Terrein taboe voor directie en afdelingshoofden ni Chaos in Engeland Dokter en patiënten gedupeerd HetTAfeer 9 Katholiek Belfast loopt te hoop vo< Mitterrand en Giscard verder REAGANS DOCHTER TROUWT ö!fc Grof gewe twee wedstrijden óvERV®^®^ s '3Ë1|| i i 1 1 1 1 1 ■I 1 'S 1 I ■I J I Jim Davis-Jock; Ewing uit Dallas-overleden Atlanta geen stap verder Voor een riks en een beetje geluk heeft u kans op een kwart ton schoon. en toe zon AAN ONZE ADVERTEERDERS BINGO NIEUWS OP PAGINA 5 •m ft si mi ipifl auit. -- •/;-.■ en «te Bffi£sSHl&93Ssl Maandag 27 april 1981 35e jaargang no. 10386 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze verslaggevers) HILVERSUM/DEN HAAG De top van de VVD is zeer verontwaardigd over de AVRO-televi- sieuitzending "Vragenvuur" van zondagavond, waarin VVD-leider Hans Wiegel zat te huilen. De WD noemt de uitzending van de haar bevriende omroep "beneden peil" en "onverstandig." Niet juist al 'le Bij Ford Amsterdam waren alle ingrediënten aanwezig voor een geslaagde bezetting: woedende personeelsleden en een nog niet verkochte bestelbus. BELFAST/LONDEN Twaalfduizend katho lieke inwoners van Belfast zijn gisteren de straat °Pgegaan om steun te betuigen aan de stervende IRA-hongerstaker Bobby Sands. Het was de grootste demonstratie in de Noordierse hoofdstad van de laatste tien jaar. De betogers gooiden met stenen en loden pijpen naar de politie. Britse sol daten in pantservoertuigen kwamen de politie te hulp. (Van onze soc.-econ. re dactie) AMSTERDAM Het personeel van Ford Amsterdam staat „van hoog tot laag" achter de bedrijfsbezetting die in de afgelopen nacht is begonnen. De directie is te verstaan gegeven dat zij het bedrijf weer kan overnemen als zij het besluit om de fabriek te sluiten terugdraait. Niet welkom Naar Oostenrijk? PARIJS De twee winnaars van de gisteren in Frankrijk gehouden verkiezingen zijn, evenals zeven jaar geleden, de conservatief Valérie Gis card d'Estaing en de socialist Francois Mitter rand. Giscard behaalde met 8 miljoen kiezers de meeste stemmen. Mitterrand volgde hem met 7,4 miljoen op de voet. I l.v.m. Koninginnedag hebben wij de siuittijd voor de g I krant van vrijdag 1 mei moeten aanpassen. De g I sluiting is nu woensdag 29 april 14.00 uur. g INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel 010 - 147400 (géén ander nummer) mm Wuivend naar de gas ten die hun huwelijks feest in het Califomi- sche Bever ly Hills bij woonden, vertrekt de oudste doch ter van de Amerikaan se president Ronald Rea gan, Mau reen, met haar nieuw bakken echt genoot Den nis Reveil voor huwe lijksreis naar Euro pa. Het is het derde huwelijk van de JfO-ja rige Mau reen. Rustig maar, jongens. Die loopt niet meer weg", roept een agent tegen collega's die een jonge vech tersbaas nabij het Excelsior-terrein aanpakken. De hond heeft het 'slachtoffer" stevig in de greep. Dat - en vele andere zaken - leest u vandaag in onze krant U bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buiten land naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom. maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees knjgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? (J kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangen. Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van H et Vrije Volk. •ü:1 .i^vfv/ftlk!?»V^V-iVjs? m mmn Witte de Wltbstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrlekadvertenties) tel. 01014.55.33 Wiegel huilt bij pijnlijke vraag op tv In de uitzending vroeg een jonge weduwnaar ("ik heb twee kleine kinderen") aan Wiegel waarom hij wil bezui nigen op zaken als gezinshulp, zoals de WD-lelder twee we iten geleden voor de KRO-tele- visie zei. Wiegel is onlangs zeil weduwnaar geworden. -JFoen Wiegel de vraag moest beantwoorden bleek dat hij zat te huilen. Presentator Jaap Ivan Meekren zei:'„lk begrijp jdat we deze vraag beter ach- Iterwege hadden kunnen laten". waarop Wiegel uit beeld werd gedraaid. De kijkers zagen nog net hoe oppositieleider Joop den Uyi, die ook in de uitzen ding zat. poogde om Wiegel te troosten. tte LONDEN De zwaarste sneeuwstorm sinds honderd jaar heeft gisteren in het noor den en zuidwesten van Groot- Brittannie voor een enorme chaos gezorgd. Steden en dor pen raakten van de buitenwe reld afgesloten en verkeerswe gen werden geblokkeerd. De sneeuw lag hier en daar anderhalve meter hoog. De po litie schatte *s middags dat nog driehonderd mensen in in gesneeuwde auto's zaten en raadde het publiek aan thuis te blijven. De grootste zorgen hebben de boeren, want in bloei staan de,. jEruitbomen gaan dood en paaslammeren worden met de beyriezingsdood bedreigd. Tot overmaat van ramp is op veel plaatsen de stroom uit gevallen en belemmerdeeen dichte mist in Dartmoor het reddingserk. ROTTERDAM Uit de auto van een arts van de Daniel de Hoedkliniek in Rotterdam zijn saterdagavond, toen hij bij een collega in de Lieven de Key- «traat op visite was, twee zwarte doosjes met vijftig gla zen plaatjes waarop bloeduit- strijkjes van leukemie-patien- ten voorkomen, gestolen. Deze plaatjes hebben voor derten geen enkele waarde, voor de arts en de patiënten sljn ze daarentegen van grote betekenis. ,Oe politie doet daarom een dringend beroep op de dader de twee doosjes bij het hoofd bureau of het ziekenhuis af te 'laten) geven. Perioden met zon en droog ®"T. Minimum-temperatuur |wigeveer 3 graden. Middag- jjwmperatuur omstreeks 11 Kraden. Matige noordenwind, an de kust af en toe 'tachtig. nog 'april zon op onder 0616 2100 maan op onder 04 02 13 23 Na afloop van de uitzending is Wiegel zeer l geëmotioneerd en na- een kort. gesprak met Van Meekren uit de studio ver trokken. De AVRO zei vanmor gen het incident te betreuren. „Van Meekren heeft de zaak niet juist getaxeerd", zei een woordvoerder. „Hij had ge dacht dat Wiegel deze proble matiek nu wel aan zou kun nen." Volgens de omroep betrof de hoofdmoot van de van te voren- schriftelijk ingediende vragen maatschappelijke problemen. De vraag van de weduwnaar was de enige die op dit speci fieke terrein was binnengeko men. Het was toeval dat de vraag als "uitsmijter" van het programma aan bod kwam. Bij de AVRO zijn vanmor gen tientallen telefoontjes bin nengekomen. De kijkers bleken niet of nauwelijks boos, aldus de AVRO, maar vroegen zich af "of dit nou nodig was." Personeel bezet Ford produktie gaat voort WSSMi De Amerikaanse oud-minis ter van Justitie Ramsey Clark heeft vanmorgen gezegd dat premier Thatcher "haar pre tentie, een voorbeeld van ze delijke waarden te zijn, ver liest als zij Sands laat ster ven". Clark was naar Noord- Ierland gereisd om als advo caat voor Sands te gaan funge- "Jim'.Davis, die recentelijk wereld- beroemd Is gewor den met. zijn 'Jrol van oliebaron Jock Ewing in de televl- sieserie "Dallas" is gisteren plotseling overleden in Dos Angeles, Davis, in 1915 geboren In Missouri, speelde in zo'n 300 televisie shows en meer dan 150 (voornamelijk b-lilms. Zijn echte doorbraak beleefde hij echter in Dal las- Vorige maand onderging Davis een maagoperatie. ren, maar Thatcher weigerde hem de toegang in de Maze- gevangenis Clark noemde "het geval- Sands een schoolvoorbeeld van schending van de mensenrech ten." "Sands had geen recht op een proces, op een advoaat of een jury. Hij kon slechts reke nen op een slechte behandeling en foltering," zo zei Clark. Ook twee bemiddelaars van de Europese Commissie voor de Mensenrechten keerden dit weekeinde onverrichterzake uit Noord-Icrland terug. Sand3 had geweigerd rrfet hen te spreken omdat de Britse rege ring niet toestond dat drie IRA-!eden bij het gesprek aan wezig waren. Sands maakt het uitermate slecht. De artsen hebben zijn familie aangeraden in de buurt van de telefoon te blijven. Be halve in Belfast werd ook in Londen gedemonstreerd voor Sands. De politie arresteerde 36 betogers, ziekenwagens voerden een onbekend aantal mensen af. ATLANTA De man die door de organisatie voor ras- sengelljkheld CORE werd aangewezen als verdachte van de 25 moorden op zwarte kin deren In Atlanta, zal niet door de politie worden gearres teerd. Volgens de politie van Atlanta is de man geen serieu ze verdachte. De organisatie dreigde zelf handelend op te treden als de politie niets zou ondernemen, maar de politie heeft hierte gen ten stelligste gewaar schuwd. De burgemeester van Atlanta wil dat de organisatie de stad zo spoedig mogelijk verlaat. De bezetting is een gezamen lijke actie van de Industriebon den FNV en CNV, van de vak bond voor hoger personeel Unie BLHP en van de voltalli ge ondernemingsraad. Na mens deze organisaties belde FNV-er Henk Vos vannacht di recteur Laurent uit zijn bed om hem te laten weten dat hij vandaag niet welkom was in het bedrijf. Vanmorgen is met het perso neel vergaderd over de bezet ting. De personeelsleden heb- nen het actiecomité gemach tigd om de bezetting voor on bepaalde tijd te blijven leiden. Bij Ford staan als gevolg van de voorgenomen sluiting 1325 arbeidsplaatsen op het spel. In het bedrijf wordt" overi gens wel normaal gewerkt on der leiding van de afdelings chefs. Het fabrieksterrein is al leen taboe voor directie en af delingshoofden. De auto's die geproduceerd worden mogen het terrein niet verlaten. De Industriebond FNV wil fiat de productie van de zware transcontinentale vrachtwa gen in Amsterdam blijft en dat Ford de nieuwe Delta-vracht wagen ook in Amsterdam gaat maken. Volgens de Industrie bond wil Ford de nieuwe Delta laten bouwen bij tractorenfa brikant Steyer in Oostenrijk. De internationale metaalbe werkersbonden hebben vorige week in Nunspeet afgesproken dat het werk van Ford Am sterdam als besmet wordt be schouwd, zodat er geen pro ductie kan worden overgehe veld naar het buitenland. Vergeleken met vorige ver kiezingen boekten de socialis ten een winst van vijf percent. De communist George Mar- chais boekte een gevoelig ver lies vooral In steden die als communistische bolwerken be kend staan. De gaullist Jacques Chirac, vroeger minister-president van Frankrijk, nu burgemees ter van Parijs, - bereikte de derde plaats met 5 miljoen stemmen. Daarna kwam pas Marchais met 4,4 miljoen. In de tweede ronde van de Franse verkiezingen op 10 mei moet er gekozen worden tus sen Giscard en Mitterrand. Beiden hopen zoveel mogelijk stenynen van de partijen die het gisteren verloren, op zich te verenigingen. Zie verder pagina 7 Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag van 17.45 tot 19.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Voor alle overige zaken gelieve u op werkdagen tussen 8 30-16 00 uur ons kantoor te bellen. Zie ook adressen op de strippagina. ROTTERDAM Jonge voetbalsupporters hebben dit weekeinde op twee plaatsen flink huisgehou den. Bij FC Den Haag- Feyenoord werden zater dagavond elf oproer kraaiers gearresteerd, na Excelsior-FC Utrecht re kende politie gisteren tien jeugdige vechtersbazen ia. In het Haagse Zuider park staakte scheidsrech ter Henk Weerink na een half uur de wedstrijd, om dat er vanaf de tribune bommetjes op het veld ge gooid werden. De door jon ge Hagenaars zelfgemaak te projectielen waren ge vuld met stukjes scheer mes, zo bleek uit nader on derzoek. De Haagse verde diger Joop Korevaar liep een wond op aan zijn on derarm. Na acht minuten Het Weerink weer doorspe len. Tijdens ongeregeldheden na Excelsior-Feyenoord is een 21-jarige politieman met stenen bekogeld, tegen de grond gegooid, geschopt en geslagen. Hij liep ernsti ge kneuzingen aan rug, hoofd en hals op. De daders gingen er met zijn porto foon vandoor. De woede van de jonge supporters ontlaadde zich op de politie toen deze he vig vechtende Rotterdam mers en Utrechters uit el kaar probeerde te halen. Tien jongeren werden ge arresteerd. Goedkeuring Ministerie van Justitie onder nummer L.0.720/006/059 d.d. 26 juni 1980. Stuur het Vrije Volk naar: 8 Stuur het Naam:. Adres:. Postcode:. .Plaats:. Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u:D Dossier Parker pen toe aan: Naam: Adres: Plaats: Postcode: (s.v.p. gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vnje Volk, Antwoordnummer 1579, 300CVB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1