1 de Auto's razen over natuurrijke route GEMEENTERAAD ACCOORD Inspraak voor mannelijke bewoners 1 i Slechthorenden leren over teletekst PvdA kwaad op PSP en Socialitiese Partij Lente verziekt? De gebeten hond... Kippig-Capelle? TEXTIEL BU HANS BEJAARDE BESTOLEN A POLO SHIRTS Crossclub maakt de duizénd vol Pa schiedam mooi voordeliger bii hans! jongen gewond op kermisterrein Waterpas uit keet verdwenen mmmm tai DINSDAG 28 APRIL 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 mm SCHIEDAM De gemeente gaat de Polderweg opkalefateren met allerlei extra groen en een damwand in de sloot. Dit stukje natuurschoon zou daardoor nog aantrekkelijker moeten worden voor fietsers en wandelaars. "Er is echter één pro bleem, zo constateerden enkele raadsleden die op een zondagse dag wel eens recreëren op deze rou te: het voorbijrazende autoverkeer. De Polderweg wordt mooi aangekleed, maar is voor sommige fietsers toch een gruwel vanwege het razende autoverkeer. LEUKE PIQUÉ {KLEUTER met fijne kontras tstreepjes mt. 92/116 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De verhoging van Onroerend Goedbelasting gaat door. Hoewel volgens CFN- raadslid Ulferd Bruseker en de Bewonersvereni ging Zuid veel eigenaar-bewoners hierdoor in de moeilijkheden zullen komen, ging de gemeente raad gisterenavond akkoord met het voorstel van B en W. Bruseker verweet het college niet te we ten welke gevolgen hun beleid zou hebben voor velen die net een huisje hebben gekocht en opge knapt. „Als een blinde heeft men de woningen op nieuw getaxeerd zonder te bedenken wat voor ge volgen deze herwaardering kan hebben." Tien gehoorgestoorden leerden in de Blauwe Brug hoe se teletekst kunnen oproepen. Wo HO Versterking Uniform? Hond M me mo< wai CD. van ten. 'Eei Verc B eë Volgens CDA'er De Koning Is de weg zelfs levensgevaar lijk. Wethouder Zijdeveld weet echter geen oplossing meer om het snelverkeer te beperken. "We hebben gezien hoe het met de Harreweg is vergaan. Geen bord helpt, even ja, maar al gauw heeft iedereen een smoes klaar om er toch te rij den. Je prent de naam Lans bergen in je hoofd en zegt dat je iets met hem wilt bespreken en vrij uit ga je. Het is een wanhopig probleem, ik weet ook niet meer wat je doen moet om het tegen te gaan. Ik snap niet waarom ze de Pol derweg als sluiproute gebrui ken. Ik mijd zelf de weg zoveel mogelijk, het is eng om er te rijden tenzij je een zwemdiplo ma of een amfibievoertuig hebt." Raadslid De Koning huilt met hem mee. Hij stelt voor om in het midden een fietspad aan te leggen met aan weers kanten hobbelige kelen die automobilisten zouden af schrikken. Zijn partijgenoot Rosman denkt aan een afslag bij de Jachthaven zodat in ieder geval een deel van het verkeer misschien een andere weg zal kiezen. PPR-raadslid Herman Noordegraaf ziet wel iets in drempels. "Alle kleine beetjes helpen." Ook opperde hij het plan aan het begin en eind camera's te plaatsen om mensen te registreren die geen bestemmingsverkeer zijn. De voorstellen zijn echter weinig bemoedigend door wet houder ontvangdn. "Wc hebben alles overwogen, maar niets is waterdicht. We hebben nu een maal ook rekening te houden met de bewoners de bedrijven en het winkeltje aan de Polder weg. Maar natuurlijk houd ik me aanbevolen voor iedere goede oplossing." Voorlopig wordt de Polder weg voor 50.000 gulden behoor lijk in het groen gezet zodat de uitlaatgassen snel verwerkt worden. Bovendien ia Gemeen tewerken van plan om de in dustrie die hier en daar door schemert te 'verbloemen' met groot groen. 63%pol. 35% katoen 4 Ischedam koemarkt 1 VLAAFONGEN DWBECKMANNSNGB. 67 MAASSLUS KONINGSHOEK SCHIEDAM Bij een in braak in de woning van een 91-jarige man uit de Juliana- iaan ia in de nacht van zater dag op zondag een aantal goe deren ter waarde van 2530 gul den gestolen. Vermist werden een antieke telefoon, een lijst met decoratieve tegels en twee kannen op een marmeren voet. Er werd een schade van 500 gulden aangericht. Uit het schoolgebouw De Mallemolen aan het Bachpieln zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie cakes en een tas met snoepgoed gestolen- De in braak werd vermoedelijk ge pleegd met een valse sleutel. SCHIEDAM Met een flin ke snijwond in het hoofd is de 14-jarige Schiedammer A. K. opgenomen in het Nolet- Op de kermis was de jongen aange vlogen door een kermistoestel. Hij had iets zien liggen op de grond en was over het beveili gingshek geklommen. Terwijl hij vlak bij de molen aan het zoeken was, begon juist het toestel te draaien en stegen de eraan bevestigde vliegtuigjes op. Ook de 50-jarige mevrouw A. VL uit Nijmegen is gedupeerd tijdens een bezoekje aan de kermis op het Emmapleln. Zij werd zondagmiddag beroofd van haar portemonnee met 75 gulden en wat kleingeld. SCHIEDAM Uit een bouw keet in Woudhoek-Noord is een waterpastoestel met statief dat gebruikt wordt voor landme ting, verdwenen- Het Instru ment heeft een waarde van 2500 gulden. De Oranje Naaaauschool heeft ook bezoek gehad van in brekers. Waarschijnlijk zijn ze binnengekomen door het raam waarvan al eerder de ruit was vernield. Er werd een platen- koffer met platen weggenomen ter waarde van 150 gulden. De boaster is nog in het bezit gebleven van de 29-jarige G.D., maar de twee luidsprekers die hij in zijn auto had zijn wel van eigenaar gewisseld- Zijn wagen waaruit de geluidsap paratuur is gestolen, stond ge parkeerd op de Loeffstraat Verhoging Onroerendgoed- belasting gaat door Eens In de vijf jaar wordt de waarde van alle panden in Schiedam opnieuw geschat Drie taxateurs zijn het afgelo pen jaar hiermee bezig ge weest. Omdat de huizenprijzen in de periode *75-*79 enorm ge stegen zijn, ia ook de waarde van veel oude woningen toe genomen, die aanvankelijk laag werden ingeschat, vol gens Ulferd Bruseker. De ge meente gebruikt de OGB om andere zaken in de stad zoals een buurthuis te bekosUgen. Het totaalbedrag dat ze via de ze belasting vangt is niet om hoog gegaan. Maar wei zijn door de hertaxatie andere ver houdingen ontstaan. In *75 werd een groter deel van dat bedrag opgebracht door be drijven en kantoren. Na de herwaardering blijkt door het waardevoller worden van wo ningen meer geld betaald te moeten worden door huiseige- Volgens wethouder Scheeres is er niet te tornen aan de be dragen. .Men kan alleen pro testeren ais men vindt dat zijn huis te hoog ingeschat is. In "74 hebben we nu eenmaal de keu ze gemaakt voor bet heffen van OGB op deze manier. We kunnen ook niet nu bepaalde categorieën aanbrengen, want dat zou betekenen dat de last toch op de nek van anderen neer zou komen. Ais je dingen in je gemeente wilt realiseren. dan is daar nu eenmaal geld voor nodig. Ik geef toe dat dat voor sommigen vervelend uit pakt, want we kennen maar twee groepen bij de OGB en dat zijn eigenaren en gebrui kers." Door een eigen berekening kwam Bruseker uit op een ver hoging van 300 procent voor sommige eigenaren in Zuid. Omdat iedereen dit jaar nog twee aanslagen binnenkrijgt over '80 en '81 zou dit een be drag van 200 gulden extra be tekenen. Een steekproef in het westen gaf een verhoging van 54 procent te zien en in Oost 23 procent. Het CDA en de WD wilden de O.GB, over nog meer nek ken verdelen. Op dit ogenblik zijn 8000 huurders vrijgesteld van de belasting omdat hun woning niet meer waarde heeft dan 27.000 gulden. De christen democraten wilden het bedrag terugschroeven naar 18.000. Iedereen die er boven kwam zou moeten betalen. De WD'ers vonden dat alle 8000 bewoners gewoon een aan slag moeten krijgen. Wethou der Scheeres voelde hier ech ter niets voor omdat het ook hier om een minder bedeelde groep mensen gaat Bij stem ming werd het WD-amende- ment niet aangenomen. Het CDA mag nog eens volgend jaar discussiëren over het aan tal van 8000. SCHIEDAM „De rollenstrijd Is nog steeds niet voorbij", consta teerde PvdA- raadslld Hans van Kleef onlangs. Hij hield een groen boekje onder, dc neus van wethou der Zijdeveld waarin - voorlich ting wordt gege ven over de herin deling van de Sin- gei en de Over- schlesestraat. Daarin stond ter illustratie een groep, op één na, mannelijke bewo ners afgebeeld. Bovendien wer den de ver gade- raars rijkelijk voorzien van siga retten terwijl er 'niet langer op ge meentelijke ver gaderingen rook waren worden verstrekt. De brochure moet bewoners een indruk geven hoe ze mee kun nen praten over de herindeling van hun eigen straat. Wethouder Zijdeveld beloofde de tekenaar van deze plaatjes te wijzen op de dis criminerende in houd. Van een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Dc opkomst viel wat tegen, maar slechtho renden die de moeite hadden genomen om naar de Blauwe Brug te komen hebben een leerzame middag gehad. Tien personen kregen gisteren voor lichting over het gebruik wan teletekst. Ze hebben alle moge lijkheden gezien, alleen pagina 199, de speciale informatie- bladzijde voor slechthorenden, ontbrak aan het programma. Aan de ogen van de aanwezi gen trokken wel een kookcur sus, sport, weerberichten, een lijst met restaurants en cafe's voorbij. „Teletekst is ideaal voor slechthorenden", vertelt organisator van deze middag de heer Den Hoed. ,Je kunt al lerlei informatie die anderen vanzelfsprekend horen, lezen. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse vereniging voor slechthorenden (NWS) heeft me ook aangeraden om voor lichting te geven over tele tekst. De heer De Veld gaf een uitstekende toelichting en bo vendien konden we het sys teem zelf op afstand bedienen. Ik had nog bij de NOS docu mentatie besteld om de mid dag compleet te maken, maar tot nu toe heb ik de map nog niet ontvangen". Wie echter meer informatie wil hebben over voorzieningen voor slechthorenden, kan te recht bij de heer Den Hoed tel £65.000. Hij is de contact persoon voor de NWS in Schiedam. Van 'een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Dc Auto crossclub heeft de duizend gul den voor mevrouw Van Toor volgemaakt. Dc laatste hon derden guldens werden opge haald tijdens een speciale cross op zondagmiddag. Me vrouw Van Toor zal op 7 mei het geid dat voor behandeling van haar spierziekte ia ingeza meld, in ontvangst nemen uit handen van Radio Wilma, die ook bijdragen heeft binnenge kregen. Bij de Wiima-cross werd Snelle Hugo eerste, John Hermans tweede en Roel Weers derde. In de waterwa gens werd Hoendervanger winnaar gevolgd door L. Ger- rits en F. Vermeulen. Volkswa genrijder J. Gerrits werd eer ste in zijn klasse met op de tweede en derde plaats K. van Vliet en J. Steenbergen. In de finale specials eindigde N. van der Steen aan kop met op zijn hielen H. van de Polder en H. de Bleeker. f Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Uit woede heeft de Partij van de Arbeid een open brief geschreven over het handelen van de PSP en de SP bij de verkiezingsstrijd. Hoewel ze de partijen niet bij name noemt, beschuldigt de PvdA hen wel van onfrisse me thoden. Aanhangers van de PSP hebben kortgeleden alle affiches voor de komende ka merverkiezingen met Den Uyl overgeplakb Remi Poppe haal de helemaal een brutaal staal tje uit door onder het mom van milieugroep een stand te bemachtigen tijdens de grote PvdA-meeting in Sporthal Margriet en daarin propagan da te maken voor zijn eigen partij. De FSP-afflchering noemt het bestuur zinloos en verspil lend. "Als wij de schade her stellen, kan de betrokkene im mers zelf ook opnieuw gaan- plakken. Over Foppe's houding zegt dé PvdA: "Wij hebben geen bezwaar tegen propagan da van andere partijen, wel komt de methode ons als min der fris voor." Voorzitter Hans Bakker en ook andere partijle den hadden de Vlaardingse SP'er donderavond - meerdere malen gewaarschuwd maar hij gaf er geen gehoor aan. "Het is een parasiet, ik vind dit bijzonder onverkwikkelijk," Het Bakker zich die avond ont vallen. Het dagelijks bestuur zegt het op prijs te stellen als deze activiteiten, schadelijk voor de betrokken partijen en de poli tiek, achterwege zouden blij ven- Schiedams grootste partij vindt dat de campagnes moe ten dienen voor het maximaal informeren en overtuigen van kiezers: "Daarom doen wij een beroep op de deelnemers aan de Kamerverkiezingen om hun activiteiten in dienst te stellen van dat uitgangspunt en om even zo goed andere partijen tot hetzelfde in staat te stel len." Simm s 'v v /v' /'S'S o W#/. 'wA/s//* ',fe< 1 ff y*' '''/ft' V. t s ss/Sj Wltl Opg Deze eenzame demonstrant zit hier voor de ingang van het Shell-gebouw aan de Rotterdamse Coolsingel Op zijn rug heeft hij de volgende tekst: ,J)ank zij de lucht vervuiling is de lente al weer verziekt!" „De politie is vaak de gebeten hond," zo hoor je wel eens. Èn ook ik was daar afgelopen zater dagnacht-weer eens getuige van. Onvoorstelbaar hoe een op zich onschuldig lijkend vechtpartijtje uit de hand kan iopen. Het gebeurde op zaterdagnacht omstreeks twee uur in de Rotterdamse Witte de Wlthstraat. Op de hoek van de xtraat staat een surveillancewagen van de politie. Enkele men sen hebben een woordenwis seling, waarbij vooral het gebruik van alcohol de emo ties nogal doet oplaaien. Een Turkse jongeman heeft het aan de stok met enkele Hollandse jongens. Er vallen scheldwoorden over en weer. Twee politie mannen staan er als scheidsrechters tussen en proberen de zaak, te sussen- deren. Op een gegeven mo ment pakt een van de jon gens een mes. Er ontstaat lichte paniek. De twéépolitiemannen pakken daarop de jongen met het mes beet en weten het 'gevaarlijke wapen uit zijn handen te rukken. Tot ieders verbazing wordt deze Jongeman niet gearresteerd. Was dit wel gebeurd dan was deze storm-in-een-glas- water snel afgelopen ge weest. Maar nee, de Jongen, nu zonder mes, mocht blijven staan. De „discussie" ont wikkelt zich nu in alle he vigheid. Een van de jongens roept: „Als je wilt vechten, moet je dat doen met je blo te handen." De jongen ant woordt: „Ja, maar dan wei een tegen een. En niet vijf tegen een." De twee jonge politieman nen weten het vechtpartijtje niet onder controle te krij gen en er arriveert verster king. Eerst een tweede poli tiewagen, dan een derde, tot dat er uiteindelijk zes zijn. De politiemacht, van voor namelijk jonge agenten, proberen de vechtende par tijen uiteikaar te krijgen. Maar juist doordat er nu zoveel politiemannen en een vrouw zijn is het re sultaat averechts. Er komen steeds meer kijklustigen bij die zich ook met de zaak be ginnen te bemoeien. En thans lijkt het of de eerste vechtende Turkse en Hollandse jongens, zich nu hebben verenigd om een front te vormen tegen de po litie. Je begint medelijden te krijgen met die jonge agen ten die het allemaal zo goed bedoelden. Waren zij im mers niet tussenbeide geko men dan waren er mis schien gewonden gevallen. Alleen wat warén die poli tiemannen onzeker. Ze wis ten niet goed meer wat ze met de situatie aan moesten. Of ze de vechtenden moes ten meenemen - om ze te laten afkoelen of om ze een andere kant op te stu ren. .Meenemen," riep een agent baast hysterisch. „Wegwezen," gilde de ander..' „Weg, weg, weg," zo schreeuwde hij tegen de vechtlustigen. Een jongen wilde niet weggaan en zei steeds: „Wat, heb ik gedaan?" Daarop duwden de politiemannen hem opzij. Een gaf de jonge. man zelfs een stomp. Daar-v op spoog de jongen in het ge- - laat van de politieman. Ge volg: de politieman deelde- de jongen enkele rake klap pen uit. Inmiddels was een politie-,, officier ter plekke verschep nen. Maar ook hij vrekte si-, leen agressie op. Vanwege^ zijn uniform? Daarna nas de jongen die enkele klap-', pen had gehad van de agen ten weer teruggekomen bij de politie: „Waarom jullie, mij slaan. Waarom?", zo vroeg hij steeds weer. Ge zien zijn reacties had hij duidelijk te veel gedronken. JBn nu ga je mee," riepen toen enkele agenten en ze- sleurden hem ten einde raad' naar de surveillancewagen.' De Turkse jongen spartelde tegen wat hij kon. Terwijl de<! agenten bezig waren om** hem de wagen binnen te werken opende een Holland se jongen de achterkant van de surveillancewagen. Hij stapte snel en vrijwillig in de politiewagen en ging naast de Turkse Jongen zit ten die inmiddels de surveil lance-auto was binaenge- smeten. Het was een broe derlijk tafereel die Holland se en Turkse jongen naast elkaar op dat politiebankje. Een andere politieman kreeg het nu echt op zijn heupen. Hij opende dc deur van een poiitie-Daf en trek zijn hond eruit. De agent- was kennelijk overstuur. Want hij trok de hond aan zijn halsband eruit en blei^ hem anderhalve meter boog in de lucht. Het arme beest stikte daardoor zowat. Met die hond hall opgetild liep' hij lang» de omstanders en' riep steeds: „Terug terug." Deze manier van optreden wekte nog meer agressie op. Enkele voorbijgangers die wel op de stoep waren blij ven staan zeiden: „Niet Ie geloven. Wat maken die jon-. g- agenten er een troep van." Ook ik wist niet meer wat* ik moest denken. Wel dat ik*1 te doen had met die jenge- politiemannen. Aan de ene; kant wilden ze alleen maar.' goed doen door twee vech tende partijen uit elkaar te, halen en aan het einde van, het liedje waren ze zeil „dé, gebeten hond." j Misschien kwam dit om-* dat alle logica aan hun op-, treden ontbrak. De. man die In eerste instantie een mes trok werd heengezonden t zonder procesverbaal en* een ander, die in feite niets': had gedaan, werd meegeno; men. Ja, dat gaat je als eenvou-, dig burger allemaal bove je pet. 15® f# „Kan de gemeente Capelle niet voortaan een vergrootglas meesturen als ze weer eens een boodschap voor de be volking in de bus gooien", aldus een mevrouw uit Ca pelle, die me een kaartje toestuurde. In het kaartje wordt mel ding gemaakt van een „be volkingsonderzoek Baar moederhalskanker Regio Rotterdam". De tekst over dit onder zoek is echter in zulke klei ne lettertjes gedrukt en bo-" vendien nog op rode ach-J tergrond, dat je ogen er"", pijn van doen om het" kaartje te lezen. Bovendien zullen er genoeg mensen bij zijn die de kleine letterrs tjes in het geheel niet kun*» nen iezen. - 13 dit het geval, belt dan even met de wethouder, van Volksgezondheid, dei heer R. M. Eeerhart (tels- 01Ö-506620). Hij zal onge-' twijfeld graag persoonlijke» uitleg willen geven. In Eers i man CDA Ook gen, met Eers Ee ter-v ondc niet den, ving tie z dijk: deze Wo zijn ders NVS1 Dc o] „Of Ni de ir brein, en ilh De eisen' vecht, wetbo gen e ket D dat dc nier a De PvdA waard partij BEI siavis door man ten, oi een v accept overvi gepiaj Veel wat re tuur oj dagten graden vrij ki tot noo april

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2