w TEXTIELBUHANS T ankercleaniiig naar de Botlek 'Laat sneltram naar Delft langs rijksweg 19 lopen' Veiliger oversteek fietsers bij Nieuwe Haven mi SWEAT SHIRT Duidelijkheid door 'verkeersdruppel9 en gekleurde tegels; Siem Rosman Rijnmondraad Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid fel gekant tegen OGB-verhoging schiedam n m MAANDAG 27 APRIL 1981/HET VRIJE VOLK/PA GIN A 2i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Wij vieren vandaag dit Turks kinderfeest in het Passage-theater omdat Turkije op 23 april 1920 zijn eerste parlement kreeg. Op dat moment kwam een eind aan het bewind van de sultan Osman en kreeg de bevolking de macht in handen. Onze leider Ataturk zei toen dat de toe komst in handen van de kinderen is. Daarom is de 23e april een feestdag voor de Turkse kinderen geworden." puur m katoenen kinder^ Met open mond - Kinderen in de za.nl keken geboeid toe, sommigen gingen voor het podiiïm staan om hel schouwspel van dichtbij te zien. wM yJ/A ïAm mm Botsauto'sschiettent, rmgwerpen en alle andere kermiisattracties op het Emmaplein trokken dit weekend tijdens dc start maar weinig pu bliek. Een vervelende motregen drukte het kermisplezier danig de kop in. Stond vorig jaar het centrum op zijn kop, nu waagden slechts en kele Schiedammers beschermd door paraplu en regenjas een kijkje op het terrein. De beheerder van de tent waar je ringen kunt werpen over dikke stapels met bankbiljet ten: „Zo als het er nu uitziet moeten we het hebben van een lekker zonne tje en dc koninginnedag waarop we van 's ochtends tien tot 's avonds 'dwaalf uur zullen draaien". Op ande re dagen van dc week is de kermis "geopend van 1J/.00 uur 's middags tot 23.00 uur 's avonds. W& 'Am- - Met de landkaart'van Turkije op.de achgergrond gaven de leerlingen een korte beschrijving van de grote steden. De verkeersdruppel op het kruispunt aan de Nieuwe Haven drukt de snelheid van de automobi listen en bevordert zo een veilige oversteek voor de fietsers. Vz'/'M. Passage-theater tot laatste stoel bezet met zomerse opdruk 9: SCrtEO&Vt KOEMARKT 1 I VLAARWJ DU. ËE' KMWWJtft <>7 I MA6SSUBS KIWWMrth k Met dit stukje geschiedenis in een notedop legde een Turks meisje zaterdag aan de Neder landse kinderen in de zaal de bedoeling van het feest uit. Ook wethouder Posthoorn speelde in zijn toespraak tn op het samenzijn van verschillen de nationaliteiten. „We moeten met elkaar leven en daar vol doende ruimte voor geven. De integratie tussen Turkse en Nederlandse kinderen kan zo een kans krijgen. Het is goed te zien dat dit feest in Schie dam een traditie is geworden." Op het podium van het Pas sage-theater prijkte de buste van leider Ataturk. wiens 100ste geboortedag dit jaar wordt gevierd, geflankeerd door twee Turkse vlaggen. Met dit decor op de voorgrond kreeg de afgeladen zaal een kleurrijk programma voorge schoteld. De Turkse kinderen op de Schiedamse scholen zon gen in één groot koor over de verschillende provincies, ter wijl andere leerlingen op de voorgrond de uit karton gesne den landsdelen omhoog hiel den. Het publiek klapte enthou siast mee en zorgde zo voor de ritmische begeleiding. Het hoogtepunt van deze middag was wel het optreden van de volksdansgroep. Met de armen over eikaars schouders en gekleed in felgekleurde pak jes voerden de kinderen de meest ingewikkelde danspas sen uit. De jonge toeschouwer- tjes in het theater keken" met open mond toe, sommigen sprongen van hun stoel af om het spektakel van dichtbij mee te maken. Met het toneelstuk „Onze steden" kregen de scholieren de lachers op hun hand. Uitge dost als leraar of leerling we zen ze stuk voor stuk een grote stad -als bijvoorbeeld Ankara aan op de landkaart en gaven daarbij een korte beschrijving. Over gebrek aan belangstel ling mocht de organisator, de Turkse Vereniging, niet kla gen. Na anderhalf uur bleek de zaal al te klein voor het grote aantal belangstellenden. Uit veiligheidsoverwegingen, alle zitplaatsen waren bezet, moest aan veel mensen de toegang tot de zaal worden ontzegd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De verplaat sing van het overlastgevende bedrijf Tankercleaning aan de Havendijk komt dichterbij. Het gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam, wil samen met Verolme Tankreiniging (RSV) en Tankercleaning B.V. (Transol) een nieuw modern schoonmaakbedrijf' voor tan kers opzetten in de Botlek op de locatie van Verclme, vlak naast de Afval Verwerking Rijnmond. De verhuizing is een recht streeks gevolg van het bezoek dat' minister Ginjaar van Volksgezondheid en milieuhy giëne in september vorig jaar bracht aan het Schiedamse be drijf. Na een bewogen discus sie met de bewoners uit de aangrenzende zuidwijk zegde Ginjaar toe dat Tankerclea ning binnen 2 jaar verplaatst moet zijn. Een stichting waar in de drie deelnemende bedrij ven zitting hebben zal zich de komende maanden buigen over de commerciële mogelijk heden en de technische voor zieningen voor de nieuwe ves tiging. Volgens directeur Klaver van Tankercleaning zal de stichting begin juli rapport uit brengen aan de minister. "Voor dc realisatie van de plannen moet Ginjaar het geld op tafel leggen. De locatie in de Botlek en de installatie zul len aangepast moeten worden aan dit nieuwe samenwer kingsverband," aldus Klaver. Wfrn/mÉWy Van een onzer verslagge vers SCHIEDAM „Laat de toekomstige sneltram-ver binding tussen Schiedam en Delft lopen over het reeds aangelegde dijklichaam van rijksweg 19. Een com binatie van trambaan, fiets pad en tweestrooksrijweg is goedkoper dan de oorspron kelijke plannen en kan daarbij dienst doen als ont sluiting van het toekomstig recreatiegebied Midden- Delfland." Rijnmondraadslid Henk Tiesma (PPR) wil dit voor stel van zijn hand betrok ken zien in de studie naar de sneltramverbinding zoals die door minister Tuijnman is toegezegd. In een tweetal schriftelijke vragen dringt Tie3ma er bij het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam op aan zijn ideeën door te ge ven. Het onderzoek naar de mogelijkheden van een tramverbinding tussen Schiedam en Delft is ge vraagd door de Tweede Ka mer via een motie van het CDA. Eerder sprak een meerderheid, de christen democraten, WD en kleine rechtse partijen, zich in dc Kamer uit voor de aanleg van rijksweg 19. Minister Tuijnman heeft inmiddels toegezegd dat de tram-studie er zal komen. Ofschoon hij de noodzaak van de verbinding niet in zag. De NS zou in een con currentiepositie worden ge manoeuvreerd omdat de trambaan parallel aan het spoor zal gaan lopen, en dc aanleg ervan zou te duur zijn. Volgens Tiesma heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen geen enkel be zwaar tegen de nieuwe ver binding zolang die niet ten koste gaan van de verdub beling van de spoorlijn. De heer Kaper van de NS stelt zelfs dat het een mogelijke kwaliteitsverbetering van het openbaar vervoer kan zijn omdat er een betere verbinding komt tussen de nieuwe wijken van Schie dam en Delft. Ook het milieu heeft, zo vindt Tiesma, baat bij zijn voorstel. De tweestrooks - weg is veel smaller dan een rijksweg die met 6 banen, vluchtstroken en midden berm ai gauw 40 meter breed is en „een enorme ge luidsoverlast binnen enkele honderden meters geeft". De indeling van het dijkli chaam zoals die Tiesma voor ogen staat, zal met trambaan, autoweg, fiets en voetpad niet breder dan 20 meter worden. Daardoor blijft voldoende ruimte over voor groenaanplant aan beide kanten. is De geluidsoverlast zou tot een minimum beperkt kun- nen worden door gebruik te maken van hoge heesters. Het plan zou ook voor het oog een stuk aantrekkelij ker zijn omdat begroeiing van de trambaan en een groene kleur voor de boven- leidingsmasten het land schapsbeeld niet verstoren. Tiesma is van mening dat zijn plan zowel uit het oogpunt van een goed open baar vervoersbeleid als van een goed recreatiebeteid, de nodige aandacht verdient. Regen drukt kermis- plezier de kop in mm ■y/*K.-"~rV.'yV SCHIEDAM De fractie voorzitter van het CDA, Siem Rosman, is benoemd in de Rijnmondraad. Stootte hij eni ge tijd terug zijn werkzaamhe- 'den in de commissie financien af om „wat meer ruimte" te krijgen, nu zai hij alle zeilen bij moeten zetten om zijn da gelijks werk te combineren met zijnfunctie als fractie voorzitter en het lidmaatschap van de Rijnmondraad. Ros- man zelf over zijn vele activi- teiten. Misschien moet ik wat minder gaan knutselen. Nee, ik weet het eerlijk gezegd- nog niet en wil eerst binnen dc fractie overleggen welke werk zaamheden kunnen worden verschoven. Ik sta er niet op fractie-voorzitter te blijven en sluit een eventueel aftreden J dan ook niet uit, maar Schie dam zal ik niet plotseling laten zakken". Rosman neemt in de Rijn mondraad de plaats in van de Viaardinger Weststrate en ook diens functie in de commissie Verkeer en Vervoer. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De verhoging van de Onroerend-Goedbelas- ting die vanavond in de raad wordt behandeld zal ertoe lei den dat veel eigenaar-bewo ners in Zuid een drie maal zo hoge heffing krijgen. Tot deze conclusie is de Bewonersver eniging Schiedam-Zuid geko men aan de hand van een eigen onderzoek naar de gevol gen van de OGB-verhoging. In een schrijven aan de raad legt de vereniging haar bezwa ren tegen de maatregel uit. Uit het voorstel valt niet op te ma ken met welke tariefsverho ging de eigenaar-bewoners kunnen worden geconfron teerd. „Er wordt gesuggereerd dat het gaat om een verhoging van 3.5% over 1980 en 5% over 1981. De schrikbarende bedra gen zijn het resultaat van een hertaxatie van het onroerend- goedbestand. Zo bleken woning in Zuid in 1979 voor 6000 gul den te boek te staan en nu voor zo'n 20.000 gulden. Het gevolg is dat de aanslag in deze perio de is opgelopen van 44.- naar 137.- gulden per jaar," stelt de BVSZ in haar brief aan de raad. „Het ergste is dat die her taxatie met name die mensen treft die ontzettend veel ge daan hebben om hun woning op te knappen. Zij worden zo gestraft voor de verbetering van een groot deel van het wo ningbestand." De vereniging vraagt de waarde van de huizen zoals die in 1979 gold, aan te houden en op parlementair niveau te plei ten voor een OGB-regeling, die meer rekening houdt met de positie van eigenaren-bewo ners. Gaat de raad toch ac- coord met het huidige voorstel dan zal de BVSZ daartegen op 'stedelijk niveau' actie gaan voeren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verkeers situatie op de hoek van de Bur gemeester Knappertlaan met de Nieuwe Haven is voor fiet sers sterk verbeterd. Wie voor heen met zijn tweewieler van af de Oranjestraat de B.K. laan op wilde rijden werd op het kruispunt gesneden door auto mobilisten die rechtdoor de Nieuwe Haven opschoten. Sinds 4 weken ligt op dit punt een verkeersdruppel, een opho ging in het wegdek, die de automobilisten dwingt een dui delijke bocht te nemen en vaart te minderen. Begin van dit jaar maakte Het Vrije Volk met twee leden van de ENFB een fietstocht langs knelpunten voor wielrij ders in Schiedam. Bill Morris, bestuurslid van deze bond is redelijk tevreden met dit snel le resultaat. "Kijk, die ver keersdrempel daar wisten we eigenlijk niets van maar we zijn er wel gelukkig mee. De automobilist kon vroeger dwars over het kruispunt rechtdoor schieten. Nu moet hij eerst een duidelijke boch nemen en wordt zo geatten deerd op het kruisen van dat fietspad. Toch moet je je als fietser wel twee keer bedenken als je echt voorrang wilt nemen. Dat geldt trouwens voor alle krui spunten. Er is nog een andere verbetering aangebracht op dat punt. Het was niet duide lijk of fietsers die de B.K.-laan oprijden ook daar voorrang hebben. Daar is een oplossing voor gevonden door de tegels van het fietspad door te trek ken over het fietspad heen. Als de geverfde haaietanden die de voorrangssituatie aangeven, door tegels worden vervangen zou het helemaal mooi zijn. Het nadeel van die witte verf is dat het na een maand of zes helemaal is vervaagd."

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2