Uitverkoop huurhuizen niet aan Moeder Patty Boodschappen doen in rellenstad Bombrief voor Charles Hypotheekrente weer omhoog slaapbanken! Ripper deed 't 'uit roeping' TïötïpV KTE LEEUW pi 1 .V.VENSl-F.VAAR Tank barst Dagblad Bingo leeneempnjs NU ƒ40.000 BINGO NIEUWS OP PAGINA 5 ROTTERDAM De plannen van de ge meente Rotterdam om speculatie met huurwo ningen aan banden te leggen, gaan niet door. Voor de tweede keer heeft een machtige club we Rotterdamse woon- van banken en beleg- ruimte-verordening ko- gers een kort geding te- pers en huurders van gen de gemeente Rot- huurwoningen discrimi- terdam gewonnen. De neert. president van de Rot terdamse rechtbank, mr. J. M. Nivard zegt in zijn vonnis dat de nieu- Woensdag 6 mei 1981 35e jaargang no. 10394 hoofdredacteur herman wigbold 'Nieuwe wetgeving' krat 24 flesjes llVJL 0,3 liter, Genietend van het voorjaafèzonnetje doen deze drie jonge vrou wen in Belfast bood schappen na een dag vol rellenAlleen de Britse soldaten met hun geweren en gasgra- naatwerpers tonen aan datt de toestand in Noord-Iërland gespan nen blijft. 9 Zie verder pagina 9 Elke spelronde aan prijzen Zie ook pagina 5. mm *sk «sa essa tests mss essa esa «as mm ma INFORMATIE OVER BEZORGING; Bel OIO -147400 (géén ander nummer) Zie ook de pagina's 4 en 7. Rotterdam ve (Van een onzer verslaggeef sters) vonnis de beleggers gelijk. Hoewel de president van de rechtbank een claimrecht voor de dienst Woonruimteza ken niet verbiedt, mag de ge meente alleen voor urgent-wo- ningzoekenden èen lege huur- Ook op twee andere punten, woning opeisen van een huls waarop de banken en verzeke- eigenaar. Met de plannen om raars de gemeente Rotterdam woonvergunningen naar hebben aangevallen, geeft het draagkracht af te geven, heeft bet vonnis eveneens moeite. Mr. Nivard vindt dat niet B.en W. maar de gemeenteraad eisen aan het inkomen van wo ningzoekenden mag stellen. Witte de WHhstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 14.55.33 Hoewel de gemeenteraad het in de nieuwe woonruimte-ver ordening geregelde claimrecht en draagkrachtbeginsel kan bijspijkeren, is het vonnis ver nietigend voor de Rotterdamse plannen om de uitverkoop van huurhuizen in te dammen. Dat iemand als koper geen, maar als huurder wel een woonver gunning voor hetzelfde huis zou kunnen krijgen, is volgens de president in strijd met het Internationaal Verdrag van New York inzake burgerrech ten en politieke rechten uit 1966. Dat verdrag verbiedt discri minatie, onder andere nadruk kelijke discriminatie op grond van eigendom. De nieuwe woonruimteveror dening bepaalde dat een koper van een voormalig huurhuis onder de 240.000 geen woon vergunning kreeg. Alleen voor urgent woningzoekenden of een koper die een goed huur huis achterliet, werd een uit zondering gemaakt. voor SAN FRANCISCO - Patricia Hearst, dochter van de beroemde kran tenmagnaat. werd giste ren moeder van een wel geschapen dochter. De nu 29-jarige Patty is nogal in het niéuws ge weest. Eerst met haar ontvoering door het; Symbïonese Bevrijdings leger dat haar negentien maanden lang vasthield. Vervolgens met haar "bekering" tot de revolu tionaire idealen van haar ontvoerders. En ten slotte met haar arresta tie en veroordeling tot zeven jaar gevangenis straf wegens deelname aan een bankroof door het Symbionese bevrij dingsleger. Na anderhalf jaar kreeg Patty gratie en nu is ze eerzaam ge trouwd met Bernard Shaw, een politieagent In een eerste reactie op het vonnis van. vanmorgen zegt drs. P. Bol, van Bureau Volks huisvesting op het stadhuis en één van de makers van de ver ordening: „Waar het allemaal om begonnenis, namelijk de speculatie indammen, is niet gelukt. Waarschijnlijk- zit er niets anders op dan wachten op nieuwe wetgeving." Of de gemeente Rotterdam voor de derde keer gaat probe ren om huurwoningen voor huurders te reserveren, wordt pas morgen duidelijk. Dan be slist de gemeenteraad of over komelijke geconstateerde schoonheidsfoutjes in de ver ordening worden weggewerkt. veel vraag naar geld is. De ABN en de AMRO-bank heb ben daarom hun rente, die wordt berekend aan mensen die rood staan, met een hall percent verhoogd. In Amerika ts de rente die de banken daar aan hun beste klanten berekenen, de 'prime rate', met een vol percent ver hoogd tot 19 pet. cent tot de recordhoogte van 12,6 percent. De andere, min der specialistische banken, hebben overigens nog geen plannen ook hun rentetarieven op te trekken. De verhoging Is een gevolg van de recente rentestijgingen In de Verenigde Staten en het geldgebrek van de Nederland se overheid, waardoor er hier (Van onze soc.- econ. redactie) AMSTERDAM D-> hypo theekrente stijgt weer na een korte periode van rust. De Frlesch-Gronlngsche Hypo theekbank, de Westland- Utrecht Hypotheekbank en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten hebben gisteren de tarieven verhoogd met 03 per- BELFAST/LONDEN De dood van IRA-hongerstaker Bobby Sands heeft gisteren ge leld tot acties tegen bet Britse koninklijk huis. In een post kantoor in Londen werd een aan prins Charles geadres seerde bombrief ontdekt. De bom werd door desknndigen onschadelijk gemaakt. In Oslo werd koningin Elizabeth ont haald op een boegeroep en het verzoek om maar weer naar huls te gaan. Een demonstrant wierp een ballon met tomaten ketchup naar de Britse vors tin, maar miste. iiaapbankstctlen, enorme sortering. Ook alle 8EKA banken uit voorraad ie leveren. Vr. folder. Fabrlekstoonzalen Industriegebouw. Goudseslnge! 66, R'dam. Tel. 010-13.80.18 LONDEN Peter Sut- cliffe, de man die bekend heeft dc langgezochte "Yorkshire Ripper", te zijn die dertien vrouwen vermoordde, zegt dat hij dit deed vanuit een god delijke roeping. De rechtszaak tegen Sutcliffe werd een week geschorst omdat de ver dachte verminderde toe rekeningsvatbaarheid had bepleit. Tegen de artsen dier hem inmid dels hebben onderzocht, heeft Sutcliffe gezegd dat hij uitverkoren was voor het. vervullen van een goddelijke zending om te doden. Een jury van zes man nen en zes vrouwen moet in de komende da gen bepalen of de artsen gelijk hebben dat Sutclif fe verminderd toereke ningsvatbaar is. De openbare aanklager, sir Michael Havers, be strijdt het ten stelligste. Volgens de aanklager heeft Sutcliffe een "on mogelijk verhaal" opge dist om veroordeling als moordenaar te ontgaan. "Op 8 januari had Sut- cliffe3 vrouw Sonia hem in het gevangeniszieken huis bezocht. Tijdens dat bezoek zei hij tegen zijn vrouw dat hij als hij de buitenwereld wijs kon maken dat hij gek was, er. met tien jaar in een inrichting van af kon ko men," aldus de- aankla ger.- j In de afgelopen vijf jaar werd de 34-jarige vrachtwagenchauffeur niet. minder dan negen keer door de politie aan gehouden. Volgens de openbare aanklager wist Sutcliffe zich iedere keer weer door de politiecon trole heen te praten. Acht van de 13 slacht offers warén proatituéés. De laatste vijf waren echter gewone vrouwen. Zeven vrouwen wisten aan een aanslag te ont komen. Noord-Ierland wacht intus sen met spanning de begrafe nis vanr Bobby Sands af. De IRA heeft voorspeld dat mor gen duizenden katholieken aanwezig zullen zijn hij het op militaire wijze ter aarde be stellen van Sands. Hoewelhet sinds het bekend worden van- het overlijden van het Lager huislid met name in Belfast onrustig is geweest, heeft de dood van Sands niet geleid tot de golf van geweld die werd verwacht. Britse strijdkrachten en po litie hebben gisteren met scherp geschoten op demons tranten. Ook vanuit de menigte werd geschoten. Eén agent kreeg een kogei in zijn arm; 23 mensen werden gewond. In de katholieke wijken van Belfast laaide het geweld weer op toen bekend werd gemaakt dat tientallen IRA-gevangenen overwegen zich aan te sluiten bij de hongeractie van drie van hun medegevangenen in het H-blok in de Maze-gevan- genis. Goedkeuring minister van Justitie onder nummer LO. 720/006/059 d.d. 26 juni 1980 Van onze parlemcntsredactie HILVERSUM De CPN wil 'elf een wetsontwerp indienen om voortaan van 5 mei weer ti «a^efchte.; nationale feestdag •S eB één betaalde vrije dag te S maken.-- - J« CPN-Kamerlid Joop Wolff kondigde dat vanochtend voor iji jje VARA-radio aan. Binnen- fs kort gaat de fractie daarover S praten met de andere partijen. -De ervaringen gisteren heb- ben volgens Wölff aangetoond, -j dat het zoals het nu ging niet kan.- De overgrote meerder- heid van de bevolkirig$wil naar zijn mening bevrijdingsdag aderen, maar dan moet er wel een duidelijke regeling komen, J die de mensen ook in staat lelt feest te vieren. Dat - en vele andere zaken - leest u vandaag in onze krant U bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buiten land naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. N ieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? tl kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs vóoc de Journalistiek 1980 heeft ontvangen. V?;< Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrije Volk. Stuur het Vrije Volk naar Naam:—; Adres: De Britse premier Marga- rcth Thatcher heeft gisteren opnieuw te kennen gegeven niet te zuilen wijken voor de eisen van de IRA-gevangenen. „Terrorisme fs een misdaad en zal dat altijd blijven. Het ver lenen van de politieke status aan misdadigers zou neerko men op een vrijbrief onschul dige mannen, vrouwen en kin deren te vermoorden", aldus Thatcher tot het Lagerhuis, dat instemmend toeluisterde. Postcode:Plaats: Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u.-O Dossier Parker pen toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: (s.v.p. gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Vraag naar de afd. abonnee-aervice maandag t/m vrijdag van 17.15 tot 10.00 uur en zaterdag van 17.00 tot 18.00 uur. Voor alle overige zaken gelieve u op werkdagen tussen 8.30-18.00 uur ons kantoor te bellen. Zie ook adressen op de strippagina. De brandweer niet te overzien ge slaagde er na enke- weest als er vuur le uren in een deel bij de benzine was van de benzine weg gekomen, te pompen. De rest Het ongeluk ge werd met water beurde toen een verdund het riool tankwagen benzine Ingespoten. Volgens pompte in de onder- de plaatselijke grondse tank van brandweercom- een handelsonder- mandant D. Schat neming in Nleuw- waren de gevolgen leusch. Aangcno- I -Wolkerivelden, maar ook af jf toe zon en bijna overal i PPOg. Minimumtemperatuur 1 Mtgeveer 10 graden. Middag- temperatuur van'15 graden op 5 Je Wadden tot 20 graden in I- Brabant en Limburg. Matige v. widenwlnd. f zon maan i J mli op onder op onder J fel 05.58 21,15 08.47 00.11

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1