, die bij hen zijn geweest. Daarnaast ben ik iedere week paraat op de avon den van de scheidsrechters- verenigingen." „Contact is een belangrijke bron van informatie. Ik heb al tijd gezegd: die scheidsrech ters hebben ons niet nodig, wij hebben die scheidsrechters no? dig. Daarom loop ik iedere zondag de velden af. We. heb ben weliswaar ongeveer 128 rapporteurs, overigens veel te weinig, maar ik blijf zelf graag op de hoogte." „Helaas is het niet meer zo als vroeger. Als ik toen een goeie zag, pikte ik hem eruit en testte hem in een hogere klasse. Helaas kan en mag dit - niet meer. Óók hier zijn weer regels voor gekomen. Een scheidsrechter kan één keer per half jaar promoveren." Nog een paar maanden en dan zit de taak voor Willem Verkaart erop en het zal onge twijfeld vreemd zijn over zo veel vrije tijd te beschikken? .Ach, helemaal loslaten kan Ik het toch niet. Die lotto en toto blijf ik misschien 'wel doen, verder zal ik best nog wel eens een babbeltje houden'op spel regelavonden. En de velden blijf ik toch afstropen op zoek naar goede scheidsrechters. Wat wèl vreemd zal zijn, dai is een vrije zaterdag. In al diena ren zat ik op zaterdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 bij de telefoon. En dan haalde ik wel eens opgelucht adem als alles voor de zondag rond was." Vermoedelijk op 1 juli zal Willem Verkaart een af scheidsreceptie worden aange boden. Dan zal ij ongetwijfel- din de bloemetjes worden ge zet. De RVB neemt dan af scheid van een man, die voor de Rotterdamse Voetbal Bond onbetaalbaar is geweest. „Maar", zegt zijn vrouw als we de woning in Ommoord verlaten, „ik juich nog niet te vroeg. Hij is dan wel zeventig, maar misschien maken ze hem nog wel president." Die korte pauze heeft me veel goed gedaan", is de reac tie van Gerrit van Mastrigt, nadat hij in de partij tegen Dick van de Kerkhoff een punt pakte, wat voldoende was on de titel over te nemen van Wim Heuvelman. „Grootste te genstand heb ik ondervonden van Wim Heuvelman en Wim Nieatadt, de partij tegen Wim Nlestadt, die ik uiteindelijk in winst wist om te zetten was de beslissende partij van dit toer nooi", aldus de nieuwe kam pioen. Toch heeft Gerrit van Mas trigt, die al vanaf zijn 16de Jaar bezig is met de damsport, het kampioenschap niet ca deau gekregen. In de laatste partij van dit toernooi, waarin de beslissing moest vallen heeft Dick van den Kerkhoff er alles aangedaan om nog voor een verrassing te zorgen. Met aanvallend spel pro beerde Dick van den Kerkhoff, ook al een oud kampioen, van Mastrigt uit zijn spel te bren gen. Dat lukte evenwel niet. Gerrit van Mastrigt liet alles rustig op zich afkomen. Omdat geen aanwijsbare fouten wer den gemaakt eindigde het vier uur durende duel in remise, voldoende voor Gerrit van Mastrigt om de titel binnen te halen: „Op zo'n laatste partij drukt natuurlijk veel span ning, daarom kon ik niet hele maal in mijn spel komen, maar uiteindelijk was één punt voldoende om de titel binnen te halen", zegt de 24-jarige Vlaar- dinger tenslotte. VLAARDINGEN Op twee de Faasdag organiseert de voetbalvereniging Vlaardingen voor de zevende maai het toer nooi om de „Vlaeringh Bo- caal", een juniorentoernool waaraan 20 elftallen zullen- deelnemen. Ook een buiten landse ploeg is op uitnodiging van Vlaardingen aanwezig. De ploeg van Garington Boys uit de omgeving van Oxford komt morgenavond in Vlaardingen aan. Naast het voetbaltoernooi zullen de Engelse gasten een bezoek aan Gouda, Maduro- d&xn en Amsterdam brengen. Verder doen aan dit toernooi mee DSVP, Pelikaan, Rand stad Sport, SEV en Vlaardin gen. VLAARDINGEN De Vlaardingse atletiekvereni ging Fortuna organiseert op Koninginnedag in samenwer king met het Comité Nationale Gedenkdagen de traditionele Havenloop. Deze prestatie- en wedstrijdloop wordt voor de 35e keer gehouden en trekt jaarlijks steeds meer deelne mers. Vorig jaar stonden ruim 700 mensen aan de start. Ook dit jaar verwacht Fortuna weer een grote deelname. Het parcours ls weer op de bekende plaats ln het centrum van Vlaardingen rond de Oude Haven, met start en finish op de Westhavenkade even voor bij de Visbank. Het programma omvat een Jeugdpr^statjtoloop over 1 ron de van plm 1230 meter. De start van deze loop zal plaats vinden om 12.30 uur. Deze jeugdpreatatieloop ia bestemd voor deelnemers tot 12 Jaar. Om 13.45 uur is het de buurt aan de oudere deelne mers, die kunnen kiezen uit 2, 3 of 4 ronden. Het inschrijfgeld bedraagt voor de jeugd i,« en voor de overige deelnemers 3,50. Alle deelnemers ontvan gen na afloop een fraai herin neringsvaantje. Ook de wedstrijd-atleten ko men weer in actie. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 12,45 uur Btart jongens A/B over ca 3700 meter. 13.05. uur start van de heren en vetera nen over 6150 meter. t f ILt; 4 1*1} i%i

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 7