R O) rECT\ T \4 FR1 '•4 NSESrj TA a n r w Niemvkmd: hoe de wijk er kwam BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRI|E VOLK SCHIEDAM EXTRA "K Al Autoruit stuk helpt Udirekt! 010-377588 lii V'J'' oofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 7 mei 1981 _zJ SEXFILMS HUREN Jonge gebruikte auto's Autobedrijven ERTAN door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Het stuifduin is nog steeds in beweging. Als de hete Saharawinden zich op het land storten, kolkt het zand in de hoogte, zodat het net is, of de zon zich achter wolken verschuilt. En de mensen aan de rivierbedding denken vol angst aan hun akkers. Het is al zo vaak vertoond in Niger: de woestijn overspoelt vruchtbare grond en duizenden mensen moeten een goed heenkomen zoeken. Het stuifduin van Ader Doutche Maggia is ontstaan tijdens de grote droogte,van 1973, toen tienduizenden Nigerianen van honger stierven. Sindsdien is het een permanente bedreiging voor de bescheiden inkomsten, die de oeverbewoners met tuintjes en suikerrietvelden bij elkaar sappe len. ARAM Autoglasservice Marges Caiandstr.87 Schiedam Inbouw Zonnedaken Bescheiden m-wm- mm,-- -"'ri '"KW-,,:-, Touaregs voor hun tent. De Touaregs zijn een trots nomadenvolk, dat met zijn kudden door het land trekt. Tijdens de grote droogte van 1973 zijn talloze nomaden omgekomen. (Foto: Roeland Kerbosch) Uranium Khadaffi samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Adres. Postcode. Woonplaats Sinds 29 april is de Schie- amse afdeling van de PvdA etief bij een ontwikkelings- roject in de Afrikaanse tsat Niger betrokken. De taatselijke socialisten gaan an (geldelijke) bijdrage le- eren aan de strijd tegen de iprukkende Sahara in de allei van Ader Doutche iaggia. Medewerkers van Ie Stichting Nederlandse 'rijwilligers proberen daar en stuifduin vast te zetten. Sovendien leggen ze wind ingels aan om erosie te be trijden. Het project wordt rrotendeels gefinancierd uit federlandse ontwikkelings- jelden en Schiedams socla- iisten geven slechts een bij drage in de kosten. Han van Ier Horst schetst de situatie de kokendhete Afrikaanse roestijnstaat, waarmee ichiedam dankzij dit blijk an internationale solidari- eit nu speciale banden leeft. m S3 ïïfiïfwjnsnsi JL WLJL .JL. m x L jCm L JL valleibewoners in Niger tegen de woestijn 6 voor 1 27:50 voor een hele week nu ook video-films Bel voor Informatie BALY, Dam 5a, Schiedam Tel. 010-267126 GMpendV to— u. Dond. koopavond Legitimatie verelat met Bovag-9arantiebewijs l vindt u tk, de showrooms van Be«oweg 27 achter station Schiedam, t Telefoon 621162-152222 Oagkacfit Weekend Ook vrachtauto* Op sommige plaatsen heeft het zand de rivierbedding al bereikt. Wat dat kan beteke nen, als zich in de regentijd grote watermassa's de vallei in storten, weet iedereen: in het meestal kurkdroge Niger valt het weinige hemelwater wèl ineens: het land lijkt een dag of wat veranderd In een buisende zee: zo wordt de vruchtbare toplaag van de .bo dem weggespoeld en behaalt de Sahara met deze onver wachte bondgenoot haar zo veelste overwinning. Maar de bewoners van de Ader Doutchi Maggia hebben sinds enige tijd weer hoop. In hun midden bevindt zich de Nederlandse vrijwilliger Kees Bognetteau, die beweert het duin een halt te kunnen toeroe pen. Zijn antwoord luidt be planting en er bestaan gewas sen, die het zelfs op dit zand kunnen uithouden. Bognetteau houdt zich trouwens full time met dit soort problematiek be zig. Hij beijvert zich voor de aanleg van windsingels: dat zijn (bomen) rijen die de wind tegenhouden. Daardoor wordt bodemerosie tegengehouden. De wortels onder de grond remmen de wegspoeling van, het regenwater, zodat de vc-h tigheid van de akkers ietwat toeneemt. Hoeveel rekent zijn vrouw uit, die met de resulta ten aan de Landbouwhoge- school Wageningen als inge nieur wii afstuderen. Toen de afdeling Schiedam van de PvdA naar een project- je zocht om een klein concreet biijk van internationale solida riteit te geven, raadde de SNV dan ook de strijd tegen de ver woestijning in de Ader Dout- sche Maggia aan." Voortaan zullen de Schiedamse socialis ten de activiteiten van Bognet teau en de zijnen nauwkeurig volgen. De eerste financiële bijdragen werden op 29 april gestort. Het zal daar niet bij blijven. Het project van Bognetteau past goed in de activiteiten van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) in het Midden-Afrikaanse Sahelland Niger. Steeds gaat het erom de gewone mensen een wat beter leven te bezorgen. In het arme Niger betekent dat genoeg te eten, school, medische verzor ging. En dat allemaal op een heel bescheiden niveau, want het enorme land is voor het grootste deel woestijn. De vijf a zes miljoen inwoners leven grotendeels van landbouw en veeteeit in de weinige streken, waar het mogelijk is. Hoe vre selijk alles uit de hand kan lo pen, bleek tijdens de ver schrikkelijke Sahelhongers- nood, toen mens en dier mas saal van honger stierven, ter- 'S'MW4 - k - jyt - i wijl het Saharazand de uitge droogde weiden en akkers overal in bezit nam. Ondertus- idfómst Mathenesserweg 59-61 tel.010-370419/370864 sen hamsterden de ministers van president Diori fikse voed selvoorraden bij elkaar. Daar kwam een coup van door chef staf Seyni Kountché, die het land sindsdien met straffe hand regeert. Kountché houdt niet van in spraak, maar hij is evenmin een onderdrukker. Voor Afri kaanse begrippen heeft het staatshoofd bijzonder weinig slachtoffers gemaakt en zijn energie doordesemt het tot dan toe lamlendige staatsapparaat. Kountché ziet er met allerlei biikseminspecties op toe, dat zijn opbouwplannen ook wor den uitgevoerd. Er gaat een hoop mis en veel blijft half af gemaakt liggen, maar toch wordt er enorm vooruitgang geboekt. De mensen krijgen het beter: van dood- en dood arm zijn de Nigerianen nu ge woon arm geworden. Een voorbeeld: 90% van de bevol king kan lezen noch schrijven en de regering probeert dit te rug te brengen tot de helft. Als dat lukt is het een grootse prestatie, want Niger kent net als alle ontwikkelingslanden een bevolkingsexplosie. De helft van de inwoners is vijf tien jaar of jonger. Probeer maar eens op korte termijn ge noeg onderwijzers te krijgen. als één op de tien van de men sen kan lezen en schrijven. Gelukkig heeft Niger een meevaller gahad: in het noor den zit veel uranium in de grond en dat is sinds de olie crisis veel waard. Om het uit de grond te krij gen hebben de Nigerianen ka pitaal en deskundigheid van anderen nodig: in de praktijk zijn dat de Fransen, die tot 1960 het koloniale bewind voer den. Aanvankelijk lieten zij het uranium rustig liggen, maar nu president Giscard 'd'Es- taing Frankrijks toekomst op kerncentrales heeft gegrond vest, is er wel belangstelling. De produktie van de mijnen groeit, de prijs van uranium is binnen een paar jaar vervijf voudigd. Profiteert Niger daarvan? Gedeeltelijk. De ex ploitatiemaatschappij is maar voor een derde in handen van het land. De rest van het kapi taal werd gefourneerd door Frankrijk en daarheen gaat een groot deel van de winsten. Uiteindelijk maken de Fran sen dus uit, wat er m Niger ge beurt. Ondanks de zelfbewust heid van president Kourtché. Aan de noorder kim doemt nu een nieuw gevaar op. Presi dent Mouaramar Khadaffi van de schatrijke oliestaat Libië maakt zich op westelijk Afrika voor de ware Islam te verove ren. Khadaffi woont in de woe stijn en onder de duizenden sterren van de Sahara-hemel heeft hij de strenge majesteit van Allah leren kennen. Net als talloze voorgangers in de geschiedenis trekt hij uit om het bederf, de corruptie en de goddeloosheid te bestrijden. Van Lybie heeft hij al een zui ver Islamitische gemeenschap gemaakt, waar de voorschrif ten van de Koran prcciCs wor den nageleefd. Zijn aanhan gers veroverden verleden jaar Nigers buurland Chad. En in het noordoosten, waar Lybie een stukje Niger raakt. is al een strook Nigeraans grondgebied bezet. Iedereen is als de dood voor oorlog. Daar om doet Kountché net of hij er niets van merkt. Maar Khadaffi's belangstel ling voor atoomenergie is be kend. De straffende hand Gods kan niet zonder. De hoofdstad Niamey wordt steeds meer het slagveld van alle geheime diensten, die be lang hebben bij de situatie in de woestijn en dat uranium. De ideologische strijd wordt ondertussen openlijk gevoerd. Vrijwel alle Nigeranen zijn in naam Islamiet en Khadaffi wil graag een complete universi teit financieren, waar de leer van Mohammed zuiver wordt gedoceerd. Kountché kan dit gevaarlijke geschejjdc waar schijnlijk niet weifHren. Het alternatief is een verziekte verhouding met Lybië en er zijn genoeg Nigeranen die de wapens op willen nemen voor Allah en de oude waarden. Zul ke mensen heb je overal in Afrika: de meeste modernise ringen zijn gebracht door de voormalige koloniale over heersers, die zijn in brede kring evenmin geliefd als een Duitse Qrtskommandant op bezoek in zijn ouwe stand plaats. Met angst in het hart con centreert Niger zich dus op de ontwikkeling. President Kount ché wil tot elke prijs voorko men. dat er nog eens zo'n hon- gercatastrofe komt ais in 1973 en daarom heeft de ontwikke ling van de landbouw de hoogste prioriteit. Dit jaar zal Niger wellicht voor het eerst sinds lange tijd geen gierst en sorghum hoeven in te voeren het volksvoedsel. Daarom ook is de strijd te gen het stuifduin van Ader Doutche Maggia zo typerend voor Niger vandaag: een iand worstelt tegen de bedreigingen van de woestijn. Sinds deze week helpen de Schiedamse so cialisten daar aan mee. Een stuifduir is sen hardnekkige vijand. De PvdA-afdeling zal evenveel doorzettingsvermo gen nodig hebben als vrijwilli ger Kees Bognetteau en zijn mensen. Alleen volhouders overwinnen de woestijn. De naam Nieuwland is niei nieuw, integendeel. Al in Schiedams vroegste geschie denis duikt zij op als een pol der, die dicht bij het jonge stadje aan de Schie lag. Over de betekenis van de. naam hoeven we niet breedvoerig te zijn. Het zal iedereen dui delijk zijn dat deze in de middeleeuwen ontstaan is, toen er een „nieu lant" was drooggelegdDe polder bleef eeuwenlang een polder, tot dat er in onze eeuw meer be hoefte aan woonruimte kwam. In het jaar 19S0 kwa men er binnen de Schiedam se gemeenteraad al wat ideeèn omhoog om de stad in de richting Nieuwland uit te breiden. Dat was ook wel no dig. Al in mijn vorige verhalen beschreef ik hoe het met on ze woningen gesteld was. Er rezen echter wat conflicten over de vraag, hoe men de bodem bouwrijp moestma ken. Hierdoor en ook door het feit dat de uitbreiding in het „hoge noorden" nog niet aan de orde was, werden de ze ideeèn voorlopig in de ijs kast gestopt Het eerste ech te uitbreidingsplan Nieuw land dateert uit 1935. Op S december van dat jaar stel de de gemeenteraad een plan vast voor een gedeelte van de polders Nieuwland en 's Gravenland. Het noor-- den kwam toen aan de beurt, omdat de wijk tussen de Burgemeester Knappertlaan en de Vlaardingerdijk klaar denkbeelden bij. Dit resul- werd. Ook tijdens de oorlog was. teerde in een nieuw plan, dat ging men rustig door met het In de laatste jaren voor de op 5 mei 1939 door de ge- uitbreiden en bijschaven oorlog kwamen er nieuwe meenteraad vastgesteld van plannetjes. Op 1 decem ber 194S, stelde de burge meester (als waarnemer van de gemeenteraadeen uitbreidingsplan vast voor een ander deel van Nieuw land. Dit plan werd „Niemv- land II" genoemd. Het vorige plan (Nieuwland I) werd herzien. Het hele project werd goedgekeurd door de- Commissie der Provincie, die toen de taak van Gede puteerde Staten waarnam. Na de bevrijding liet de gemeenteraad nog enkele kritische blikken over het project gaan, wat een herzie ning tot gevolg had. Dit plan was van kracht toen men met de realisering van de nieuwe wijk begon. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat er na '£5 nieuwe mensen met nieuwe ideeën kwamen, die toch nog hun stempet op het plan drukten. Maar het begin was gemaakt. Nieuw land zou volgebouwd wor den. HENRIETTE VAN ALDER- WERELT Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vnje Volk. Antwoordnummer 1579.3000VB Rotterdam. J i

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3