1 MEI PSP viert 1 mei UITSLAG KLEURWEDSTRIJD r§ Politie-benzine! I H tn G P1 Politie-dieven! Geduld a. u. b. schiedam vlaardingen/maasslüis Kindermiddag in de Quibus Oe winnaars van de kleurwedstrijd te Schiedam zijn: ie prijs: Joke Engering Oostsingel 29 Schiedam 2e prtjs: Silvia Steenbergen Parkweg 152 Schiedam se prijs: Rene v. d. Velden Smetanaiaan 100 Schiedam Politie voetbalt voor Te Loo-cup OP DE H00GST3A(R)T VAN MUSEUM TOT STADHUIS 18 APRIL 81 DONDERDAG SO APRIL 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA\ Van onze verslaggever KEES PONS KETHEL „Wegens ziekte geen haarknippen", meldt een stuk karton naast de winkeldeur van Piet van Beurden. De dorpskapper, bijgenaamd Piet de Plukker, ligt in het ziekenhuis. Twintig jaar geleden kostte een knipbeurt bij hem 50 cent. Ouderen namen plaats in de scheerstoel. Kinderen moesten echter zitten op een stoof die geplaatst was op de zitting van een boerenkeukenstoel. De kapper hulde zijn klanten in wolken blauwe siga- rerook, de tondeuse snorde en „Kort Amerikaans" verliet men de winkel, een fris hoofd en vele dorpsnieuwtjes rijker. Stapels „Katholieke Illus traties" hielden zolang men moest wachten het geloof in de (katholieke) Kethelaar hoog. Nu betaalt men voor dezelfde knipbeurt, alsof er niet echt veel veranderde, slechts 2 gulden 50. Welke kapper licht daar tegenwoordig nog zijn schaar voor op? De nieuwtjes moet men echter vergeten, want wat de dorpskapper nog te vertel len heeft is intussen grotendeels geschiedenis ge worden. „Biebeleba" „Burgemeester" oude en het nieuwe Kethel in een doorkijkje van fotograaf Arie Wapenaar. De boer op de foto is A. De Maassiufse afdeling viert PvdA-Kamerlid Wijnie Jabaaij komt op 1 mei •s avonds i mei in De Kern, naar Vlaardingen. rf In de dorpskom van Kethel kan men 's avonds nog steeds een revolver leegschieten De prijzen krijgen jullie thuisgestuurd. Redactie Afleveren Vrijt H00 Rijkspolitieman tapt benzine af tot de laatste LC zettii eeng gedo In mens gen fc druppel. PO! Prig Kethel, dorp tussen beton Piet Pluk haar manufacturen en asfalt Het leven in het Delflandse dorp Kethel, gelegen onder de jeneverlucht van Schiedam, kuierde genoeglijk voort tot de twintigste eeuw. Een gemeente van boeren en ambachtslieden, die idyllisch sluimerde te mid den van het overvloedige pol- dergroen. Het dorp behield zijn kruisvorm, met een weg in el ke windrichting. Sinds de Franse Tijd sprak men van .Kethel en Spaland. De Duitse bezetters maakten een eind aan de zelfstandig heid: in 1941 werd de gemeente geannexeerd door Schiedam. Sindsdien zagen de boeren him 'boeven onteigend en hun land doorzeefd worden met heipa den. ;,Ten behoeve van repete rende woonblokken en indus trie", schrijft een verbitterde Jaap de Raat in zijn boekje „Kethel en Spaland in oude an sichten". Met andere woorden: Tuindorp verrees en Groen oord en de Woudhoek. Flats, .bungalows en eengezinswonin gen rukten vanuit het opgespo ten land op naar de dorpskom 'die er nu bijna sentimenteel bij ligt als op een vergeelde, -ja.ansicht. Twintig jaar geleden kon men er 's avonds een revolver leegschieten. „Dat kan nu nogp', zegt boer in ruste A. Rip in de deur van zijn tot monu ment verklaarde woning aan de» Schiedamseweg. Ook zijn land werd onteigend. Hij melkt 'alleen nog een paar koeien in de Veen, waar nu de Woudhoek is. Samen met twee andere Ke- thelse boeren in ruste levert hij het vee, dat aldaar het landschapspark in wording moet verlevendigen. De be stuurders vinden immers ook dat er iets van het rustieke be waard moet blijven. We vragen boer Rip wat er gebeurde met de zonderlinge Arie Hoogenboezem, alias „Arie Biebeleba" die zijn hele leven als landloper tussen VI aardingen en Kethel heen en weer liep, zomer en winter ge kleed in dezelfde lompen. Om in zijn "levensonderhoud" te voorzien knapte hij zo nu en dan wat klusjes op voor de hoeren. Hij blijkt enkele jaren geleden hoogbejaard bij een nicht op Emaus te zijn gestor ven, niet ver van het bankje waar hij placht uit te rusten van de wandeling. De kinderen die hij altijd vriendelijk groet te geloofden dat hij miljonair was. Anderen zeiden dat hij „gek" was. Ook oude Willem Brinkman, die kromliep van het „dubbelt- jeszoeken", is dood. Samen met zijn hondje zwierf hij langs de vuilnisbakken, op zoek naar waardevolle spulle tjes. Ze waren onafscheidelijk. Op een dag zou hij het beestje echter uit ergernis of verve ling hebben doodgeslagen. Tot onze verbazing blijkt Hannes de Ganzenmelker, ook wel Hannes Kippedrol ge noemd, nog te leven. „Hij zit, zeer oud, in een gesticht in *s Gravezande", weet boer Rip. „Gek is-tie altijd geweest." Hoe Hannes aan zijn bijnaam kwam weet niemand. Hij han delde wat in kalveren en deed dienst ais nachtwaker in de bouw. Kinderen die hem uit jouwden liep hij tierend van woede achterna. Bijzonder taai is ook Jan Wever, alias Jan „Waterverf of Jan „Kladder", gebleven. Vroeger reed hij rond op een fiets met één blik verf aan zijn stuur. Het „fijne" schilderwerk placht men niet bij voorkeur aan hem uit te besteden. Nu is hij 77. Hij verft nog steeds. Na dat hij een keer met dakgoot en al naar beneden kwam zet ten en zijn pols brak was hij toch na twee weken weer aan het werk. Toen vervolgens na een operatie wegens keelkan ker niemand geloofde dat hij ooit nog iets zou kunnen zeg gen, begon hij na een tijdje toch weer te praten. Met Hannes Kippedrol en Jein Waterverf zal het feno meen „dorpsgek", zo normaal in het kleinschalige Kethel, voorgoed uitsterven. De club van oud-Kethelaars die de ge schiedenis van hun dorp nog „live" meedragen, wordt intus sen steeds kleiner. Een van hen is weduwe Jongste, onder de ouderen beter bekend als „Tante Lena Kwartel". Als ex- leidster van bejaarden- en ge zinszorg van het Groene kruis kende en kent zij Kethel door en door. „Het is vreselijk ver anderd", vindt ze. „Als je vroe ger naar de kerk ging was het almaar knikken en zwaaien. Nu ken je de ouderlingen niet eens." De verslaggever en de foto graaf moeten maar even ver der komen. Als we zitten zegt ze: „Ik woon nog in een dorps gemeenschap. Een heel fijne buurt. Het oude dorp is dezelf de kern gebleven, op een paar nieuwkomers na. Soms probe ren die binnen te dringen door stoer rond te lopen en te zeg gen hoe 't moet Maar ze ko men er niet echt in. Het doet wel eens pijn die snelle verandering van alles. Als ik door de eerste Veen loop, dan denk ik steeds: Dat hoort daar helemaal niet, die vuile hopen." Ze bedoelt de nieuwbouw die daar uit de grond is gestampt, grauwe bunkers. „De leuke dingen raak je steeds meer kwijt per soonlijk vind ik heel erg dat de winkels weggaan", aldus de geboren en getogen Kethelaar- ster. De speelgoedwinkel van haar broer aan de Schiedam seweg, een paar passen verwij derd van haar eigen woning, was er een van, weggedrukt door de moderne winkels in de nieuwbouwwijken. Dat geldt ook voor de annex van Van Beurden, waar de vrouw van Piet Pluk haar manufacturen verkocht. Merkwaardig genoeg heeft kruidenier Van Leeuwen (hoek Schiedamseweg-Vlaardimgse- weg) niet onder de concure- rentie te tijden. „ïk besta nog en terdege", zegt hij druk doende achter de toonbank. „Hoewel B en W er alles aan gedaan hebben om de hele boel hier af te sluiten"., komt er kri tisch achteraan, .tik geef t nog niet op, het gaat ondanks alles nig zeer goed." Blijkt hij sinds de komst van het nieuwe win kelcentrum „Spaland", even buitende dorpskom, nog beter te zijn gaan draaien ook. Kwa liteit en gezelligheid, dat is zijn handelsmerk. En met een sarcastisch lachje: „Kethel is niet veranderd, maar de omge ving wel." In gesprekken met oude Ke- thelaars duikt steeds weer de naam Cees „Groenoord" op, ook wel „burgemeester van Kethel" genoemd. Officieel heet hij Cees Lansbergen, Zo kent ook Schiedam hem, waar hij 18 jaar in de gemeenteraad zat, eerst voor de KVP, dan voor het CDA. Zijn eerste bij naam „Groenoord" dankt hij aan het feit dat hij 54 jaar lang werkte en woonde op de gelijk namige hoeve, die met een op rijlaan van 360 meter met de Schiedamseweg verbonden was. „Groenoord" beheerste met de boerderijen van Verkade, Doelman („Hof van Spaland"). en Zonneveld („Landvreugd") de hele westelijke polder. Boer Lansbergen moest tenslotte wijken voor zijn eigen katholi cisme in de vorm van de nieu we Martinuskerk. Een zwem bad en een flatwijk dragen nu de naam van de oude 'loeve. „Burgemeester van Kethel" was Lansbergen omdat hij in de raad al die jaren fel de be langen verdedigde van de Ke- thelse agrariërs. De ironie wil dat de gemeen te van zijn huidige boerderij aan de Harreweg waar hij nu alweer 18 jaar woont een soort boerenmuseum wil maken, passend in het geplande land schapspark. Ex-boer Lansber gen, die samen met de al eer der genoemde boer Rip en met collega Van Eyk tot opzichter is benoemd, ziet wei heil in de plannen. „Op die manier kan de jeugd nog iets beleven van het boerenbestaan zoals het was", aldus de 72-jarlge rente nier. In het Kethel van zijn herin nering kende iedereen ieder een. „Je had grote Piet, dikke Piet, Eieren Piet, Kobus Drie kont", vult hij 't lijstje hijna men aan. „Burenhulp was zoiets vanzelfsprekend. Nu moet iedereen zijn eigen broek ophalen. Het contact tussen de P.C. Hooftlaan 32. Het pro gramma vermeldt: welkomst woord door voorzitter Toon Hexspoon liederen en muziek door het 1 mei-orkest o.Lv. Leen Lucardi; toespraak door Maarten van Traa, buitenland- secretaris van de PvdA; caba ret „Met een korreltje zand" waarin Hans de- Bruin, Ma rianne en Wim van der Eist, Pieter Hoogenraad, Margriet de Rooij en Yvonne Sap hun kijk op de landelijke en plaat selijke politiek geven. Aan de piano zit Wim van der Eist. De avond, die wordt gepresen teerd door Lydie van der Meu- len, wordt besloten met het zingen van de Internationale. De dag van de arbeid wordt traditiegetrouw In de Water wegsteden Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis met ver schillende bijeenkomsten en festiviteiten gevierd. Het pro gramma van die dag ziet er als volgt alt. SCHIEDAM 1 Hijsen van de rode vlag. Grote Markt (12 uur). Koffie- uur waarbij de leden die al 50 jaar lid zijn van de partij, in het zonnetje worden gezet; Lentefeest, Broersvest 101 (12.30-14 uur). Toespraak van Max van der Stoel over actuele internationale politiek, Lente feest (14 uur). Internationaal 1 mei-feest. Passage Theater (aanvang 20 uur) met Rosalia de Castro (Spaanse dans- en muziekgroep), Hrijoro Priairi (Surinaamse muziekgroep), Dans- en muziekgroep van de Vereniging voor Turkse werk nemers te Schiedam, Chimera (Hollandse muziek). Toegang is gratis. VLAARDINGEN Het NTVON viert dit jaar niet in Vlaardingen 1 mei, want de afdeling is op week end. Wel is de Vlaardingse PvdA-afdeling *s ochtends pre-, sent in de NTVON-boerderij, Van Baerlestraat 252. Wijnle Jabaaij treedt er op met haar sprekende pop „Marie Mo daal". Aanvang 10.30 uur. Zaal open 9.30 uur. Verder muziek, gedichten en zang. MAASSLUIS oude bewoners en de nieuwe verloopt heel stroef. De menta liteit van de mensen is zo an ders. Je krijgt allerlei belan- gengroepjes." Intussen blijft er gebouwd worden. Wat er nog van het oude dorp is zal misschien met pijn en moeite de status van „monument" Knjgen, inge klemd tussen beton en asfalt. Of dat dan nog Kethel zal he ten is echter de vraag, nu het college overweegt de wijk om te dopen in „Sciedam-Noord", zoadat ook de moderne auto mobilist op de rijksweg zich niet meer hoeft af te vragen welke „hel" hij nu weer pas seert. VLAARDINGEN Ook de PSP, afdeling Vlaardingen viert de Dag van de arbeid. Vrijdagavond is er in het Filmhuis RV, Weeshuisplein 18 midden een thema-avond over Polen. Na de vertoning van de Poolse film „Calm" is er een politiek forum met vertegen woordigers van PvdA, CPN en PSP. Ook de Pool Jan Minkie- wicz neemt in het forum plaats. Het kwartet „Janusz Munlak" zorgt voor de muzi kale omlijsting. Op zaterdag 2 mei worden de festiviteiten voortgezet met een politieke informatiemarkt op het Wees- hulsplein (12-16 uur); tentoon stelling, muziek en toneel van de Wereldwinkel en een optre den van het Trio Overlast (16 uur). Zondagmiddag is er om 15 uur poppenkast voor de kin deren. Fred Piek sluit de mei viering daarna met liedjes af. SCHIEDAM Voor kleine kinderen is zondagmiddag een voorstelling in café Quibus, Lange Haven 28. Het program ma gaat over kabouters uit het Takketiefe woud. De toegang is gratis. Ouderen kunnen 's avonds hun vertier zoeken in het café. Voor hen treedt om 21.30 uur de jazzband „Escalator Or chestra" op. Daarin spelen tv- dokter Aart Gisolf (sax). Lode- wijk Bouwens (vibrafoon). Rob van der Linden (plano), Willem Ouwerkerk (trompet). Mark Jansen (drums) en Koos Wiltenburg (bas). De toegang is weer gratis. SCHIEDAM Tien teams zullen woensdag 6 mei strijden om de John te Loo-bokaai. Schiedam is goed vertegen woordigd met twee teams van de politie, één van de brand weer en één van de D.CM.R. Zij zullen het moeten opnemen tegen de ploegen van Gouda, Voorburg, Wassenaar, Maas sluis, Baarn en Culemborg. De wedstrijden worden van 9.00 tot 15.00 uur gespeeld in Sport hal Margriet. Om 16.45 uur zal burgemeester Te Loo zijn cup uitreiken aan de winnaar. Scheidsrechters zijn A. de Raay, A. Synke en H. Apol. wsm 4 -ij T Iedereen krijgt het "5Kf steeds moeilijker met het bezuinigen op alles en nog wat. Zo ook de politie. En vooral wat betreft het be zuinigen op de steeds duur der wordende benzine. Dit leidt binnen het korps tot al lerlei taferelen. In RP-magazine, bet maandblad van het Korps Rijkspolitie las ik het vol gende: "De jongste bezuini gingsmaatregelen zijn al weer een tijdje van kracht. De problemen die de maat regelen met zich brachten, leveren in de praktijk nog wel wat moeilijkheden op." Aldus de wachtmeesters A. van Brakel en J. P. Nijburg. Postbus 120 in Bennekom was voor velen het adres om reacties op de diepsnljdende Ingreep kwijt te raken. Er kwamen van de Rijkspolitie mannen foto's binnen, een te lex en (sterke) verhalen. Een greep uit de verzame ling: De bezuiniging op de ben zine leidde tot zeer kwalijke politiepraktijken, als we de inhoud van deze telex mogen geloven: Aan: een ieder bij wie frus traties beginnen op te komen tengevolge van de afgekon digde bezuinigingen. De commandant van de recherchegroep maakt be kend dat op 29-1-81 te De Lier bij een benzinestation zonder te betalen is getankt. Als daders werden aange houden: J. S. B, wachtmees ter der rijkspolitie te Den Haag en H. L wacht meester der Rijkspolitie te 's-Gravenhage. Zij reden In een Volkswa gen, typse GSA, kleur wit met rood reflecterende stre pen. Als motief voor hun daad gaven zij op: "de inge stelde bezuinigingen op de brandstoffen door de Minis ter van Justitie." In bet Drentse Borger dott men hoewel ook daar fes water tot de lippen staat-, nog niet aan deze kwalltfe praktijken mee. "Maar elke druppel brandstof Is er een* luidt het advies van dë grot» Borger. Daarom wordt elke reserve-auto, voordat Mi naar de P.TJO. teruggaat, ai' getapt." "Hoe ook benzine kan w« den bespaard, vertelt collega w. J. Bregman van de oplek dingsschocl. Op een RIjkspoIHiebureaa was een jongen van een jato of zestien terechtgekomen. Hij had tets gedaan wat niet door de beugel kon. Na bei verhoor moest de jongen naar huls worden gebracht en bij zijn ouders afgeleverd. De jongen woonde in een grote gemeente, een aantal kilometers verderop. M: ja, die benzinebesparing Daarom werden de ouden van het jongmens gebeld met de vraag of se oogappel zelf wilden komen halen. De "mensjes" hadden ech ter geen auto. Bovendien wa ren ze slecht ter been waar door het openbaar vervoer voor ben ook niet de oplos* sing was.' Een telefoontje naar de politie van de ge meente waar de jongen dm woonde. (Het ei van Colum bus!). Collegiaal boden de mensen van het gemeentepo. titiekorps hun diensten en korte tijd "later stond er een wakkere gempo-coUega voor het groepsbureau. Hij zou die jongen wel even afleveren, maar hij bad graag dat iemand van de RF meeging om de zaak uit te leggen. Een wachtmeester stapte in, nadat hij de verze kering had gekregen weer naar zijn eigen dorp te wor den teruggebracht™". Witte Opges DEN ^ervoer lagen j seen 6 maand 'an d Maatscl meentei ter dez< snwerl VN' '.U De i Turkei gezoch Vrije t n, li gistere lukgew «zn h t iatzij Jï>e i week v zaal z Gisteren belde ik even met de Rotterdamse po- litle om te vragen hoe vaak het voorkomt dat men sen benzine pikken uit gepar keerde wagens. Onlangs las ik namelijk dat in een stad als München zo'n honderd aangiften per week binnenkomen van auto mobilisten die bestolen zijn. Dit natuurlijk met het oog op de steeds duurder wordende benzineprijzen, waardoor het stelen van dit „zwarte goud" aantrekkelijker wordt. Een politievoorlichter: „Volgens de rapporten krij gen we maar sporadisch aamgiften van benzinediefs tallen uit auto's. Maar dat wil niet zeggen dat het niet veel meer gebeurt. Als ze mijn tank bijvoor beeld voor driekwart leegzui- pen dan merk ik het amper. Hoogstens denk ik: „Verrek' ik zit al weer haast zonder. Ik moet nodig naar de tank." B denk dat die benzinediefstal, als het gebeurt, bij veel men sen onbemerkt blijft en dat 'ze dus ook geen aangifte doen. Anderen weer, die het wel merken, zullen denken: „Wat heeft het voor zin om naar de politie te gaan. DS« dieven zijn toch niet meer te achterhalen." Een probleem is dat niet alle benzinedoppen een deug delijk slot hebben. Ik zelf had er een die ik met een cent kon openmaken," aldus de politievoorlichter. Wil je dus een afdoende antwoord hebben tegen benzi- nedieven dan moet je zorgen dat je een zeer deugdelijk benzinedop-slot hebt Maar al die in de handel te koop zijn, weet ik niet aan (v< Volge noet d£ •eikt zt reëist. ïoemt Over april h« ïeel var ergeste iratieve ners, di ren. Dc set risk ninlstei se taling aagt. l. De vele mensen die mij schrijven of telefoneren met problemen of zo maar menselijke voorvalle tjes, moeten nog even geduld hebben, als hun verhaaltje nog niet in Stukgoed aan de orde is geweest Ik heb nog een hele map brieven en „kattebelletjes" liggen die binnenkort aan da beurt komen. „Uitstel bete-" kent dus nog geen afsteL" En omdat ik helaas niet be schik over een goeie secreta resse (bezuinigen, weet u wel), krijgt u van mij evea ertussendoor dit helaas on* persoonlijke briefje. In verb Feestda P.T.T. «j Hrtfl. Onze p dientenj maand* dag 6 ro op dood Het Vrij* boroepe Enkele 'agel of «k af ei «mperat len en Öddagtc 1 graden loordwes 'mei

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2