LBO-examen: saaie teksten drukken pret G.S. waarschuwde vorig jaar al voor gat in begroting Radio Boemerang weer uit de lucht geplukt Schiedamse bendes: buit ruim 13.000 Kom terug Carry! Oude kranten! Vernielingen zwembad Bingo bij Lentefeest Koffieconcert in Stedelijk Auto tegen lichtmast Smikkelpaleis in brand Sloopterrein bezocht TEXTELBUHANS Koemarktbrug: geen schepen 'De Ooievaars' *mtff6/152 «mode groen gebloemd^ SCHIEDAM Vijhig kilo op de molen gema len graanproducten vormen de hoofdprijs die zaterdag 9 mei a.s. te winnen is in de bak- wedstrijd, uitgeschre ven door molen De Vrijheid. Op eigen wijze zet Schiedam hiermee luister bij aan de Natio nale Molendag, welke komende zaterdag overal in Nederland feestelijk wordt ge vierd. In Zwart Naza reth staan dit jaar vooral de korenmolens in de kijker. De kolossale molen aan de Noordvest zal ko mende zaterdag in vol bedrijf te bezichtigen zijn. Burgemeester Te Loo legt namens het gemeente bestuur een krans aan de voet van het monument op de Plantage. Veel Schiedammers waren giste renavond op dit punt samengekomen om de doden te herdenken uit de tweede wereldoorlog. Onder de kransleggers bevonden zich leden van het voor malig verzet en familieleden van de oorlogs slachtoffers. Na de stilte hief de harmonie van Harpe Davids het Wilhelmus aan. SCHIEDAM Na een hoopvol begin van de schriftelijke exa mens hebben de kandi daten van de LEAO aan de Oude Kerkhof giste ren een behoorlijke domper te verwerken gekregen. Vond vrijdag het merendeel van de leerlingen de tekst van Roelf Ridderhöf over de overlevingskansen van walvissen goed te prui men, de drie meerkeu- zetoetsen die zena het weekend kregen voor geschoteld zijn met af grijzen doorgenomen. Een verdwaalde fuut heeft haar broed plaats in de stad ver kozen bóven een rus tig plekje in de wei, waar ze eigenlijk thuis hoort. Vlak naast de Vellevest- brug verdedigt de vo gel haar kroost in spe. Fotograaf Jan van der Meyden en enkele omstanders zagen hun nieuwsgierigheid be loond met enkele felle uithalen van het dier. SCHIEDAM De il legale zender Radio Boemerang is voor de derde keer uit de lucht gehaald. In een geza menlijke actie van de Schiedamse politie met de radio-controledienst waaraan tien man deel namen, werd zondag middag om 13.30 uur een inval gedaan in 3 panden. SCHIEDAM Met de aanhouding van vier Schiedamse bendes is een groot aantal inbra ken opgelost waarbij voor meer dan 130.000,- gulden werd buitge maakt. Het leeuwedeei hiervan is geleverd door het trio A.V.G., W.v.G en J.G.D. Zij ope reerden vanaf 1976 op 45 verschillende plaat sen en wisten zo een be drag van een ton te ver garen. Stomme verbazing Vogels gevlogen AM kabin guide looshi centr; "Aan a» SCHIEDAM Een bingo avond voor alle sympatisanten van Stichting Lentefeest, waarvan de netto-opbrengst zal worden gebruikt voor een groots St. Nikolaasfeest t.b.v. de Schiedamse gehandicapten.- Dat is wat Rietje Konings voor donderdag 7 mei a_s. organ! seert in de zaal van het Lente feest aan de Broersvest 101. Mensen die eens een kijkje wil len nemen zonder mee te spe len. kunnen eveneens langs ko men. SCHIEDAM -De in Schie- dam nog onbekende pianist Al- bert Brussee zal komende woensdag een koffieconcert verzorgen in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Zijn optreden duurt van 12.30 tot 13.00 uur. Hij zal stukken ten gehore brengen van Frans Liszt, Sfg- tendorp, Meijer en Leon Or- thel. Het concert is gratis toe gankelijk. Voor de piano-fijn proevers is er een Ibaehvleu- gel, die onlangs werd gerestau reerd door de technicus uit Ke- thel, L. van den Enden, opge steld in de vleugel van het mu seum. SCHIEDAM De 22-jarige Schiedamse automobilist I.P. is dit weekend met zijn voer- tuig tegen een lichtmast gere den op de Burgemeester van Haarenlaan. De man was de macht over het stuur verloren, twee blaasproeven wezen uit dat hij gedronken had. P. wei gerde een bloedproef. SCHIEDAM Een binnen brandje heeft dit weekend de keuken van het Smikkelpaleis aan de Hoofdstraat zwartge blakerd. De brandweer was met twee wagens snel ter plaatse: Het pand liep rook- en waterschade op. SCHIEDAM Vanaf het sloopterrein van de 31-jarige J. van M.- aan de Buitenhaven weg zijn auto-onderdelen, va ten koper en twee aanhangers met een totale, waarde van 1600,- gulden gestolen. Het hek rond het terrein werd daarbij vernield, de schade bedraagt 600.- gulden. iföis'i 4 'i v-w litJ*J t -•/ - De periode dat wind- en wa termolens als uitgediend gol den lijkt langzaam te verdwij nen. In een tijd dat alternatie ve energiebronnen worden aangesproken, worden ook mo lens weer in ere hersteld. On langs besteedde deze krant ruim aandacht aan de plannen van de nieuwe stichting De Schiedamse Molens en de in huldiging van de Schiedamse molencoördinator Jos Gunne- weg. Sinds de oprichting, in 1976, van het Ambachtelijk Koren- molenaarsgilde is ook het mul dersambacht overal in Neder land weer in opkomst. Waren er toen niet meer dan tien mo lens van tijd tot tijd in bedrijf, momenteel zijn dat er meer dan zestig. Twintig daarvan zijn zelfs in vol bedrijf, waar onder de Vrijheid aan de Noordvest. De stichting die deze molens exploiteerd heeft voor de vie ring van de nationale molen dag een aantal activiteiten in petto. De hele zaterdag zal De Vrijheid in vol bedrijf, waarbij de grote molenstenen, te zien zijn. Alle bezoekers zullen die dag worden onthaald op een snee roggebrood met rozijnen. Verder organiseert de stich ting een broodshow, waarop het bruin en wit-van-de-molens zullen worden getoond. Als grootste attractie is een bak- wedstrijd uitgeschreven. Een jury, bestaande uit mo lenaar R. Batenburg, een erva ren amateurbakster en een professional, zal alle inzendin gen aan een beoordeling onder werpen. Voor de wedstrijd gel den de volgende spelregels: de producten mogen uitsluitend zijn vervaardigd van maalpro ducten van De Vrijheid. De spullen moeten vers, maar niet meer warm zijn. De deelne mers moeten hun Inzendingen tussen 12.00 en 12.30 uur Inleve ren. De keuring is omstreeks 15.00 uur en de uitslag wordt om 16.30 uur bekend gemaakt Een artikel uit de Volks krant van Redmar Kooistra vormde maandagochtend één opgave. De-tekst behandelt de geluidsoverlast in fabrieken, waaraan werknemers worden blootgesteld. De tweede opga ve bestond uit een bespreking van het vraagstuk of hoogont wikkelde .westerse technieken moeten worden toegepast in derde wereldlanden of dat de daar bekende technieken moe ten worden verbeterd. Een his torische beschouwing van de gemeente Utrecht tenslotte, die is geënt op een tv.-uitxen- dlng van Gewest tot Gewest, vormde de laatste toets. De kandidaten kregen in totaal vijftig vragen te beantwoor den, waarbij ze steeds uit vier mogelijke antwoorden het eni ge juiste moesten kiezen. Schooldecaan Van Stralen bleek niet erg te spreken over het aanbod van dit jaar. „Geen van de teksten sluit ook maar een klein beetje aan op de bele vingswereld van de kandida ten. De tweede tekst bijvoor beeld hoort m.i. thuis op een technische school en niet op een LEAO. De tekst over Utrecht gooide vanmorgen evenmin hoge ogen bij de jon gens en meisjes." De meningen van de leerlin gen logen er niet om: „Erg moeilijke en saaie teksten", liet Ed weten, terwijl Nel zei de tekst over Greenpeace van vrijdag veel leuker te hebben gevonden. .Deze onderwerpen interesseren, me geen bal", voegde ze eraan toe. Hennie bleef positief denken: „M'n open vragen heb ik in leder gé val goed gemaakt", lachte ze. illllHl'll lilT* 'WW*' *4' SCHIEDAM Gedeputeer de Staten hebben Schiedam in 1980 al gewaarschuwd voor te korten op de begroting voor dit jaar. Binnen enkele weken zal G.S. bepalen of de begro tingswijziging voor 1981 goed gekeurd kan worden; die kans is echter zeer klein. De meer jarenbegroting van Schiedam vertoont een flink gat dat vol gens plan gedekt zal worden uit de reservegelden. G.S. is het met deze gang van zaken echter niet eens en liet ai in 1980 waarschuwende geluiden horen. „Past de be groting voor% 1981 binnen het beeid dat de meerjarenbegro ting geeft dan zal de goedkeu ring worden onthouden," zo werd Schiedam te kennen ge geven. Het feit dat op geen enkele marnier aan de afbouw van de tekorten tot en met 1985 wordt gewerkt, is volgens de afdeling Voorlichting van het Provin ciehuis ook een overweging die meespeelt bij een afwijzing. Verder zijn de jaarrekeningen, als onderdeel van het finan cieel beleid,, naar de zin van G.S. Ze zijn pas bijgewerkt tot 1975 en open daarmee zo'n drie jaar achter. Dit maakt het erg moeilijk een juist financieel beeld te krijgen van de stad. Kunnen de wijzigingen voor 1981 geen ge nade vinden in de ogen van de provincie dan zal binnen enke le weken ambtelijk overleg plaatsvinden tussen de beide overheden. Het Schiedamse college heeft hierop vooruitlo pend al een brief geschreven naar G.S. waarin tekst en uit leg wordt gegeven over de be- grotingspoUtiek. Wethouder Scheeres (financiën) 'is vanwe ge een verblijf in het buiten land niet bereikbaar voor com mentaar. In een pakhuis aan de Zwaansteeg werd de steunzen- der gevonden. Op het moment van de inval bevonden zich daar twee mensen die pro gramma-banden verwisselden. In een pand aan de Korte Kerkstraat stond de hoofdzen der, ook daar waren 2 perso nen van Boemerang aanwezig. In een huls aan de Joppeiaan bevond zich de studio. In totaal werden zes mensen aangehou den. alle spullen zijn in beslag genomen en vertegenwoordi gen volgens een disc-jockey van de zender een waarde van 30.000 gulden. De Schiedamse politie on derzoekt nu in samenwerking met Justitie de mogelijkheid om de adverteerders van Boe merang gerechtelijk te vervol gen. Volgens hoofd-inspecteur van den Hengel wordt de op sporing van dergelijke illegale zenders steeds effectiever. Bij het optreden tegen Boemerang werden de drie steunpunten opgerold om 'te voorkomen dat ze binnen enkele weken weer in dc lucht zijn'. Het grootste deel van de goe deren bestond uit tabak en ge distilleerd. De drie zijn voorge leid aan de officier van justl- tle. Twee andere Schiedam mers, de 19-jarige B-K. en de 29-jarige J.N. stalen bij elkaar voor 17.000,- gulden. Hun beste slag bestond uit 150 paar schoenen die werden weggeno men uit een opslagplaats aan de Broersvest. BJK. wordt bin nenkort voorgeleid, de andere man is naar huis gezonden. Een derde bende is opgepakt nadat één van hen, de 31-jarige N.R. op heterdaad werd be trapt. Samen met twee jongens van 14 en 15 jaar pleegde hij 19 Inbraken. Daarbij moesten vooral de tuinhuisjes op het Thurlede-complex het ontgel den. Het merendeel van dc goederen, met een totale waar de van 5000,- gulden, is aan de eigenaren teruggegeven. De drie zijn na verhoor vrijgela ten. Een groep van 6 jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar stal een groot aantal goederen uit kelderboxen, met een totale waarde van 4000,- gulden. SCHIEDAM De Koe marktbrug zal wegens onder houdswerkzaamheden de ko mende drie weken voor alle scheepvaartverkeer gealotep zijn. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Gemeente lijke H'vendtenst Schiedam, tel. 622222 of 263960. r l SCHIEDAM Ten behoeve van _de Schiedamse Invaliden Sportvereniging "Dè Oole- i vaars" wordt morgen, woens dag 6 mei, een grote bingo ge draaid in de zaal van de Chris telijke Sociale Belangen, Lan ge Haven 73. De zaal is open om 19.00 uur en het eerste nummer wordt om precies 20.00 uur afgeroepen. Alle bin go-liefhebbers zijn van harte welkom. Zaterdagavond half X tien. Metrostation "Cen traal Station." Met een gezelschap sta ik te wachten op de metro. We gingen naar de bioscoop "Alham- bra" waar de film "Raging Buil" draalde. U weet wel die film over het leven van bokser Jake la Motta, ge speeld door Robert de Nl- ro."Lekker makkelijk", zei den we tegen mekaar, "pik ken we even de metro tot aan de Beurs en dan staan we vlak voor het cinema theater." De auto werd dus thuis gelaten. Reuze fijn. Je hoeft niet naar een parkeer- plaatsje te zoeken en mocht je na afloop toevallig ook nog eens een keertje een drankje gaan drinken, dan kan je dat doen met een ge rust hart, zonder discussies van: "Jij mag niet drinken, want je moet nog rijden." -Zal je natuurlijk altijd net weer zien. Pak je 'ns een keer de metro, is er wat aan de hand. En Inderdaad. Tien minuten wachten en nog geen metro. "Waren we maar gaan lopen, dan wa ren we er nu al", zo zei mijn gezelschap. Zonder meer waar, maar dan bad ik weer een aller aardigst tafereel gemist, zoais spoedig zou blijken. Achter me rennen ineens twee agenten in uniform de metrotrappen af. Even later gevolgd door nog twee, die nu van de andere kant kwa men. Ze keken een beetje schichtig in het rond. De me troklanten zagen het alle maal vol belangstelling aan en vroegen zich af wat er dan wel aan de hand kon zijn. Iemand zei: "Ze toekef zeker een zakkenroller." Nog geen halve minuut later liepen weer vier politieman- nan het metrostation op. Dat waren er dus al acht. Allen in polltieuniform en' zonder petten. "Nou gaat het toch nog spannend worden," zei weer iemand. "Want als er zoveel agenten op de been zijn, dan moet er toch echt wel heel wat aan de hand zijn." En tot ieders stomme verba zing bleet de stroom van po litiemannen maar toene men. Eerst nog eens vier er bij twaalf dus in totaal en toen weer acht! Twintig politiemannen van verschil- lende korpsen. Er waren er namelijk ook twee bij in wit te jassen: van de Rijks- of motorpolitie. "Ze zitten nog iri de tunnel," zo zei een van de agenten. Het nu toch wel zeer nieuws gierige publiek begon toen suggesties te maken in de richting van: "Zouden ze een metrotrein hebben ge kaapt?" Gezien echter de lakonieke reacties van de over het me rendeel jonge agenten bleek spoedig dat de zaak niet zo ernstig kon zijn. Een van dei* politiemannen stroopte wat sp kwajongensachtig zijn mou-Vv wen op en begon wat schijn- boksbewegingen te maken ïM waarbij hij zei: "Laat ze nuff maar komen, dan geeit ik ze| een goed pak rammel." |f Zijn houding klaarde de lucht wat op. Zowel aan de Sf kant van de agenten ais aan?' de kant van het in spanning, f verkerende metropubliek. viö? Eindelijk kwam de metro- trein binnen. Een agent ging aan de linkerkant van het perron staan en zei terwijl Is hij zijn vingertje in zijn J richting op en neer liet gaan: "Kom maar op, jon- M gens. Jullie zijn voor de bak ker." :.vj Hij was even perplex toen de metro niet, zoais hij ver wachtte aan de linkerkant binnenreed, maar aan de rechterzijde. De jonge ent- houslaste agent moest zelf om zijn vergissing lachen en. zei: "Ook goed, dan pakken we ze daar wel even." De twintig politiemannen spreiden zich nu uit langs het gehele métrostation, zo:, dat niemand wie het ook mocht wezen konontsnap pen. .vi Toen de trein binnen was gelopen waren veertig poli-;! tle-ogen gericht op de ven-, sters van de metrowagons. Alleen bleken die nagenoeg leeg te zijn. Althans er zaten hooguit vier tot vijf mensen in. En kennelijk niet die mensen waarvoor de politie mannen in zó grote getale "'f. op de been waren gekomen. Teleurgesteld liepen ze even 'later weg waarbij zé zeiden: "De vogels zijn gevlogen." Dit tot grote hilariteit van de metroklanten en gelukkig eigenlijk ook van die van de jonge politiemannen. Ze moesten er gewoon hartelijk om lachen. En omdat twee van hen voelden dat ze toch wel een kleine verklaring schuldig waren aan al die nieuwsgie rigen zeiden twee agenten, een lange blonde en een kleine met stralende pret- - ogen: "Ja, we kregen door dat er vandalen aan het vechten waren In Be metro- trein. Dus wij alle stations iangsgereden en steeds maar niets. Nou, dan pakken we ze bij Centraal, zo spra- ken we af. Alles voor niets, dus. Maar toch wel een goeie mop!" i Breeduit nalachend liepen de jonge agenten met elk twee strepen het metrosta- tion uit. Ze werden nagestaard door een toch wei hartverwar- mend publiek na dit voor ve len zo hartverwarmende en menselijke poiitie-optreden. Dit als hart onder de riem van deze jonge politieman nen, die, zo Is gebleken, zeer volwassen kunnen zijn. Woei HÓO Witte Opgev F Doet wil, de i 1985. n Wordt voórtgc looshei' ÏNV:p) regerin links kt Het b vier jat nieuwe schuivi miljard wtaiin} is te ge rfenergie nieuwe een ste van aai Nederlt zelfs zu voorrat De- a gedeelti doelger bedrijvi en mee vingen gerlchti [extra- maakt ~4m.Ook oom agent pikt en slikt niet so maar alles. Bij het politiebureau in de Rotterdamse Oostervant- straat is volgens een affiche een „aksie commitee" (let terlijke tekst) opgericht dat heet: „Wij blijven stug, Car ry moet terug." Agenten van het bureau Oos- itervantstraat hebben mij verzekerd: Wij staan deze keer echt op onze strepen. ■Ze hebben Carry overge plaatst en dat pikken we ■.niet: Want Carry was en is voor ons gewoon een toffe, collega." En aangezien de commissa ris dit moet weten staat het in Stukgoed. Even weer een briefje K van Koos Kaspers uit Nleuwedlep (Drente) die, zoals ik u eerder vertel de, een vereniging wil op- - richten van krantenverza melaars. Hij schrijft: „Hiermee wil ik u nogmaals hartelijk dank zeggen voor uw oproep In Stukgoed van 4 maart om mij oude nummer van het (Vrije) Volk en de Vara-gids toe te zenden. Uw oproep heeft geresulteerd In erg po sitieve reacties. Zo kreeg ik bijvoorbeeld van en meneer uit Rotterdam bet Jubileumnummer van bet Vólk uit 1925. Ook oude Vara-gidsen en brochures en bet bevrijdlngsnumraer van Vrij Nederland kreeg ik van de mensen. Als blijk van waardering heb ik bun een linnen tas ca deau gedaan. Ook ligt bet bij mij in de bedoeling om die mensen op de hoogte te hon den met een informatiebul letin over de activiteiten van de krantenverzarae- laars-vereniging," aldus Koos Kaspers. Hij kan trouwens nog steeds veel materiaal over de ar- ,'i belders beweging gbrulken. Oude nummer van bet (Vrije) Volk, de Vara-gids en andere socialistische bro chures en geschriften blij ven welkom. Oude nummer van "Voor waarts" en de "De Noten kraker" (bet zondagsblad van het Volk) verdienen de bijzondere aandacht van ..;,f Koos Kaspers, Nleuwedlep v 93,9512 SG Nleuwedlep s (Dr.), tel. 05986 - 454. HILV] •i 'elf een om vooi een-ech en één maken. CPN-I kondigd' 1 ie VAD -«tort ga: praten n ;De en ben volg iat het •tan. De heidyan z'jn m< Weren, i een duld die de "elt fee: Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Zwembad Groenoord heeft nauwelijks de poorten geopend of de eerste sporen'van vernielzucht laten zich zien. In de nacht van zon- dag op' maandag sloegen óhby kenden een ruit in. namen^ gulden mee en vernielden spiegels in de kleedruimte®; De schade bedraagt 150 den. Wolker toe koog. ongeveer lemperat ie Wade rabant widenwl óf lei

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2